Ostrov

(festivalový název)
  • Rusko Ostrov (více)

Za války v Severním moři zajali Němci sovětský vlečný člun a za příslib života donutili jednoho z námořníků zastřelit svého kapitána. Člun pak vyhodili do vzduchu. Námořník se ocitl v ostrovním klášteře a jako mnich Anatolij zasvětil svůj život bohu a pokání, aby odčinil svůj hřích. Po letech dřiny v kotelně získal dar vcítění do lidských duší a proslul jako léčitel. Ačkoli pochybuje o seslané boží milosti, neodmítá ty, kdo věří v jeho svatost a prozřetelnost. Poslechne ho i převor, otec Filaret, který se zřekne přepychu a pýchy a nastěhuje se do kotelny... Plyne čas a naplňují se dny Anatolijova života, jeho pokání a zázraků. Duši ctihodného, ale možná jurodivého mnicha rozvrátí příjezd nečekané návštěvy... Anatolij je přinucen rekapitulovat dosavadní život. Jak má nyní vnímat své svědomí, boha a dar, jenž mu byl propůjčen? (oficiální text distributora)

Nuach

Tenhle film jsem viděl na festivalu ve Varech a opravdu mne dostal. Je to ten vzácný případ, kdy se síla příběhu pojí se skvělou formou zpracování. Je to natočeno v pomalém tempu s krásnou kamerou a skvělými hereckými výkony, s důvěrou v příběh a jeho sílu. Nádherný film, který mi po čase zase připomenul, jak velké jsou možnosti filmu. - Uznávám ovšem, že diváka, který tyhle věci nějak moc neprožívá (vztah k Bohu, hledání pokory a tak podobně), film tolik oslovit nemusí. Pro mne je to ovšem jasných 100 procent a doporučení každému, kdo se zajímá o filmy s duchovní tematikou. ()

Autogram

Príliš duchovný a mystický film, kde sa nič nedeje. Iba množstvo rečí a filozofovania, ktoré možno nakoniec niekam vedú, ale mňa to úplne minulo. –––– Nie je pomätená, je posadnutá. Diabol je v nej. Ničí ju. ()

Daddko

Mystika sa objavuje asi v každom nábožensve, toto je o pravosláví. Zaujímavá téma, má stáročnú tradíciu Starcov, Divotvorcov, kontakt s Bohom a nadprirodzenými silami, meditácie a extázy. Najznámejší pravdepodobne Rasputin a ten nebol vymyslený .... čosi na tom bude. Mal som jediný problém. Viktor Suchorukov a Dmitrij Ďužev sú moji obľúbení herci a po filmoch ako Brat, Brat II, Žmurkni ....ich vidieť v úlohách počestných mníchov ma držalo v napätí na čo sa to zvrtne. Myslím že scéna vyháňania diabla v kotolni je ich štýl. Skvele zahral aj Pjotr Mamonov, tomu takéto postavy sedia. Пять звезд a je to. ()

Misericordia

Nádherne stvárnená hĺbka celoživotnej modlitby osoby, ktorá sa nepovyšuje nad ostatných. Nie žeby šlo o nejakú falošnú pokoru sebaponižovania či nedôveru v Božie odpustenie, ale muž si je vedomý svojej slabosti a úbohosti a zostáva v stave "previnilosti", pretože stojí pred tvárou Dokonaléh. Práve preto vidí svoju nespravodlivosť a vie, že cez neho Boh chce a môže konať pre dobro ľudí, a tak sa nebojí stať duchovným otcom pre každého, kto za ním príde a je otvorený počúvať. Definícia svätosti. Toto dielo je spojením citlivo-drsného filmového ruského umenia so silou "duchovného života" či skôr vzťahu "žitého" z túžby po Tom, ktorý túto túžbu naplňuje tým, že ju neustále nanovo povzbudzuje. ()

misstake

Naprosto se ztotožňuju s komentářem Pedestriana, s rozdílem v hvězdičkovém ohodnocení. Krásný duchovní film, který šel naprosto mimo mě. Naproti tomu se v poslední době snažím neztotožňovat s hodnoceními a komentáři uživatelů "je to umělecký film, nemůžem dát míň než tři, i když nás to k smrti nudilo a vůbec jsme to nechápali“ nebo s intoušovskými komentáři „protože obraz i kamera jsou moc kvalitní, tak tomu musíme aspoň hvězdičku ubrat, protože to škodí celkovému vyznění příběhu“. ()

kolemjdouc

Snímek není natočen černobíle ale má filtr na kameře kde je výrazná černá.Příběh má jednoduchou ale hlubokou dějovou linku.Teď jsem ho viděla podruhé a už zážitek není takový jako poprvé.Ale to je v životě normálka.Příběh člověka který sám sebe uvrhne do samoty a odmítá pomoc.Opět takové to sebebičování.Příběh je o složitých pochodech v hlavě mnicha.Který vlastně ani mnich nebyl.Ale obraceli se k němu lidé kteří věřili že je schopen uskutečnit zázrak. ()

Darth Maul

Film Ostrov sa nachádza v mojej zbierke už dlhší čas. Dostal som ho ako dar. Teraz už chápem význam a vzácnosť toho daru. Je to totiž nádherný príbeh o hriechu, pokore, pokání a odpustení. ()

Say

[+]: Velice silný duchovní námět. [+]: Obdivuhodný herecký výkon Pyotra Mamonova . [:]: I když k lepšímu vyjádření námětu zdlouhavé scény být musely, občas mi úplně nesedly. [=]: Snímek donutí člověka zamyslet se nad sebou samým. Pokora a víra... ()

Marina111

Ak by som mala byť objektívna, dve hviezdičky sú pri takomto snímku skutočne málo. Ak by som však bola v tomto prípade objektívna, popriem niečo dôležité v sebe - a preto radšej volím úprimnosť. Tento film ma striedavo nudil, desil, uspával, iritoval a v niekoľkých vzácnych scénach i zaujal; nie však natoľko, aby som si ho chcela pozrieť ešte raz. Možno mi chýba práve oná povestná pokora, možno väčšia trpezlivosť, možno určitá preduchovnatelosť ... A možno chyba vôbec nie je vo mne, ale kdesi v nepomere dlhej minutáže a (predpokladám, že zámerne) pomaly plynúcom deji ... No ktovie,, možno sa raz ešte odhodlám znova preskúmať tento prečudesný Ostrov ... ()

conery1

Na ostrove žijú mnísi a jeden kurič, ktorý má viacej viery, ako všetci tí mnísi dokopy. " V pekle je veľa cností, ale jedna chýba - pokora. V nebi je veľa hriechov, ale jeden chýba - pýcha ". ()

Pevek2

Skvele rozzaberovane, ale jinak je to na hranici i za hranici duchovniho kyce. Nejde o zadnou silu modlitby, o promenu hlavni postavy a dokonce ani o pokoru. Ta je totiz obcas silne zamenitelna s pychou. A navic je tam nejeden deus ex machina. ()

Martyr

Velmi silny film, ktory ma vsak vobec nechytil za srdce. Prva polovica je len o ''Jezis Kristus odpust nam nase hriechy'' az z toho moze presvedceneho ateistu porazit a druha to vytiahla ani sam neviem preco na slabsie 3 hviezdicky. Stale sa mohlo stat, ze som to nepochopil ale pre niekoho to moze byt naozaj velmi silny duchovny zazitok.Ja sa vsak bohuzial v bozich kruhoch zatial nepohybujem. ()

TomBar

Výrazne štylizovaný film s očividnou zápletkou, zrejmou už od prvých minút. Ruská kinematografia nekopíruje dôsledne moderné trendy vo výprave, inak by bol zlomový bod zasadený do nejakej retrospektívy, či paralelného rozprávania. Pravoslávna duchovnosť a stereotyp ako vcelku nezáživná vec je vykreslená solídnou kamerou, ktorá dotvára jemnú umeleckosť a podčiarkuje štylizovanie filmu. Aj keď film evidentne má chyby a nepôsobí, že by bol natočený v roku 2006, v kino prevedení ma celkom oslovil a zaujal. ()

ondrin

Ruský rukopis v duchu literárních klasiků. Jistě jeden z nejpovedenějších duchovních filmů, jehož hlavním motivem je odpuštění. Co nedovede odpustit člověk sám sobě a druhým, dovede odpustit Bůh. Právě k takové naději se upírá hlavní postava. Za zmínku stojí i bratr Job, jenž pro změnu cítí vůči Anatoliji závist připodobněnou k příběhu Kaina a Abela. I on se vypořádává s hříchem a hledá smíření. ()

Osanos

Nádherná krajina, nádherně natočená. Působivý úvod, potom vtipné dialogy a zvláštní, ale velmi příjemná atmosféra, výborná kamera i herecké výkony. Škoda toho závěru, čekal jsem, že bude silnější. ()

agassi68

Ruský príspevok o hriechu a odpustení. Je mi jasné, že tieto sebatrýzniace, či náboženské motívy sú len ťažko filmovo príťažlivé, tento je ešte z toho lepšieho súdku. Nechýba poučenie i ľahký humor. Záver taký pravoslávny.. ()

Pekisan

Ak uprimne lutujete svoje hriechy je jedno, na ktoreho Boha sa obratite. Ak uprimne verite je jedno, ktorym smerom ste otoceny ked sa modlite. Ak pri modlitbe spievate je jedno ci v kostole alebo niekde v samote uprostred vyprahleho ostrova. Viera vychadzajuca zo srdca je ta "prava" viera a nezalezi na tom ci sa spravate v sulade s miestnymi spolocenskymi normami. Film o cloveku, ktory zhresil a lutoval. Film o cloveku o cloveku, krory sa obratil na Boha a ten mu dal dar vidiet veci, ktore ini nevidia. Pozehnanie? Skor skuska. Odpustenie si musime kazdy zasluzit svojimi cinmi. P.S.: to 4daPeace: ak netusis kde sa na ostrove nabralo uhlie tak skus najprv dokoncit zakladku pred tym ako si pustis film alebo navstiv neurologa pretoze sa zda, ze tvoje oci a mozog adekvatne nespolupracuju. ()