Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko A Crude Awakening: The Oil Crash (více)

Ropa je výměšek ďáblův. Černé zlato. Krev dinosaurů. Krevní řečiště světové ekonomiky. Ropa je krev Země. Tak rozmanitá jsou přirovnání na surovinu, bez níž si zatím nedovedeme náš svět představit. Z éry levné a všeobecně snadno dostupné energie však nyní vstupujeme do éry drahé a velmi obtížně dostupné energie. Zároveň se vlastním přičiněním dostáváme do závislosti na některých silně nestabilních režimech. Je skoro jisté, že někomu jde o to, udržet tenhle svět v závislosti na ropě co nejdéle, přestože výzkum, vývoj a nové technologie mezitím odhalily neuvěřitelné věci. Málokdo si uvědomuje dopad situace, která nás podle všeho čeká. Rostoucí nezaměstnanost, chudoba, hlad... To všechno jsou jevy, ke kterým dochází, když se začne hroutit společenský systém. Vstupujeme tedy do naprosto nového světa zcela neuvěřitelných proporcí, možná je od nás vzdálený pouhých pár let. Zvládneme to? (oficiální text distributora)

Ajinka126

Tak já nevím, ale myslím, že svět už dnes ví, co všechno je vyrobeno z ropy a takovou přednášku jsem teda nečekala.. Takže až tak drsné mi to nepřišlo a v podstatě jsem se nic konstruktivního nedozvěděla. ()

GodComplex

Dalsi z rady vybornych a hlavne kriticky dulezitych a alarmujicich dokumentu o zhoube lidstva zvanem curaci za volantem, aneb ridici automobilu vozici si zadek jsou dementi, ktere by mel nekdo postrilet, nebo minimalne zavrit. Skvela hudba Philipa Glasse. 8/10 ()

Maq odpad!

Pokusím se stručně shrnout charakteristické znaky normalizační publicistiky 70. a 80. let. --- Za prvé, kostnaté paradigma. Zkoumání světa z jakýchkoli jiných pozic bylo a priori nevědecké. --- Za druhé, eliminace opozice a nežádoucích informací. Osoby s jiným názorem zásadně nedostanou slovo. Informace neslučující se s ideovým záměrem díla jsou ignorovány, pokud možno zatajeny. --- Za třetí, nízká intelektuální úroveň. Politruk může být přestrojený za experta a je třeba určitého tréninku, aby jej člověk prokoukl podle toho, co říká a jak argumentuje. --- Za čtvrté, zacyklenost. Z části jako důsledek předchozích znaků, zčásti jako „goebbelsovská“ metoda. Takový dokument trvá třeba osmdesát minut a řekne tolik, na kolik by stačil jeden odstavec. Komu se ty myšlenky líbí, ten si toho nevšimne. Nám, kteří jsme tenkrát měli bolševika už dávno prokouknutého, to přišlo jako příšerná nuda. Nedalo se to poslouchat, nedalo se to číst, z novin se četla jen poslední - sportovní - stránka. --- Proč mi při sledování tohoto pořadu přišly na mysl zrovna tyhle vzpomínky? ()

grogodil

Hodinu a pol dlhé varovanie, ktoré viac, či menej šokujúcimi číslami, archívnymi zábermi a komentármi všemožných odborníkov neustále podčiarkuje smutné skonštatovanie, že dobre nám už bolo. No a popri tom veľmi prehľadne rekapituluje celosvetovú ropnú históriu a skladá dokopy aj absolútnemu laikovi všetky súvislosti. ()

ilemas

Výborný dokument o tom co nás čeká, až dojde ropa, což bude už docela brzy. A politici? Po nás potopa. Hlavně teď si musíme nahrabat, co bude pak, to neřešíme. ()

Wiikii

Dobře zpracovaný dokument říkající nejen o minulosti, ale i přítomnosti a budoucnosti ropy a dopadu na naší zem především z pohledu společenského a ekonomického. Osobně jsem už pár takovýchto snímků viděl a tento patří k těm lepším. Je také jasné, že ropu dnešní společnost a korporace nechtějí jen tak vyměnit, pohybuje se v ní nejvíce peněz a snadno se tedy na ní vydělává a změna by znamenala velké ztráty těch "zelených papírků" co hýbou světem. Největším problémem je, že ropa se využívá na obrovské množství věcí nejen jako palivo pro motory aut, letadel či raketoplánů. Ale na výrobu plastů, oblečení či dopomáhají k výrobě i neropných výrobků... A jak na konci dokumentu zaznělo: Je možné, že už naši vnukové a vnučky se nebudou moct proletět letadlem. .... HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

Gothar

Vyborne spracovany dokument, takmer cely cas som ho sledoval v nemom uzase. Vsetci vieme, ze zasoby ropy sa raz vycerpaju, no tento dokument pomenuva vsetky problemy priamo a zaroven sa snazi ukazat nejake riesenia. Cele je to tocene skor z pohladu americanov, ale vobec to nevadi tak, ako je tomu zvykom u inych dokumentov. Presne takto si predstavujem moderny dokument - pouzitie presnych faktov a odosobnenie sa od strachu z neprijemnej buducnosti. ()

Sfinkter

Ano, pokud někdo nenajde náhradní zdroj energie vedle fosilních paliv - tak už se naše děti v autě či letadle nesvezou. Jsem sám zvědav, jaká krize může nastat, respektive kdy nastane. ()

neoBlast

Jako dokument se nejedná o žádnou výhru - všichni víme, že ropa dojde a problémy BUDOU. Ale hudební podkres obstaral Philip Glass! A to dodává na tragičnosti/osudovosti asi bambilion procent. 65 % ()

jjpkohoutek

V první polovině naštvaný na lidskou blbost a bezohlednost. V druhé polovině spíše vyděšený a spřádající plány do budoucna. Ale je třeba vše s rozvahou. Takže aspoň aby obyčejný lid byl připravený se zřeknout přepychu... Pěkně poutavě a působivě utvořený dokumenty. Možná dost pesimistický, ale myslím, že to je třeba! ()

ivan bohatyr

Hodně zajímavé informace o tom, co nás čeká - doporučuji. Třeba: v USA jsou jen 2% z celosvětového objemu ropy, ale přitom spotřebují celých 25% z celosvětové těžby ropy! a zároveň ropa v USA je levnější než balená voda - litr benzínu prej mají asi za 15kč! No spousta zajímavých informací na Vás čeká. Pro Evropany to snad nebude tak horké, ale Američené by měli hodně panikařit. Jasný návod, když už nechcete o Americe slyšet - utáhněte kohoutky s ropou, podle toho, co tady řekli, by se takle vrátili do doby kamenné. ()

zdenny

Dokument, který v kontextu s ropou kritizuje politiku nejen USA, třebaže se opírá hlavně o ni. Je zde ale jasně cítit, že kritika USA zde není prvoplánová a bezhlavá, stejně jako ale i globálního problému týkajícího se neuvěřitelného plýtvání - a to nejen ropou a energií. I když od těchto se prakticky vše odvíjí. Celkem jednoduchým způsobem divákovi vysvětluje zákonitosti kolem ropy obecně, ale i kolem ropné politiky, ekonomiky atd. Pokračuje přes nelichotivou vizi budoucnosti. Končí, osobně si myslím, optimisticky. Protože já - stejně jako někteří v dokumentu zúčastnění - věřím v lidský um. Proto i věřím, že dokážeme vynalézt k ropě alternativu. Otázkou je, co by to udělalo s blízkým východem, který by rázem zmizel z politické mapy světa. Otázkou je, jak dlouho budou chtít ropné společnosti, distributoři a na ně napojení politikové držet pokrok pod zámkem. Otázkou je, jak dlouho budou chtít být zodpovědní lidé k lidem celé planety neodpovědní. Celkově tedy tento dokument hodnotím jako rozumný, vyvážený a určitě pravdivý (patřím mezi těch málo, co vědí, co by se mohlo s lidskými životy na Zemi bez ropy stát). A myslím si, že toto by měl být prioritní předmět našeho zájmu narozdíl od fundametálního zeleného šílenství s globálním oteplováním. Pravda je totiž taková, že za úbytkem ložisek fosilních paliv stojí člověk bez větších pochybností, za podíl na globálním oteplování to už s tím člověkem tak jednoznačné není. ()

MI-380

Všechno jednou dojde, i ropa. Před padesáti lety se učilo, že dojde začátkem 21. století. Teď to díky novým technologiím těžby a nově objeveným zásobám vypadá na další století. A až bude za sto let docházet, vymyslí lidi nové technologie, ať už na těžbu ropy dnes nedosažitelné, nebo ropu přímo nahrazující. Pěkný dokument o ropě, ale nechává mě v klidu, problémy lidstva jsou jinde. 70% ()

rubik1

Síce tento dokument nebol zlý a mal niečo do seba, ale v podstate od druhej polovice sa tam omielalo stále to isté a neboli tu nejaké riešenia ako by sme mohli žiť bez ropy a aj stopáž bola trochu dlhá. Ale opakujem. Aj tak tento dokument stojí za pozretie, už len kvôli tomu, aby sme sa nad sebou trošku zamysleli... ()

Paity

Američané, kteří v průměru berou 80 tis měsíčně v dokumentu kritizují, že benzín u nich stojí asi 16 korun za litr. A další šílenosti, jako, že oni jezdí v těch obřích žravých kárách apod.... ()

DannyBoy80

Docela depresivní dokument na kterém bude určitě kus pravdy. Čerpáme a čerpáme a opravdu nikoho moc nezajímá co bude dál. Ropy na světě je ještě spousty, ale v místech kde se neoplatí ji vůbec těžit. Kvůli této letargie a ropnému loby, ale nemáme ani částečnou náhradu. Jedinou smyslupnou náhradou je sluneční energie, vodík a energie ze země, bohužel ani jedno neumíme efektivně zpracovat. Další zásadní problém je, že neumíme energii skladovat. Budoucnost není příliš optimistická a do 30ti let asi bude válka. ()