Zápisník smrti: Poslední jméno

Desu nôto: The last name

Death Note: The Last Name

Dobrodružný / Krimi / Drama / Mysteriózní

Japonsko / USA, 2006, 141 min

Sacrifices are necessary. Druhá část dokazuje, že první film byl jen jakýmsi prologem, a tak zrychluje tempo a rozvíjí komplikovanější hru. L vystupuje do popředí a prosotr dostává i Misa Misa a její shinigami Rem, u níž je třeba zvykat si na nový hlas. Oproti seriálu, aféra firmy Yotsuba byla odložena stranou a její místo zaujala reportérka Takada, jejíž role je vůči předloze také dosti odlišná. Dokonce samotné rozuzlení a finále je jiné, což filmu jen prospělo. I Kawai překonal svůj předchozí výkon a nakomponoval jeden ze svých nejlepších kousků vůbec. Na druhou stranu, veškeré kazy z prvního filmu se promítli i ve druhém a objevili se nové. Tou prvotní je rozpočet; co se produkci podařilo zakrýt dříve, nyní vyplavalo na povrch (vyjma Rem, která je, stejně jako Ryuuk, dokonalá). Zůstala i zbytečná vyumělkovanost a nutno poznamenat, že ani 140 minut nestačí pokrýt byť jen třetinu seriálových kreací. ´Sme tak ochuzeni o skvělé psychologické hry mezi L a Lightem, nedozvíme se, proč vlastně Jealous zachránil Misu a ani jaký byl ve skutečnosti vztah nezi ní a Rem. Ovšem, jak už ´sem se zmiňoval, Kaneko tohle dokázal elegantně obejít a vytvořit svůj Death Note vesmír kypící výbornou atmosférou, v závislosti i nezávisle na předchozím anime. Prestože první část mě oslovila víc, The Last Name je pořád silně nadprůměrné. No, nezbývá než se těšit na The Last 21 Days of L, které budou pod režijní taktovkou Hidea Nakaty.(26.11.2007)

IMHO lepší než jednička a perfektní zakončení příběhu.(7.9.2007)

... takto ... oba filmy dohromady ... to dává smysl. Docela kompaktní. Na bezcitnost jsem si zvykl (ale celé dva filmy nedokázal - na rozdíl od jiných - obdivovat Lighta). Maximální hodnocení nedávám, neboť to není můj šálek kávy. ■ Po přečtení komentářů na ČSFD začínám mít pocit, že jsem udělal dobře, když jsem sledoval dva filmy a ne anime seriál, který evidentně končí roztahaněji a časově trochu jinak. ■ Drobný SPOILER: Je mi velmi sympatická, už v seriálu Bloody Monday viděná (a na ČSFD neuvedená), Nana Katase (třetí Kira) - nicméně mi vadí, že i zde se její postava vybarví negativně. Prosím, není něco, kde hraje kladnou postavu a neumře? Konec SPOILERU.(31.8.2013)

Ale jo, dám opět ty 4 hvězdy. Efekty jsou sice furt nepříliš kvalitní, a některá místa jsou hodně divná (např. nějaký bůžek, který se zamiluje do smrtelnice a obětuje se kvůli ní), ale když se od toho odprostím,stále dostávám, zajímavý výsledek, který je spíš detektivka, kde se zvájemně trumfují geniální detektiv a geniální "padouch", než nějaký horor. Tentokrát jsem sice už nějaké složitosti po zkušenosti s prvním dílem očekával, ale stále mě to nadmíru zajímalo.(18.2.2014)

Oproti jedničce se děj zbytečně vleče a přehnaně kombinuje (uvidím, jestli tak i kombinuje seriál). Přesto celý film čekáte a těšíte se, zda bude napsáno slibované poslední jméno a komu bude patřit. I já jsem nervozitou žužlala své umělé nehty :o) Nevěřila jsem vlastním očím, jak dva mladící Japonského původu dokáží být tak chytří a hlavně mazaní. Jejich boj na život a na smrt mě nepřestával bavit, i když můj čumáček Ryuk neměl tolik prostoru. Naštěstí druhý díl si vzal příklad z dané číslovky a na scénu přišel anděl smrti č.2 :o) Rozum mi říká, uber hvězdičku, můj anděl smrti protestuje. Koho jsem asi poslechla? :o))(25.5.2010)

• - Mezi původním anime a filmovým zpracováním příběhu lze najít několik odlišností. V anime po smrti L (Ken'ichi Matsuyama) pokračuje Kirovo zabíjení dalších několik let, kdežto ve filmu končí před jeho úmrtím. Počet Kirů se v těchto dvou filmech vyšplhá na tři, kdežto v anime je jich 5, vyjímaje toho pravého jsou 4 jeho stoupenci a až na Misu všichni zemřou. V anime není Kira zastaven detektivem L, ale jeho nástupcem geniálním N. Ve filmu si dále Misa (Erika Toda) vymění oči s andělem smrti celkem dvakrát, kdežto v anime třikrát. Oproti filmu je v anime do vyšetřování jako rukojmí zavlečena i Lightova sestra, ale nápor nevydrží a uzavře se do sebe. Současně se v animované verzi příběhu také vyšetřovací tým vydává do nově postaveného sídla v USA, které je speciálně vyhrazené pro Kirův případ. Rozdílem je také skutečnost, že v seriálu umírá L Lightovi v náručí. (Shley)