Zápisník smrti: Poslední jméno

DEATH NOTE ~デスノート~

Death Note: The Last Name

Dobrodružný / Krimi / Drama / Mysteriózní

Japonsko / USA, 2006, 141 min

Oproti anime verzi je filmová adaptace Death Note o dost zkrácena a příběh doznal mnoha změn, ale hlavní dějová kostra zůstala zachována. Vypuštěním zbytečného děje a zbytečných postav docílili autoři toho, že filmy nemají hluchá místa a jakmile si zvyknete na trochu lacinější vzhled a triky, nenechají vás až do konce vydechnout. Odchylky v ději pak připraví pár překvapivých momentů i divákům znalých mangy či anime. Celkově kompaktnějí a svižnější než anime beze všeho, co mě osobně rozčilovalo. Dokonce ani Misa není ve filmové verzi otravná, jen při sledování L, jak se pořád cpe cukrem mě přešla chuť na sladké.(19.11.2007)

Dva géniové se snaží přechytračit navzájem. Jeden je geniální detektiv milující sladké a druhý student, který chce být novým bohem. Už tohle samo o sobě zní velice slibně a film rozhodně nezklamal. Jedna intrika vyústí do méně čekané situace než druhá a každý krok ze strany L nebo Lighta je předem až do neskutečných detailů dokonale promyšlen. V půlce filmu jsem nabyla dojmu, že tuším, jak to skončí, ale skutečný konec mě naprosto vyvedl z omylu a čekal mě nečekaný zvrat událostí.(17.6.2009)

Naproti prvnímu dílu má o dost rychlejší tempo hned od začátku. V prvním díle se spíše seznamoval s deníkem smrti a ve druhém už film jede od začátku ve velkém stylu a navazuje na předchozí díl perfektně. Film o proti jedničce má i lepší děj, ale oba jsou zhruba na stejné úrovni a to je velmi slušné. O závěru ani nemluvím, ten byl prostě perfektní a je vidět, že si dal režisér záležet. Prostě rozuzlení jak má být. Nápady ve filmu jsou skvělé, ale stále mi něco chybí, tak jako v jedničce, ale i přes to je to film, který stojí za ten ztrávený čas.. 8/10 = 80%(28.10.2010)

• MartinezZ

Úplně stejná hovadina jako první díl. Ta jedna hvězdička je u obou pouze za prvotní nápad, jinak to nemělo spatřit světlo promítačky. Nikdy.(23.4.2011)

Více a lépe to už ani navazovat nemohlo. Toto pokračování má vše. Další knihu, dalšího anděla smrti, další oběti. Více intrik, více zvratů, více neočekávaného. Jsem nadšený! PS: Ten Red hot chilli peppers soundtrack mě fakt dostává :D(24.7.2013)

• - Mezi původním anime a filmovým zpracováním příběhu lze najít několik odlišností. V anime po smrti L (Ken'ichi Matsuyama) pokračuje Kirovo zabíjení dalších několik let, kdežto ve filmu končí před jeho úmrtím. Počet Kirů se v těchto dvou filmech vyšplhá na tři, kdežto v anime je jich 5, vyjímaje toho pravého jsou 4 jeho stoupenci a až na Misu všichni zemřou. V anime není Kira zastaven detektivem L, ale jeho nástupcem geniálním N. Ve filmu si dále Misa (Erika Toda) vymění oči s andělem smrti celkem dvakrát, kdežto v anime třikrát. Oproti filmu je v anime do vyšetřování jako rukojmí zavlečena i Lightova sestra, ale nápor nevydrží a uzavře se do sebe. Současně se v animované verzi příběhu také vyšetřovací tým vydává do nově postaveného sídla v USA, které je speciálně vyhrazené pro Kirův případ. Rozdílem je také skutečnost, že v seriálu umírá L Lightovi v náručí. (Shley)