Ocas ještěrky

Wingless

Tail of Lizard

(neoficiální název)

Česko, 2009, 90 min

No tak nevim, no... zejmena konec me zklamal, ale jinak to uslo, pribeh sice slabsi ale dobry Svehlik, hlaskujici Gabriel a zigul-cabrio to docela vytahly(10.7.2009)

• dopitak

Kdyby tam o něco šlo, nebo to aspoň bylo seriózní (rozuměj: bez uměleckých ambicí) mysteriózní žánr, asi bych v tom něco našel. Takhle kromě povadlých vnad Vericy odrážených několika zrcadly a vyletněného žigulíka jenom jedno velké "cotokurvabylo".(18.7.2015)

• Flakotaso

Kamera a hudba docela na úrovni, ale jinak je to jenom otravně chtěná, uspávající a klišovitá hra na evropský art. Těžko k tomu říct něco více, je to takový podivný "no reason" film s několika, na českou tvorbu, zajímavými nápady. Za postavu anděla, která odebírá filmu i poslední nepatrný dotyk reality, bych scénáristovi nasekal na holou. Proč proboha!?(4.7.2012)

• Tetsuo

Kdy už bude konec českým chcípáckým filmům?(26.1.2009)

• Slarque

Myslím, že Božena Němcová by se divila, co někdo dokáže vyrobit z její pohádky. Film je natolik přeplněný symbolikou, že se do něj občas nevejde nic jiného. Jinak slušně natočené i zahrané, takže by to byl slušný průměr, což je hodnocení, které se filmu opravdu vymyká. Naštěstí takhle průměrný film nevypadá (50%).(5.7.2012)

• - Inspirací pro název filmu se tvůrcům stala říkanka Jana Skácela "Tohle draci nedovedou", resp. symbol ještěrky a její schopnost sebeobnovy jako metafora ztráty a utrpení v důsledku vedoucí k pozitivnímu sebepoznání. (Magyar)

• - Východiskem filmu, v němž si musí hrdina třikrát projít podobnou situací, byla svou strukturou povídka Boženy Němcové "Anděl strážce". (Magyar)

• - Verica Nedeska je ženou režiséra filmu Ivo Trajkova. (mi-ib)