Ocas ještěrky

Tail of Lizard

(neoficiální název)

Česko, 2009, 90 min

• Big Bear

Mám rád nadpřirozeno ve filmech. Ať už film provází sama smrt, nebo nějaký anděl či sám Satan. Nesmí však jít o nějaký dementní horor, ale o inteligentní věc jako například Jak přicházejí sny či seznamte se Joe Black... Film měl v tomto ohledu celkem slušný potenciál. Švehlík svého předčasně vyhořelého a zestárlého muže podal skvěle. Josef ztrácí vše co má a ke zbytku toho co mu ještě zbylo se přidá kupa smůly. Do toho všeho se blíží jeho narozeniny a v hlavě mu neustále hučí kdysi vzdálená věštba z karet... Pak ale potká podivné individum v bílé teplákovce s kapucí jménem Gabriel. Těm teologicky neznalým či nesečtělým připomenu, že archanděl Gabriel je mimo jiné vnímán jako Anděl smrti. Ti z diváků, kteří na něj od prvopočátku takto nahlížejí (k čemuž je navíc vede úvodní intro filmu) pak jen nevěřícně koukají na skutky Gabriela. Ty jsou totiž stejně nepochopitelné jako sám anděl. ---- Já jsem znal člověka co takhle o vše přišel, vím co se mu honilo hlavou a jak těžce ten svůj úděl nesl. A to ani neměl děti v daleké Barceloně. Přesto ač tíhou osudu ohnut statečně šel dál a nakonec nad tou nepřízní a snad i nespravedlivostí, která může potkat kohokoliv z nás vyšel jako vítěz. Proto jsem se s postavou Josefa uměl dobře ztotožnit. Jenže Gabriel se od prvopočátku chová podivně a nakonec i sám Josef. Do toho všeho velmi rušivé a film kazící jakési flashbacky...Pokud film měl nějakou hlubší myšlenku, tak mi v tom slepenci nesourodých epizodek unikla. Možná ji neměl a možná ji znají jen sami autoři... Přesto bych jej nerad shazoval, protože to je typ žánru, který se u nás hned tak nevidí a také proto, že to zkrátka bylo zajímavé. Ale než toto to raději něco na způsob Strachova Brainstormu. Dávám tedy za dvě elektronky do starého rádia. * *(1.9.2015)

No tak nevim, no... zejmena konec me zklamal, ale jinak to uslo, pribeh sice slabsi ale dobry Svehlik, hlaskujici Gabriel a zigul-cabrio to docela vytahly(10.7.2009)

Budiž art, řekl Ivo Trajkov a stvořil Ocas ještěrky. I stalo se, že se film nemnoha lidem líbil, mnoho ho hanělo a ti pravdu měli, pak Lachtan přišel a zřel, že film je dobrý a pravdu měl, neb hle, humorů rozličných on v něm viděl, stále však chápaje, že individuů obdobných mnoho nebude, že jen minimum lidu smáti se bude tam, kde on, neb tvůrci to ani po způsobu tomto nezamýšleli, že nevadilo mu, kterak by si film lepší kameru zasloužil, že více slušela by mu ... Tohle fakt není pro každého, nevím, proč se mi to tak líbilo, ale líbilo, to je jediné důležité, atmosféra snad byla funkční, snad i herci, ale nikdy se nebudu divit, kdyby to někdo cítil zcela naopak, kulhavé čtyři hvězdy.(27.11.2013)

• dopitak

Kdyby tam o něco šlo, nebo to aspoň bylo seriózní (rozuměj: bez uměleckých ambicí) mysteriózní žánr, asi bych v tom něco našel. Takhle kromě povadlých vnad Vericy odrážených několika zrcadly a vyletněného žigulíka jenom jedno velké "cotokurvabylo".(18.7.2015)

• Tetsuo

Kdy už bude konec českým chcípáckým filmům?(26.1.2009)