Ocas ještěrky

Tail of Lizard

(neoficiální název)

Česko, 2009, 90 min

• Flakotaso

Kamera a hudba docela na úrovni, ale jinak je to jenom otravně chtěná, uspávající a klišovitá hra na evropský art. Těžko k tomu říct něco více, je to takový podivný "no reason" film s několika, na českou tvorbu, zajímavými nápady. Za postavu anděla, která odebírá filmu i poslední nepatrný dotyk reality, bych scénáristovi nasekal na holou. Proč proboha!?(4.7.2012)

Josefova "cesta nočním mořem" k sobě samému. Zásadní cesta, které se nedá vyhnout, kterou si nevybral, ale musí jí projít, ať na jejím konci čeká začátek nového života, šílenství či smrt. Film výborně zobrazuje určitou omezenost vnímání a sebereflexe člověka v této etapě, nutnost nechat se nést. Berte to při jeho sledování v patrnost. __ Kdo jste imunní vůči oduševnělé kráse tváře Davida Švehlíka a jeho perfektnímu vystižení postavy Josefa (nechápu, ale stát se to může :) odečtěte si z mého hodnocení MAXIMÁLNĚ jednu *. Speciální vzkaz pro žrouty popcornu: Ne, ne, ne. Ne! :)(16.1.2009)

Zadumaný film, kterému nechybí atmosféra ani dobré nápady, ale postrádá silný příběh.(7.1.2009)

• - Verica Nedeska je ženou režiséra filmu Ivo Trajkova. (mi-ib)

• - Film se natáčel mimo jiné v Praze, Velvarech, Byšicích a Střemech. (skudiblik)

• - Inspirací pro název filmu se tvůrcům stala říkanka Jana Skácela "Tohle draci nedovedou", resp. symbol ještěrky a její schopnost sebeobnovy jako metafora ztráty a utrpení v důsledku vedoucí k pozitivnímu sebepoznání. (Magyar)