Rallye smrti

• Německo

Death Race

Rallye smrti

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2008, 98 min (SE: 89 min, Director's cut: 111 min)

Ultimátní béčko roku Proč 4 hvězdy ? Rozeberme si tento kousek hvězdu po hvězdě. 1. Originální námět aneb "Carmaggedon 2000 rulez": Ekonomika v háji a největší zábava jsou brutální závody na "Ostrově doživotí". Podobnost s kultovní hrou mého dětství je jasná na první pohled a velmi často dokáže vykouzlit úsměv na rtech, za to jsem tvůrcům velmi vděčný, tohle je opravdu kvalitní "herni adaptace (pokud se to dá nazvat)". 2. Herci a herečky aneb "Svalovci a prsatice vládnou světu": Statham opět nasadil svůj typický "look" drsňáka s trápotami a chrlí jednu hlášku za druhou. Protivníci masérského hrdiny si velmi své role užili a co teprve hrdinův mechanický tým, komické postavy a krásná baba Natalie Martinez, která naprosto perfektně se svými trojkami prsy zastupuje něžnější část filmu (o sviňácké ředitelce se nedá mluvit jako o něžné části). Obsazení se povedlo jedničku. 3. Akční sekvence a příběh aneb "Bum, bum, hláška, bum": To, že se jedná o totální béčko se skvělou akcí bylo jasné od prvního traileru. Příběh se přesně drží osnov a nesnaží se diváka nijak překvapit (díky bohu). Akční sekvence možná místy mají až moc rychlý střih, ale adrenalin může konkurovat skvěle všem závodním hrám. Dá se i říci, že Speed Racer je zavodní film roku pro Áčka a Death Race pro Béčka. 4. W.S. Anderson aneb "Je zpátky a hezky zostra": Po hrozném Resident Evil ztratil tento mistr B filmů můj zájem, teď se ale vrátil v plné polní a svlastním scénářem. Nebudu chodit okolo horké kaše, Anderson zaválel a uplně mne vtáhl do "hry". Možná si to ani sám neuvědomuje, ale kdyby jeho film byli mašírovány dobrým scénářem, měl by velkou šanci dostat se do první ligy, i tak si Death Racem u mne obnovil reputaci a já jsem již zvědav na jeho další projekt. Nejlepší béčko roku a velký comeback pana Andersona, veledílo nečekejme, ale i tak se člověk bude královsky bavit.(21.11.2008)

Je to vydarený akčný film od Paula W.S. Andersona. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy civilizácia trpí nižšou životnou úrovňou a tak je nedostatok práce a vysoká úroveň kriminality a tak sa ľudia bavia brutálnymi televíznymi hrami, v ktorých ide o život. Bývalý schopný pretekár je nespravodlivo obvinený z vraždy manželky a umiestnený do prísne stráženého väzenia, aby sa zúčastnil krvavých pretekov a nahradil doterajšieho najlepšieho šoféra, ktorého posledné preteky stály život, čo s vidinou možnej odmeny prijme, lenže uvedomuje si, že zákerná riaditeľka ho len tak nenechá. So spracovaním som nadmieru spokojný, táto tématika ponúka v rámci žánru veľký potenciál, ktorý sa našťastie aj podarilo takmer úplne naplniť. Celé je to mimoriadne zábavne a dynamicky prevedené, samotné preteky majú dostatok priestoru a sú výborné, ale veľmi dobre podaná je aj celá situácia vo väznici, hlavný hrdina a jeho nový tím, motív pomsty, chémia medzi konkurentmi, prakticky úplne všetko, takže tu sa ani nedá čo kritizovať, je to vydarená žánrová zábava od začiatku až do konca. Akcie je tu dosť a je výborná. Tvoria ju očakávane hlavne naháňačky, pričom okrem trochu menej výrazného úvodu a záveru sa tu nájdu dve hlavné preteky, ktoré sú dlhé, perfektne natočené, nadmieru nápadité, skutočne tých skvelých momentov je tu nespočet, či už rôznych zrážok, slušne drsných úmrtí a podobne. A okrem toho potešia aj dve surové väzenské bitky. Najviac sa mi páči celá časť s ozbrojeným kamiónom, ale všetka akcia sa vydarila. Herecké obsadenie je perfektné, Jason Statham v jednej zo svojich najlepších úloh, charizmatická Joan Allen ako riaditeľka väznice, dobre obsadení väzni ako Tyrese Gibson, Max Ryan alebo Robert LaSardo a plno zaujímavých vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú perfektné, Paul W.S. Anderson tu v rámci žánru odviedol skutočne prvotriednu prácu, či už vizuálna stránka, efekty, dynamické a drsné prevedenie a k tomu ten najlepší možný prístup k béčkovým prvkom, tu nemám čo vytknúť. Rallye smrti je výborná dynamická akčná jazda bez jedinej výraznejšej slabiny, ktorá baví aj opakovane. 82%(5.1.2009)

Jason je Bůh, Natalie Martinez hot a Anderson zase jednou sebral všechnu odvahu, vyškrábal ze dna své osobnosti nepatrnou vrstvu talentu a uplácal velmi výživný béčkový koláč, který chutná ráno, v poledne i večer. Rallye smrti je jistě monotónní a hloupá, ale to tvůrčí nadšení a zapálení pro věc je z ní cítit jako rozžhavený asfalt a když se přenádherná Natalie Martinez v závěru producíruje se svými kraťásky ve zpomaleném záběru, mám sto chutí dát Andersonovi čistě heterosexuální pusu. Koho zajímá logika, vážně hrající Joan Allen, když jsou akční scény zábavné a nápadité, Jason s jedním výrazem "hraje" jako z partesu a Ian McShane napravuje pošramocenou reputaci z Probuzení tmy. Už jen za ty jeho ultimátní pohledy, hromadu nadsázky a parádní hlášky nejsem schopný jít níž. That`s Entertainment.(18.11.2008)

Já vim, že jsem úplná blbost, ale pobavim, no néé?... No jóó!(16.7.2009)

Hlučné akční porno, které přes chvályhodnou béčkařsko-videoherní snahu a pár dobrých nápadů bez dálkového ovladače mírně nudí. S počtem, délkou i nápaditostí honiček, na kterých stojí, jsem vcelku spokojen, méně už s jejich epileptickým střihem a zaměnitelností aut i závodníků. Navíc Stathamův rutinní drsný kukuč už na mě nefunguje a McShane a Allen nemají co hrát. Naštěstí díky téhle zatraceně sexy MILF, která si v závěru připíše jedinou zdařilou hlášku celého filmu, vám ani nebude vadit, jak rychle se vypařily slečny navigátorky, které to měl Anderson nechat odřídit místo chlapů.(22.11.2008)