Rallye smrti

• Německo

Death Race

Rallye smrti

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2008, 98 min (SE: 89 min, Director's cut: 111 min)

Paul W.S. Anderson točí takové jednoduché akční filmy, které mají pobavit svými efekty, stejně jako je u Rallye smrti, jenže já si nemohu pomoci, koukal jsem na film a přitom mi přišlo jako bych hrál hru, dost neskutečnou hru, jako byl třeba Megarace, z hlubokých let minulých, nebo i z novějších, kde jsem řídil ve hře Carmageddon vrak, a získával tím, že jsem něco vzal zbraně nebo štít. No, asi to nebudu dál pitvat. Tento film je jeden velký holý nesmysl, ale o to tu také jde. Velký nesmysl s velkými efekty a s akčním Jasonem Stathamem, takže co víc si vlastně přát? Vypnout, bavit se, divit se, zakrývat si u nechutností oči. Troufnout si tvrdit, že tenhle film je hodně solidní pecka koukám nebude takový problém. Anderson umí akci točit, a tady se mu to povedlo. U něj prostě vypnete, a sledujete akci, a kdo Vám nabídne solidnější akci než v současné době právě Anderson a stereotypní ale sympatický Jason Statham?(5.11.2008)

Paul Anderson létající auta a výbuchy umí, Statham je tradičně cool a Natalie Martinez sexy. Víc není někdy potřeba. 70%(1.11.2008)

Snom každého béčkara je točiť za áčkové peniaze. Anderson mal azda poslednú šancu dokázať, že si ich zaslúži a po vzore topiaceho stískol slámku s parou 1500 konských síl. Síce stále ťažko nezvláda hercov ani dialógy, ale akcia je (minimálne pre rok 2008, vrátane pastelkového Speed Racera) bezkonkurenčný nátrhprdel. A o tom je Death Race. Yummy! 90%(7.12.2008)

Několik poznámek: 1, Anderson je mistr okamžiku, ale nefunguje mu celek. Respektive zvládá střídat rytmus záběrů (což je navíc zásluha střihu, ne režiséra), ale tempo filmu nikterak nemění a jede na stejně monotónní frekvenci od začátku do konce. Přirozeně to je chyba. 2, Oproti vertikálnímu modelu Speed Racera, kde se vozy neustále odlepovaly od země (nedosti na tom ani dráha nebyla plochá), pracuje Death Race výhradně se starosvětskou horizontálou. Problém je, že když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že celá ta akce jsou jen takový schématicky žánrový a fušersky natočený prostocviky, který těží hlavně ze střihu. Třeba kamera je totálně rutinní. A rovněž si nikdo nedělal starosti s tím, aby provázal obraz a hudbu, tudíž oboje má podobu kontrapunktu (respektive do hotového vizuálu kdosi jen pustil dunivý OST, což má ke kreativitě věru daleko). 3, Řada postav ve filmu nemá jakoukoliv úlohu. Jejich úkol je čistě stylistický – mají rytmizovat akční scény (viz onen rytmus záběrů výše), což funguje tak, že na 15 záběrů ze závodů připadá vždy jeden až dva záběry na stojící postavy (hlavně bachař a ti tři mechanici Stathama). Ano, je to zvrhlé, ale účinné. A za druhý utužují postavy charakter Stathama (on stoupá postupně nahoru, zatímco oni dolu), což je v jeho filmech už tradicí. 4, Celý portfolio Andersona sestává takřka výhradně z adaptací (PC) her. Jestli se má kolem roku 2050 skutečně sloučit kinematografie s interaktivními světy, tak tenhle film s bonusy a štíty sbíranými po trati je toho nechtěným předvojem. 5, Mytologie (jestli se o něčem takovém dá mluvit) Death Race spadá sice do budoucnosti, ale tematizuje současnost, jelikož reaguje na všemožný civilizační choroby a nutnost zásobovat otupělý davy čím dal tvrdším zbožím na hraně snuffu. Na rozdíl od modelu Rychle a zběsile, který Anderson s chutí převzal, ale nesleduje Velký bratr nás - naopak my sledujeme Velkého bratra, protože Orwellovy teze jsou mrtvé a nastupuje Huxley se svým: „ubavíme se k smrti; zahubí nás to, co milujeme.“ 6, Jestliže je screenplay béčkový, tak dialogy nemají daleko k céčku. Doporučil bych Andersonovi naverbovat příště na scénář odborníky a zůstat u režie. ____ Závěrem: Kdyby natáčeli Prodigy film, vypadal by nejspíš takhle.(22.9.2008)

Soundtrack Paul Haslinger: 1. A Hard Sport for a Hard Age 1:48 ,2. Grim The Reaper 1:39 ,3. Death Race Main Titles 3:01 ,4. Riot 1:12 ,5. Prison Arrival 2:28 ,6. Meet The Monster 1:51 ,7. Punch it! 3:42 ,8. Frank Walk 2:08 ,9. Hennessey 0:11 ,10. Say What? 1:58 ,11. Man on a Rampage 2:35 ,12. You Are Not Fit for Society 3:05 ,13. Lose Him or Kill Him 1:40 ,14. Solitary 0:43 ,15. The Final Race 4:18 ,16. Good Luck Joe 2:08 ,17. Frank Surrenders 0:58 ,18. Terminal 1:19 ,19. A Chance for Something Else 4:16 ,(14.5.2011)