Darjeeling s ručením omezeným

The Darjeeling Limited

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2007, 88 min

• Renton

Scénář: Wes Anderson, Roman Coppola, Jason Schwartzman .. Ale no tak. Chápu, že byl někdo mimo z předešlých filmů z dílny Wes Anderson, ale nějak nechápu tu setrvačnost, která drží poměrně vysoko i Darjeeling Limited. Duchovní cesta tří bratrů z podělané rodinky a jejich Indické hledání se na kolejích absurdity. Ha. Příjemný je maximálně tak fakt, že Anderson omezil počet hlavních postav, které nahradil luxusními kufry (do anončních materiálů sice uvedl i jména Natalie Portman a Bill Murray, jenže první má jen krátký záběr, druhý scénu) a tak děj netříští do mnoha více či méně nikam nevedoucích či nijak nevtipných spletí a své tři nesourodé chlapce takřka nepustí ze záběru. Paradoxně je ale osekání na škodu, protože podrobnější motivace činů bratrů a vůbec propracování látky, díky které by všechno dávalo kompaktnější smysl, zde není. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se několikrát lehce nepousmál, ale zábavný film zrovna není. Fajnová kamera, stylová hudba a několik vkusných režijních experimentů nezachrání slabý scénář, který nedostal patřičně oživení a často se tak pozvolně odehrává jen "přiblblé nic."(20.2.2008)

Asi nejslabší z andersonovského kvarteta, přesto bych si to po skončení nechal klidně pustit ještě jednou. Jako ortodoxní andersonovec bych se totiž mohl znovu a znovu utápět v jeho tolik zvláštní práci s kamerou nebo kulisami a potutelně se usmívat u každé z úžasných zpomalovaček. Scénář netlačí na pilu a nechává tři bratry na cestě za spirituálním poznáním a usmířením se zažívat přesně ty podivné situace, na které jsme zvyklí z Wesových předchozích filmů a na svém místě zůstaly i hlášky, kterým se hurónsky směje jen hrstka populace, spolu s tradičními hudebními kolážemi. Vytkl bych akorát trošku mělčí příběh a absenci nějakého hlavního tahouna příběhu, protože všichni bratři se sice snaží, ale přece jenom Bill Murray je Bill Murray a geniální cameo vynahrazuje jeho neúčast jen částečně. Ti, kdo se s některým Andersonovým dílem už střetli tedy přesně ví, co čekat a ač to tentokrát není stoprocentní, pod 9/10 jít nehodlám. P.S. Wesovi "odpůrci" se můžou kinu klidně obloukem vyhnout. Ani u Darjeelingu jim pšenka nepokvete :)(10.1.2008)

„Už mám koniec... len mi ešte chýba začiatok.“ Neviem, či máte radi filmy Wesa Andersona a či ste nejaký vôbec videli. Ak ho zbožňujete, budete zbožňovať všetko, čo nakrúti. Ak nie, tak nie. Po ŽIVOTE POD VODOU znova vsadil na podobný recept (šialená skupina hrdinov putuje vo vizuálne výraznom dopravnom prostriedku naprieč exotickou, rozprávkovo podanou krajinou) a znova nakrútil niečo, čo sa len tak nevidí (a o čom sa rozhodne nedá povedať, že je to dráma, komédia alebo sci-fi). Už krátkometrážny „predfilm“ HOTEL CHEVALIER, ktorý v kine uvidíte pred samotnou celovečernou snímkou, je pozoruhodným dielkom, vymykajúcim sa tradičným filmárskym charakteristikám. Kamera, soundtrack, herci, strih, výprava, kostýmy, dialógy... to všetko má neuveriteľne talentovaný Anderson tak v malíčku, že si bez najmenších výčitiek svedomia môže dovoliť podobné krásne excentricky hlboko ľudské koniny. Asi by som si s Andersonom rád dal viedenskú. „Čo sa to s tebou deje?“ – „Neviem. Ale budem nad tým rozmýšľať. A nabudúce ti poviem.“ – „Dobre. Tak nabudúce mi povieš.“ Kino Považan 2008(19.12.2008)

Kdo má rád filmy Wese Andersona (Život pod vodou a Takovou zvláštní rodinku především) ať zvedne ruce... Výborně. Takže budeme považovat Darjeeling za vydařenou komedii plnou neobvyklých dialogů, atmosféry a dalších Andersonovských vychytávek, na které jsme z jeho předchozích filmů zvyklí. A nebudeme zas tak krkolomně rýpat do toho, je-li tenhle film slabší, nebo srovnatelně dobrý, než jeho předchůdci, protože tak jako tak je pořád stejně osobitě zábavný. Souhlasíte s tím!?(21.6.2011)

Spiritualistická road movie napříč indickou zemí-nezemí zbarvená všemi možnými barvami a s nádechem kari příchutě. Cesta povznášející doslova tělo, ducha i smysly avšak ne zcela ty moje. Kdy je ten nejlepší čas na stmelování rodiny? Po zjištění, že partnerka čeká dítě, po rozchodu s přítelkyní či snad po nepovedeném pokusu o sebevraždu? Téma rodiny tvoří základní stavební jednotku Andersonových filmů. Darjeeling limited je příjemnou podívanou i přes to, že jí podráží nohy pár etudních vsuvek a jeden nuceně působící flashback. Ale několika málo momenty si mě Anderson dokázal získat na svou stranu spolu s vynikajícím Jackovým playlistem, který je na cestách k nezaplacení. Možná, že je Darjeeling v kontextu s ostatními Andersonovými snímky kontraproduktivním přírůstkem do jinak velmi příjemného universa plného podivínů. Avšak pomrkávání na diváka drobnými camei a vynikající ústřední trio mi brání jej odsoudit za jeho přílišnou nedokonalost.(21.3.2009)

• - Zvolený český distribuční název není z nejšťastnějších. "The Darjeeling Limited" sice znamená i "Darjeeling s ručením omezeným", ale v tomto případě tomu tak není. "Limited" ve spojení s vlakem značí speciální linku ne nepodobnou našemu pojetí expresu. (DaViD´82)

• - Natalie Portman svou pár vteřinovou cameo roli nenatočila ve studiu, ale opravdu kvůli ní odcestovala do Jodhpuru v Indii. Natáčení jí zabralo sotva hodinu a půl a poté se vydala na desetidenní výpravu po Indii. (DaViD´82)

• - Wes Anderson přiznal, že inspiraci k tomuto filmu hledal v dokumentech Luise Mally, v tvorbě Satyajita Raye (jehož památce je film věnován) a především v Renoirově snímku Řeka. Také se vyjádřil v tom smyslu, že je velmi zavázaný Martinu Scorsesemu zato, že mu právě tento film osobně promítl. (DaViD´82)