Darjeeling s ručením omezeným

Darjeeling Limited, The

Darjeeling s ručením obmedzeným

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2007, 88 min

Film ma veľmi zaujal už trailerom a na pozretie som sa tešil. Wesa Andersona nemám napozeraného, no aj napriek tomu som tušil, že to bude moja šálka čaju. Tak sa aj stalo. Atmosféra je veľmi uvoľňujúca, hlavná trojica hercov je perfektná a nič nemusia ani hovoriť ani robiť - stačilo mi vidieť ich ksichty a už som sa usmieval. Hudba je brilantná a veľmi príjemná. Cesta troch bratov k vzájomnému porozumeniu a zblíženiu je veľmi vydarená. Film má síce pár hluchých miest, čo mi bráni dať absolútne hodnotenie. ale i tak som veľmi spokojný. Dáš si so mnou cigaretu na toalete? Indka Rita bola krásna, vrrr. Škoda, že Bill Murray toho veľa nenahrá, ale Wilson, Brody a Schwartzman to zvládajú aj bez neho. Poďme na drink a cigaretu. 80%(27.8.2008)

"It´s the same old story" zazní v jedné z posledních scén DARJEELING LIMITED, meta-textu k předchozí Andersonově tvorbě. V jeho melancholických dílech se specifickým stylem (postavy čelící - předčasné? - dospělosti jakožto žanrové archetypy a ikony zasazeny do skutečného popkulturního světa, tématizace různých médií a závěrečný obraz ve slow-motionu s narušením klasického narativu, to vše okořeněno weird dialogy) jsme byli navyklí očekávat určitý "soubor znaků", který je zde okázale bořen._____ Nesetkáváme se zde s problematickou přitomností super-ega, ale rovnou jeho absencí (otec byl sražen taxíkem); Owen Wilson zde nehraje jakože světem-protřelého hezounka, protože většinu stopáže má na hlavě obvazy; postavy (vyjma jedné, a to ještě díky kontroverznímu předfilmu HOTEL CHEVALIER) zde nejsou divákovi před anebo při úvodních titulcích představeny; závěrečného slow-motionu se nedočkáme, protože po něm následuje dohra a i médium zde jaksi není tématizováno (divadlo - RUSHMORE, kniha - ROAYAL TANENBAUMS, film - LIFE AQUATIC). Jako kdyby ústřední motiv cesty hrdinů za osvícením byl godardovskou dekupáží provedenou Wesem Andesonem sám na sobě, aby - poté, co v předtitulkové sekvenci nechá hrdiny předběhnout Billa Murraye a tak i svou předchozí tvorbu nechat "za sebou" - se v závěru vrátil zpět na začátek a stal se tak po komerčnějšim LIFE AQUATIC skutečným Indie režisérem._____ Jediný problém bych tak viděl v tom, že tentokráte to uteče až moc rychle (chci víc!) a hlavně, že se nepovedlo filmu zprostředkovat i neseznámenému divákovi jasnou představu o tom, že teď se na něco odkazuje a můžu si to užit, aniž bych znal detailně odkazované (přece jenom o oceánologovi někdo u nás aspoň slyšel, ale obávám se, že o "apuovské trilogii" těch lidí bude ještě míň).(29.1.2008)

Takhle vymazleným vizuálem se může chlubit jen málo filmů. Neobvyklá péče o detail doslova vystupuje z každého záběru, ať už jde o do puntíku vyladěnou barevnost prostředí a samotných herců, či o roztomile vypadající čajové šálky nebo zavazadla. Samostatnou kapitolou je pak maximální využití prostředí vlaku, ve kterém se kamera přímo vyžívá, nebo zábavná poznávačka ústředního tria, která slouží i jako narativní zkratka. Stejně jako v případě Života pod vodou protestuji proti označení 'komedie', jelikož jediný úsměv, který jsem měl po dobu sledování na tváři, byl tzv. blažený. Uvařte si čatní, indický čaj, skočte pod deku a požitkářsky si vychutnejte každý záběr.(28.9.2009)

Jak jsem nemohl příjit na chuť ŽIVOTU POD VODOU, tak DARJEELING mě dostal. Chytré, krásně obsazené, výtečně napsané. Humor, kterému nemusí příjit na chuť, vlastně je to trochu humor/nehumor. Anderson si mě získal hlavně "pestrobarevnou" a originální režií, např. úvodní běh na vlak, moment kdy se domovy některých postav změní na kupé jedoucího vlaku nebo skok do minulosti v autoservisu Luftwafe. ŽIVOT POD VODOU si těď pustím ještě jednou, snad mi teď dá víc, než na poprvé.(2.4.2009)

Rozhodně lepší než první počin Wese Anderosna, co sem viděl, a to Život pod vodou, to byla tak otřesná nuda, že sem to ani nedokoukal. Tohle sice nuda neni, ale stále nějak nechápu ten Andersonův humor. Pravda možná sem se párkrát pousmál, ale to je tak vše, styl Andersona mi prostě vůbec nesedí a asi nikdy sedět nebude.(17.2.2008)