Darjeeling s ručením omezeným

Darjeeling Limited, The

Darjeeling s ručením obmedzeným

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2007, 88 min

Námet skvelý, casting úžasný, lokácia nádherná ... ale scenár otrasný. Mohla to byť ďalšia klasická (sebavykrádajúca?) andersonovská rozprávka o znovunájdení jednej bizarnej rodinky v polobizarnom svete, ale námet na výborný film nestačí. Chcelo to, aby každá jedna scéna fungovala sama o seba a aby neboli na seba len tak naukladané, ale mali aj hlbší súvis a prepojenosť, chcelo to viac magických momentov a originality... chcelo to položiť do šuflíka a vytiahnuť o rok. PS: Inak keď sme pri Darjeelingu - moja obľúbená čajová oblasť! Čaj za 100%, film za 70%.(29.1.2010)

Vtipná iniciační road movie a sarkastický obraz současné západní civilizace a její honby za mystikou z průvodce. Otřelý, ale působivě podaný tří bratrů na pouti za sebepoznáním a nalezením osvícení... Skrz prostředí, které svou rolí připomene Tokio z „Lost In Translation“, dětsky sytým provedení zase Wesův předchozí snímek. Narozdíl od „Života pod vodou“ je „Darjeeling s ručením omezeným“ filmem mnohem formálně sevřenějším, dost možná méně bizarním, přístupnějším a více soustředěný k vnitřnímu životu tří hlavních aktérů. Nesnesitelný Wilson, rezignovaný Brody a frajerský Schwartzman hrají naprosto báječně. Civilně, bez křeče, bez touhy rozesmát něčím okatým. Jejich vztahy jsou dosti bizarní, a přesto uvěřitelné, podobně jako jejich postupné změny. Způsob, jakým klíčové okamžiky filmu podbarvuje různorodá hudba, považuji za poslední stavební kámen, díky němuž Andersonův film hodnotím tak vysoko. Je to totiž nejen filmařská, ale i divácká slast. Komedie, nad kterou je třeba se zamyslet. Jakmile ale člověk típne cigáro a přijme pravidla Darjeeling expresu, není cesty zpět. [9/10](31.1.2008)

• IQ Tiqe

Tři bratři, kteří se nemusí, jeden z nich přitroublý otravný Wilson, cestují po Indii vlakem, aby navštívili matku. Humor byl maximáně symbolický, jinak nuda. # Natalie Portman a Bill Murray jsou tu jen letmo a naprosto zbyteční. # příběh 4 | hudba 5 | humor 2 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 3(16.8.2011)

Nepatřím zrovna do tábora nekritických obdivovatelů zvláštního stylu Wese Andersona, ani kultovní Život pod vodou mě nijak zvlášť (kromě výtvarné geniality) neuchvátil. Stejně to platí o tomto filmu, byl by naprosto skvělý, kdyby tam ti 3 hoši nebyli, nebo alespoň kdyby nemluvili( patrně to jsou nějaké dialogy ze života pana režiséra, jejichž smysl mě naprosto uniká) a pak bych si klidně i víckrát pustila tu krásu z Indie nebo jakoby z Indie. To nádherné výtvarné dílko, ten kouzelný vláček je opět naprosto geniální a za tu jinak ztrátu času to za zhlédnutí rozhodně stojí.(7.8.2008)

Hravá road movie o třech bratrech na cestě za osvícením a navázáním kdysi zpřetrhaných rodinných vztahů. Tento vcelku otřepaný námět je okořeněn o Andersenovu typickou dětsky naivní poetiku, zvláštní humor, osobité herecké projevy, všemi barvami hýřící Indii a parádní písničky. Tato obsahově poněkud prázdná, spíše tedy lyrická Tour de India je poněkud pomalejší záležitostí a pokud nejste zrovna v tom správném rozpoložení, může se snadno stát, že se u filmu budete nudit a po několika minutách ho vypnete, což by ale byla škoda, protože The Darjeeling Limited má určitě co nabídnout, ať už jde o již zmíněnou velmi vydařenou audio-vizuální složku (skvostná kamera) nebo o exotická prostředí. Musím se přiznat, že po shlédnutí filmu jsem nevěděl, co mám o něm vlastně napsat, zůstal po něm myšlenkově poněkud vyprázdněný zážitek, ale nějakou dobu ve mně film dozníval a nakonec se z toho vyklubala půl druhé hodiny dlouhá milá jízda, která dokáže zvednout náladu a na kterou se hezky vzpomíná (na úvodní scénu s Billem Murrayem střílející si z thrillerových honiček jen tak nezapomenu...)(23.2.2008)