Darjeeling s ručením omezeným

Darjeeling s ručením obmedzeným

The Darjeeling Limited

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2007, 88 min

Rozpočet $17,5miliónaTržby USA $11,902,715Tržby Celosvetovo $35,076,901Tržby za predaj DVD v USA $6,287,533 //počet predaných kusov 348,124(12.2.2009)

Zajímavý film, u něhož jsem tak trochu na pochybách, jak ho vlastně ohodnotit. Nejsem nikterak velkým příznivcem Indie ani indického prostředí, k této zemi nemám naprosto žádný vztah, což už zřejmě naznačuje, že by mohl z mé strany při vnímání tohoto filmu vzniknout jakýsi problém. Jenže nakonec se tomu tak nestalo, přistoupil jsem na nápad tvůrců a docela mě začalo bavit sledovat tři bratry ve vlaku, kterak se vydávají na duchovní cestu po Indii, bylo to zase něco jiného, něco originálního a osvěžujícího, co bylo rozhodně stravitelné a dalo se na to koukat. Bohužel mi přišlo, že s blížícím se koncem a cílem cesty film upadal na atraktivitě a zajímavosti, zkrátka jakmile hlavní hrdinové opustí pohodlí vlaku, tak mi přišlo, že celý příběh ztratil na zajímavosti. Nevím, možná jsem nebyl před zhlédnutím tohoto filmu dostatečně připraven na to, co mě čeká, možná jsem čekal trochu něco jiného, ale pravdou je, že u tohoto filmu se jen velice těžko rozhoduji, jaké hodnocení udělit, protože z mého pohledu balancuje mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nakonec jsem se však rozhodl ocenit originalitu a atraktivitu filmu a také velice kvalitní herecké výkony všech zúčastněných, což hrálo velkou roli v tom, že se nakonec tento film v mých očích přehoupl jen velice těsně ke čtyřem hvězdám, které nakonec tomuto filmu uděluji.(22.5.2010)

• Jara.Cimrman.jr

Podivný snímek, který začíná zběsilým nastupováním do vlaku, končí zběsilým nastupováním do vlaku a mezitím se nestane vůbec nic. Zdejší odborníci mne oblažili důvody, proč bych měl tento film milovat, ale moje snaživé oko nic pozitivního nevykoukalo a pouze neustále znuděně usínalo.(4.8.2011)

• Tosim

Wes Anderson je mistrem velmi podivné nudy. Příběh je jasný, leč utahaný. Dík aspoň za tu retrospektivu z autodílny. 50%.(14.7.2011)

• Mi Nü-Chai

Wes Anderson nemluvit řečí mého kmene. Jeho takzvaná poetika se mi jeví prázdná, vypočítavá a banální, melancholické podtóny zanechávají kyanidovou pachuť a jestli tam bylo něco alespoň k pousmání, bravurně mi to uniklo. Utahaná hodina a půl (subjektivní vnímání času: cca 240 minut) barvotiskové nudy s jasnou dřendou těch správných rodinných hodnot. Třeštění nad páně režisérovou genialitou upřímně nerozumím, asi jsem málo hipster. Ode mne dostává Anderson jednoznačný Seal of Disapproval a jeho další filmové autoterapii se z Daleka vyhnu.(27.8.2013)

• - Natalie Portman svou pár vteřinovou cameo roli nenatočila ve studiu, ale opravdu kvůli ní odcestovala do Jodhpuru v Indii. Natáčení jí zabralo sotva hodinu a půl a poté se vydala na desetidenní výpravu po Indii. (DaViD´82)

• - Každá ozdoba vlaku byla ručně malovaná malinkými štětečky indických malířů. Zabralo to stovky hodin. (hippyman)

• - Zvolený český distribuční název není z nejšťastnějších. "The Darjeeling Limited" sice znamená i "Darjeeling s ručením omezeným", ale v tomto případě tomu tak není. "Limited" ve spojení s vlakem značí speciální linku ne nepodobnou našemu pojetí expresu. (DaViD´82)