Darjeeling s ručením omezeným

Darjeeling s ručením obmedzeným

The Darjeeling Limited

Dobrodružný / Komedie / Drama

USA, 2007, 88 min

Spiritualistická road movie napříč indickou zemí-nezemí zbarvená všemi možnými barvami a s nádechem kari příchutě. Cesta povznášející doslova tělo, ducha i smysly avšak ne zcela ty moje. Kdy je ten nejlepší čas na stmelování rodiny? Po zjištění, že partnerka čeká dítě, po rozchodu s přítelkyní či snad po nepovedeném pokusu o sebevraždu? Téma rodiny tvoří základní stavební jednotku Andersonových filmů. Darjeeling limited je příjemnou podívanou i přes to, že jí podráží nohy pár etudních vsuvek a jeden nuceně působící flashback. Ale několika málo momenty si mě Anderson dokázal získat na svou stranu spolu s vynikajícím Jackovým playlistem, který je na cestách k nezaplacení. Možná, že je Darjeeling v kontextu s ostatními Andersonovými snímky kontraproduktivním přírůstkem do jinak velmi příjemného universa plného podivínů. Avšak pomrkávání na diváka drobnými camei a vynikající ústřední trio mi brání jej odsoudit za jeho přílišnou nedokonalost.(21.3.2009)

Zvednout se po skončení tohoto filmu z kina a vrátit se z báječně absurdního světa, plnýho barev, krásné hudby, rozloučit se s nejpodivnější, ale určitě i nejokouzlující trojicí filmových bratrů, nespatřit už tu překrásnou Indku jako průvodčí ve vlaku, nekochat se nádhernými záběry Indie, nesmát se nad bláznivýma situacema, jako že zabloudí vlak, nebavit se nad vynikajícímy dialogy a především přestat mít ve tváři připitomělý obličejový výraz zvaný "marihuanové absolutní štěstí ", zkátka opustit krásně ujetej svět mistra Andersona a vrátit se zpět do hnusně pravdivé reality, bylo pro mě víc bolestné, jak kopanec do koulí.(29.1.2008)

• Jara.Cimrman.jr

Podivný snímek, který začíná zběsilým nastupováním do vlaku, končí zběsilým nastupováním do vlaku a mezitím se nestane vůbec nic. Zdejší odborníci mne oblažili důvody, proč bych měl tento film milovat, ale moje snaživé oko nic pozitivního nevykoukalo a pouze neustále znuděně usínalo.(4.8.2011)

Asi nejslabší z andersonovského kvarteta, přesto bych si to po skončení nechal klidně pustit ještě jednou. Jako ortodoxní andersonovec bych se totiž mohl znovu a znovu utápět v jeho tolik zvláštní práci s kamerou nebo kulisami a potutelně se usmívat u každé z úžasných zpomalovaček. Scénář netlačí na pilu a nechává tři bratry na cestě za spirituálním poznáním a usmířením se zažívat přesně ty podivné situace, na které jsme zvyklí z Wesových předchozích filmů a na svém místě zůstaly i hlášky, kterým se hurónsky směje jen hrstka populace, spolu s tradičními hudebními kolážemi. Vytkl bych akorát trošku mělčí příběh a absenci nějakého hlavního tahouna příběhu, protože všichni bratři se sice snaží, ale přece jenom Bill Murray je Bill Murray a geniální cameo vynahrazuje jeho neúčast jen částečně. Ti, kdo se s některým Andersonovým dílem už střetli tedy přesně ví, co čekat a ač to tentokrát není stoprocentní, pod 9/10 jít nehodlám. P.S. Wesovi "odpůrci" se můžou kinu klidně obloukem vyhnout. Ani u Darjeelingu jim pšenka nepokvete :)(10.1.2008)

• IQ Tiqe

Tři bratři, kteří se nemusí, jeden z nich přitroublý otravný Wilson, cestují po Indii vlakem, aby navštívili matku. Humor byl maximáně symbolický, jinak nuda. # Natalie Portman a Bill Murray jsou tu jen letmo a naprosto zbyteční. # příběh 4 | hudba 5 | humor 2 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 3(16.8.2011)

• - Wes Anderson přiznal, že inspiraci k tomuto filmu hledal v dokumentech Luise Mally, v tvorbě Satyajita Raye (jehož památce je film věnován) a především v Renoirově snímku Řeka. Také se vyjádřil v tom smyslu, že je velmi zavázaný Martinu Scorsesemu zato, že mu právě tento film osobně promítl. (DaViD´82)

• - Natalie Portman svou pár vteřinovou cameo roli nenatočila ve studiu, ale opravdu kvůli ní odcestovala do Jodhpuru v Indii. Natáčení jí zabralo sotva hodinu a půl a poté se vydala na desetidenní výpravu po Indii. (DaViD´82)

• - Každá ozdoba vlaku byla ručně malovaná malinkými štětečky indických malířů. Zabralo to stovky hodin. (hippyman)