Reklama

Reklama

Darjeeling s ručením omezeným

  • USA The Darjeeling Limited (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (398)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Nádherný film o duchovní cestě za změnou, která spočívá v tom, že se smíříte s tím, jací jste... Poetika Wese Andersona je skutečně úžasně osobitá a jen stěží jde vlastně popsat, čím mne tak oslovuje. Ty až kýčovitě pastelové barvy (možná až popart), ten zvláštní kamerový filtr, jeho typické vertikální záběry shora a horizontální jízdy, jeho oblíbené nahlížení do nitra věcí (v Životě pod vodou to byla loď, teď kamera zase horizontálně putuje kolem průřezu osobního vlaku), prokládání snímku zpomalenými záběry, nesoucími si uvnitř zvláštní kouzlo a význam, ten ryzí humor rezignující na běžné vnímání komična, ale hledající humorný rozměr jaksi pokorně, tiše a vlastně jen tak mimoděk, jako vedlejší produkt... K tomu patří i prazvláštní hudba - velmi milá, ale v podstatě raritní, francouzské hity dávných let jako i indické ethno, hodně nostalgická a emocionální, podbarvující klíčové scény a tvořící třetí plán scény. Důležitou roli tu hraje i místo - Indie. Genius loci je vůbec pro filmy Wese Andersona podstatný. Darjeelingský expres tvoří rámec celého příběhu, žánrově vlastně jakéhosi train movie. Nepřehlédnutelný je satirický prvek - tentokráte zaostřeno na duchovní turistiku a módní východní mystické trendy, vše je ale podáváno velmi decentně a gentlemansky. Zcela samostatnou kapitolu tvoří herci - Wes Anderson si utvořil stálý okruh svých oblíbenců, ke kterým přidává několik dalších výjimečných tváří a dociluje tak harmonie. Iniciuje scény obvykle masové se zvláštní choreografií a většina záběrů často vypadá jako detailně promyšlené v podstatě statické živé obrazy. Vtipem samým o sobě je herecká úloha Wesova favorita č. 1 Billa Murrayho, jeho působení ve filmu mě skutečně rozesmálo. Wes Anderson je tvůrce vybočující z běžných norem a ukrývající pod slupku komedie příliš mnoho trpkého a nostalgického, než aby byl masově oslavován. Je to však tvůrce skutečný, hledající, tázající se, sdělující, kritizující západní společnost, mající svůj styl... Díky za něj, díky za jeho filmy, díky za Darjeeling s ručením omezeným... Podobné filmy: Život pod vodou, Taková zvláštní rodinka, Jak jsem balil učitelku, Prosíme přetočte ()

KarelR 

všechny recenze uživatele

Asi nejslabší z andersonovského kvarteta, přesto bych si to po skončení nechal klidně pustit ještě jednou. Jako ortodoxní andersonovec bych se totiž mohl znovu a znovu utápět v jeho tolik zvláštní práci s kamerou nebo kulisami a potutelně se usmívat u každé z úžasných zpomalovaček. Scénář netlačí na pilu a nechává tři bratry na cestě za spirituálním poznáním a usmířením se zažívat přesně ty podivné situace, na které jsme zvyklí z Wesových předchozích filmů a na svém místě zůstaly i hlášky, kterým se hurónsky směje jen hrstka populace, spolu s tradičními hudebními kolážemi. Vytkl bych akorát trošku mělčí příběh a absenci nějakého hlavního tahouna příběhu, protože všichni bratři se sice snaží, ale přece jenom Bill Murray je Bill Murray a geniální cameo vynahrazuje jeho neúčast jen částečně. Ti, kdo se s některým Andersonovým dílem už střetli tedy přesně ví, co čekat a ač to tentokrát není stoprocentní, pod 9/10 jít nehodlám. P.S. Wesovi "odpůrci" se můžou kinu klidně obloukem vyhnout. Ani u Darjeelingu jim pšenka nepokvete :) ()

Reklama

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Demontáž a montáž dysfuknční rodinky na cestě odnikud nikam, na níž Anderson během indického putování s mystickým a komediálním podhoubím zakopává o bludný scénáristický kořen a Darjeeling se stává vnitřně Limited ...a bere se příliš seriózně, jakoby postavy nebyly schopny vykročit ze svého skleníku. Pro mě coby cizince v Andersonově říši po nudném Rushmore ovšem překvapivě silné v detailech, PPC (přirozeně, příjemně, civilní) v hereckých výkonech, odvážné v obrazotvornosti a delikátní v konceptu zavazadla, které s sebou obrazně i skutečně táhneme životem. Málokdy mě na film zláká recenze, notabene česká, ale v tomto případě to chápu jako palubenku do Života pod vodou a otevřené dveře k Takové zvláštní rodice. Wesi Andersone, ještě se uvidíme. 65% ()

hippyman 

všechny recenze uživatele

velké zklamání... podle vysokého hodnocení jsem čekal asi něco víc, ale první půlka nijaká, druhá nudná... nebo to bylo obráceně? jako cestománie po indii špatné, jako drama prázdné, jako komedie slabé... pár nápadů by tam i bylo, ale většina zůstává (tedy aspoň mnou) nepochopena... brrr, rychle na to zapomenout! 30% ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Wes Anderson, Roman Coppola, Jason Schwartzman .. Ale no tak. Chápu, že byl někdo mimo z předešlých filmů z dílny Wes Anderson, ale nějak nechápu tu setrvačnost, která drží poměrně vysoko i Darjeeling Limited. Duchovní cesta tří bratrů z podělané rodinky a jejich Indické hledání se na kolejích absurdity. Ha. Příjemný je maximálně tak fakt, že Anderson omezil počet hlavních postav, které nahradil luxusními kufry (do anončních materiálů sice uvedl i jména Natalie Portman a Bill Murray, jenže první má jen krátký záběr, druhý scénu) a tak děj netříští do mnoha více či méně nikam nevedoucích či nijak nevtipných spletí a své tři nesourodé chlapce takřka nepustí ze záběru. Paradoxně je ale osekání na škodu, protože podrobnější motivace činů bratrů a vůbec propracování látky, díky které by všechno dávalo kompaktnější smysl, zde není. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se několikrát lehce nepousmál, ale zábavný film zrovna není. Fajnová kamera, stylová hudba a několik vkusných režijních experimentů nezachrání slabý scénář, který nedostal patřičně oživení a často se tak pozvolně odehrává jen "přiblblé nic." ()

Galerie (30)

Zajímavosti (8)

  • Třináctiminutový Hotel Chevalier byl zpočátku na některých festivalových projekcích součástí filmu jako prolog. Pro kina byl však od filmu oddělen a byl zdarma distribuován přes službu iTunes. (DaViD´82)
  • Každá ozdoba vlaku byla ručně malovaná malinkými štětečky indických malířů. Zabralo to stovky hodin. (hippyman)
  • Natalie Portman svou pár vteřinovou cameo roli nenatočila ve studiu, ale opravdu kvůli ní odcestovala do Jodhpuru v Indii. Natáčení jí zabralo sotva hodinu a půl a poté se vydala na desetidenní výpravu po Indii. (DaViD´82)

Související novinky

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Po předchozích spolupracích na filmech Jak jsem balil učitelku, Taková zvláštní rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením omezeným, Fantastický pan Lišák, Až vyjde měsíc, Grandhotel Budapešť,… (více)

Reklama

Reklama