Reklama

Reklama

Uherská šlechtična Erzebet Bathory je bohatá, obdivovaná… a obávaná. Její krása je údajně draze vykoupena krví nesčetných nevinných obětí, v níž se koupe, aby si uchovala svěžest mládí! Kam až je ochotna zajít pro lásku a kde leží hranice mezi pravdou a mýtem? (oficiální text distributora)

Videa (1)

Trailer

Recenze (97)

lennyd 

všechny recenze uživatele

Knihu od Nižňanského jsem kdysi četl (dokonce ve slovenštině), ale už je to tak příšerně dávno, že se ani neodvažuji hodnotit příbuznost filmu s knižní předlohou (v celkových rysech to ale asi bude sedět, to by si ani Jakubisko snad netroufl překroutit legendu úplně naruby). To stejné bych mohl napsat i o pokusu Julie Delphy o zfilmování této legendy. Sice mi celý tento film připadá velmi prvoplánovitý - Julie Delphy hledala nějaký film, kde by si mohla zahrát. A jelikož ji nikdo nechtěl, tak si někde sehnala prachy, a natočila si takové dražší home video. Celkově mi ale tento film přišel o chloupeček zajímavější, než Jakubiskovo zpracování (které ale zase získávalo body díky známým hercům). Takže tak či onak, je úplně šumák, který z filmů si pustíte - snad jen že u Delphyiny verze strávíte o třičtvrtě hodinky méně volného času. Jinak mne v tomto filmu docela překvapil Daniel Brühl - to hlavně proto, že je to cca týden co jsem jej viděl v Good Bye Lenin, a předtím o něm nikdy neslyšel... ()

Lionheart 

všechny recenze uživatele

Obrazově a atmosféricky mnohem slabší než Jakubiskova Bathory, ale zase mám radši Nižnanského krvavou verzi. Tento film byl oproti Jakubiskovu kratší, krvavější a údernější. Ale s horšími výkony, atmosférou a bez Anny Friel :-)) Prostě mělo to tu smůlu, že to bylo natočeno v podobném období a za mnohem menší finanční podpory. ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Juraj, ty kokot, čo si to spravil?! Akási francúzská flundra nakrútila takú istú kokotinu za polovicu. A ja krava dva roky fajčím sponzorov, aby som ti zaplatila vraj že film tvojho života. Pche! A to si vravel, že keď tam dostanem Franka Nera, všeci padnů na riť. Vieš si vobec predstaviť, čo ten pervezný starec chcel? No a to som počula, že ta Delphyová si tam vopchala Wiliama Hurta a to vraj ani nemusela otvorit papulu! Keby si nebol megalomanský kokot, som v hlavnej úlohe, nakrútiš to tiež za polovicu a teraz by zme mali 150 mega na dochodok!! Takto máme akorát holú riť a viěš čo?? Už ti v živote nebudem produkovať ani hovno, aj keby si na kolenách škemral. A vobec, zajtra odchádzam do Talianska za Frankom. Tento je aspoň vo vate a slúbil mi nakrútiť Borghiu - True Story! ()

corona 

všechny recenze uživatele

Táto Bathory nie je síce tak opulentná ako Jakubiskova ale je rovnako zlá. Delphy by si s ním mohla podať ruky v sprznení a absolútnom nezvládnutí historickej témy a reálií tej doby. Takmer celý dej je vystavaný na legendách a fiktívnej postave Štefana Thurzu (áno palatín mal syna, Imricha a v čase predmetných udalostí mal asi 10 rokov) a akéhosi podivného SM grófa Vizaknu (kde ho nabrala a aký mala jeho postava zmysel?). Škoda, Báthoriovej príbeh je aj na základe jasných faktov tak zaujímavý a desivý, že nepotrebuje pridávať vymyslené konšpirácie a potrebuje konečne kvalitné filmové spracovanie. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Jednodušší, naivnější, levnější a celkově horší verze příběhu o Bathory, která existuje jen proto, aby byl konečně doceněn Jakubiskův projekt. V téhle verzi je zajímavá pouze shodná snaha vyprávět příběh nikoli o krvelačné bestii, ale o mocné ženě, která byla ve své době výjimečnou osobností. Ale veškeré složky filmu, počínaje herci a nekonče výpravou, zcela selhávají. Hlavní dějová linka začíná až po smrti Nádasdyho a hraběnka se velice rychle stává marnotratnou stárnoucí milenkou 21letého zajíčka. Dost už bylo fiktivních milenců po boku významných ženských osobností minulosti i současnosti! Takovou scénáristickou berličkou se spíše poukazuje na bezradnost než na cokoli jiného. Dialogy navíc připomínají staré televizní klepy a nikoli život u dvora. Dále těžko mohu uvěřit zámožnosti Erzsébet, když se ve svých střízlivých kostýmech evokujících západní Evropu (kde jen je ta jemná linka mezi Uhrami zmítajícími se boji s Turky a Vídeňskou smetánkou, kterou tak přesvědčivě zosobnila Anna Friel?) pohybuje ve zcela prázdných interiérech i exteriérech. Pakliže si někdo dáte tu námahu, zjistíte, že v posledních 50 letech vzniklo o Bathory hodně balastu, ale až nyní je možné realizovat takové filmy alespoň na reálnějším základu. Děkuji tedy Julii Delpy za snahu. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (3)

  • Aj napriek tomu, že hrad Čachtice sa nachádza na Slovensku a samotná téma je našincom blízka, sa v tejto francúzsko - nemeckej verzii neobjaví a to ani len v menšej roli herec slovenského pôvodu. (Kristine1)
  • Julie Delpy Čachtickou paní nejen režírovala a zahrála si hlavní roli, ale napsala k filmu i hudbu. (Petulka88)

Reklama

Reklama