Co Tykwer zameškal v obraze, snaží se dohonit hudbou.(7.7.2009)

Nádherné záběry všeho možného, bez jakkoliv zajimavého scénáře. Dost mě překvapuje že se do toho dali ukecat jak Clive Owen tak Naomi Watts, protože takovýhle hloupý a překombinovaný film si je prostě nezaslouží. Nebýt herců, Tykwerova smyslu pro úchvatné záběry a netradiční hudby, válel by se INTERNATIONAL v kalných vodách mezinárodního odpadu.(27.5.2009)

Clive Owen běží o život... Jenže tenhle James Bond ve službách Interpolu si na demaskování bankovního sektoru vybral ten nejhorší timing. (jít v době ekonomické krize na film o prohnilých bankeřích?) Ten nejsměšnější scénář. A nádherné budovy po celém světě. Talentovaný režisér Tykwer jaksi mimochodem dává najevo, že ho krásy Guggenheimova muzea, istanbulského bazaru nebo italských scenérií zajímají mnohem víc než jakési bizarní konspirace bílých límečků a vojenských junt. Není nouze o absurditu, akční scény jakoby vypadly z jiných filmů a žánrů, dialogy působí jako vystřiženy z amatérského fanzinu Toma Clancyho a vizuální laskominy pro studenty architektury jsou vzápětí devalvovány jednostrunným herectvím Clivea Owena. Skoro to působí, jakoby k původně serioznímu dramatu přifrčel producent a přikázal to předělat na jednoduchý bambitkový akčňák. Vznikl z toho rozkacený, místy nechtěně komický snímek, ve kterém vlastně chybí koncizní expozice, krize i katarze, zato navíc je tam ten deus ex machina na konci. :) Rozporný celek, jehož části jsou neslučitelné. Ale velmi pozoruhodným způsobem. Takže pokud chcete v kině koulet očima, International je ideální adept. P.S. Teď mě napadlo, jestli to Tykwer nepodtaktoval úmyslně, protože ve filmu nepřebývají žádné plnohodnotné charaktery ani jejich podhoubí, žádné flashbacky o raných freudovských konfliktech, Clive s Naomi působí v lokacích jako dekorace a ona bezútěšnost a nesmyslnost vzpoury idealisty proti korporacím působí jako kontrapunkt vůči obvyklému one hero saves the world. (viděno v originále se simultánním dabingem) 50%(3.3.2009)

Tom Tykwer má už čo-to ako režisér za sebou a tak sa nečudujem, keď si s prehľadom poradil aj s takýmto zložitým námetom. Keď si vezmeme fakt, že film strieda lokácie (Berlín, Lyon, Miláno, Luxembursko, New York, Istanbul) ako na bežiacom páse a necelé dve hodiny ubehnú ako voda, tak film pôsobí pomerne uceleným a vyrovnaným dojmom. Vyšetrovanie naberá otáčky hneď od začiatku, dej je aktívny a svižný, žiadnu pauzu divákovi nedopraje, naopak postupom času sa stupňuje adrenalínová atmosféra, pribúda napätie a originalita. A keď sa už zdá, že na film nebudú odo mňa putovať žiadne reklamácie, tak v tom prišiel záver. Podradné ukončenie skvelého filmu úplne zhnusilo môj výsledný dojem. Skosený záver a môj rozseknutý dojem trošku upravili záverečné titulky, no stále som bol v nemilom úžase. Našťastie som si rýchlo spomenul čo všetko sa dialo predtým. Akí boli herci skvelí, ako šalamúnsky si Tykwer poradil so spletitým a neľahkým scenárom, aká zaujímavá bola kinetická práca kamery, ako dokonale (šialene, božsky) bola zvládnutá prestrelka v berlínskom múzeu a akú jednoduchú a mrazivú hudbu tvorcovia použili; a tak môžem s čistým svedomím dať vyššie hodnotenie, za ten záver by si ale tvorcovia hold zaslúžili pár faciek. 80%.(25.5.2009)

Clive Owen je nejlepším dekadentním hrdinou, kterého světová plátna kdy zažila, takže mi jeho póza jako agenta, který čekuje v televizi Jamese Bonda a hraje si na něj, moc nesedla. Snad až závěr je v jeho stylu, ale i ten dopadá zbytečně sentimentálně. __ Naomi Watts je pouze na okrasu, hrát umí, ale tady nepředvedla nic, ale ono hrát druhé housle a jenom na nich škvrdlat šmitcem by se mi za ty prachy taky líbilo :-) __ Chyběl mi pořádný záporák a lépe vykreslené bankovní "zlo", takže ani nechápu, proč to hodnotím tak vysoko, asi z lásky k tykwerově Lole běžící o život nebo True :-))(23.4.2009)

• - Přestřelka uvnitř newyorského Guggenheimova muzea byla natočena ve starém opuštěném skladišti. Budování interiéru zabralo 4 měsíce a byly použity originální plány muzea. (TomikZlesa)

• - Po špatných reakcí na film byla premiéra odsunuta ze srpna 2008 na únor 2009 a přidáno několik akčních scén. Film měl tedy premiéru během jedné z nejhorších bankovních krizí v Americe. (TomikZlesa)

• - Film je inspirován skutečnými událostmi bankovního skándálu BCCI, který se odehrával mezi 80. a 90. léty. (TomikZlesa)