Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

Trainspotter

Děj: Brian je prostě kauf, nenechá si kopírovat do scénáře slovo od slova z Kingovi knihy, ale nastoluje svůj řád, který v mnoha ohledech spisovatelovu prvotinu předčí. To napětí před shozením kyblíku bylo horší, než kdyby mi navlíkali malý gaťky. Obraz: Brian dokonale pracuje s obrazem, umě používá zpomalené záběry a jak už mi předvedl ve Scarface, skvěle švenkuje, což dodává jeho snímkům punc pravé umělecké profesionality. Obsazení: Opravdu pozoruhodný výkon Brian dostal ze Sissy a z ostatních puberťaček, Piper v roli náboženské fundamentalistky už tak přirozeně nepůsobila, stejně tak John Travolta, byl takovej nepatřičnej v roli samolibýho floutka Billyho Nolana, ale nepatřičnej jen v jistých směrech. Doba: Co musím u Briana zase vyzdvihnout tak to, že vždycky dokáže perfektně vystihnout dobu, ve které se jeho filmy odehrávají. Scarface jsou zvěčněný osmdesátky a tady Carrie jsou sedmdesátky jako vystřižený, to se Brianovi fakt musí nechat. Ples: Vždycky mě udivuje, jak ty americký plesy jsou tak vyumělkovaný a vzorný. To u nás se vždycky všichni co nejdřív nacamrali včetně učitelů, až se po sobě všichni váleli a úroveň byla ta tam. Ponaučení na závěr: V Americe se neožíraj, ale polívaj prasečí krví, alespoň teda ve škole, která je pojmenovaná po pošukovi z Psycha. AR: 1,85:1 - Spherical ()

nithiel

Kromě výborné dlouhé scény z plesu, kdy kamera kroužila okolo tančícího páru, to byl děs a hrůza. A bohužel ne v tom smyslu, že bych se bál, jen jsem nevěřil svým očím. Rozhodně jedna z nejslabších adaptací Kinga. Hlavně hudba doprovázející údajně horrorvé scény byla rušivá. za celý film jsem se lekl jen jednou, což je vážně dost slabé, vzhledem k tomu, že tenhle film neposkytuje ani nic jiného. ()

cubajz

čekal jsem trošku větší masakr... Sissy Spacek je jako utlačovaná Carrie bezvadná, to samé platí o její fanatické matce, ale vztek a destrukce popsané v knize se někam vytratili (nejspíš vinou nízkého rozpočtu). ()

C0r0ner

Scéna v kulturáku je teda kurva něco. Nepochybně se tím inspirovala Kronika a vlastně je to dobře, protože lépe ukázala telekinetickou sílu šikanovaného jedince. Film jako takový není nic úžasného, spíš podprůměr, ale právě posledních dvacet minut to zvedá hodně nahoru. Remake je samozřejmě naprosto zbytečný. 70% ()

Wormboy

Sfilmovavat knihy Pistu Krala je vzdy velky problem.Niektore koncia tragicky ako napr.Dreamcatcher,ine su v zapadnutom sedom priemere ako napr.Cat´s Eye,It,no a nakoniec su tu nadpriemerne filmy ako Nadany ziak, Zelena mila a samozrejme genialny Shawshank.Carrie patri niekde medzi druhy a treti pripad. Samotna kniha je velmi dobra.Brian De Palma tocil film vo svojej najlepsej ere a Sissy Spacek ako Carrie je tiez slusna.Problem vsak je,ze De Palmovi sa nepodarilo dost do filmu ten vnutorny naboj,ktory z knihy srsal (vlastne na tom stroskotava vacsina adaptacii Kingovych knih). ()

Flynn

Člověk musí brát v potaz rok vydání, to samozřejmě trochu mění situaci. Jinak by bylo možná hodnocení ještě nižší. Film byl takový obyčejný, mám docela rád knihy Kinga a ikdyž jsem si to zakázal, čekal jsem trochu více. A to trochu více se opět nedostavilo. Škoda, určitě by se to dalo natočit lépe. Možná se dočkáme novější verze. Závěrečný "masakr" mi přišel spíše srandovní. Největším hřebíkem do rakve však pro mne byl český dabing. To mi rvalo uši. ()

Alfréda

Nejdřív jsem čela knížku a až dlouuho nato jsem viděla film. A podle očekávání můžu říct,že knížka je ještě stokrát lepší. ()

Motinski

Carrie je pramočiará, jednoduchá ale oproti remaku určite atmosferou dokázala vyvolať vačší pocit úzkosti. Rýchlo odsype, technicky je všetko zvládnuté, no nemôžem povedať že ide o niečo výnimočné. Film na jedno pozretie a čo sa týka kingových adaptácií tak jedna z tých lepšich. ()

Ripper

Zdařilá adaptace Kingovi knihy.Skvělé drama, u kterého jsem se ani chvíli nenudil.Jen mě zaráží příliš nízké hodnocení, tento snímek by si zasloužil víc.Skvělý herecký výkon Sissy Spacek. ()

messiah

Tak jsem tu viděl hodnocení v červeném spektru a naplnili mne naděje. Po shlédnutí nastalo zklamání. Chápu že u filmu podle knihy je občas nutností nějakou tu pasáž vypustit, avšak pokud se vypouštějí zásadní věci a nechávají se pouze líbivé nebo dobře zfilmovatelné, může se stát, že ze super knížky vznikne špatnej film, slátanina a totální blbost. To se právě stalo v tomhle případě. Není proškrt jako proškrt. Někdo škrtat umí, někdo ne...tady se to nepovedlo. Jediným plusem je Travolta za kterého dávám hvězdičku, ale víc fakt dát nemůžu. ()

Kolikokoli

Asi byla chyba, že jsem se na film koukla ihned po přečtení knihy. Kniha skvělá a napínavá, filmový děj zbytečně ohlodán a zajímavý konec rozzuřené Carrie, kterak způsobuje obrovskou zkázu celého města, je vynechán. Bohužel... ()

moviefilm

Mal som tú smolu, že najskôr som videl TV film z roku 2002 (v domnení, že ide o pôvodnú verziu) a tak som príbeh vedel popodrobna. Určite sa preto nevyhnem porovnávaniu, ale posnažím sa byť objektívny. Každý z filmov má niečo do seba. Novší upcháva niektoré logické diery prvého (niektoré ale vytvára), hlavná herečka novšieho (podľa mňa) viac vyjadrila Carieinu zakríkntosť aj v pohybe, kým Sissy Spacek som až tak neveril, že je tak odcudzovaná okolím. Na druhej strane, záverečný prerod v monštrum som viac veril Spacek. Ďalej sa mi zdá, že staršia verzia je viac uponáhľaná, čím sa vytvárajú niektoré nelogickosti a stráca sa napätie. Napr. scéna vraždy prasaťa je v novšom filme dlhšia a napínavejšia, no v starom rýchla a nevziká ani napätie, ani odpor, ani nič, rovanko, ako scéna s chlapcom na bicykli. Ďalej sa mi zdalo, že Carrieine schopnosti sa v staršej verzii ukázali na začiatku (kde ich bolo veľa) a an konci (kde ich bolo tiež dosť) a v strede sa objavia možno dva-krát. Nový film to má tak plynule roztrieštené po celom filme. Ale uvedomujem si, že keby som videl najskôr Carrie (1976), tak by som naopak kritizoval novú verziu (prehnanosť - ohnivé gule, šťastný koniec, atď...), takže objektívne zaokrúhlim o hviezdiku vyššie... ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu