foto

Brian De Palma

  • nar. 11.9.1940 (80 let)
    Newark, New Jersey, USA

Biografie

Brian De Palma, kontroverzní ikona filmového průmyslu, známá díky filmům jako CARRIE, DRESSED TO KILL, UNTOUCHABLES, SCARFACE a MISSION: IMPOSSIBLE, byl často oslavován jako dědic vlády Alfreda Hitchocka na postu "král napětí". V kariéře, která trvá už pět dekád, se De Palma jako režisér, scénárista a producent, prodral všemi možnými druhy filmů. Od nízkorozpočtových satir až po akční blockbustery.

Brian Russell De Palma se narodil 11. září 1940 v Newarku v New Yersey. Je nejmaldší ze tří synů Anthonyho a Vivienne De Palmových. I když s obou stran rodiny mu byla do hlavy vtloukána římskokatolická víra, on sám se přidal na stranu protestantů. Už jako malý se společně s rodinou odstěhoval do Philadelphie, kde jeho otec pracoval jako ortopedický chirurg. Malý Brian byl otcovou prací fanscinován a často sledoval jak jeho otec napravuje zlámané kosti nebo amputuje poškozené končetiny. Když později pracoval v nemocnici jako brigádník, tak rád sledoval jak otcovi kolegové operují oči nebo mozky. Tyto obrázky se mu vryly do paměti natolik, že i to jde poznat i v jeho samotných filmech. Jeden z jeho největších úspěchů na střední škole byl, když na vědeckém veletrhu vyhrál se svojí prací nazvanou "Analogový počítač pro řešení diferenciálních rovnic". Po absolvování Friend's Central School v Philadelphii, byl přjat na Columbia Univerzity, kde začal studovat fyziku. Na škole se mu zalíbilo v místní herecké společnosti a brzy se k ní připojil.

Jeho kariéra režiséra začala, když vzal 16mm kameru a začal společně se svými přátely točit krátké snímky. Jeden z těchto snímků, WOTAN'S WAKE (1962), vyhrál Rosenthal Foundation jako nejlepší film filmařů, mladší než 25 let. Tím si zasloužil přijetí na Sarah Lawrence College, kterou navštěvoval v letech 1962-64, po absolvování Columbia Univezity. V roce 1964 obdržel magisterský titul a v témže roce začal natáčet dokumetární filmy, ale taky reklamní spoty.

Za další dva roky natočil svůj první uznaný film, THE WEDDING PARTY, který natáčel v New Yorku a vyšel jej na 43.000$. Ve filmu zde debutovali Jill Clayburgh a Robert de Niro. Základ filmu tvořila post-vietnamská politcká éra. Po tomto filmu se načas De Palma pustil do produkce, ale dostal první nabídku k tomu, aby natočil film, který by byl celý financován studiem, GET TO KNOWN YOUR RABBITS však v box-office těžce propadl a De Palma dostal vyhazov. Návrat k nezávisloti započal De Palma tím, že pokryl jako producent natáčení filmu SISTERS, který se posléze stal jeho prvním komerčním úspěchem. Film byl však v jistých směrech hodně smělý a vyvolal vlnu kontroverze. Mnoho znaků, které lze ve filmu spatřit je dnes považováno za jeho typické trademarky. Mnoho lidí vyslovilo názor, že film se hodně podobá Hitchcockovi. On sám se však vždy snažil o to, aby se srovnání s Hitchcockem vyhnul. Jeho dalším filmem se stal PHANTOM OF THE PARADISE (1974), který si vypůjčil námět ze slavného Fantoma opery. Když chtěl tento film dostat na plátna kin, tak byl několika producenty odmítnut, protože snímek byl plný scén, které by cenzorská komise přes sdrce nepřenesla. Štestí se na něj usmálo až v podobě producenta Eda Pressmana, se kterým De Palma produkoval Sisters, a který byl ochoten film produkovat i tento film. Po delší odmlce, ve které se ztratil v nezájmu, se vrátil s velmi podceňovaným filmem OBSESSION. Tento film v box-office silně zabodoval a De Palma si vydobil přezdívku "nový pán napětí". Hudbu k filmu složil dvorní skladatel Alfreda Hitchcocka, Bernard Hermann, který svou práci dokončil měsíc před tím než zemřel.

Svůj opravdový průlom mezi studiovými filmy udělal De Palma filmem CARRIE. Tato adaptace knižního románu Stephena Kinga, se stala jedním z nejúspěšnějších De Palmových filmů vůbec. Společně se zvláštními efekty, De Palmovým split-screenem (dělením obrazu) a pomalou prací s kamerou, se tento film stal novou metou režijní práce. Ve filmu se tehdy objevil v malé roli i John Travolta společně se Sissy Spacekovou v hlavní roli. Film byl natočen za 50 dní s rozpočtem 1,8 milionu dolarů a stal se De Palmovým největším úspěchem jak u kritiků, tak i u publika. Po Carrie následoval film THE FURY, který ale nesplnil ve studiu 20th Century Fox očekávání finančního výdělku a tak byl jeho další plánovaný film The Demolished Man, adaptace sci-fi románu Alfreda Bestera, zrušen. Usoudil, že je čas aby dát na chvíli sbohem krvavým a drahým snímkům, a vrátit se ke svým režijním kořenům.

Vrátil se na Sarah Lawrence College, kde začal učit studenty jak točit levné snímky. Učil mladé lidi mezi 18-26 lety jak správně postupovat při výrobě filmu. Z této doby taky pochází komedie HOME VIDEO, o filmaři, který točí vlastní film, a o níž De Palma tvrdí, že se v ní promítlo nejvíc zážitků z jeho vlastního dětství. V roce 1983 spojil své síly s Oliverem Stonem a podle Stoneova scénáře natočil De Palma remake klasické kriminálky z 30-tých let, SCARFACE, kde se v hlavní roli Jimmyho Montany objevil Al Pacino. Během 80-tých a 90-tých let pracoval na řadě snímků, které buď propadly nebo vydělaly. Mezi jeho nejúspěšnější filmy vůbec se zařadila retro gangsterka UNTOUCHABLES (1987), Film podle scénáře Davida Mameta, o boji čtveřice policistů proti Al Caponovi v době prohibice, zažil úspěch v době, kdy už to čekal málokdo. V roce 1996 pak zabodoval s filmem MISSION: IMPOSSIBLE, který byl předělávkou klasického seriálu. V hlavní roli Ethana Hunta - Tom Cruise.

Zažil však i těžké propadáky. BONFIRE OF THE VANITIES (1990) je jeho největším propadákem vůbec. V poslední době si pak vysloužil těžkou kritiku za film MISSION TO MARS (2000). Jeho osobní život rozhodně nepatří k nejšťastnějším. Je třikrát rozvedený a v současnoti žije sám. Miluje riskování. Natočil blockbustery i propadáky. V posledních letech pracoval s hvězdami jako Tom Cruise, Nicolas Cage, Tim Robbins nebo Gary Sinise. Jeho režijní vize dokáží stále ohromit. Nepřestává pracovat a je docela možné, že se objeví ještě s nějakým dalším hitem.

Jiří "Isherwood" Valášek

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2012 Vášeň
2007 Zredigováno
2006 Sestry - scénář, původní scénář
2002 Femme Fatale
1992 Kainova výchova
1984 Dvojník
1981 Výstřel
1980 Oblečen na zabíjení
1974 Fantom ráje
1972 Sestry
1970 Ahoj, mami!
1969 The Wedding Party
1968 Greetings
Murder à la Mod

Herecká filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

1969 The Wedding Party
1968 Greetings
Murder à la Mod

Dokumentární

1966 The Responsive Eye

Divadelní záznam

1970 Dionysus in '69 (divadelní záznam)

Kameramanská filmografie

Dokumentární

1966 The Responsive Eye

Divadelní záznam

1970 Dionysus in '69 (divadelní záznam)

Host

TV pořady

1996 Scene by Scene (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
1984 Cinema 3 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(788)