Antikrist

• Slovensko Antikrist (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický
Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Tragédie, která se dala snadno odvrátit, navždy změní jejich životy. Ona zcela zkolabuje, on se snaží zachránit jejich manželství. Navrhuje společnou terapii v odlehlém srubu uprostřed lesů, které jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. V tu se mění i pobyt manželů. Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů 62. MFF v Cannes nenechá žádného diváka chladným. První snímek z Trierovy „trilogie deprese“ vynesl Charlotte Gainsbourg v Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Experimentální psychologický horor inspiroval vlastní boj Larse von Triera s depresí a úzkostí. (Aerofilms)

Teardown

Dramatická forma rozpadajícího se manželství, frustrace, postupná enervace z bolestné ztáty, sebedestruktivní tendence a to vše vyústěno v nelítostný agón obou představitelů. Jenže ani tohle enormě depresivní divadlo plné symbolik a metafor mě neoslovilo tak jak jsem se zprvu domníval a tudíž se představa o silném prožitku zlomyslně vypařila kamsi do nenávratna. Zavládla nuda a šeď, která ne a ne zmizet. Obavy z nejhoršího se vyplnily a mě začla padat hlava do klína.(dámského:)) A že v tom má prsty Trier? To mi je celkem u prdele... I když to asi nebude moc vonět rádoby odborníkům, jakým je třebas monstrózní kokot paascha:) ()

honelnik

jooo zeny sa svine.... :D Lars je jeden z mala ludi schopnych zarabat si distribuciou svojho osobneho pekla. Nepytajte sa jak dobry bol ten film. ()

Ulrich

Pravděpodobně mnohovrstevnatý počin, který mě ale ani trošku nebavilo rozebírat. Von Trierovi se musí nechat, že jeho mysl je řádně "fucked up" a dokáže vyrobit scény a obrazy, srovnatelné s Lynchem. Atmosféra filmu je opravdu nepříjemá a technické zpracování působí sugestivně a hostilitu lesního prostředí zachycuje velmi dobře. Ale jak píši v první větě - opravdu mě nebaví se u filmů rýpat se v symbolice, odkazech na filosofii a náboženství a hledat skryté významy, když stejně nakonec jde jen o vrtoch režiséra, opojeného tím, že díky artovému statutu si může v podstatě točit jak chce a lidi mu to vždycky budou žrát. ()

KOZLIK

Liška s rolničkou na krku a rozdrcený vejce. Tomu říkám luxus po seversku. Tak si počkáme až doprší žaludy a uvidíme co nám mistr přinese dalšího. ()

Saur.us

Na začátek musím říct, že od Larse von Tiera jsem ještě neměl tu čest něco vidět a proto musím říct, že tenhle film pro mě byla opravdu, alespoň v těch sexuálních fragmentech, opravdu šokující podívanou. Když už realisticky, tak naplno. Jeho výtvarný talent se projevil už v prologu, a to velice jednoduše a přitom mistrovky. Příběhově je Antichrist opravdu jednoduchý a přímočarý, ale tenhle film není tolik o příběhu jako hlavně o pocitech a postupném vývoji postav(y), který Trier zvládl velice dobře. Obrazy, které se tam občas objeví (roztomilá zvířátka z dubového lesa) a které jsou možná úplně zbytečně brutální, jsou velice dobře pochopitelné. Ne tak jako u filmů Davida Lynche. Brutality si krve lačnící lidé užijí také víc než dost. Zvláště u brutality spojené s genitáliemi jsem byl dost překvapený tím, co si všechno Trier pro šokování publika nedovolí. Charlotte Gainsbourg, kterou mám rád hlavně kvůli Betonové zahradě zde odvedla velice kvalitní výkon. A stejně tak Willem Defoe. Jednoznačně za 5. ()

Kiedes

Dlouho, vlastně nikdy jsem nezažil po filmu takovou prázdnotu, nicotu, v hlavě mi neustále hrála ta krásná písnička, naskakovaly obrázky z filmu, ale nemělo to obsah.. Já ani nevím o čem to pořádně bylo, ale dost to se mnou zamávalo. V některých scenách jsem slyšel, jak rychle mi bije srdce. Zážitek. Hlavní herecká dvojice podává úžasné výkony. Taky si nepamatuju, že by tolik lidí odcházelo v průběhu představení... Ten film je silněkrásnej a ohavnej. ()

Badel

Působivé. Dobře natočené se skvělými herci. Ale nepochopil jsem to. Pochopil jsem jen, že sex je špatný. Asi. ()

fNdEsIECLE

(hahaha, byť toliko legrace nebylo - vyšel jsem z kina následován svým stínem a o kousek dál přecházel frekventovanou komunikaci, tu pouliční osvětlení vytvořilo z mých padlých pěti stínů na neposkvrněném bílém sněhu pentagram. Hádejte, kam směřoval pátý hrot.) ()

JoSte

V příběhu je až příliš nerealistických prvků. Místy nepochopitelné chování postav vyloženě znemožňuje brát film zcela vážně, což je u psychologického dramatu naprostý základ. Kromě docela zdařilého umělěckého audiovizuálního ztvárnění a kvalitních hereckých výkonů nemá Antichrist co nabídnout. Samotný děj, který by měl člověka oslovit, je pouhým pohledem na ženu na pokraji šílenství, které W. Dafoe dělá terapeuta, místo toho, aby jí byl milujícím manželem, a proto ji už ani on není schopný pomoci. ()

psycho_6

dva dny mi trvalo než jsem dokázal film "vstřebat", a urovnat si v hlavě co si o něm vlastně myslím. Žal, bolest a šílenství v podání Larse Von Triera je neskutečně syrové a provází nás od začátku až do konce. Opravdu velmi náročný film. Co se musí nechat že všechny aspekty u mě padly na úrodnou půdu: tam kde chtěl šokovat mě šokoval, tam kde měl znechutit mě znechutil. Fantastická kamera a celkové podání (reps. vyprávění příběhu), herecké výkony nadprůměrné a velmi uvěřitelné, skvělý soundtrack a fakt že Antichrista nemůžu dostat z hlavy mi nedává jinou možnost než dát čistou "pětihvězdu". ()

Meteorista

Vedle Čety další film, který Willema Dafoea vyzdvihl na mém žebříčku k těm hercům, co umí hrát na výbornou - bohužel mají smůlu ve filmech. Dafoe je krásný příklad výborného herce, který nemá vždy možnost, na plno ukázat jeho kvality. Lars von Trier mu to dovolil. A tak se vracím k první větě - další film, kde měl možnost započít herecký koncert. Dost ale vychvalování. Antikrist je psychologický, vizuálně "nádherný" horor. Souhlasím s těmi, co prohlašují, že je velice náročný film na hodnocení a že je provokativní. Ale někdy je to potřeba. Avšak v mojích očích si Antikrist drží tempo zajímavosti a napětí jen do té doby, než se z něj stane "provrtám-ti-nohu" horor. Ono označení horor je zavádějící, ale což. Právě od té chvíle, kdy se v mozku ženy, hrané Charlottou Gainsbourg, cosi přecvakne, byl pro mě film trochu obtížněji koukatelný. Jakoby došlo na totální převrácení dosavadní "filosofie" filmu a namísto abstraktních naznačování a zvláštních, psychologických rozmluv mi začalo být předkládáno naturalisticky a bez obalu "na férovku" všechno to, co napadlo oba hrdiny. Proto první polovina na výbornou a druhá docela zklamání. Konec jsem navíc nepochopil. ()

Linki

Keby sa vyhodilo pár redundantných a pár explicitných scén (však divák aj myslí...) - len toľko viem filmu vytknúť... ()

RickyFitts

Ty první dvě třetiny mě teda hodně sraly... časem člověk ocení ten symbolismus, herecký výkony a atmosféru, ale pořád to zůstává film tak trochu o ničem. V kontextu Trierovy tvorby ale další dobrý kus naprosto odlišný od těch předchozích a znovu hutný a veleoriginální film; 3+ ()

Shamusss

Hm, tak nevím. Některý výjevy mi přišli moc samoúčelný. Jen na efekt. Jakoby chtěl Trier za každou cenu šokovat, aniž by výsledek někam mířil. Ale co, nebudu plkat. Masturbujíci Charlotte Gainsbourg tohle dílko hodně pozvedává. A nejenom dílko... hihihi... ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (více)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (více)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla