Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

okkac

Trochu nadnesené 4*. Scénář má logické lapsy a vždy se někdo objeví někde, kde ho vůbec nečekáme. Ale přesto mi to bylo sympatické. I když nevíc cool záběry jsou už skoro všechny ve vynikajícím traileru. 7/10. ()

3n3my

Určite to lepšie, čo momentálne ponúka upírska zábava. Hlavne z úvodu film šľape, až nakoniec stagnuje a už veľmi neprekvapuje. Ale ako úvod k niečomu ďalšiemu by som to bral. Pokračovanie by filmu len pomohlo, pretože viacerí sa asi pýtajú "To je všetko?" ()

Noviik

Upíři konečně dostávají zajímavý a temný hábit? Zdálo se, že ano a dokonce bych řekl, že toho se dosáhnout podařilo. Konečně slušné herecké výkony hlavních představitelů? Taktéž splněno. Dobré zpracování? Kvalitní scénář? Skvělá atmosféra? Film nepostavený na pár baf efektech? Film se silným závěrem? Tak to už nikoliv. Bohužel, takovéto filmy stojí a padají na scénáři a teprve potom na zpracování. Scénář je tu tragický. Tedy, na začátku se jeví dosti dobře, ale ten konec. Proboha, ten byl hrozný. Kdyby se tvůrci rozhodli film ukončit při počátečním davovém "přeměňování zpět v lidi" a nahodit třeba stylové titulky. Ale to ne, přeci jen se pokusili o něco, čemu se asi mělo říkat akce a zvrat, ale opravdu se jim to nepovedlo. Režie sice není tragická, ale těžce průměrná. Celkově to ve mě zanechalo spíše smutný dojem ze zahození potenciálu. ()

Radiq

Nápadem jakž takž bry, ostatnim jakž takž pruměr. Nejlepší a nejpřirozeněji podaná hláška filmu: "Fuck it. I do love a good barbecue." Já su hovno fyzik, ale být ve stínu stromu stačí, aby tam nebylo ultrafialové záření? I kdyby, tak pochybuju, že by listy byly tak husty, že by tam nebyla ani škvírka. Logicky to někdy tápalo, závěr taky dost trapnej. ()

sir-dave

Poměrně zajímavý námět s upíry, kdy v podstatě od začátku filmu zaujímají vůdčí pozici na Zemi. Ujmout se Daybreakers schopnější režisér, více to rozvinout a udělat z toho popcornovou zábavu, nestěžoval bych si.. To, co udělali z postavy Isabel Lucas, si nezaslouží více hvězd ani náhodou... ()

HorrFi

Tohle byla bída.. chvilkama jsem fakt vůbec nechápal o co tam vlastně jde a přišlo mi to takový nemastný neslaný.. nudou jsem se v křesle kroutil jako červ.. už nikdy víc.. jedna navíc za Claudii Karvan na kterou se aspon hezky koukalo.. ()

Cedr

Mnohem lepší než jsem čekal. Stylové, zábavné... nedostatků by se sice našlo celkem hodně, ale u jakého upírského filmu ne? Slušné obsazení a celkem solidní story. Plus btw Isabel Lucas is fucking hot as hell. Přesto však to s odstupem času působí pouze lehce nadprůměrně. ()

Gonzi

Hodně fajn film a konečně něco normálního s upíry. Kdyby to mělo líp zpracovaných posledních asi 20min, tak bych tomu dal 4*. ()

Doudis19

Možná jsou čtyři trošku unáhlený a přehnaný hodnocení, ale pokud se v tom nebudu šťourat, musím uznat, že takhle na čumendu se mi to opravdu líbilo. Když nebudu za řiťopicha, opominu logiku i alibystický závěr a vyzdvyhnu Hawkea společně s technickou vytříbeností, vezmu v úvahu ještě fakt, že jsem od Daybreakers nic moc nečekal, tak mi nezbývá než se přidat k chudšímu táboru dobře pobavených. ()

Mrkvič

Koukám, jak jsou diváci rozmlsaný. Scifi s výborným nápadem už nestačí. Svítání vypadá místy příšerně, ale nelze mu upřít originalitu a nasazení.Spierigové ukazují, že natočit silné scény umějí. Viz scéna s upálením upírů nebo pojídáním vojáků. Občas by jim teda slušela soudnost, ale co s tak malým rozpočtem natočili, je moc dobrý. ()

DJ Rocco iNc

Pre fanúšikov Bladea myslím, že je to niečo pre nich. Aspoň je to niečo nové a nekópiruje to nijaký z filmov. Videl som ten film ešte v kine. A celkom to na mňa zapôsobilo tým, že som nezaspal. Tak už to vidieť len v HD. :-) ()

Bobik9

Nápad dobrý, ale výsledek hrozný. Málokdy se mi stává, že se u filmu tak nudím, že začnu dělat něco jiného a jen ho poslouchám. Tohle byl ten případ. Mám rád podobné filmy s upíry, ovšem musí tam být akce a musí to mít silnější příběh. Tady sem tam vystříkla krev, někdy více než bylo potřeba a nápad na příběh by ušel, ale musel by se rozvinout a to se nepovedlo. Ani Sam Neill a Willem Dafoe to nezachránili. ()

Honzíno

Pojďme našroubovat skvělé herce, originální nápad a zručnou režii na mizerný scénář! Uf, k takhle předvídatelné záležitosti jsem se už dlouho nenachomítnul. Škoda přeškoda. Samozřejmě, dnes je už těžké něčím překvapit, neboť všechny zvraty, linie, příběhy, nezvraty, postupy, lekačky jsme již viděli neščetněkrát, chápu. Ale je prostě škoda, když dopředu hned víte, že přijdou ... a oni přijdou. To vás pak ani nezachrání ultimátní Dafoe, uvěřitelný Hawke a osudová Karvan. Slabších 50 % zachraňuje rozumná i zajímavá pointa. ()

Ryuuhei

Málokdy se stane, že pohled uhrane, náhodný film v televizi, který nemá žádnou vizi. Tím však tento není - je to překvapení. Upírskému tématu, jemuž šlape na patu, Twilight a podobné dílo, svěží vánek přikouzlilo. Upíří zde společnost, nemá krve totiž dost. Lid poslední odchytává, do farem je ihned dává. Avšak tohle nestačí, zde hrdina přikvačí. Ten už nechce zuby cenit, všechno to však rychle změnit. Fungování toho světa, nepopíše jedna věta. A ať se nikdo nepodiví, záporák je překvapivý. Bez humoru, s vážností, vyniká film akčností. Vizuály jenom pění, zvlášť modro-bílé podbarvení. Krve přitom moc tu není, až na brutální zakončení. Tento film vás překvapí - je upírárnou pro chlapy. 95% ()

ivan bohatyr

Moc tmavých scén, ale můžeme to trochu omluvit, o upírech se nečeká, že budou chodit po světle, ikdyž tady jsme se setkali i s tím. Postupně se objevily pěkně škaredy potvůrky a vzplanutí upírů bylo taky pěkně udělané, ale čekal sem na nějaky udělátka proti upírům jako uměly UV-záření nebo střibrné posvěcené kulky, ale mělo to celkem šmrnc a spád, rychle mi to uteklo a závěrečná vlna vyvolaná lékem mi přišla originální. ()

lennyd

Být nesmrtelný je krásná věc. Jednou za čas si loknout trochu té krve, a pohoda život, ne? Jenže - lidské pokolení není nevyčerpatelné, a když přibývá nových upírů víc a víc, začíná být pravá lidská krev vzácným zbožím. Edward Dalton (Ethan Hawke) - i když se stal upírem proti své vůli - tak jako jeden z mnoha vědců zkoumá, jak vyrobit náhražku krve a zabránit tak degeneraci upírské rasy. Ale když se setkává s Lionelem (Willem Dafoe), kterému se podařilo stát se zpět člověkem, neváhá, a svoji energii věnuje tímto směrem. Ale mocným tohoto nového světa se jeho úsilí moc nelíbí ... Svítání je tak trochu jiný upírský film. Tak jak v podobně laděných filmech vidíme zoufalou touhu lidského ducha o přežití, zde jde o pohled z druhé strany. Celý svět ovládají upíři (celou atmosféru perfektně navodí první desetiminutovka - rychlé občerstvení s čerstvou krví, billboardy či auta s "denním" režimem). Sice jsem se několikrát za film přistihl, že je mi vlastně docela jedno, jak to dopadne - nějak jsem se s hlavními hrdiny nemohl ztotožnit (asi protože nejsou upír, že?). Ethan Hawke mi přišel docela nevýrazný, stejně tak Sam Neill - ale vše mi vynahradil skvělý Willem Dafoe. Celkově jde o originální film, kterých moc není - takže nemusím s hvězdičkama moc šetřit, ne? ()

KitFisto

Škoda, tak trošku promarněná šance. Zezačátku se to vyvíjí dobrým směrem, fakt paráda. O konci se to už říct nedá. Z meho pohledu zklamání. ()

Phietros

Jestli se těšíte na film, ve kterém upíři napadnou zemi a začíná mezi námi boj, tak jste na omylu. Je to pravým opakem! Upíři už na zemi vládnou a mají svojí komunitu defakto místo lidí. Ale jejich slabostí je krev s které jsou živí a lidi mají uvězněné a napojené na stroje, které z nich krev odebírají. Naštěstí je tu parta přeživších lidí, která se střetne při bouračce s upířím doktorem, kterému se tento život nelíbí a dá se na jejich stranu. Společně najdou lék jak se stát zpátky člověkem. Mezitím se upíří lidstvo dostává do krize bez krve a proto není žádný člověk v bezpečí... ()

Pavlínka9

Pamatuji si, že napoprvé se mi ten film v roce 2009 děsně líbil. A není tomu jinak ani o dva roky později :) Výborný nápad, zajímavé pojetí a hlavně - Ethan Hawke ;) ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)