Milionář z chatrče

• Velká Británie Slumdog Millionaire (více)

Džamal Malik pochází ze slumu v Bombaji, ale i tak se náhle ocitá ve finále indické adaptace soutěže „Chcete být milionářem?“ Ve finále bude Džamal hrát o 20 milionů rupií, ale moderátor ho po skončení prvního večera a získání 10 milionů rupií obviní z podvodu, a tak Džamala odváží policie k výslechu. Džamal je mučen a pak vyslýchán. Inspektor s ním prochází záznam pořadu a chce, aby mu Džamal vysvětlil, jak mohl znát všechny odpovědi. Díky tomu se dozvíme životní příběh Džamala. Džamal vyrůstal se svým bratrem Salímem a kamarádkou Latíkou. Vše začíná, když je Džamalovi přibližně 9 let a při nepokojích zahyne jeho matka. On, Salím a Latíka před nepokoji utekli a chvilku žili na ulici, ale pak se jich ujal jeden muž, který se o ně začal starat. Děti pro muže žebraly a ze Salíma se stala mlátička. Jednou v noci ale měli Džamalovi popálit oči, takže mu Salím pomohl utéct. Latíka chtěla utéct také, ale Salím ji schválně opustil. Bratři se jistou dobu živili prodejem a drobnými krádežemi ve vlacích, ale pak se dostávají k Tádž Mahalu, kde rozjedou byznys s kradenými botami a jako falešní průvodci. I když se jim daří dobře, po nějaké době se vrací do Bombaje a vyhledají Latíku, která pracuje stále pro stejného muže jako tanečnice. Džamalův bratr tohoto zločince zastřelí a všichni tři společně prchají. Salím se pak ale přidá k jinému gangsterovi a přivlastní si Latíku. Džamal je vyhnán. Džamal už pak dvojici nikdy neviděl, ale když začal pracovat jako nosič čaje v telefonní společnosti, podařilo se mu zkontaktovat svého bratra, se kterým se pak i sešel. Salím stále pracuje pro stejného muže, ale Latíka je prý navždy pryč. Salím chce, aby se Džamal nastěhoval k němu, čehož Džamal využije, a Salíma sleduje. To ho zavede za Latíkou, která žije se Salímovým šéfem. Džamal se pokusí Latíku osvobodit, ale Salím jí nedovolí utéct. Džamal se rozhodne využít soutěž „Chcete být milionářem?“, aby ho Latíka našla, protože ta na soutěž ráda kouká. Džamal je ve hře úspěšný a policii na svém životním příběhu dokáže, že nepodvádí, on ty odpovědi prostě zná. Jakmile se Latíka dozvídá, že je Džamal v soutěži, za pomoci Salíma uniká ze svého vězení... (TV Prima)

Burrows

A osm Oscarů získává: Slumdog Millionaire - příběh nepříliš chytrého chlapce ze slumu, který díky svým bohatým životním zkušenostem odpověděl na (všechny?) otázky v soutěži Chcete být milionářem a (získal?) životní lásku. Říkáte si "pohádka". Ale tento pohádkový koncept funguje překvapivě zdařile. Přítomnost se střídá s dávnou či méně dávnou minulostí Jamalova vskutku těžkého života, ale i přesto působí maximálně komplexně. Flashbacky jsou poutavé, syrové a mnohdy emocionálně nabyté a samotná hra Who wants to be a millionaire je napínavá, i když si divák říká, že jinak než vítězstvím to nemůže skončit. Ač jsem nikdy nebyl (a po zkouknutí Boylova Milionáře se do slumu nikdy nebudu chtít podívat) v Indii a podobné zemi, musím konstatovat, že indické reálie působí více než věrně. Kamera nás vtáhne do té nejužší a nejtemnější uličky slumu a vskutku povedený soundtrack vystihuje atmosféru rozdílných situací a skutečností. 80% ()

Jara_II

Jeden z těch filmů o kterých jsem předem nevěděl, film na který mě musela upozornit až řada posbíraných cen.. Je to po právu oceňovaný, emocemi nabitý snímek, ke kterému už jaksi nemám víc co dodat.. ()

JohnnyBoy

Sice zábavná, poutavá, exotická, rytmická...ale pořád dost plochá hollywoodská sračka, která si svého Oscara právoplatně zaslouží. Navíc...tohle už tu přece jednou bylo, tak proč ten povyk? V mnohem sytějších barvách, vzájemně mnohem organičtěji provrstvených....Dům k pověšení...Emir Kusturica...1988.....pravda nebylo to o indech ale o cikánech... ()

migele

Skvělí snímek, opravdu síla. Je pravda, že místy dosti naivní, ale asi jeto osud. Přál jsem mu to klukovi. Určitě zasloužené Oscary. Boyle opět předvedl dobrou práci. Mimochodem ta džungle, ve které tam žijí, je dosti velký příklad toho, jak se tu máme dobře. ()

.DukE.

Pěkná pohádka, ale zas taková pecka, jaká se z toho dělá, to teda podle mě není. Nic, co by mi utkvělo v paměti na delší dobu... ()

Blackburn8

Já čekal trochu něco jiného, ale byl jsem velice mile překvapen.Skvělé drama s příměsí romantiky, které svižným tempem proplujete ani nevíte jak a to vše s tak nízkým rozpočtem, neuvěřitelné!Opravdu se mi to moc líbilo.Všechny ty oscary, globy apod. to dostalo zaslouženě.90% ()

bonekill

Asi mě příliš ovlivnili nadměrné ovace a vychvalovaní filmu do nebes a k tomuto snímku jsem přistupoval velmi skepticky. Bohužel sem celou dobu viděl pouze snahu zasáhnout mé city, jakožto se snaží stovky dalších tuctových filmů. I přesto mě snímek jakýmsi zvláštním způsobem oslovil. 70% ()

pekas

Je tady kolem toho dost velký humbuk, tak není moc co nového napsat. Na mě film zapůsobil jako řada jiných, lehce nadprůměrných filmů a tak ho také hodnotím - tři až čtyři s příklonem ke čtyřem za happy end a pár veselých momentů. Ale osm oskarů? ()

merva

Dobře natočená, působivá pohádka pro dospělý. Od začátku je patrné, že tvůrcův, záměr bylo zaujmout tímto filmem co nejvíce lidí a myslím, že se mu to povedlo. Dobře se na to kouká a má to spád. U některých scén snad každému ztuhne krev v žilách. Co pro mě bylo skutečně nestravitelné je závěr. Co se tak najednou zlomilo v chladnokrevném bratrovi, že pustí ženu svého šéfa a nechá se radši zastřelit? A jak je možné, že v tu dobu nejznámější muž Indie sedí na konci úplně sám bez povšimnutí na nádraží a čeká na svou vyvolenou? Asi to jinak skončit nemohlo, ale mě to prostě trošku smrdí :) Film pro masy, který až přehnaně hraje na city -50 % ()

Lennie

Nečekala jsem, že se z levně působícího Milionáře vyklube něco tak úžasného. Původně jsem čekala spíš soiální drama, ale nic moc zábavného pro mou patnáciletou maličkost. Byla jsem ohromená. Sice to mělo nesnesitelně předvídatelný konec, ale i tak....když jsem společně s Jamalem uslyšela poslední otázku, smála jsem se, stejně jako se smál on :) ()

MikeMyers

Jak koukám na ty komentáře, tak většina se zaměřuje na tu soutěž, ale film z velké části také ukazoval situaci a život v indii, který určitě není žadneý med. Příběh byl poutavý od začátku do konce i když bylo potom jasné, že ke každé otázce bude malá storka. Mě se osobně nelíběj oscarový filmy,v posledních letech se zničehonic oběví týden před vyhlašováním, nikdo je tu ještě neviděl a naši oblíbenci na které sázíme nejsou ani v nominaci. Každopádně zajímavý film, který všem doporučuji, ovšem 5 hvězdiček odemě nedostane. ()

Cortesz

Zasloužené oscary. Ikdyž jsem se místama nudil, tak přišel naprosto nádhernej konec, přece jen šlo o moderní pohádku. Jde vidět, že i neznámí a nezkušení herci dokáží zahrát skvěle, Boylovi sem vždy fandil, už jen proto, že se nebojí vplout do vod neprobádaných a kadý jeho film je z jiného soudku. Oscara si zasloužil. Rozhodně jde o jeden z nejlepších filmů roku 2008 a filmů vůbec. ()

Jahudka15

Moc jsem se na tento film tesila, ale nakonec jsem lehce zklamana. Cekala jsem rozhodne vic. Takova naivni pohadka, ktera by se jen tezko mohla nekdy stat. Moc hezka Freida Pinto a libiva hudba. ()

Mincek

od zaciatku predvidatelny ale aj napriek tomu prijemny film s prijemnym hereckym obsadenim a ako bonus som tu najsiel najkrajsiu divu sucasneho filmoveho platna aka Freida Pinto - ten jej pohlad nema konkurenciu! ()

Soubi

Nebyl jsem z tohoto filmu tak unešený, jak zde mnozí, ale křivdil bych mu, kdybych mu dal méně než 4 *. Nemám rád takovéhle sladké konce, naprosto nereflektující skutečnost :). Ostatně je (na můj vkus) tento film hodně citově vyděračský. To ale vynahrazuje výborná práce s herci, obrazem a zvukem. Takže **** spíš ke ***. ()

Zadri

Marná sláva i přes snahu jsem měl po shlédnutí filmu pocit, že jsem v polovině vyměnil placku v přehrávači a koukám na jiný film. V první polovině jsem s otevřenou pusou koukal na drsný život malých "nedotknutelných" a v druhé polovici na soap operu po indicku. Vlastně mi nevadila ani občasná dějová zkratkovitost, prostě i u filmu je místo pro vlastní představivost, důležité je, aby divák měl chuť u filmu přemýšlet a domýšlet si nejpravděpodobnější důvody konání filmových postav. Já tu chuť měl a mohl jsem si vychutnat dobře řemeslně odvedenou filmařskou práci. ()

HarlanWade

Nevěřil jsem, že je tenhle nenápadný film tak geniální, jak se o něm mluví. Ale přesvědčil mě. Naprosto mě dostal, smetl a po dokoukání jen s otevřenou hubou čumim na závěrečný titulky. V životě bych nezvládl popsat tu nekonečnou škálu pocitů, které jsem při Milionáři měl - ať už mluvím o začátku, o prostředku, nebo o tom, jak mě dokázal na konci naplno rozbrečet (a já zase tak často u filmů nebrečim). Jistě, není to vůbec dokonalé - příběh je neskutečně tupej (kam se hrabou český pohádky), flashbacky moc natahovaný a v několika místech trošku nudný a absence jakéhokoli výraznějšího hereckého výkonu chvílemi smutná. Ale přesto s hodnocením neváhám ani vteřinu, protože něco, co dokáže diváka takhle čistými prostředky upoutat už se zase tak často moc nevidí a kdybych mu těch 5* nedal, pak už nevím, čemu bych je teda v dnešní době dát měl. ()

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (více)