Milionář z chatrče

• Velká Británie Slumdog Millionaire (více)

Džamal Malik pochází ze slumu v Bombaji, ale i tak se náhle ocitá ve finále indické adaptace soutěže „Chcete být milionářem?“ Ve finále bude Džamal hrát o 20 milionů rupií, ale moderátor ho po skončení prvního večera a získání 10 milionů rupií obviní z podvodu, a tak Džamala odváží policie k výslechu. Džamal je mučen a pak vyslýchán. Inspektor s ním prochází záznam pořadu a chce, aby mu Džamal vysvětlil, jak mohl znát všechny odpovědi. Díky tomu se dozvíme životní příběh Džamala. Džamal vyrůstal se svým bratrem Salímem a kamarádkou Latíkou. Vše začíná, když je Džamalovi přibližně 9 let a při nepokojích zahyne jeho matka. On, Salím a Latíka před nepokoji utekli a chvilku žili na ulici, ale pak se jich ujal jeden muž, který se o ně začal starat. Děti pro muže žebraly a ze Salíma se stala mlátička. Jednou v noci ale měli Džamalovi popálit oči, takže mu Salím pomohl utéct. Latíka chtěla utéct také, ale Salím ji schválně opustil. Bratři se jistou dobu živili prodejem a drobnými krádežemi ve vlacích, ale pak se dostávají k Tádž Mahalu, kde rozjedou byznys s kradenými botami a jako falešní průvodci. I když se jim daří dobře, po nějaké době se vrací do Bombaje a vyhledají Latíku, která pracuje stále pro stejného muže jako tanečnice. Džamalův bratr tohoto zločince zastřelí a všichni tři společně prchají. Salím se pak ale přidá k jinému gangsterovi a přivlastní si Latíku. Džamal je vyhnán. Džamal už pak dvojici nikdy neviděl, ale když začal pracovat jako nosič čaje v telefonní společnosti, podařilo se mu zkontaktovat svého bratra, se kterým se pak i sešel. Salím stále pracuje pro stejného muže, ale Latíka je prý navždy pryč. Salím chce, aby se Džamal nastěhoval k němu, čehož Džamal využije, a Salíma sleduje. To ho zavede za Latíkou, která žije se Salímovým šéfem. Džamal se pokusí Latíku osvobodit, ale Salím jí nedovolí utéct. Džamal se rozhodne využít soutěž „Chcete být milionářem?“, aby ho Latíka našla, protože ta na soutěž ráda kouká. Džamal je ve hře úspěšný a policii na svém životním příběhu dokáže, že nepodvádí, on ty odpovědi prostě zná. Jakmile se Latíka dozvídá, že je Džamal v soutěži, za pomoci Salíma uniká ze svého vězení... (TV Prima)

Wlczak

Sem hrozně rád, že tenhle snímek vyhrál 8 (ZASLOUŽENÝCH!!!) oskarů... pro mě to byl favorit číslo jedna a sem rád, že mi moje očekávání potvrdil... hodně silnej zážitek z filmu a určitě všem doporučuju.. ()

erapo

Musím uznať, že film má veľmi veľkú kvalitu, ale v porovnaní so starším Cidade de Deus / City of God proste nemá šancu. Rovno sa priznám, že Danny Boyle ako režisér nie je nič pre mňa, ale týmto ma prekvapil. A čo viac prekvapí, že film má svelý casting i keď väčšina divákov nepozná ani jedného herca (i keď sem-tam sa tam mihne nejaká tá, aj pre Európana, známa tvárička). Rozhodne, keby sa malo hodnotiť faktor kvalita / rozpočet, tak je to jednoznačný víťaz roku 2008. Ale ak na výšku rozpočtu zabudneme, tak patrí to TOP 10 tohto roku ale určite nie je víťaz. D: Má to tak byť. Zaujímavý komentár: Renton, Radek99 ()

moviepill

Sorry, ale toto neni ani na jednu nomináciu na Oscara. Videl som raz, stačilo mi. Len oblbuje vzdelaných ľudí... A o hereckých výkonoch ani nehovorím. Nie som síce žiaden rasista, či čo, ale táto indická fajta mi "neveze". Ešte raz, excuse moi. ()

Weissik

Líbilo se mi to, ale přece jen mě to nejspíš trochu minulo. Začátek, kdy bratři Jamal a Salim vyrůstají v odpadcích bombajského slumu, je perfektní podobně jako celá část filmu, která vypráví o dětství obou chlapců. Následuje pasáž, která tvoří střed filmu a která mě zrovna neuchvátila. Konec v televizní soutěži je naopak zase skvělý. Dostala mě vynikající hudba a závěrečná titulková sekvence. Ještě teď si zpívám. ()

sendisis

Po dlouhé době film, který mě upoutal. Sen chudého kluka z Indie ve hře Jak se stát milionářem. Není to pohádka a je to uvěřitelný příběh. Stotisíckrát by někdo mohl natočit takový film a byla by to sračka prvního rázu, ale tohle ne, tenhle film je skvělý. Jamal Malik a jeho bratr Salim a třetí mušketýr dívka Latika. Krásné a dojemné, skvělé a držím palce na oskarech!! ()

wydesenej

Velmi povedený film. Režisérovi se podařilo poutavě zachitil příbeh Jamala, který se narodil v indické Bombaji v době, kdy ji sužovala nacionalistická strana a docházelo zde k diskriminaci muslimů. S bratrem jako sirotci prchají z Bombaje a žijí na okraji již tak velice chudé společnosti. Společnými silami se jim ale podaří postavit na nohy. Potom se ale ve zlém rozchází a žijí každý svůj život, který spojuje pouze Jamalova láska z dětství. Ta dodává drsné atmosféře filmu trochu romantiky. Soutěž Chcete být miliónářem je ve filmu pouze nástroj, díky kterému nám Jamal může převyprávět svůj příbeh. Velice mě zaujala hudba k filmu. Do atmosféry tohoto snímku se hodí skvěle. ()

x_ander

Nápad zfilmovat Chcete být milionářem mi přišel, když nic jiného, vtipný, snad i naivní. Když jsem četl, kolik sbírá ocenění a hlavně bombardování nominací na oscara, myslel jsem, že někomu přeskočilo. A pak jsem to viděl. Slumdog millionaire je naprosto strhující, odzbrojující film, který z hlavy snad nikdy nedostanu. Perfetkně natočené záběry zubožené Indie a hrůz, které se tam děly a dějí, a které zažívají 3 hlavní postavy filmu, se střídají z chvilkami pozitivními a úsměvnými. Úžasné herecké výkony (děti ! ), scénář, špičkový střih, kamera, hudba (soundtrack jsem poslouchal už x-krát), krásná a sexy Freida Pinto, neuvěřitelně vypjatý závěr (u reálného milionáře jsem nikdy nebyl ani zdaleka tak nervózní) a to vše pod výbornou režií Dannyho Boylea. Pro mě jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

Daves97

Při hodnocení toho filmu jsem chtěl dát buď tři hvězdičky anebo pět. Nakonec jsem kompromisem zvolil čtyři. Jde o to, že tento film opravdu má díky některým scénám, tématum a námětu právo na plné hodnocení. Na straně druhé zde figuruje v některých momentech opravdu přílišná pohádkovost, která příběhu ubírá na vážnosti a kreditu... ()

mgerlich

První půle za 5*, ta druhá za 3*. Oscary za kameru a střih jsou naprosto zasloužené. Fakt je tu sposta super nápadů a dost kouzelných scén, jen škoda závěru, který to sráží do pozitivna :-). ()

lmlizard

Dlho som váhal čo tu napísať.A váham ďalej, asi také su moje pocity...3 hviezdičky sú maximum asi čo som ochotný pripustiť. Film mi prišiel ako klasicky zaobalený americký dojáček o smutných osudoch detí v Indii, akurát v trochu kreatívnejšej a odvážnejšej forme príznačnej Boylovi. Na prvý krát som ho celkom hltal, ale druhý krát už som ho nedopozeral.... ()

Saljack

Na tomhle filmu nevidím nic tak vyjímečného. Nedokážu furt pochopit oskary za zvuk, ale to sem nepatří. Ukázat opravdu špatnou stránku Indie se povedlo až tak, že si člověk připadá, že je to nějaká reklama od UNICEFu. Nyní co mi v příběhu nesedí: 1) Proč ta holka sakra neodešla od Salima hned nebo proč pro ní hned nedošel. 2) Ty otázky byly až směšně lehký (až na ty vyloženě indické) 3) Nechápu jak někdo, kdo ani nezná základy literatury, může vyhrát milionáře. Na tohle odpoví opravdu každé dítě. 4) Neznat ani co je na vlastní vlajce je ostuda. Dál mi přišlo jako když je ten kluk mentálně zaostalý a zaseknul se na úrovni 10 letého dítěte. ()

BradleyT

Wow, tak to nemělo chybu. Originalita, akce, zábava, romantika - to vše spojuje tento neobyčejně dobrý snímek. Doporučuji. ()

me3x®

moje pocity z tohto filmu najlepšie vystihla kleopatra, zatial co body davam za Freidu, ktoru najlepšie popisal POMO a este za hudbu. Inak trochu mi to pripominalo miestami Mesto bohov, miestami iné filmy, takže neviem, nové to určite nebolo. A odkedy v škole spomenuli len dvoch mušketierov a potom to potvrdili v tej bude v daždi som vedel aka bude posledna otazka... . A inak to vazne uz len bola otazka. Za dvadsat milionov. Tu som vedel ako 10 ročný. A ked nie inak tak vylučovacou metodou by na to človek prišiel... ale ako sa hovori. Iny kraj, iny mrav. ()

Blazis34

Nejdřív jsem chtěl dát čtyři hvězdičky, ale posledních deset minut filmu mě naprosto uchvátilo a proto dávám pět. Tak to citlivý a povedený závěr jsem opravdu dlouho neviděl. Jinak celý film se nese ve velkém stylu, ve velkém napětí a k tomu výborný děj, Vás prostě pohltí. Milionář z chatrče je velkofilm, se vším všudy. Setkáme se zde z pravou láskou, velkými emocemi, atd. Film skvěle doplňuje stylový výborný soundtrack, např. ocenění oskarem dostal za nejlepší zvuk, nejlepší píseň a nejlepší hudbu. Dále za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář, kameru a střih. Opravdu film posbíral velice komplexní ocenění a právem mu patří místo mezi nejlepšími filmy roku 2008. ()

Indy07

Co se ve mně odehrávalo od usednutí na sedačku v kině až po závěrečné titulky jsem nečekal ani trošku. Scénář výborný, ale to, jak jej Boyle podal je neuvěřitelné. Ve filmu nic neschází ani nic nepřebývá. Naprosto dechberoucí zážitek, který se po poslechnutí soundtracku ještě 2x umocnil. ()

Phex

...příliš pohádkové...Na druhou stranu stejně to bere za srdce a někoho přes něj i za peněženku. Jak jsem předvčírem četl v novinách, po uvedení tohoto filmu a jeho následném oskarovém úspěchu se zájem o adopci na dálku v Británii ztrojnásobil. Všichni chtějí podporovat chudé děti - hlavně ty indické. Jak k tomu přijdou chudé děti třeba v Bangladéši, Pakistánu, Kambodži, Mosambiku, Rwandě, Somálsku...? Ty mají holt smůlu nikdo o nich nic nenatočil. Možná, že za pár roků ale tyhle starosti už mít indové nebudou a obecně z Asie si budou adoptovat pracháči děti v Evropě a Americe - tak to alespoň vidí J. Rogers, světově uznávaný ekonom a prognostik. Z New Yorku už se přestěhoval i s rodinou do Singapuru a své dcery učí Mandarínsky - prý jazyk jímž budou v budoucnu (po krizi) komunikovat hlavní hráči na poli světového obchodu...Who wants to be a millionaire? Lets move to Asia ! ()

VojtisekII

Zlo! Špatně vyprávěné (proč mě film napíná minutou dlouhými záběry u otázek za pár tisíc, když vím, že se přes ně hrdina dostane?) samoúčelně natočené (proč je tam půlka záběrů nakřivo? jestli to má vypadat cool, tak jo, vypadá - když to vidím poprvé; ne když takdle křivě vidím půl filmu). Nebrat! ()

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (více)