Zlodějská partie

V zajatí kódu

Krimi / Thriller

USA / Německo, 2009, 104 min

• Ramirez85

Himbajs šůviks, prvně je to tak, pak tě přečůraj a je to jinak a nakonec je to úplně v... jinde :-) Mám rád tyhle kriminálky, kdy si s náma scénárista a rejža hrají na kočku a na myš, ale! Tyhle filmy musejí mít takovej ten správnej feeling, švih a tak vůbec a tohle... tohle má spíš jen to vůbec :-) Prauda, podíval jsem se na to hlavně díky Hardymu, mno a když ten tam býti jen asi pět minut celkem, tak to jednoho fest nas... štve. O to spíš, že se pak musí čumět na Banderase a to bych dával za trest toto. Takže jen ten Freeman potěšil a taky Radha Mitchell, u který jsem zjistil až tady, že to byla Radha Mitchell. Ale tak co už, hlavně, že se tam žádnej z těch Rusů nejmenoval Ivan... anebo jmenoval? :-)(21.4.2015)

Pánové Banderas a Freeman jsou zloději s.r.o. Mladší z dvojice má slabost pro atraktivní blondýnky s ruským přízvukem, starší má zálusk na ruská vejce. Nejedná se o humáč pokrm z nabídky rychlého občerstvení, nýbrž o dvě vzácné relikvie z dob carského Ruska, které za tučnou sumičku mohou už brzy změnit svého dosavadního majitele. Celá záležitost kolem vajec i obou lupičů je dost zamotaná a divák, který je příznivcem heist žánru, si přijde na své, ale musí počítat s tím, že jako sejf, v němž je lup uložen, má své překážky a nástrahy, také scénář a režie filmu se potýkají s nejedním zádrhelem. Scénář je navržen tak, aby měl určité kvality, když na něj kývli dva dobří herci. Vypadá to zpočátku všelijak, ale příliš dobře ne. Seznámení obou lupičů je trapas, extra dojem nevyvolá ani úvodní honička v metru. Až začnou přípravy na samotnou loupež, film se stane zajímavějším. Na scénu vpluje ženský prvek v podobě lepé Radhy Mitchell, která se postará o pozdvižení, když se zjeví ve spodním prádle a nechá si nastříkat plnou Bandasku v erotické scéně. Dámy nepřijdou zkrátka, neboť při decentně nasnímané mrdačce je k vidění Banderasova prdel, ale z Mitchell není k vidění ani hovno. Dvojka Banderas a Freeman je sympatická a funkční. Divák se sice bude podivovat nad tím, jak takový dva ostřílení zloději, můžou tak idiotsky, ležérně a nepříliš obezřetně prozkoumávat budoucí terén loupeže, ale ono to vypadá tak blbě hlavně proto, že v závěru filmu přijde série dějových zvratů, které nelze předem odhadnout. Tudíž vysvětlení jejich naivního konání přijde až s těmito zvraty, ale zase až tak důmyslné ty zvraty nejsou. Mně to přišlo takové, že film neměl extra průběh a potřeboval něco jako je překvapivé dějové vykolejení, respektive nepredikovatelné zakončení. Když totiž vezmeme samotné provedení loupeže, musím zdůraznit, že přípravy na něj byly napínavější, než samotný průběh loupeže. Oba výtečníci se ve fázi příprav potýkali s jedním z nejdokonalejších bezpečnostních systémů v oblasti sejfů, ale při loupeži už mně to tak vůbec nepřišlo. Trapným zklamáním byla pro mě Banderasova kličkovaná v poloze leže mezi laserovými paprsky. Kde já jsem to jen viděl. Jo, už vím. Kdysi ve spřízněném filmu "Past", kdy se Catherine Zeta-Jones přece jen zaskvěla s nepoměrně nápaditější choreografií pří zdolávání téže překážky. Ovšem nějaký ten napínavější okamžik se přece jen našel. Potíž filmu je hlavně v tom, že si při své průměrnosti hraje na víc než je. Režisérka Mimi Leder za každé okolnosti hodně inklinuje k televizní režii, s níž má bohaté zkušenosti a filmové rozvrstvení přece jen tolik nezvládá s přehledem. Film tedy nejvíce drží prima dvojka v hlavní roli, sexy křivky Radhy Mitchell, pěkná kamera se spektrem barev a zajímavě překombinovaný závěr. Hlavně jsem čekal víc od provedení loupeže, když tenhle film na této část tolik staví. Pokud tedy od filmu nečekáte nic mimořádného, budete se dobře bavit. 60%(6.6.2015)

• FlyBoy

Zlodejina sakra veliká. Kde sa neodkukáva, tam sa fičí po ojazdených dráhach, na ktorých sa zdržovať už ani z plezíru neprosím. Mix dueta Morgan/Banderas je tak bolestivý ako moja ľavá platnička a ich čachry machry proti ruskému kazačoku ma len ožobračili o môj drahocenný čas. Na iPhone som si ešte nenašetril, Ericsson mi doposiaľ nekľakol, takže si to interaktívne podsúvanie strčte do zadku.(12.2.2010)

Klišovitý (co maj všichni s tma ruskejma vejcema?), ale přesto koukatelný. Bandaska s Freemanem odvádějí svoje a Radha tomu dodává ten ženskej šmrnc. A akce trezor byla perfektní. Konec už byl zase až moc překombinovanej, ale rozhodně to dokázalo zabavit i pobavit. 60%(25.1.2011)

• Anderton

Prítomnosť takéhoto hereckého ansámblu svetovej triedy v nudnom béčkovom heist movie je zarážajúca. Banderas, Freeman, Mitchell, Serbedžija a vtedy asi aj Hardy mali zrejme vážne problémy so svojimi agentmi. Takýmto scenárom by totiž pohrdol aj taký Jason Statham. Samozrejme nesmie chýbať záverečný zvrat, keď hlavnej postave konečne dojde, ako sa veci v skutočnosti majú a zároveň dojde aj nám, že sme sa pozerali na ešte o jednu triedu horší film, ako sme si 100 minút mysleli. No tak Mitchell je tu sexi a to je asi tak všetko.(28.2.2014)

• - Scény z metra odehrávající se v New Yorku byly natočeny v Sofii (Bulharsko) a vozy byly ruské výroby (typ 81-714.2). (FilmFan24)

• - Gabriel Martin (Antonio Banderas) nosí hodinky značky IWC Aquatimer. (dyfur)

• - Když spolu Morgan Freeman a Antonio Banderas mluví na střeše domu, je v Banderasových brýlích Ray Ban vidět mikrofon a kamera. (FilmFan24)