Planina v ohni

• Česko Spálené životy (více)

V americkém dramatu o lásce, zradě a odpuštění od scenáristy a debutujícího režiséra Guillerma Arriagy (Amores Perros, Babel) se prolínají osudy několika postav.  Dramatický příběh lásky, zrady a vykoupení je režijním debutem scenáristy Guillerma Arriagy (autora scénářů k filmům Amores Perros či Babel) a prolíná se v něm minulost a přítomnost několika postav oddělených v čase i prostoru. Mariana (Jennifer Lawrence) je šestnáctiletá dívka z mexického pohraničního města, jež se snaží dát dohromady své rodiče, Sylvia (Charlize Theron) je manažerka z Portlandu, jež utrácí život prázdným sexem bez lásky a musí projít citovou odyseou, aby vykoupila svůj dávný hřích. Dvojice Gina a Nick (Kim Basinger a Joaquim de Almeida) se zase musí vyrovnat se svou tajnou láskou, protože ona je vdaná, on je ženatý a oba mají děti a Maria (Tessa Ia) se snaží pomoci svým rodičům, aby našli odpuštění. (HBO Europe)

Páně

Arriaga je navýsost dobrým spisovatelem, ale na režisérském postu mu cosi malinko ještě chybí. Ačkoliv začínají být jeho příběhy již lehce předvídatelné, pořád disponují velikou sílou. The Burning Plain je skvostným počinem, kterému k dokonalosti schází jen opravdu málo. Arriagovi věřím, že další věc už vyladí na maximum. Ovšem herecké i audiovizuální kvality má The Burning Plain i tak hodně vysoké. ()

mourinho

Debut Guillerma Arriaga se bezpochyby povedl. Dvorní scénárista uznávaného mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua (poté, co se v roce 2006 nepohodli a ve zlém rozešli, je však jejich spolupráce s největší pravděpodobností u konce) si svoji další skládačku tentokrát i sám zrežíroval a ti z vás, kteří nedají dopustit na filmy jako AMORES PERROS, 21 GRAMŮ či BABEL, budou určitě spokojeni. THE BURNING PLAIN má přesně tu samou atmosféru, dějové střípky dvou zdánlivě nesouvisejících příběhů jsou poskládány napříč časové posloupnosti a jejich propojení, přestože se dá po určité době vytušit, upoutá. Herecky výborné, přesto ne tak sugestivní jako například vzpomínaný 21 GRAMŮ, který osobně považuji za vrchol tohoto žánru. Pořád ale dostatečně dobré, potvrzující kvality tvůrce, jehož kariéru stojí za to sledovat. ()

Rockerman

Dobrý film o tom jak složitý a nevypočítatelný může život být. Po tragickém skonu dvou milenců - "nevěrníků", se do sebe zakoukají jejich mladí potomci, a jak už to tak bývá, jejich vztah nezůstane bez následků. Děj se posouvá ve dvou časových rovinách, kdy sledujeme, jak vlastně k tragické nehodě došlo před dvanácti lety. Druhý plán se odehrává v současnosti, kdy k sobě hledají cestu matka a odhozená dcera. Jen si říkám, jak mohla Mariana s tak strašlivým tajemstvím a beztrestně po celých dvanáct let žít? Jinak jsem spokojen, byl to silný zážitek. ()

Fridecka

Příběh poskládaný z životů tří žen, které se později protnou a na povrch vyplyne tragická souvislost, která je omračující. Trošku paralela s Paranoid parkem, kde šlo také o teenagera, který jednal a způsobil něco co nešlo vzít nikdy zpět a ovlivnilo nenávratně zúčastněné. Tak zde to bylo více vidět, protože sledujeme následně zasažené rodiny a vzájemnou nevraživost kvůli mileneckému vztahu ústřední dvojice. Dobrý úmysl s velmi zlým následkem. Přemýšlení o tom, že je třeba k sebeušlechtilejšímu cíli zvolit správné prostředky a je třeba dát pozor na to co si přejeme. V konci si myslím, že ten úmysl nebyl až tak ušlechtilý. Cílem bylo skrze poškození někoho dosáhnout něčeho dobrého. To si však již ze samé podstaty odporuje. Zážitek skvělý, zvláště pro ty co mají rádi prolínající se děje a časové roviny a slušně psychologicky propracované postavy. ()

kersten

Večná škoda, že film začal byť zaujímavý až poslednú pol hodinu. Dovtedy nuda a mala som čo robiť aby som nezaspala. Ale zvládla som to. Celkovo priemerný film, z ktorého sa dalo ťažiť rozhodne viac. ()

AbelXavier

Prakticky jednoduchy dej pro efekt nastrihany a bez okolku pusteny napreskacku. Nadavat ale nelze, stejne jako to nelze delat u Mementa. Vzdycky jsem si myslel, ze slavne holky nahotu prodaji ve velkych bijacich a ne v nizkorozpoctovkach za par silinku, jako to udelala zde Charlize ci Maria Bello v Downloading Nancy. ()

markotter

Něco ve stylu Amorres Perros. Možná s méně vypjatými situacemi, pomalejším průběhem, ale i s jinak řešeným koncem, kde se sice různé příběhy také spojí, ale jinak a pro mě hodně překvapivě (celou dobu jsem si říkal, jak to chce režisér udělat). K tomu podmanivá krása mexické pouště, výborná muzika i krásná hrdinka, která umí prakem trefit ptáka. ()

Oonika

Na mě to bylo moc zdlouhavé a jak už tu jistě někdo napsal, postrádala jsem nějaký silný moment, který by mě donutil zvednout se z postele a koukat s otevřenou pusou. A na tyhle momenty měl právě tenhle film docela velký potenciál. Filmy typu "za hodinu už ani nevím, jak se jmenovaly hlavní postavy". ()

Shaleman

Guillermo Arriaga se snaží jak může vyrovnat filmům svého exkolegy Alejandra Gonzáleze Iñárritu, ale prostě to není ono. Není to tak výstižné, tak dojemné, tak srdcervoucí. Scénář zvládá skvěle a postavám věřím, že existují, ale jen na nich tento film nestojí. Postrádá tvář a ducha. Každopádně však, když přihlédneme k faktu, že se jedná o debut, musím Arriagovi zatleskat a bez odmítnutí si pustím jeho další snímek. ()

Petulka88

Mohlo to být mnohem lepší, kdyby to nebylo místy tak příšerně zdlouhavé. Musím ale přiznat, že závěrečné propojení všech příběhů se opravdu povedlo. ()

Mik_e

Babel ani podobné filmy jsem zatím neviděl, takže se vyhnu srovnávání. Takto musím říct, že se mi to moc líbilo...občas se to malinko vleklo, asi jsem možná čekal větší příběhovou propojenost. Příběh mě ale dostal. Hodně... Navíc velice sympatické obsazení, trefná hudba...příjemné překvapení. A určitě jsem to neviděl naposledy, i když zase tak často se tyhle kousky sledovat nedají ) ()

BDMarty007

Opravdu výborný scénář a film. Dosti podobné Iňarritovým filmům, k nimž dělal Arriaga scénáře. Ač nebývám nejdůvtipnějším divákem, tentokrát jsem téměř od počátku tušil, jak to bude, ale s velkým napětím jsem sledoval, jak se přesně příběh poskládá a jen ve skrytu duše v soucitu s hlavní hrdinkou doufal, že to třeba bude jinak. V podstatě nemám co bych filmu vytknul, je skvělý ve všech ohledech včetně scénáře, režie, hereckých výkonů, krásné Jennifer Lawrence a hudby. Tak trochu málo známý klenot. ()

tančísvlky

Typický produkt južnej Ameriky, ale má to aj svoje klady. Otvorenosť príbehu je pomerne surová a nik si s ničím nerobí hlavu. Občas je to samoúčelné a príliš cez čiaru. Len ako celok to funguje celkom dobre a nuda zostalo v tomto filme zatvorená niekde v karavane. Herci sú skvele vybraní a minimálne pre toto sa film oplatí pozerať každú minútu. Veľmi pekný nadpriemerný film. ()

mira.l

Nějak nerozumím tomu, proč takovéhle maglajzy mají tak vysoké hodnocení. Jako vyznat se v tom, to chce návod k použití. ()

polonius

Filmová koláž několika příběhů,které se na konci neomylně spojí. Chytrý scénář podpořený vynikající kamerou a úspornou hudbou. ()

Oscarové blondýnky a talentovaný Mexičan

Oscarové blondýnky a talentovaný Mexičan

21.10.2007

Dělí je celá jedna generace, ale mají mnoho společného třeba to, že se obě vypracovaly z modelek a sex-symbolů na oscarové herečky. Kim Basinger a Charlize Theron. Teď je uvidíme v jednom filmu. A… (více)