Chyťte Cartera

Dostat Cartera

Get Carter

Thriller / Akční / Krimi

Velká Británie, 1971, 112 min

Příjemně politicky nekorektní, ale taky nepříjemně dlouhé a jednostrunné. A to vraždění ženskejch mi taky nepřišlo úplně v pořádku...(11.4.2007)

Po dalším zkouknutí zvyšuji na plný počet. Všem, kterým na Carterovi tak jako mně poprvé vadil pomalý rozjezd, doporučuji si film pustit znovu... To postupné skládání všech střípků, způsob, jakým se pomalu a jistě dozvídáme, co se Carterovu bratrovi vlastně stalo, a hlavně Cainovo postupné "drsnění" má své kouzlo, které vám ale unikne, když film sledujete jen s očekáváním akce. Atmosféra houstne a houstne a po půl hodině už film nabírá rychlost a žene se jako splašený vlak až do konečné stanice, která je... No zkrátka konečná. Na konci si oddychne Carter, oddychneme si i my. A až skončí titulky, máme díky tomuhle zmetkovi, který je vlastně docela sympaťák i když zabíjí lidi, nadlouho o čem přemýšlet.(4.2.2010)

Tenhle film je po zásluze legenda. Hlavní (anti)hrdina je podobná špína jako Eastwoodův High Plains Drifter, a má i podobně vřelé vztahy s dámami. Aby ne, když je to na pohled gentleman na úrovni. Všichni kolem něj jsou zdaleka ne tak atraktivní šmejdi, což už je ovšem jeho boj, protože se mezi ně kdysi sám vydal. A teď toho možná někde hluboko uvnitř lituje, protože se to dotklo těch, kterých nemělo. Ale nejdřív za to někdo šeredně zaplatí, a co bude potom, to je už tak nějak fuk. Nakonec už opravdu nezbude než těšit se tou pochybnou radostí z pomsty. Film o Carterovi je deziluzivní, bezvýhradně špinavý, prostý jakékoliv světlé chvilky. Právě ta důslednost - a spolu s ní i dobová stylovost - je to, co z něj udělalo klasiku. Já na tuhle notu slyším, a moje útlocitné srdéčko si skoro ani nepřeje jiné rozuzlení, protože Jack Carter není žádný férový chlapec. Prostě takhle to mělo být, a jen děkujme, že doba tehdy přála takovýmhle filmům. Kde jinde uvidíte Britt Eklandovou při telefonním sexu?:) 80% a myšlenka na slova "umřít spokojený".(13.9.2011)

Skutočne veľmi drsný a realistický krimi thriller. Každá minúta filmu je presiaknutá pochmúrnou britskou atmosférou a to sa k príbehu o chladnokrvnom zabijakovi na ceste za svojou pomstou dokonale hodí. Michael Caine je bad-ass na pohľadanie a v jeho postave sa snúbia anglický džentlmen, hrdina marloweovského typu (Carter dokonca vo vlaku číta Chandlera) a neľútostný zabijak, ktorý systematicky a nekompromisne odstraňuje každého, kto mal so smrťou jeho brata niečo spoločné. Ale popritom mu stále fandíte, pretože je to sympaťák. Get Carter je výborný film. Scenáristicky síce trochu neoriginálny (i keď v roku 1971 nebola téma pomsty natoľko vyťažená) a pomalšie sa rozbiehajúci, ale dobre zrežírovaný, napínavý a zábavný. A má celkom prekvapivú pointu. Nič, čo v podsvetí vykonáte, sa nezaobíde bez odozvy... (9/10)(2.7.2011)

Ke snímku Mike Hodgese přidám přívlastek zajímavý. Netypická gangsterka natočená syrově a realisticky, navíc mající oporu ve hvězdném Michaelu Cainovi by díky krvavému příběhu o pomstě měla mít potenciál stát se kultovním snímkem, zároveň je ale zpracovaná tak nějak emočně chladně, s odstupem, připomíná mi to pozdější tvorbu Michaela Hanekeho, a to je možná důvod, proč někteří ve svých komentech používají výraz "nudný". Zároveň mě poněkud ruší nedotažené nebo nepravděpodobné detaily, jako je puška, kterou si náš antihrdina vzal do rušného velkoměsta k vykonání své pomsty. Promenádovat se s ní za bílého dne v rušných ulicích není právě logické, i když řekněme efektní. Na motivy tohohle klasického britského snímku vznikl americký remake se Sylvestrem Stallonem v hlavní roli, který se ale ani zdaleka nepřiblížil, celkem z pochopitelných důvodů, kvalitám své předlohy. Dnešní příznivce popkornovek může film odrazovat i poněkud zvláštním střihem a delšími scénami, ale pro mě tím naopak získává na atraktivitě jako snímek vybočující z řady. Celkový dojem: 65 %.(31.8.2011)

• - Když Jack Carter vstoupí do Kinnearova domu, visí tam na zdi štít kmene Zulu. Tedy kmene, kolem kterého se točil eponymní film, právě s Cainem v hlavní roli. (Javert)

• - Scéna na dostihovém závodišti mezi Jackem Carterem a Ericem Paicem byla natočena na jeden záběr. (Javert)

• - Tento film byl v roce 2004 vybrán britským časopisem Total Film jako nejlepší britský film všech dob. (Javert)