Chyťte Cartera

Get Carter

Thriller / Akční / Krimi

Velká Británie, 1971, 112 min

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(19.11.2009)

Uf, to je tvrdý jak křemen a ostrý jak břitva. To jsem nečekal :-)! Taky lehce psychedelický svojí až nereálnou atmosférou násilí.(22.10.2011)

První půlka mohla být trochu rychlejší a akčnější, druhá je vynikající. Měl jsem místy trochu hokej v postavách a vztazích mezi nimi, takže jsem se spíš soustředil na Michaela Caina a jeho herecké umění. Všechno odehraje prostě jedním výrazem a je to skvěle strefený. Remake se Stallonem jsem viděl hodně kdysi dávno, takže si netroufnu srovnávat, ale myslím si, že tohle bylo lepší :-D(22.10.2010)

Jack Carter je taký paralelný britský Drsný Harry (ten istý rok vzniku), až na to, že sa nejedná o policajta, ale o poriadne nemorálneho parchanta, ktorý si ide za svojim cieľom a kto mu skríži cestu má smolu...Michael Caine je absolútne nekorektný a chladný (ten pohľad!!!), pričom táto rola mu sadla ako žiadna iná! Tento film na svoju dobu určite búral nejedno tabu, nielen svojim otvoreným násilím (kde sa nerobia rozdiely medzi pohlaviami), sexualitou a celkovou chladnokrvnosťou. Celému dielku nesporne dopomohlo aj temné a sychravé anglické prostredie, ktoré sa taktiež pričinilo o skvelú atmosféru, ktorá postupom času hustne a graduje, až do pôsobivého finále...Rád si pozriem aj americký remake so Slyom, ale už teraz mi je jasné, ako asi v porovnaní s touto starou klasikou obstojí...(4.2.2009)

Je fakt, že proti Stallonovu Carterovi je tenhle mnohem temnější. Mnohem syrovější a určitě realističtější. Ale nevím, kterej se mi líbil víc, i když jsem si překládal oba a pokud člověk překládá opravdu pečlivě, pronikne do filmu mnohem víc, než jen koukáním se. Rozhodně tenhle na mě zapůsobil mnohem silněji, ta pořád ušmudlaná a učůraná atmosféra Anglie, ta na mně ležela ještě několik dní. Ale problém tady je, že s Michaelem Cainem se člověk nemůže ztotožnit, tedy nemůže pokud mu vadí, že svou pomstu vykonává obvykle na ženách, a to takovým způsobem, že já ho prostě nemůžu vidět jako charakterní postavu (jsou to prostě brutální vraždy). Asi je to režisérův záměr, ale v celým filmu jsem nenašel jedinýho člověka, kterej by mi byl sympatickej. Všechno jen póvl lidský společnosti, ať už je to bohatej podnikatel, londýnskej bouchač nebo barman nebo i ta oběť Jackova neteř.(1.12.2005)

• - Jack Carter (Michael Caine) užívá jako svou osobní zbraň samo nabíjecí pistoli Sig P210" v ráži 9 Parabellum. Dodnes se jedná o nejpřesnější sériově vyráběnou pistoli na světě. Cena v základním provedení činí cca 50 000 Kč. (Rainwalker)

• - Quentin Tarantino snímek vyhlásil za svůj nejoblíbenější britský film. (Vzorin)

• - Když Jack Carter vstoupí do Kinnearova domu, visí tam na zdi štít kmene Zulu. Tedy kmene, kolem kterého se točil eponymní film, právě s Cainem v hlavní roli. (Javert)