Mučedníci

Francie / Kanada, 2008, 99 min

Pascal Laugier

Pascal Laugier

Alex Cortés

________________ chvíle ticha, zaslouženého ticha. A až pak můžou přijít slova, ale pátrám, pořád a stále, která použít. Brutální? Ano, ale proč se opakovat. Hloupé? Ne, takových je všude okolo mnoho. Zbytečné? Ano i ne. Ano z toho důvodu, že chápu, že většina obecenstva se u filmu raději usmívá nebo pláče než aby skousla zuby a celý film pomalu nedýchala a říkala si "Proboha, proboha, proboha..." a ne z toho důvodu, že nelze točit jen ta úsměvná díla, nelze film brát jako oddech, já osobně beru jako obrovskou odvahu natočit něco takového, ptž tohle je film a realita v jednom, teď mi to nedá spát a budu přemýšlet "Co když se tohle děje někde okolo, sakra, sakra" ale ne, nemůžu, vzdávám holt mistrovské práci režie, mistrovským hereckým výkonům a přeji tomuhle snímku upřímně od srdce, aby nebyl odsuzován a naopak, aby byl vynášen, ptž dle mého si to zaslouží, filmařina vskutku bravurní, avšak opravdu ne pro všechny. Ale co vlastně je?(12.7.2009)

Horor, jehož síla je nejen v atmosféře, ale i v nevědomí, co přijde v dalším okamžiku. Nejdříve přichází drsný příchod na scénu působící naléhavě. Pak divák jen čeká, co má jako přijít dál, protože netuší, jak by tohle šlo natáhnout na 97 minut, ale vzápětí je překvapen a možná i ohromen (pro někoho laciností, pro druhé jednoduchostí) zlomu nastavujícího další směr filmu. Už z plakátu to vypadá na trochu krvavý hororový masakr s dvěma spoře oblečenými dívkami, což hodně klame. Výsledek je totiž úplně jiný a jak je vidět i z hodnocení, nepadne každému. Především druhá půlka, v které se prakticky nehneme z jedné místnosti může být pro někoho hororová pro druhé nudná a zbytečná. Já však hodnotím film jednoduše z faktu, že je skvěle natočený a mě silně zaujal na celých 97 minut. Krom toho hledat ve všem logiku a "svou" pointu je špatný postup v natolik nelogickém světě jako je ten náš:).(4.4.2009)

Komentář obsahuje SPOILERY. ___ Troufám si tvrdit, že zde ani tak nejde o onu pointu, která je předmětem řady rozborů a kritiky, ale o snahu o maximální identifikaci s oběťmi a mučedníky a o zprostředkování jejich pocitů divákovi. Lucii pronásleduje její staré, zjizvené já, díky kterému sama sebe nenávidí a východisko vidí v pomstě (násilí plodí násilí). Když poté zjistí, že to (jediné), co ji v jejím životě hnalo dopředu, není řešením, obrátí se definitivně sama proti sobě. Člověk, který se v dětství stane obětí takového zacházení, se není schopen zařadit do normálního života ani v případě, že se mu podaří uprchnout. ___ Poté sledujeme osud ztýrané oběti, která již tolik "štěstí" jako Lucie neměla a útrapami si prošla až do konce. Nutno dodat, že ani zde se nesetkáváme se samoúčelnou brutalitou; rafinované oslepení oběti má svůj smysl, jelikož bylo třeba vyjádřit, že se jednalo o nepodařenou transformaci v mučedníka, kde je jedním z kýžených efektů právě pohled týraného. ___ Díky Anně si pak projdeme vlastním procesem od začátku, včetně jejího postupného přerodu "pouhé" oběti v mučedníka. Tato finální část je zpracována naprosto fascinujícím způsobem; využíváno je tu opakujících se charakteristických zvukových motivů (sjíždějící žebřík, rytmické pohyby lžící při krmení), které samy o sobě působí mučivě, protože vytvářejí negativní asociaci s tím, co jim následuje. Oběť není schopná podívat se svému trýzniteli do tváře, proto tak neučiní ani kamera. ___ Stejně jako se Anna musela kompletně "vzdát" utrpení a přestat proti němu bojovat, aby dosáhla osvícení, musí i divák zaujmout stejný postoj k filmu, aby jej mohl plně vstřebat. ___ Kam se hrabe Fritzl.(27.9.2009)

Best shotgun scene ever. A mnohem víc (dvakrát na plátně).(11.2.2009)

Nech už ohodnotíte Martyrs akokoľvek, zaručene vám budú rezonovať v hlave ešte veľmi dlho, určite si ho však nebudete užívať. Užíval som si akurát veľmi presvedčivé stvárnenie postáv, ktoré je v určitých momentoch možné nazvať aj hereckými výkonmi, takisto práca kamery a hudba zdvihli úroveň dobre odvedenej práce. Moje nadšenie z prvej, sekvenčne rýchlej, svižnej a horrorovo veľmi imponujúcej polovice opadlo v momente, keď sa scenáristi rozhodli z filmu spraviť gore-satanistickú úchylárčinu. Tvorcom určite nechýbali nápady, film je plný výborných scén a nepredvídateľných zvratov, hlavne horrorové scény v prvej časti filmu majú neskutočnú šťavu. V druhej polovici som chcel aby prišiel koniec čím skôr, alebo aby v závere prišla aspoň nejaká osvietenská pointu, ktorá by ospravedlnila všetku brutalitu a psychické trýznenie, ktorému som bol zvyšnú polhodinovú pasáž vystavený. Bohužiaľ, k okultnostiam sklony nemám, takže tá pointa ma tak trošku minula. 65%.(2.2.2011)

• - Mučedníci jsou bezpochyby jednou z událostí roku. Dostali na lopatky cenzurní komisi ve Francii, takže premiéra musela být odsunuta. Film byl totiž zařazen do takové kategorie, která by mu umožnila promítání pouze ve specializovaných kinech (tedy pornokinech) a v televizi by se uchytil taky jen ztěží. [HCE] (POMO)

• - Za mučedníka (martyra) nebo mučednici se označuje člověk, který pro své přesvědčení položí svůj život. Nauka zabývající se mučedníky se nazývá martyrologie. (Danny F.)

• - Film sa stal prvým francúzskym hororom, ktorý získal nechcený rating NC-17. Po lobingu francúzskych režisérov a filmových kritikov prehodnotila komisia svoje rozhodnutie a rating bol znížený R. (Raccoon.city)