Mučedníci

Francie / Kanada, 2008, 99 min

Pascal Laugier

Pascal Laugier
  • Fr

Tak zkuste namítnout, že teorie MARTYRŮ je náboženský výmysl..... Milovníci utrpení, TOHLE JE FILM PRO VÁS! Trpící děti, zabíjení, zohavená příšera (že by Japonci záviděli), trpící ženy, občas brutální přehlídka nechutných věcí. A nakonec? DOKÁZALI TO! Co? Vy snad víte, co bude po smrti? A teď marně přemýšlím, co že si z toho filmu mám odnést já…. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) V neděli se chystám rozšlehat brokovnicí celou rodinu (cizí). 2.) Děti nevychovávám, ale týrám. 3.) Ještě nevím, že kladivo (když je nouze) může zastoupit brokovnici. 4.) Rád sleduji, jak si lidi týraj tělo (nemyslím v posilovně!). 5.) Ženský místo hlazení raději mlátím. 6.) Zajímám se o MARTYROLOGII. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(3.11.2010)

• akisha

Co film nabízí kromě extrémní brutality? Pro mě nic. Je to humus, to jo, ale přece jen si nesednu na zadek jen proto, že je to takovej humus. Možná to má myšlenku, ale je dost pitomá a jen ten začátek má docela švih a krvavou "svěžest." Jinak mi to ale přišlo jako velká, samoúčelná a totálně přeceněná zhovadilost.(1.9.2009)

________________ chvíle ticha, zaslouženého ticha. A až pak můžou přijít slova, ale pátrám, pořád a stále, která použít. Brutální? Ano, ale proč se opakovat. Hloupé? Ne, takových je všude okolo mnoho. Zbytečné? Ano i ne. Ano z toho důvodu, že chápu, že většina obecenstva se u filmu raději usmívá nebo pláče než aby skousla zuby a celý film pomalu nedýchala a říkala si "Proboha, proboha, proboha..." a ne z toho důvodu, že nelze točit jen ta úsměvná díla, nelze film brát jako oddech, já osobně beru jako obrovskou odvahu natočit něco takového, ptž tohle je film a realita v jednom, teď mi to nedá spát a budu přemýšlet "Co když se tohle děje někde okolo, sakra, sakra" ale ne, nemůžu, vzdávám holt mistrovské práci režie, mistrovským hereckým výkonům a přeji tomuhle snímku upřímně od srdce, aby nebyl odsuzován a naopak, aby byl vynášen, ptž dle mého si to zaslouží, filmařina vskutku bravurní, avšak opravdu ne pro všechny. Ale co vlastně je?(12.7.2009)

MARTYRS strhne hneď zo začiatku a pekne ubieha do dobrej polovici kde režisér umne dávkuje a kombinuje vyvražďovacie scény so strašidelnými a pripomenie to najlepšie zo súčasného najdrsnejšieho eurohororu (HAUNTE TENSION, INSIDE, SHIVER) a s otázkou sledujúceho diváka „husté ale o čo ide?“ pripraví na ešte strhujúcejší zážitok, ktorý je „po očakávanej ale majstrovsky hladko podanej pointe“ žiaľbohu totálne zabitý nezmyselným a nekonečným týraním (akože chvíľu to vydržím ale pozerať pol hodinu na to ako nejaké hovädo stále dokola mláti dievča my nebolo ani príjemné ale zároveň som nepociťoval ani nenávisť k tomu zvalu ako skôr k tvorcovi, že to proste neskrátil na nejakú rozumnejšiu mieru) a ukončený ešte menej pôsobivo podaným koncom, ktorý i keď je zaujímavý, nič už nezmenil na tom, že po naskočení titulkov som film sklamaný a viacmenej znechutene vypol. Aj tak mi nedá poznamenať ako sa tu Pascal po bezvýznamnom SAINT ANGE zrazu excelentne vyšvihol formálnou a surovou stránkou, podávanou zaručene pôsobivou „roztrasenou“ kamerou. Nie je to ešte úplne ono, pretože v závere nepochopiteľne brzdí a zlyháva (v mojom prípade, pretože stále som v tom, že dobrý film graduje a nie naopak), alebo sa len proste predvádza, že vie podať a kombinovať tieto subžánre hororu (ten posledný my teda vôbec nesedí), ale rozhodne dokázal, že na to vo všetkých prípadoch má. Dúfam, že do tretice sa mu to už podarí naplno (keby to len bol ten donekonečna odkladaný HELLRAISER). MARTYRS určite stojí za povšimnutie a nezapadne do radu bezvýznamných hororov ale mne tentoraz nesadol takým spôsobom ako by som si predstavoval. Jeho sledovanie je skôr depresívnou záležitosťou ako napr. THE GIRL NEXT DOOR resp. jeho známejšia verzia AN AMERICAN CRIME.(10.3.2009)

Skvělá úvodní část je korunována perfektním vyvrcholením, aby pak vše zabilo vysvětlování a snaha o hlubší pohled. Jo a nuda. Trošku více: http://blog.obitus.cz/2009/03/martyrs.html(6.3.2009)