Mučedníci

• Francie Martyrs (více)

Mučedníci se stali přesně tím kultovním filmem, který máme všichni tak rádi. Je již nyní opředen řadou historek od těch „banálních“ o lidech omdlévajících během projekce až po tvrzení, že Bob Weinstein majitel práv pro americké území se vydržel dívat zhruba dvacet minut. Pokud bychom měli nastínit děj, abychom nic podstatného neprozradili, pak lze pouze říct, že vše začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. O patnáct let později ta samá dívka Lucie vtrhne do honosné vily a nemilosrdně vyvraždí všechny její obyvatele. Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna. Pak by slabší povahy měly opustit kino, protože začíná krvavé peklo. Při sledování filmu si rychle uvědomíte, že nic není tím, čím se zdá být. Vila se stane strašidelným domem, v jehož útrobách se obě dívky pokusí dobrat pravdy. (oficiální text distributora)

Arsenal83 odpad!

Samoúčelná krv a bezbrehé násilie. Film určený úchylom a sadistom. Pre zdravého človeka nepozerateľné. Nie je to hororový film, je to obludnosť. ()

Claw

Takhle dobrý a současně inteligentní horor jsem ještě nikdy neviděl. První polovina se nese ve znamení strachu, krve a otázek. Přelom mezi první a druhou půlí tvoří jedna z nejšokujících a nejodpornějších scén, které jsem kdy viděl. Druhá polovina je pak ve znamení toho nejhoršího psychického a fyzického teroru. Člověk sleduje film a díky ztvárnění, kameře, gore efektům, brutalitě, syrovosti, několika lekačkám a s nástupem nekonečných scén týrání, mučení, ponižování, si říká... "ano, tohle je dokonalá revoluce v oblasti exploitation, návrat k bodu nula, a přitom se nejedná o trapný remake...". Příznivci násilných filmů si přijdou na své a obrovský počet horrorových fandů bude relativně spokojený. Jenomže pak přijde přesah... Do stavů změněného vnímání se dá dostat různými způsoby, ale opravdový hluboký přesah a kontakt s tím, co je "za tímto světem", či "za oponou..." se povede opravdu málokdy. Každopádně velké množství skutečných mučedníků například z řad vězňů v koncentračních táborech vypovídalo, jak po delší době tělo a psychika "pozitivně" reaguje na mučení a jak zažívali stavy osvícení apod. Těchto témat je spousta a jsou hodně zajímavá, ovšem tady je problém u těch konzumních diváků, kteří se o tohle nikdy nezajímali a ani to nechápou a nechtějí chápat... Zde pak film sráží jejich dojem a v podstatě jejich nevědomost a nezájem k řadě tématům je zažene všechny do propasti zklamání, nepochopení, deziluze a hlodavého bádání nad tím, co se na konci vlastně vyjevilo... Tento film není ve svém celku ani horrorem, ani exploiťákem, ani ničím podobným. Ve své úplné podstatě je obrovským filozofickým přesahem, který v samém závěru otáčí VŠE do takových končin, rozsahů a pocitů, že to většina lidí zřejmě vůbec neuchopí a nevychytá. Takový závěr "horroru" zde NIKDY nebyl a v rámci samotné podstaty, té nejhlubší myšlenky, je to naprostá revoluce. Ode mě (i bez konce) plný počet... (Po druhé projekci bych filmu dal snad ještě víc, než je možné. Ten kus umění má v sobě takovou hloubku, že to snad není ani možné. Toto je vskutku geniální dílo!!!) /100% + FILM ROKU/ ()

eLeR

Začiatok filmu bol výborný, aj som sa bála. Prvá polovica mala naozaj neskutočnú atmosféru a človek nemal ani potuchy, čo sa bude diať a kde to bude smerovať. Za druhú polovicu chválim len maskérov a výkon Morjany Alaoui ... skvelé. Výborná bola aj hudobná zložka, hlavne posledný song. ()

iamek

O tomhle snímku jsem přemýšlel skoro celý den. Co nám autoři chtěli naznačit ? Říct ? Nepřišel jsem na to. Snímek je neuvěřitelně drsný a krutý. Při některých scénách jsem zavíral oči a měl chuť film vypnout a schovat ho do posledního šuplíku a nikdy se k němu nevrátit. Nakonec jsem to neudělal což bylo dobré rozhodnutí, protože snímek poslední půl hodinu mistrovsky graduje. ()

Chrustyn

Z Francie přichází další snímek, který způsobil obrovský rozruh, kvůli míře zobrazovaného násilí. Alespoň tyhle legendy film doprovázejí. Skutečnost je ale trochu jiná. Je pravda, že režisér se nebojí brutality ani krve a pár scén by slabšími diváky opravdu mohly nepěkně zacloumat ale pro zkušeného diváka se bude jednat jen o nudný sled krvavých scén. Celý snímek se odehrává v jednom domě, kde je držena a mučena mladá dívka. Původně film začne zmasakrováním rodiny obyvající onen dům ale vše se v druhé půly změní. O příběh opravdu nejde a i když byla první půlka docela zajímavá a atmosferická ta druhá je jen jakousi francouzskou variací na kultovní "Hostel". Ani by mi nevadilo, že zobrazováné násilí je dost samoúčelné ale film po půlhodině začne nudit a absolutně mě iritovalo neústálé řvání obou ženských představitelek. A to, že se snímek na konci snaží o nějaké poselství je už absurdní. ()

bassator

36. LFŠ UH 2010 - INVENTURA - Půlnoční delikatesy (Martyrs / MARTYRS / Mučedníci) - Jeden z nejodpornějších, nejkrutějších a nejvíce zapomatovatelných hororů který jsem kdy viděl. Nevím jestli něco podobného se dá momentálně někde vidět... - 65% ()

Crocuta

Kdo si libuje v krvi a řevu, ten si tu přijde na své. "Mučedníci" kromě toho ale disponují také velmi dobrým scénářem s několika překvapivými zvraty a jako bonus nabídnou i nějaký ten námět k přemýšlení. Ve srovnání s jinými filmy tohoto druhu rozhodně obstojí více než dobře. ()

korbitch22

Jednoznačně nejlepší scéna s brokovnicí v dějinách filmu.Další z řady rádoby šokujících filmů podobně přehnaně diskutovaný jako třeba Srpski Film.Oba dva snímky jsou geniálně natočené hlavně z technického a řemeslného hlediska.Ani na jednom z těch filmů nenajdete špatného herce, špatný záběr kamery či něco, co by vám naznačilo něco míň, než obrovský tvůrčí talent, bohužel téma obou filmů je tak brutální, neetické a zvrhlé, že jen málo lidí je dokáže pochopit, či jen vůbec snést z pohledu své vnitřní lidskosti.Po tom brutálním a úžasnym začátku jsem absolutně netušil vo co de a musim říct, že scénář mě v celku rozbil.Bohužel jakési hlubší opodstatnění se u mě minulo účinkem i když za ně tvůrcům svým způsobem musím poděkovat, jelikož to nejsou vymaštěnci jako Eli Roth s Hostelem atd.Z filmu mi bylo hodně psychicky blbě a ani si neumíte představit, jak bych ty lidi úplně s radostí všechny umlátil železnou tyčí.Konec už byl moc a stažení z kůže jsem nerozdýchal několik dní.Jsem sice otrlý divák, ale nejsem magor.Pointa, jakkoliv měla být důležitá mi bohužel stále v mysli uniká a když mi někdo vysvětlí pořádně konec se sebevraždou, abych si byl 100% jistý pointou kterou si myslím, že jsem viděl, buď přidám, nebo uberu hvězdu.Pokud nemáte žaludek na filmy, kde je člověk míň než kus lovečáku a přitom vlastně boží dítě, pustě si v klidu jen prvních 25 minut s brokovnicí a dejte 3*.59%. ()

heyda

Včera o půlnoci jsem zhlédnul tento francouzsko-kanadský horor a musím uznat, že Frantíci mají pro horor opravdu skvělý cit. Narozdíl od Amíků umí vtisknout hororu atmosféru, která je natolik reálná a krutá, že jí lze snadno uvěřit. Film by se dal rozdělit na 2 části, kdy první část si zaslouží jasných 5 hvězdiček a druhá je tak na slabé 3 hvězdičky. Závěr filmu se snaží (a teď budu spoilovat) ... se snaží dostat samotné týrání do náboženské a vědecké roviny a to mi tam příliš nesedělo. Když si vybavím toho úchylnýho rakušáka Fritzela, tak to byl prostě totální psychouš a já osobně si myslím, že k týrání nepotřeboval nějakou organizaci k získání nějakých vědeckých závěrů, které se týkají vykoupení - umučení Krista... Jsem rád, že si někdo všiml problému týrání dětí a dostal ho na plátna v dost kruté podobě, ale stojím si za tím, že ti co týrají, buď sami byli týráni, nebo měli hodně kruté dětsví nebo trpí nějakou psychickou poruchou. Nevěřím prostě tomu, že by existovali velké organizace přes týrání mládeže, ale spíš šílení jedinci maximálně skupinka narušených lidí. ()

TheEvilTwin

Tak tohle byl děs. Laciný nápad v laciném zpracování. První půlka pekelná nuda, hudba se tam vůbec nehodila a díky ní to působilo strašně trapně, kamera při akci absolutně nepřehledná. Druhá půlka alespoň něco přinesla, ale rozhodně nic, co bychom tady ještě neviděli. Chápu, že v roce 2008 to možná zapůsobilo, ale momentálně je to nekoukatelné a nesmyslné, a to nemluvím o úplně nelogických věcech v průběhu celého filmu (holka si uřeže ruku a ani nepípne bolestí, jinou zase 4x pořežou celé záda a taky nic...) ()

anderson odpad!

Na úvod by som rád poďakoval osobe, ktorá preložila titulky a napriek tomu, že hodnotím ako hodnotím, snaha o preklad NEBOLA márna. Sprístupnila mi totiž film, ktorý až do môjho hodnotenia "žal vavríny" od tunajších komentátorov. A podľa môjho skromného názoru nezaslúžene. 1. MARTYRS nie sú žiadne prelomové dielo v oblasti hororu. 2. násilie v tomto filme NEMÁ absolútne žiadne opodstatnenie (vražda tých tínejdžrov napríklad), s výnimkou toho, že na mieste LUCIE by som s radosťou všetkých tých zvrhlíkov na čele s odpornou MADAM poslal do horúceho pekla ešte oveľa strašnejšou smrťou, než je pár rán z brokovnice 3. pointa, alebo ak chcete POINTA. Je zvláštne, že drvivá väčšina tzv. vzdelanej a intelektuálne nadradenej (aspoň podľa vlastného názoru) populácie si nepripúšťa, že by mohlo existovať niečo ako BOH, a veriacich hádžu do jedného vreca s fanatikmi. Ale dokážu donekonečna meditovať o tom, čo by bolo keby. --- Skrátka a dobre, tento film je odporná manipulatívna sračka, ktorá kváziateistov môže nahlodať, čím len potvrdí, že asi až takí ateisti nie sú. :-) A ešte sa vyjadrím k originalite, z ktorej tu všetci dostávate priam orgastické záchvaty. :-) Kde ste boli keď vyšiel tento (http://www.csfd.cz/film/113039-nemesis-nemesis-game/ ) film ? Bez zbytočnej brutality sa dopracoval k absolútne rovnakému záveru. A čo sa žánru MARTYRS týka, hodilo by sa pridať ešte sci - fi. (7.3.2009) ODKAZ PRE UŽÍVATEĽA Pharlap: doslova som čakal, kedy sa tu objaví komentár dotýkajúci sa súčasných káuz a ktorý ich dáva do akejsi spojitosti s týmto "výblitkom". Sorry "hochu", ale ty si úplne mimo, môj komentár si nepochopil a naletel si režisérovi, ktorý podobné udalosti parádne zneužíva na bezduchú manifestáciu brutality ospravedlnenej pseudonáboženským mystičnom. A môj komentár "ukvapený" nebol a rozhodne neľutujem jediného slova v ňom použitom. :-) (17.3.2009) ()

GigaPudding

I přes slušnou hororovou atmosféru a napětí v první polovině nehodlám tento film nijak hodnotit. Poslední půlhodina je pro mě nehodnotitelná a jen "technickou stránku" hodnotit nechci. Velmi kruté a nepříjemné záběry, protáhnuté do nekonečna, jejich opakovaní atd. v té poslední půlhodině mi přišly příliš i přesto, že neobsahují žádné gore a ani krev. Smysl proč je režisér tohoto filmu dělal takovýmhle způsobem a v takovéhle délce mi uniká. Pokud měly pomoct divákům vcítit se lépe do pointy filmu, tak se to podle mě povedlo jen z poloviny, protože věřím tomu, že tohle už může vážně někoho odradit a vypnout to a ohodnotit to odpadem. Bizarní námět a hlavní motiv je tu zajímavý a do určité míry i nepříjemně reálný, protože podobné věci se ve světě doopravdy dějí, jenže je to podané ve výsledku možná ne úplně přijatelnou formou, takže vážně nevím, jestli bych se na něco takového dívala znovu. ()

jonyyy

V rozpacích. Martyrs je natočen tak, aby divákovi ukázal co nejvíce nechutných, násilných a brutálních scén, ale námět a závěrečná pointa si mě vůbec nezískali. Navíc sto minut. Je pravda, že to originálně míchá několik hororových subžánrů a účelem mělo být nejspíš šokovat, což se povedlo, ale jak říkám, u mě pouze průměr. Musím přiznat, že by mi vůbec nevadilo, kdyby film skončil někde v půlce (než tam vtrhla ta banda). 60% ()

Pítrs85

Tohle se kurde fakt těžko hodnotí, chápu ty, co tomu napálili plnej počet, ale stejně tak chápu i ty, co to švihli do odpadu. Martyrs jsou prostě kontroverzním filmem, což ve svém žánru je určitě dobře, zároveň jsem se pořád nemohl zbavit pocitu, že je to všechno vlastně jedna velká nuda, sice dobře natočená, ale pořád jen nuda. Poslední čtvrtina filmu už však byla silný kafe i na mě a to ani ne tak kvůli detailnímu zobrazování všeho toho násilí, jako spíš kvůli tomu, na kom a jak bylo pácháno. Ano, nesnáším násilí na ženách, nevadí, mi přehnané scény s usekáváním končetin, ale těžko rozdýchávám, když dvěstěkilovej chlap sype jednu pěst za druhou do dvacetikilový holky... Jak už jsem psal, dokázal bych si obhájit hodnocení z obou jeho spekter a tak zůstanu u zlatého středu s tím, že francouzská hororová kinematografie fakt není nic pro mě a tak už se jí budu do budoucna záměrně vyhýbat, ať jí tu zbytečně nekazím hodnocení... ()

Othello

Přidaná hodnota Martyrs je jejich demonstrace svobodomyslnosti a obsáhlosti hororu jako takového. Film prochází z exploatace, přes haunted, torture porn, monster horror, body horror až po religiozní odvětví, přičemž jednotlivé podkategorie nemíchá dohromady, ale díky nepředvídatelnému scénáři je dávkuje postupně, přičemž téměř žádnou z nich uspokojivě neuzavře. Díky tomu od animálního začátku (resp. 1. poloviny), celého snímaného z ruky, kde průměrná délka záběru je cca 1 sekunda se i vzhledem k charakteru násilí (z divokého, nepředvídatelného, chybujícího na metodické, cílevědomé a naprosto chladné) prodlužuje snímání a klidní se i obraz. Finální nasírací (ne)pointa je geniální ve své podrazovosti vůči diváku, který musel ustát hodně, aby mu bylo řečeno "Keep doubting." _______ Maskér Benoît Lestang se nemohl rozloučit lépe. ()

Xeelee

[Festival otrlého diváka 2009] Nechápu rating X, který umožňuje promítání pouze v pornokinech. Film totiž žádné erotické scény neobsahuje a ani násilí není nijak extrémně brutální, jak jsem očekával. Šel jsem na extrémně brutální film a v tomhle ohledu jsem byl až na pár scén hodně zklamanej, ale Mučedníci jsou natočeni realisticky bez filtrů, zběsilého střihu a stejně realisticky jsou i zahráni. Dostal mě už úvodní útěk hrdinky. Řev holky, která zažila mučení které nestihla pochopit a které už málem začala apaticky přijímat. Navíc jak je strašně dlouho bez pohybu, vyčerpaná mučením a nedostatkem jídla, tak nemá cit v nohou a čekal jsem, kdy sebou při překotném běhu po vnějších stranách chodidel sekne na zem. Část před příchodem do vily je zajímavá, ale jedním z vrcholů filmu je rychlé a nekompromisní vyvraždění rodinky ve vile brokovnicí. Pak už se žádné drsné násilí nekoná, ale krátce před prvním z mnoha zvratů, které nutí diváka přehodnotit názor na předešlé dění, se mi udělalo špatně. Nechtělo se mi zvracet. Nejednalo se o žádnou brutální scénu, ale v souvislosti s tím co se stalo předtím a díky oné realističnosti mě ta událost zasáhla tak, že se mi začala motat hlava, viděl jsem rozmazaně a asi minutu jsem to rozdýchával. O chvíli později jsem si uvědomil, že mám úplně propocená záda. Nejenom že jde o horor, ale Mučedníci jsou i strhující drama. No a pak je tu pragmatický závěr, který celý příběh převrátí naruby a dá všemu děsivý a fascinující smysl. Cokoliv bližšího by vyzradilo děj, tak se zmíním jen o tom, že vyznění jeho posledních scén je nejednoznačné a dá se vyložit buď velmi optimisticky nebo velmi pesimisticky. Mě při projekci napadla ta optimistická varianta, ale zpětně čím dál tím víc přemýšlím o té druhé. ()

eraserhead666

No, rozjezd to má tedy pěkný a syrový. Nutno přiznat, že scénárista nápady zrovna nešetřil, pořád přicházel z něčím novým, celý příběh se ubírá odněkud někam a od své první vteřiny k té poslední urazí opravdu obrovskou cestu. Podobně žánrově laděné horrory zrovna nevyhledávám, ale nijak se jim nebráním. U tohohle opět nutno přiznat, že na rozdíl od jiných, není vůbec samoúčelný a prvoplánový, tady to je i docela dobře opodstatněno. Než se dostaneme do sklepních prostor je to fakt náklep, pak to trochu zvolní, respektive zhruba 10-15 minut před závěrem filmu mě to moc nebavilo, zbytečně rozvláčné, nudné a popisné. Ale ten závěr není špatný. Prostě, francouzská syrová gore řezničina. Se vším všudy. Dělám to poprvé, ale prostě musím, naprosto trefně to vystihl Obitus na svém blogu (http://blog.obitus.cz/2009/03/martyrs.html): "Začátek, pomineme-li úvodních pár záběru, jejichž smysl se vyjasní až později, je luxusní a ne nepodobný (...) Haute tension. Mladá dívka, mimochodem pronásledovaná dost vyvedenou zrůdou, si to pomocí brokovnice moc hezky vyřizuje s obyčejnou francouzskou rodinkou. Byl jsem dojat a nadšen. Objeví se druhá dívka, děj krvavými kroky pokračuje k vyvrcholení, které jen podtrhuje kvality celého díla a já začínal chápat, proč teenageři hýkají. Jenže...jenže to jsme sotva v polovině filmu. Najednou nastoupí vysvětlovaní, odhalování a, abych byl fér, také nějaké to trýznění, končící zajímavou pointou, nicméně naprosto postrádající tempo a zajímavost první půlky." ()

SOLOM.

Martyrs jsem vědomě odkládal na později, protože ve své době kolem tohoto filmu byl dle mého názoru až moc velký mediální humbuk a osobně dávám přednost filmům, na které ještě nejsou napsány recenze a týdně na ně nepřibývají desítky komentářů od pubertálních diváků. Takže až teprve teď jsem uznal za vhodné, že dozrál čas se na tuto francouzskou „pecku“ podívat a udělat si tak vlastní úsudek. Francouzskou distribuci mám docela rád a už jsem v ní narazil na několik nezapomenutelných filmů. Mučedníci však mezi ně určitě patřit nebudou. Je mi upřímně líto těch, kteří tohle označují za klenot a jeden z nejbrutálnějších filmů, které viděli. To toho zřejmě tihle lidé viděli vážně málo. Ono to, že někdo viděl cca 500 filmů a u sledování Martyrs je brali mrákoty a pomalu se na to ani nedodívali, považuju za „výkřiky do tmy“ a zbytečné přecitlivění. Já viděl už skoro 3000 hororů a věřte, že jich na světě existuje celá řada (těch co jsou mnohem brutálnější, krvavější a hlavně příběhově zajímavější). První polovina filmu ještě snese přísnější měřítka a dá se skutečně označit alespoň za zajímavou. Atmosféra tu nabírá ty správné obrátky a divák s napětím sleduje, jakýmže směrem se zápletka bude dále ubírat. Podivné monstrum dívky, které pronásleduje Lucii, vážně trochu vzbuzuje pocit hnusu a odporu, jenže ve chvíli kdy je vystřílena neznámá rodinka a obě dívky se jim nakvartýrují do baráku, místo toho aby rychle sedly do auta a ujížděly někam do řiti, začne mít tempo příběhu první záchvěvy nudy. Ty jsou ještě na krátký okamžik zažehnány poodkrytím děsivého sklepení, kdy divák očekává alespoň nechutné flashbacky z minulosti, ale místo toho se dočká děsivé faktu, že je teprve v polovině filmu a závěrečné titulky v nedohlednu. No a tak se do mě pomalu začal vkrádat duch pochybností. Co tam ještě bude k vidění? Nějaké pořádné mučení? Gore masakr? Slibovaná scéna stahování z kůže, u které se vyvrátil nejeden přecitlivělý teenager a kvůli které tenhle film nechtěli ani pustit do kin? Leda tak hovno přátelé. Zdlouhavé krmení, mlácení a umívání hlavní hrdinky mě začalo pomalu uspávat a málem jsem se ani nedočkal onoho „vyvrcholení“. 50% ()

Karamanlis

Pozoruhodný francúzsko-kanadský príspevok hororovému žánru, ktorý ma počas pozerania (a aj po ňom) donútil zamyslieť sa a vyevokoval vo mne rôzne divoké úvahy. Martyrs nie sú presne mojou šálkou kávy, ale aj tak ide neodškriepiteľne o unikátne dielko a akúsi vlajkovú loď filmovej kategórie, zvanej New French Extremity. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

09.11.2014

Komiksové filmy už jen pro děcka

Komiksové filmy už jen pro děcka

21.03.2009

Přinejmenším ty superhrdinské. Krátce po prohlášení Marvel Studios, že filmy kategorie R (tedy mládeži nepřístupné) nejsou součástí jejich celkové strategie, rozhodlo se pro stejný krok i studio… (více)

China Miéville na filmových plátnech

China Miéville na filmových plátnech

29.11.2008

Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho… (více)