Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

Terva

Společnost Gaumont vytvořila docela vtipný " akční " úvod pro své logo k tomuto snímku. Film o návratu Jeana Claude van Damma do rodného města je rozdělen na čtyři části. 1, Odpověď před otázkou. 2, Časem i hodiny plynou nad nejhorším dnem. 3, Kámen, který padá na vejce, vejce rozbije. 4, Vejce, které padá na kámen se rozbije. DIALOG : MÁMA JCVD - Haló, špunte ? JCVD - Mami ? Velice zajímavá je zpověď JCVD v šedesáté minutě tohoto příběhu, je to opravdu nefalšovaná zpověď, která se moc povedla. Chválím taky zdařilou dramatickou část tohoto neakčního filmu. ()

Ouwen

Další takové drama akorát pro mě. Opět nadhodnocuji vzhledem k absolutní sebereflexi. Van Damme mi byl vždycky sympatický a zde ani nehrál, zde to celé procítil, protože měl roli napsanou na tělo - navíc si musel vypomoct s častou improvizací, gestikulací na úkor přehnané akce. Dost tomu napomáhá i osobitá, nekompromisní a vtíravá režie Mechriho, kterej Van Dammovi dodává obrovský prostor k jeho herectví. A ten přístup - temnější kamerový filtr, dlouhé a delikátní one-take záběry, strhaný Van Damme v obyčejné teplákovce. Žádné zlato na krku, žádné hraní si na něco. Tohle je on v té nejsyrovější poloze, jde až na dřeň co se týče emocí a vypadá úplně civilně. A já to kurva cítil. Tohle je další dokonalá ukázka filmařiny a toho, co všechno ve mě film může vyvolat. Tady nejsou ani tak záporáci, JCVD je sám sobě stěnou a není schopný tomu utéct (dáš mi autogram, uděláme spolu fotku, jéé vy jste JCVD, vy jste tak arogantní, vy mě nemáte rád atd atd atd...) - kolik váhy musí herec unést, jen aby vybral peníze na poště a mohl to poslat své rodině? A z toho monologu mě fakt zamrazilo... "měl jsem všechno. peníze, dosáhl jsem úspěchu, po kterém jsem toužil. Ale NIC jsem neudělal dobrého. Vůbec nic." JCVD má ode mě neotřesitelný respekt a né kvůli karate, ale právě kvůli takové sebereflexi, protože to co tímhle filmem udělal, tomu říkám revoluční čin :) ()

Chermy

Geniální úvodní scéna+zdařilý výkon JCVD+místy trefný humor(zvláště ten mířený na Seagala). Zbytek ovšem koukatelná vata, která dává tušit, že scénárista ani režisér nejsou moc talentovaní. ()

Suzie05

Opravdu hodně se mi líbil začátek, kdy hlavní hvězda vysvětluje obtížnost svého povolání. A pak taky scéna o Seagalově ustřihlém copánku. ()

joehot

Jean Claude Van Damme byl odjakživa mým akčním hrdinou č.1. Krvavý sport jsem zbožňoval, stejně jako Kickboxera, nebo Dvojitý zásah. V tomto filmu však nepředvádí skvostné kopy, brilantní otočky a dokonce ani kulervoucí roznožky, ukazuje totiž, že doopravdy UMÍ hrát. Tedy, pokud hrál :) Vrcholem (a také i středobodem) filmu, pak je několikaminutová zpověď, natočená na jediný střih. Bravo ()

Marek1991

Zbytočne temné, nezaujímavé, miestami nudné, snažiace sa o nejaké ponaučenie, ktoré však nie veľmi vyšlo. Pozeral som to s rodinou, ale musím priznať, že nám to skoro nič nedalo a bol to napríklad pre mňa trochu stratený čas, ktorý som mohol využiť pri inom, lepšom filme. Mňa skrátka tí filmoví hrdinovia ako Banderas, Schwarzenegger, Stallone, Van Damme, Seagal, Chan, Wilson akosi nebrali a neberú. Zhodnotil by som to ako slabý kriminalistický film. ()

corpsy

Začína to ako 1* kravina, no vyústi to v 5* unikát, ktorého vrcholom je Van Dammov srdcervúci monológ. Herec zúžitkoval všetky svoje životné skúsenosti a podal tu nadživotný herecký výkon, najlepší v jeho doterajšej kariére. K tomu všetkému skvelá réžia prekypujúca vynikajúcimi nápadmi. Tento pseudorealistický príbeh je ako malý zázrak. ()

Ajinka126

Na úvod si pokládám otázku, zda jsem vůbec někdy viděla celý film s JCVD? Je to pro mě známá postava, mám ji zaškatulkovanou v sekci "svalnatých, akčních hrdinů"..pro mě nudných, a proto jsem ráda, že jsem tomuto filmu dala šanci a zjistila, že Jean-Ceaud je velice šikovný a pohotový herec. Tento snímek mi už od začátku přišel velmi originální. Je to taky z toho důvodu, že pro diváka je známá osoba v tomto krimi dramatu uvěřitelná díky reálnému adaptaci JCVD. A pro mě byla natolik, že jsem se s ní občas dokázala ztotožnit i já! Pár věcí se mi nelíbilo a sice scéna, když Jean má tu melodramatickou chvilku, kdy se projevuje světu a má tolik porozumění.. všeho moc škodí. A občas mě trochu rozrušovala ta třepotající se kamera, ale tohle jim dokážu odpustit. Protože ta originalita a sekvence celého filmu jsou naprosto skvělé! Taky ve střižně chlapci strávili kus svého života a vyplatilo se.. Netuším, co je na tomto příběhu všechno reálné, o JCVD se nezajímám, takže toho o jeho životě vím pramálo, ale celý tento příběh a konečné rozuzlení mě prostě dojali. Je to tak, že šikovné evropské ručičky americký hollywood vůbec nepotřebují (i když, kdo by bez něj JCVD znal:). Vynikající! Jako ne-fanynce Jean-Clauda mi můžete věřit!! ()

F.man

Nemám slov... Jako dítě jsem JCVD žral strašným způsobem a až v pozdějším věku mi došlo o jaké pakárny se vlastně jedná. Přesto, klukovská láska nerezavý a snímek JCVD je tak sladkou odměnou. No vážně - kdo by kdy čekal, že automaticky stroj na kopy alias Jean-Claude Van Damme natočí HRANÝ film? A ono se stalo. JCVD vážně HRAJE a to ne vůbec špatně. Možná je to dáno i tím, že ve své podstatě jde o autobiografii, přesto, klobouk dolů. Na snímek se i velmi dobře dívá, použité filtry jsou, zejména ve tmě hodně příjmné, z ostření a pohybu a vlastně celého audiovizuálního zpracování by nikdo nepoznal, že se jedná o evropskou produkci... No prostě já si nemám na co ztěžovat, byl jsem mile překvapen. This movie is for me. There we are, you and me. Why did you do that? Or why did I do that? You made my dream come true. I asked for it. I promised you something in return and I haven't delivered yet. You win, I lose. Unless... the path you've set for me is full of hurdles where the answer comes before the question. Yeah I do that. Now I know why. It's the cure, from what I've seen here. It all makes sense. It makes sense to those who understand. So... America, poverty, stealing to eat... stalking producers, actors, 'movie stars', going to clubs hoping to see a star, with my pictures, karate magazines. It's all I had. I didn't speak English. But I did 20 years of karate. 'Cause before I wasn't like that ()

Haluzz

Jeden jediný kop s otočkou( zato v příhodných souvislostech) vystačí na celý hodinu a půl trvající film , ale líto vám to není. Neradostná zpověď béčkového karatisty, neúspěšného otce i obyčejného, čím dál tím smutnějšího člověka, který se nachomýtne( opravdu?) k loupeži jedné Belgické pošty. Sebereflexivní postup funguje skvěle, jak z hlediska znalosti/neznalosti Jean-Claudovy předchozí tvorby( zbytečná pokračování, Segal) , tak z filmového hlediska - nadsvětlení/nedosvětlení scény, viditelnost filmových políček, předlouhé nájezdy kamery, funkce náhody i roztříštenost kontinuality děje. Největší nejistota ale pramení z nerozhodnosti JCVD, jestli se má stát " pouhým" zabíraným objektem dokumentu, nebo jestli i sobě něco přidat a udělat ze sebe samotného hereckou roli. Tyto dvě linie se prolínají celým filmem a pětiminutový monolog potom působí jako film ve filmu, ale i jako vykonstruované přiblížení postavy divákovi. ()

PauloZ

Vynikající a velice příjemný film. Tohle je nejlepší herecký výkon jaký jsem od Van Dammeho kdy viděl a musím říct, že to bylo výborné. Po tomhle filmu nemám pochyb o tom, že by zvládl i vážné role a přál bych mu nějaký kvalitně napsaný film. Scénář k tomuto filmu je velice dobrý a režie jakbysmet. Scéna ve 40 minutě a ke konci 6 minutový monolog beze střihu jsou parádní momenty. Tohle je opravdu povedené a skvěle napsané, Van Damme je prostě obyčejný chlap, který řeší své problémy s angažmá, penězi, rodinou a náhodně se ocitne jako součást loupeže. Navíc je to celé pojato z části jako jakési životopisné drama, kde si Jean uvědomujé své béčkové propadáky a neduhy a vše půsbí velice upřímným dojmem. Tohle je pro mě něco, jako u Stalloneho poslední Balboa. ()

Andersis

Van Dame si zde odvádí svůj nejlepší herecký výkon v celé jeho herecké kariéře. Už od filmu AŽ DO SMRTI sem věděl, že má herecký talent který ve svích filmech neukazuje. Na Jean-Claude velive neobvyklý film. A na tož že mu je v tom filmu 47 má pracky jak cip. ()

Kryton

Velké překvapení od Jean-Clauda. Taková civilnost a zpověd v jednom. Jean-Claude by mohl hrát i v antikuřáckých reklamách , kde by vykopával cigarety z úst. ()

spaceboyCZ

Jean Claude ve velmi zvlastni roli, ktera po mnoha propadacich ho ukazuje v jinem svetle, a hlavne v mnohem lepsim hereckem vykonu, nez jsme za posledni roky byli u nej zvykli. ()

ledzepfan

Něco až takhle osobního jsem teda nečekal a docela příjemně mi to vyrazilo dech....Koukat na akční hvězdu,někde daleko za zenitem ,jak se snaží takhle citlivě a upřímně poprat se svým vlastním údělem ,aniž by přitom zapoměla na nadhled a humor=to je vážně síla. ()

kikuka

Okrem vtipnej prezentácie producenta - Gaumontu JCVD zaujme jednak spôsobom, akým je na ňom zaangažovaný Jean-Claude, ale tiež režijným prístupom. Film sa pohybuje na hrane fikcie a reality, keďže sa vydáva za záznam, resp. rekonštrukciu udalosti, ktorá sa stala "skutočnému" Jean-Claude Van Dammovi, keď sa z USA vrátil do Belgicka, no zároveň je vyznaním tohto muža zo svojich prehreškov minulosti, či tak trochu uvedomelou ironizáciou (nielen) vlastnej súčasnej situácie, kedy "euro-americké" hviezdy bojových umení nakrúcajú filmy, ktoré už ani len nežijú z ich mien a sú ďaleko za kategóriou direct to video. Mabrouk El Mechri zvolil špinavý zrnitý obraz a dlhé zábery, ktoré sú vlastne v kontraste s (nádhernou) úvodnou akčnou scénou z nakrúcania "posledného" Van Dammovho filmu, v závere ktorej "vedette / star" skonštatuje, že vo svojom veku (47 rokov) je na dlhé akčné sekvencie na jeden záber trochu pristarý. V dialógoch nenápadne padajú poznámky o vývine záporákov akčných filmov (od Vietnamcov k Arabom), ale i tak trochu o zaprášenej histórii hollywoodskych martial arts filmov (o tom, ako sa John Woo dostal do Hollywoodu a cope Stevena Seagala) a Jean-Claude Van Damme zároveň predvádza snáď najlepší herecký výkon svojej kariéry. Bolo by fajn, keby film ostal decentnou bodkou za jeho kariérou a on sa ďalej venoval napríklad trénerstvu. ()

fcreading

Mabrouk El Mechri, tento režisér vytiahol z rukávu svôj silný žolík menom Van Damme, a zrežíroval poriadnu dramatickú záležitosť v ktorej Van Damme predvádza svôj najlepší výkon za posledných 20 rokov, gratulujem. ()

ladko

Veru ťažko je mi hodnotiť tento film. Ako akčného herca som ho mal vcelku rád v jeho začiatkoch. Tu je okrem začiatku v inej polohe a nedá sa povedať, žeby mu to nesedelo. A ten monológ do kamery je skvelý. Ale ako píše Adrian - ten druhý pohľad na udalosti na pošte je zbytočný, film stráca vtedy tak trochu tempo a nudí. Preto tie tri hviezdy a nie viac. ()

themic

Ze začátku sice trochu nejistý a zmatený, ale postupně se musí uznat, že se tohle Van Dammovi hodně povedlo. Tady Van Damm ukázal, že na odpis ještě úplně neni, takže by mohl mít šanci natočit ještě pár filmů, aspoň na úrovni J.C.V.D. Van Damm neni zas tak špatnej. Ve filmu je zajímavá atmosféra, kterou umocňuje použítá technika při natáčení, filtry atd. Prostě se to povedlo se to! 90% ()

zdepapepa

Zvláštní, dodnes bych přísahal, že jsem tento film již hodnotil. Film jsem viděl už před nějakou dobou ale stále jeho hořkosladkoakčněkomediálnědramatickou chuť mám na jazyku. Je to krásný postmodernistický tribute, který je asi nejlepším počinem z JCVD ale na druhou stranu nebýt jeho četných hereckých přešlapů a macho 90. let, tento film by technicky vzato neexistoval. Pro člověka, který v době jeho slávy vyrůstal, je to asi nejlepší forma, kde ho v současné době vidět. Ovšem rád bych viděl i nějaké akčněhrdinské rebooty a Expendables konečně, ale i tak toto, pokud jste seznámeni s materiálem dostatečně, je jedna z pořádných akčně-neakčních pecek a asi vrchol kariéry pana El Mechriho. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)