Clannad - After Story

(série)
  • Japonsko クラナド アフターストーリー (více)
Japonsko, (2008–2009), 9 h 10 min (Minutáž: 25 min)

Scénář:

Fumihiko Šimo

Kamera:

Rin Jamamoto

Ai Nonaka, Hóko Kuwašima, Mamiko Noto, Romi Paku, Takeši Aono, Mucumi Tamura, Akiko Jadžima, Tarusuke Šingaki, Terujuki Tanzawa, Hikaru Midorikawa (více)

Epizody(22)

Další série nám přináší zcela nový pohled na život hrdinů, kteří spolu budou procházet další část života, plnou strastí dospělého života. Samozrejmě se vrací většina postav z minulé série, které se o trochu změnily. (kajdiceek)

Shredder

After Story nadvazuje presne tam, kde prva seria skoncila, no postupne dostava uplne iny ton. Clannad, aj ked odohravajuci sa typicky na strednej skole a prvkami, ktore pripomenu mnohe ine komicke anime mal svoju osobitost. Okrem beznych studentskych problemov sme sa vyrovnavali so smrtou blizkych, alkoholickym otcom, dievcatkom v kome, velkou obetou rodicov a dalsimi vecami, ktore prekvapivo neboli prehnane, ako to v Japonskych serialoch byva, no drzali sa pri zemi, vdaka comu sa serial ukazkovo zaradil do tzv. "slice of life" zanru. Vsetky trpke, depresivne a smutne momenty vsak boli vyvazovane tymi sladkymi a humorom, ako to casto pri studentskom zivote byva aj v realite. Druha seria sa zacala podobne zvolna, no po uspesnej maturite sa vsetko zacina menit. Zatial co vacsina studentov sa vyberie uzivat si nadalej mladost na univerzite, nas hlavny parik bojuje s ustavicnymi problemami. Nagise zdravie brani ukoncit skolu a zit plnohodnotne, zatial co Tomoya nevie, co dalej so svojim zivotom. Postupne sa rozhodne zaradit medzi dospelych a trochu predcasne sa vrha do namahavej manualnej prace, aby sa dokazal postarat o seba aj Nagisu. Nechcem rozpisovat cely dej a preto len poviem, ze zivot ustedruje Okazakimu jednu ranu za druhou a ked sa uz konecne vzchopi, zivot ho odzadu treskne po hlave ocelovou trubkou. Postupne sa cely serial meni na tearjerker s mnozstvom silnych momentov (zmierenie s otcom, plac v naruci a vy viete co). Posledny diel obracia vsetko naruby, ked sa pohrava s vedeckymi hypotezami zmiesanymi s folklorom a mozno vyvola v divakoch zmiesane pocity, co vsak nemeni nic na tom ze C: AS prinasa jeden z najuprimnejsich, najudernejsich a najemotivnejsich pribehov. ()

daGGos

Osobně se z hlediska anime za žádného seriálového gurmána nepovažuji a troufám si tvrdit, že jsem ochoten strávit všelicos, ale na rovinu přiznám, že scénáristický majstrštyk, se kterým se AS vytasilo v samotném závěru, bylo hodně velké sousto i na mne a byl velkým důvodem mého váhání při hodnocení . Co nakonec rozhodlo pro to, abych se přeci jen rozhodl ke čtyřem hvězdičkám? První "školní" části se těm z původního Clannadu rozhodně vyrovnat nedokáží a působí spíš jenom jako taková nutná výplň před posunem děje, po kterém však do celého zaběhnutého systému "pomáhání roztomilým holčičkám" zavane tak nutný čerstvý vítr a právě tyto momenty já osobně považuji za samotný vrchol celé série. Zážitku napomáhá i špičkové audiovizuální zpracování (zvláště hudbě a jejímu zakomponování do některých emotivních scén se jen málokteré filmové či seriálové dílo vyrovná). ()

ikilledjenny

Nějak nemůžu najít slova. Tohle bylo tak, já nevím. Chvíli jsem se bavila, pak jsem se chvíli nudila a pak se mi zbořil svět a já brečela. A pak skvělý scénáristický obrat a miniepizodky s robotem daly všemu vesmíru smysl. Lepší než předchozí série. Příběh je skvěle propracovaný a silný. Animace je pořád úžasná. *stillcrying* ()

3KAVKY

After Story se mi zdá oproti svému předchůdci poutavější, ale ne tak moc, abych se uchýlil k lepšímu hodnocení, než měla první série. Chvílemi jsem měl pocit, že mi autoři záměrně chtějí rozervat srdce na kusy a až do samého konce jsem měl slzy na krajíčku.(SPOILER) Pak se ale tvůrci slitovali nad nebohým divákem a přehozením vyhybky, ne nepodobným tomu, co se udál blahé paměti v Dallasu, ukončili Okazakiho noční můru a vrátili v samém závěru seriál do původeních cukrových kolejí. Ale! Vzhledem k tomu jak se seriál patlá v alternativních realitách multidimenzionálního vesmíru, není dle mého možné zcela poslednímu dílu důvěřovat. ()

Palisander

Škoda odklonu od témy. Prvých osem častí je venovaných takmer výlučne vedľajším postavám, vzťah ústrednej dvojice sa nikam neposúva. Raz prezradený trik prestáva byť pútavý. Ani variácia na West Side Story ma nejako neoslovila. Nad vodou ma udržalo iba dievčatko s robotom a zlatučký Botan :-). Keď konečne nastúpi hlavná línia, príde prvé závažné rozhodnutie... lenže akosi medzi rečou. Žiadny prechod medzi držaním sa za ruky a založením vlastnej rodiny. Nie že by chýbali silné momenty, ale aj v tých scenár často tlačí postavy do pre ne neprirodzeného jednania (v celej prvej sérii sa budovali rodinné vzťahy s dôrazom na vzájomnú oporu a pomoc a zrazu tu máme osamotené, uzatvorené indivíduum) len aby sa situácia čo najviac vyhrotila. To síce vytvorí pôdu pre ďalšie dojímavé scény, no je to dosť pochybné víťazstvo nad reálnosťou príbehu. A hoci som fanúšikom šťastných koncov, v tomto prípade by som nechal diváka trpieť. /// Clannad After Story - Epilóg: Vonku sneží. Mesto svieti vianočnou výzdobou. Vločky hustnú. Obraz prejde do kompletne bielej farby. Pomaly sa začnú vynárať rozmazané obrysy veľkého plyšového Danga zelenej farby. Zatiaľ čo kamera sa vzďaľuje z detailu, Tomoya tichým hlasom spieva známu melódiu. Na obraze postupne pribúdajú jeho ruky, objímajúce hračku, vidieť jeho biely župan, modré pyžamo a vo chvíli, keď sa zjaví jeho prepadnutá tvár s vyhasnutými očami, upretými do diaľky za zamrežovaným oknom a miska s pilulkami na stolíku po jeho pravej ruke je už jasné, že nie je sen, ako sen. Aj keď... Keď depka, tak poriadna. ()

Phlame

Ačkoliv tu má Clannad After Story o něco vyšší hodnocení, než původní Clannad, řekl bych, že na originál výrazně ztrácí. Dokonce se přiznám, že jsem se v první půli docela nudil. Všechny mé oblíbené postavy z předešlé série se objevují jen velice zřídka, ne-li téměř vůbec (Tomoyo, Kyou, Ryou, Sunohara...) a zůstala jen ničím zajímavá Nagisa a zamilovaný Okazaki, který úplně zavrhl svůj cynický humor a stal se z něj obyčejný, pracující, zodpovědný muž a úspěšně sekunduje Nagise v míře nudnosti. Celou první polovinu jsem čekal, zda se konečně začne něco dít a naštěstí se mé modlitby vyplnily, příběh později nabral na obrátkách a co do kvality, se vrátil na úroveň první série. Nicméně jsem rád, že jsem se po dvou sériích a více než 50 epizodách dočkal završení příběhu (závěr byl ovšem možná až příliš sladký, vzhledem k pochmurně laděným předešlým dílům). Nelituji, že jsem se díval ale znova už to vidět nemusím, příběh se strašně vlekl a s emocemi je to jako na houpačce, chvíli všechno vypadá růžově a vzápětí nabere barvu šedi, pořád a pořád dokola. ()

P.V

Pokračování seriálu Clannad se odehrává především v době, kdy postavy střední školu již vychodili a směřují k rodinnému životu. První cca dvě třetiny se trošku vlečou (ale i tak sledování některých momentů je poměrně zábavné, především ty s Akkim), kdežto posledních 7 dílů je naplněno emocemi až po okraj - připravte se na to, že slzy ukápnou... a nebude jich málo. Po grafické ani hudební stránce nemám co vytknout - postavy jsou nesmírně roztomilé a hudba tomu dodává správnou atmosféru. Jedinou výtku mám, jak jsem již zmiňoval, k začátku seriálu, kdy, než se události pořádně rozjedou, jsem se místy maličko nudil. Celkově je ale Clannad After Story velmi dobré anime plné vtipných momentů i dost smutných okamžiků. ()

Maou

Vravíte, že nejaký kreslený seriál vás nemôže rozplakať? Vravíte, že japonský seriál vám predsa nemôže zmeniť život? To ste ešte nevideli Clannad After Story. Druhá séria seriálu opúšťa školské lavice a vydáva sa do sveta dospelosti. O koľko bola prvá séria veselšia a bezstarostnejšia, o toľko je druhá vážnejšia a dojímavejšia, no o vtipné momenty opäť nie je núdza. SPOILER >> Diel kde Tomoya a Ushio išli spolu na výlet patrí k mojim najsilnejším filmovým zážitkom << Tento seriál by som okamžite odporučil každému, obzvlášť pre dnešnú mladú generáciu by to malo byť povinné. ()

Harroc

Páni, koukat na první sérii bylo pro mě utrpením. Byla strašně nudná a kromě pár srdceryvným scén se tam nic nedělo. Byla to spíše komedie. Ale teď jako kdybychom obrátili skoro o 180 stupňů. Spousta romantiky, spousta života. Prostě skvělý seriál ze života 2 lidí. Jak spolu překonávají problémy, jak spolu žijí. Nečekal jsem takovou změnu oproti originálu. Tohle mě bavilo, protože to bylo více lidské. V každém díle se stalo něco zajímavého, něco srdceryvhého. Nebál bych se říct, že můžete 1. sérii přeskočit. Tam se nic neděje a rovnou přeskočit na tohle. Tohle je prostě masterpiece a příběh je i uvěřitelný. Pokud chcete něco, kde by můžete vybrečet potoky slz, tak tohle je ono. ()

divi7

V první řadě bych chtěl říct, že jsem si nikdy nemyslel že budu někdy sledovat slice of life anime. No, Clannad moje rozhodnutí závratně změnilo. První série je spíše takové seznámení se s příběhem a postavami, kterých není málo, což mě osobně nevadilo, neboť jsem si hned po druhém dílu všechny postavy naprosto oblíbil. Navíc se první série odehrává ve školním prostředí. To mě osobně přijde na tomto žánru anime velmi atraktivní. Příběh zamilovaného páru Okazakiho a Nagisi je jeden z nejhezčích, co jsem měl možnost vidět. Přesto je zde i pár opravdu silných srdceryvných scén, ve kterých pochopíme, že každou postavu provází nějaký smutný životní příběh. Stále ale mluvím o Clannad prví sérii. Clannad after story je ale něco naprosto jiného. Tohle je už hotové drama, kde oko nezůstane suché. Naši hrdinové už vyšli školu a zařadili se do společnosti. Okazaki a Nagisa se navic chtějí vzít a mít dítě. Jenže nic není tak růžové jak se zdá. Okazakiho čekají opravdu velmi těžké chvíle plné utrpení. Já osobně jsem v druhé polovině Clannad after story přes slzy skoro neviděl. A protože jsem si velmi oblíbil postavu Nagisi, o to těžší byla pro mě druhé polovina tohoto anime. A když už jsem si myslel, že Okazakiho utrpení už musí skončit, tak začal i velmi smutný příběh Okazakiho a Nagisiny dcery Ushio. To mě naprosto emočně uzemnilo. Nechci zde psát žádné spoilery. Pokud máte rádi anime dramata s VELMI VELMI VELMI silným emotivním příběhem, toto si nesmíte nechat ujít. Jen si připravte ubrousky na sušení slz. ()

maneki_neko

O několik tříd lepší pokračování úspěšného Clannadu, které se zaměřuje na období, kdy se z Tomoyeho a Nagisy po absolvování maturity stávají dospělí lidé a začínají si uvědomovat, co všechno obnáší stát na vlastních nohou a spoléhat se jen jeden na druhého. After Story je narozdíl od první série v něčem o dost drsnější, nejspíš kvůli kontrastu mezi středoškolskými léty plnými nicnedělání a dospělostí, která je pro mnohé velmi náročná. Je zde plno nečekaných zvratů. Závěrečné díly mají velmi hlubokou myšlenku. Jinými slovy, máte víceméně dva alternativní konce. Záleží vlastně jen na vás, pro jaký z nich se rozhodnete a usoudíte, co byla realita. Díky těm občasným vtipným vsuvkám se podařilo na chvíli ulehčit tu extrémně smutnou a depresivní atmosféru. Po celou dobu sledování mi slzy tekly proudem. Všechny postavy jsou dokonale zpracované, každá má osobitý charakter. Výborný OST zní jako přenádherně srdcervoucí cukrkandl. Lidé, co stvořili tohle veledílo, by si zasloužili diplom z psychologie. Prostě frajeři s velkým F. ()

Tezuka

Nádhera z produkce Kyoto Animation (KyoAni), kterému bych chtěl vzdát hold za tohle unikátní dílo. Bohužel, o to víc mě to zevniř svírá, když vím, jaká tragédie se tam nedávno odehrála. Úpřimnou soustrast všem rodinám obětí, ještě k tomu, když většina obětí byly mladé talentované dívky. O to víc si tohoto anime budu vážit a uchovávat jej jako klenot. První série byla neskutečný relax a z humorných scének v čele s praštěným blonďákem Sunoharou a fotříkem Akiem jsem se mnohokrát tězce zvedal ze země :D Hlavní protagonista se jmenuje Okazaki Tomoya, což se mi líbilo, protože rodné jméno Okazaki je mojí srdcovou záležitostí. Jmenuje se tak můj oblíbený japonský fotbalista, a také velké město v Aichi. Spolu s ním zažíváte nespočet životních scén, jak ve škole, tak i v aktivním životě. Jeho sbližování s Nagisou byl opravdu krásný požitek, ta její čistá skromná duše a jemný hlásek z ní dělaly opravdu lesklý klenot. Druhá série přidala do příběhu depresi, smutek i pláč. Naštěstí do toho vstoupí troška vyšší moci, a přeci jen to dopadne tak, aby jste mohli ukápnout i slzu radosti :) Arigato Kyo-ani ()

MrFenix

Anime, které umí chytit za srdce a určitě by dokázalo zahrát i ledovou královnu. Nejvíce mě fascinovalo, jak Okazaki opouští školní prostředí a snaží se čelit nástrahám života. Aby si ovšem člověk užil tuto druhou řadu, musí nejdříve vidět tu první, aby se zamiloval do hlavních postav. Může to být divné, ale některé části jsem si pouštěl stále dokola a proléval u nich slzy nejméně hodinu. Konec byl úžasný, ikdyž tam zůstala nezodpovězená otázka, která mnoha lidem může vadit. Doporučuji všem, co mají rádi romantické filmy, které umí chytit za srdce, ale pouze seriál. Silně nedoporučuji shlédnout filmovou verzi. Jen vás naštve a pustíte si celé anime ( seriál ) od začátku a pokusíte se na film zapomenout. ()

Bassko

Komentár obsahuje náznaky SPOILEROV: Do 15tej časti som sa pri pozeraní tejto série permanentne usmieval a dúfal som, že tá idylka neskončí. Omyl. Prišiel 16ty diel a ja som sa doslova zrútil. Hlboko ma to zasiahlo a už som sa na zvyšok série nedokázal pozerať s takým úsmevom ako dovtedy. V predposlednej časti som si povedal, že to snáď nie je ani možné, že to sa jednoducho takto skončiť nemôže a mal som pravdu. Ten posledný diel, síce som trochu nepochopil či to prišli do ďalšieho sveta či čo, ale vôbec mi to nevadilo, pretože slzička radosti patrila šťastnej rodine. P.S: Naj-zábavnejšia postava bol jednoznačne Akkik (tuším, že si prial aby ho tak volali) takého svata by som si prial. (dúfam, že to bol svat, nerád by som sa strápnil, ale niektoré tieto rodinné pomenovania mi fakt nejdú, tak dúfam, že som sa trafil) ()

Quiller

Tohle je asi to nejdojemnější anime co jsem vždy viděl :X, oproti první sérii "VELMI" zvážnělo, a tak vtipných scének rapidně ubylo. Okazaki Tomoya si určuje svojí vlastní cestu v životě a časem zjištuje, že i když se vážně snaží udělat vše pro to, aby se cokoliv zlého nestalo, tak osudu neunikne. Zlý a špatný osud, který ho provází, když chce žít pouze šťastně a vesele. Čeká ho plno překážek přes které se musí dostat, životních překážek, které každého z nás mohou potkat. Po dokončení posledního dílu jsem si uvědomil co je "opravdu" důležité a čemu musím věnovat pozornost, ikdyž se bude zdát, že mi osud nepřeje :) Vážně bomba anime na zamyšlení, každý by tomu měl dát šanci! Jasných 5 hvězd :) ()