Návrh

Návrh

The Proposal

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 103 min

Relativně zajímavá premisa zasévá semínko naděje v originální komedii se silným charakterem v popředí, jenže následný vývoj ne a ne vybočit ze zajetých kolejí, přičemž potvrzuje všechna předpokládaná žánrová klišé. Takový film mě už po sté nemůže oslovit, natož trvanlivěji zasáhnout. Většina zábavy je koncentrována v silné a dobře zahrané postavě Sandry, jakožto náročné businessmanky, a jejích konfrontacích s vesnickým prostředím... Nebýt ní, tak fakt nevím. 5/10(25.12.2009)

Pokud mohu o nějaké romantické komedii říci, že je milá, sympatiká, neotřelá, zajímavá, zábavná a originální, tak by to byla právě tato romantická komedie. Tenhle film má všechno, co bych od tohoto žánru čekal, má však také cosi navíc, něco, co by se dalo označit za přidanou hodnotu. Předně perfektní a úžasné rodinné prostředí na Aljašce a musím říci, že je příjemné zjistit, že Aljaška není jen nehostinné zasněžené místo na severu, ale že se zde dá také dost solidně žít. A právě neotřelé prostředí, ve kterém se film odehrává, je to nejlepší, co mohlo tuto komedii potkat, pochybuji, že pokud by se celý film odehrával v New Yorku, tak bych byl takhle nadšený. Ale ani nezvykle příjemné a originální prostředí by nevystačilo na průměrné hodnocení, pokud by v hlavních rolích byl nějaký hluboce nesympatický pár. Tak tomu ale není, Sandra Bullock dokazuje, že je pořád úžasnou a sympatickou ženou a herečkou, a Ryan Reynolds je pro mě sympatický a neprofláklý herec, ale přitom obrovský sympaťák, takže do hlavní role v této romantické komedii zapadl přímo ideálně. A když se tedy spojí sympatické prostředí, sympatická rodinka a úžasný ústřední pár celého filmu, tak z toho nemůže být nic jiného než zábavný a sympatický romantický film, na který rozhodně jen tak nezapomenu. Jsem s výsledkem maximálně spokojený a nadšeně uděluji čtyři hvězdy.(13.8.2010)

Zatímco zápletka může na první pohled působit za vlasy přitažená (kdo by se do téhle situace nechal navést i přes vyslovená rizika?), postupující nosná linka, navěšené gagy i všechna příslušně upravená romantická klišé fungují přímo pohádkově. Největší prémií je ale Sandra Bullock, která vypadá a hraje nejlépe v kariéře a každou svou replikou nebo gestem mě rozněžňuje až na doraz. Když připočtu přirozenou chemii se spolehlivým Reynoldsem, spokojenost narůstá vysoko nad úroveň milé romantické komedie. 85%(15.11.2009)

Tedy že bych se nechal do něčeho takovýho uvrtat jenom aby mi vydali knížku... No budiž, romantickejm komediím tohohle typu logika a uvěřitelnost nesedne. Co se týče Sandry, docela příznačná byla scéna s make-upem (Jseš nalíčená? - Néé). Tedy ošklivě rozhodně nevypadá, ale ani 35 už by jí jeden nehádal. Jinak u novějších filmů tohoto žánru oceňuju reálnější dialogy a ne až tak velkou odtrženost od světa okolo. Celkem neurážející průměr, kterej asi víc ocení chlapi co si potrpěj na dominantnější ženský.(1.9.2009)

Jsem šokován, upřímně. Z toho, jak DOBRÉ to bylo! Je pochopitelné, když už je člověk v dnešní době dopředu znechucený z další hrozby nepovedené romantické komedie - Návrh jsem si sehnal jen kvůli Reynoldsovi. Dopadlo to tak, že jsem u snímku od začátku do konce seděl s úsměvem od ucha k uchu, až jsem se za sebe styděl: nepopsatelně úžasná chemie mezi ústředním párem! Přiznávám, že tohle je pro mne jedno z největších překvapení několika posledních filmových měsíců, a normálně se jdu odporoučet do sekce "Žebříčky" a vyfiltrovat si rom/kom za roky 2009-2010. Fakt doporučuju! Mám ohromné nutkání dát tomu maximum, ale... možná když to příště bude kratší a smutnější :-).(5.4.2011)

• - Barry Ace, profesiální zápasník, byl obsazen, ovšem nikdy nebyl povolán na plac a vůbec nezačal natáčet. (sssssycak)

• - Sandra Bullock hraje Kanaďanku, která si chce vzít asistenta, Američana (Ryan Reynolds), aby se vyhnula deportaci z USA. Ve skutečném životě je však Bullock Američanka a Reynolds je z Kanady. (TomikZlesa)

• - Film se natáčel v Bostonu a jeho severním pobřeží. V jedné ze scén si můžete všimnout slavné Rockportové ikony „Motif No. 1“, malé červené chatky. Vrcholky hor pokryté sněhem byly přidány digitálně. (TomikZlesa)