Návrh

Návrh

The Proposal

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 103 min

Film poměrně brzy vklouzne do zajetých kolejí, ale jako roztomilou pomstu všem tvrďáckým kariéristkám si to nelze neužívat. Do extrému je vyhnaná nejen ultrachladná feministka Sandry Bullock, ale také situace, do kterých se dostává. Nejtrefnější jsou scény, ve kterých se tradiční role zcela vymění a nějaká zdánlivá drobnost podtrhne jejich absurdnost - žádat o ruku lze těžko, když máte na nohou podpatky. Závěr lze vyložit jako vítězství klasického (byť pohádkově nereálného) modelu romantické komedie, ke kterému se je možné, jak vidno, dopracovat i se zcela nepravděpodobnými vstupními daty. ___ Bylo osvěžující vidět Sandru upravenou a v přiléhavém kostýmku; sluší jí to takhle víc, než ta její holčičí umolousaná image. I když ani tady vytahaným mikinám a svetrům tak úplně neunikne.(6.12.2009)

Tak pozitivně nabitý film jsem potřeboval... oddychovka jak se patří s charismatickým obsazením a s příběhem, který je okatě předvídatelný, ale to je v podstatě jedno, když se člověk i po druhém zhlédnutí příjemně baví.... Mé hodnocení 4 hvězdičky...(16.10.2009)

Relativně zajímavá premisa zasévá semínko naděje v originální komedii se silným charakterem v popředí, jenže následný vývoj ne a ne vybočit ze zajetých kolejí, přičemž potvrzuje všechna předpokládaná žánrová klišé. Takový film mě už po sté nemůže oslovit, natož trvanlivěji zasáhnout. Většina zábavy je koncentrována v silné a dobře zahrané postavě Sandry, jakožto náročné businessmanky, a jejích konfrontacích s vesnickým prostředím... Nebýt ní, tak fakt nevím. 5/10(25.12.2009)

• gudaulin

Ani slušné herecké obsazení a pár fungujících vtípků nezakryje, že se tahle rádoby romantická komedie pohybuje jednak v oblasti tisíckrát viděného, ale především tam, kde už překročila pomyslné hranice kýče, takže rodinka pochopitelně musí být zazobaná, přátelé a příbuzní jsou chápaví a příběh řeší pseudoproblémy. Celkový dojem: 40 %.(28.1.2011)

Možná jsem dlouho neviděl pořádnou romantickou komedii, ale jsem spokojený a kdybych měl dat tři hvězdičky, připadal bych si jako pokrytec. Ano, pod veškerou kritiku se klidně podepíšu, ale všichni herci jsou prostě hrozně sympatičtí a všechna ta klišé strašně oživují. A Sandra je i v pětačtyřiceti miláček. 70% P.S. Zápletka připomíná film mnohem starší než Zelená karta: http://www.csfd.cz/film/16224-come-live-with-me/(28.9.2009)