Návrh

Proposal, The

Návrh

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2009, 103 min

Zvláštní… od tohohle filmu jsem nic nečekal, dlouho jsem se mu vyhýbal (jen jméno režisérky, která má na svědomí dva opravdu slabé filmy, bylo pro mě dostatečná výstraha) protože dnešní (americké) komedie jsou prakticky na jedno brdo, jen si vždy dosaďte jiné herce. A právě proto jsem si sehnal a nakonec teda i pustil tuto komedii - mám rád jak Sandru, tak Ryana a poslední dobou začínám hodně mít rád i Betty (kdo by nechtěl takovou čupr babičku). A musím říct, že tento film mě hodně příjemně překvapil. Zpočátku mi to připomnělo snímek Ďábel nosí Pradu, pak to přejde spíše do snímku Zelená karta, ale kupodivu ani jednou mi to nepřišlo jako nějaká hloupá vykrádačka, protože film pak jede ve svých kolejích. Neříkám, že to jsou koleje nové, které bychom v rámci romantických komedií posledních let neviděli asi milionkrát, ale nesnaží se kopírovat ani jeden z výše zmíněných filmů, což je plus. Vtípky tu jsou vcelku vtipné, trapných momentů je zde opravdu minimum a jak už jsem předznamenal, casting se povedl - Sandra i Ryan mají mezi sebou tu správnou chemii, Malin je kočka a jak už jsem psal, chci mít babičku jako je Betty White. Jestli to bylo kombinací těchto faktorů, co jsem právě vyjmenoval, nevím. Ale co vím je, že jsem tomuto filmu křivdil ještě předtím, než jsem ho zhlédl a teď vím, že jsem udělal chybu. Jedna z mála amerických komedií poslední doby, kterou si určitě nechám a někdy ji zhlédnu zase… 80 %.(26.7.2012)

Není to poprvé, kdy někdo podlehl sekretářce. Teď honem na imigrační zamést to pod koberec…. Úvod – 15 minut – vypadá dost zajímavě a vesele. S.Bullock je sympatické monstrum, které s podřízenými zachází jak s otroky a R.Reynolds zase dokonalej nahrávač. Vzpomínám na Zelenou kartu, která mne tenkrát pobavila. Perfektně jim to spolu ladí a já mám na tváři takovej ten sympatickej škleb. Přestože Zelená karta byla jiná, také zde jde o sympatickou nenáročnou romantickou komedii, které ,,hraje“ na rodinné hodnoty a upozorňuje, že nejen štěstí, ale i lásce se musí občas naproti. Závěr mě k slzám nedohnal, ale ani mi nepokazil zážitek z příjemně prožitých 107 minut. PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE * NAPĚTÍ ne(26.9.2010)

• dobytek

Taková romantická blbina, která nepřekvapí vůbec, ale opravdu vůbec v ničem. Začátek ve firmě, kde jsou zaměstnanci vystresovaný ze šéfky, se mi docela líbil. Sandru Bullock mam rád a tady byla (aspoň ze začátku) taková správná svině a toho podřízenýho nesympatickýho submisivního kravaťáka fakt pěkně šikanovala. Já takovýho blba mít jako podřízenýho, tak mi nebude běhat ráno pro kafe, ale pro basu piv. Jenže po pár minutách film nabere jinej směr a koho by to napadlo, zlá šéfka se nakonec "překvapivě" do svýho podřízenýho zamilovala a blablabla, čtenářky ženy a život maj slzy na krajíčku. Nemoh by nějakej romantickej film třeba taky končit tim, že jeden pošle druhýho do prdele? Za to bych i nějakou tu hvězdu přihodil... Jinak včéra jsem koukal na to, jak zub času napáchal na Sandře (myslim tim zpěvačku z 80. let, do který jsem se kdysi dávno zamiloval, když jsem viděl videoklip Everlasting love) docela brutální devastaci a teď koukám, že druhá Sandra (Bullock) už má taky blíž ke skokům do rakve než k mládí, takže jsem si zase akorát uvědomil, jakej jsem starej kokot.(16.1.2011)

• Nathalie

Devil wears Prada meets Zelená karta. Romantický cukrovar, v němž je vzorec ňoumovitý podpantoflák a údernická kanadská ochechule doplněn netradiční aljašskou scenérií a komikou, která staví na šílené rodině, šíleném psisku (American pie revival?) a patálii s úřady. Celá ta trapnost je předvídatelně umírněná, až na několik narážek striktně celibátní, Sandra Buldok nicméně vypadá díky přesčasům v maskérně půvabně a roli nesnesitelné šéfky na rozdíl od dýchavičného Reynoldse nikterak nekazí, takže ta jedna vtipná scéna (orel a pejsek rulez) , jeden o-bozi-vidíme-téměř-romantický moment, snesitelný soundtrack a okouzlující lokace k průměru postačí. As for me: proposal rejected. Možná mi prostě koncept woman on top nesedí:)(29.8.2009)

Zatímco zápletka může na první pohled působit za vlasy přitažená (kdo by se do téhle situace nechal navést i přes vyslovená rizika?), postupující nosná linka, navěšené gagy i všechna příslušně upravená romantická klišé fungují přímo pohádkově. Největší prémií je ale Sandra Bullock, která vypadá a hraje nejlépe v kariéře a každou svou replikou nebo gestem mě rozněžňuje až na doraz. Když připočtu přirozenou chemii se spolehlivým Reynoldsem, spokojenost narůstá vysoko nad úroveň milé romantické komedie. 85%(15.11.2009)