foto

Sandra Bullock

  • nar. 26.7.1964 (55 let)
    Arlington, Virginia, USA

Biografie

„Věřím na city, na společný svazek i na manželství, věřím, že pravá láska může vydržet po celý život, a že milující se pár společně dokáže všechno.“
 
Bylo jí čtyřicet, má jen dvě nominace na Zlaté glóby (Miss špeciálny agent, Kým si spal) a přitom patří k nejlépe placeným hollywoodským herečkám. Na ideálnu hezké, hodné, milé holky od vedle přitom už dávno docela slušně vydělává Julia Roberts. Ovšem ta narozdíl od Sandry sbírá oscarové nominace a jednu sošku už i chytla. Na druhou stranu, jiná kolegyně ze stejné škatulky usměvavých romantiček, Meg Ryan na tom není o nic lépe než Sandra. Temperamentní hnědovláska Sandra Bullock není výjimečná snad ničím, jen pověstná svým zubatým úsměvem. Takže pokud se vám ten obličej nezdá natolik sympatický, abyste kvůli němu obdivovali i její filmy, asi si ty většinou průměrné kousky moc neužijete.
 
Narodila se do rodiny, která měla do světa umění docela slušně nakročeno. Sandřina matka Helga, která zemřela v roce 2000, byla německá operní pěvkyně. Společně se svým otcem Johnem, americkým učitelem zpěvu a mladší sestrou, právničkou Gesine Bullock-Prado založila produkční firmu Fortis Films. „Už jsem se smířila s tím, že nikoho nezajímá, že jsem jako producentka dva roky dřela ve dne v noci,“ dodává s povzdechem nad svými neúspěšnými filmy. Po komerčně úspěšné komedii Miss špeciálny agent se už ale docela slušně zabydlela v okázalém nadhledu nad občasnými neúspěchy, které se zkrátka nevyhýbají nikomu. Teď o svých filmech, ať už úspěšných nebo propadácích říká „Alespoň budu mít jednou co ukázat svým dětem.“
 
Své dětství trávila střídavě ve Spojených státech a v době matčiny divadelní sezóny v německy mluvících zemích. Na jevištních prknech se tak malá hnědovláska v roli cikánského děvčete objevila už v osmi letech. Byla to hra, v níž účinkovala její matka. Vyrůstala v Norimberku, v Salzburgu, ale i v Arlingtonu ve Virginii. Možná, že taky tahle kombinace evropské a americké kultury dodává Sandřině výrazu přece jen na kousku výjimečnosti mezi řadou tuctových amerických hvězdiček romantických komedií. Na střední škole patřila k lepším studentům, byla členkou týmu mažoretek a v rámci tradic amerických středních škol byla spolužáky zvolena „dívkou, která vám zpříjemní den.“ Rozhodla se pro herectví a tím začala bouřlivější část jejího dospívání. V osmnácti odešla z domova a jela studovat divadlo až do Severní Karoliny, i když si to rodiče nepřáli. „Chtěla jsem se dostat někam, kde mě nikdo nezná – dost daleko od domova, ale přitom zase natolik blízko, aby si pro mne v případě potřeby rodiče mohli bez problémů přijet.“ Na univerzitě v Greenville ale strávila sotva rok a přestěhovala se do New Yorku, aby následovala tradiční cestu začínajících hereček. Vydělávala si jako servírka a ve volném čase navštěvovala herecké kursy. Nakonec se samozřejmě musela rozjet do Los Angeles.
 
V roce 1990 dostala hlavní roli Tess McGill v televizním seriálu Podnikavá dívka natáčeném podle stejnojmenné, úspěšné komedie s Melanií Griffith a Harrisonem Fordem z roku 1988. Ambiciózní mladou ženu Sandra nejen hrála, ale taky na sobě tvrdě pracovala, aby si zasloužila svoji příležitost. Chvíli na to dostala šanci dokázat svoje přednosti pro role zamilovaných dívek v romantických komediích a natočila slušný Nápoj lásky č. 9. Nezačala jím ještě žádná oslnivá kariéra, ale tříletý vztah s kolegou Tatem Donovanem. Od té doby se postupně zařazovala mezi známé herečky, takže v dramatu Zápas s Hemingwayom si práci servírky zkusila už jen herecky. Ve Věcech lásky byla přesvědčivou country zpěvačkou, jistě taky proto, že k filmu složila a nahrála píseň „Heaven Knocking On My Door.“ Ve stejném roce se stačila ještě proměnit do futuristické policajtky zamilované do dvacátého století a zanedlouho i do Silvestra Stallonea. Akční komedie Demolition Man jí sice přinesla nominaci na odpadní Zlatou malinu, ale pro filmové fanoušky se stala nezapomenutelnou napořád.
 
„Chci se vdát jednou provždy, nehodlám se za rok rozvádět. Takže to musí být ten pravý.“
 
Nasedla do autobusu a jako milá Annie se po boku Keanu Reevese řítila děsivou rychlostí městem. Výlet mimo žánr romantické komedie a kasovní trhák z roku 1994 oba herce dovezl až na vrchol (Nebezpečná rýchlosť). Příští rok byla kráskou, jíž se z kapes sypou diskety, která nerada opouští svůj virtuální svět a nepřekračuje hranice svého monitoru. Dokud ovšem nevyjede na dovolenou, neprožije plážový románek a nespadne do skutečného světa zabijáků a zločinu. Střihla si totiž hlavní roli v hackerském thrilleru Síť. Pak už se ale vrátila do poklidných vod romantických komedií a hned ta první se stala jedním z divácky nejoblíbenějších vánočních filmů (Kým si spal). Přitom k postavě Lucy přišla úplně náhodou. Demi Moore, která měla roli ztvárnit totiž právě natáčela Šarlatové písmeno.
 
Při natáčení filmu Čas zabiť potkala dalšího zajímavého kolegu, Matthewa McConaugheye a oba herci spolu strávili dva roky. „Nikdy jsem o Matthewovi neřekla, že jsme pouze přátelé, přestože nijak netoužím po tom, aby se o mém soukromí donekonečna psalo v novinách. Byli jsme také přátelé a těmi jsme zůstali, i když láska vyprchala.“ On prý dodnes používá kolínskou, kterou mu kupovala a ona mu jako prvnímu ukázala dům, který dva roky budovala v texaském Austinu. Sandra vidí počátek své nezávislosti v životním přístupu své tvrdohlavé matky, která jí kladla na srdce, že se má vdát jedině z lásky. Od té doby chodila s hudebníkem Bobem Schneiderem, s mladým kolegou Ryanem Goslingem a s jen o šest let mladším televizním moderátorem Jessem Jamesem s pověstí nezodpovědného výtržníka. Mít čtyřicítku za sebou a na účtu jen jediné zasnoubení s Tatem Donovanem je na hollywoodské poměry docela neobvyklé.
 
Po Kým si spal a Nebezpečné rýchlosti ale začala Sandřina kariéra poněkud chřadnout. Láska a válka (1996), ambiciózní romantický film z životopisu mladého Ernesta Hemingwaye, natočený s Chrisem O'Donnellem a Sandrou v hlavních rolích se nadšeného přijetí ani zdaleka nedočkal. Ještě větším neúspěchem bylo zoufalé pokračování Nebezpečné rýchlosti (Nebezpečná rýchlosť 2: Zásah), tentokrát už bez Keanu Reevese, takže všechnu kritiku schytala Sandra Bullock, která tak i v mizerném filmu došla ke 12,5 milionům $. Jakoby dobře věděla co dělá, vrhla se hned do svého režijního debutu – krátkometrážního Making Sandwiches, do kterého kromě své maličkosti chytře angažovala Matthewa McConaughaye. Vida, tu byl důvod přijetí scénáře k druhé Nebezpečné rýchlosti, ačkoli mu blbost koukala z každé stránky.
 
„Víc mě začíná zajímat práce za kamerou.“
 
Od roku 1998 si zahrála v další várce více či méně úspěšných romantických komedií. Byla životem zklamaná a unavená, rozvedená matka dvou dětí v Prístavu nádeje, další osamělá matka a vdova a tentokrát navíc čarodějka byla v Praktická mágii. Tyhle role jí stále ještě sedly, horší už bylo uvěřit Sandře Bullock nespoutanou krásku, co si po dvou rozpadlých manželstvích užívá svobody a převrátí naruby dosavadní život Bena Afflecka, který právě letí tímtéž letadlem na svoji svatbu (Živelná pohroma). Když už si začala pohrávat s neuchopitelnou možností stát se osudovou ženou filmového plátna, namluvila alespoň osudovou Miriam k animovanému Princi Egyptskému.
 
Na přelomu tisíciletí pevně uchopila herecké příležitosti a vybrala si dalších 12,5 milionům $. V rámci zodpovědných příprav na natáčení dramatické komedie o tom, že život není jedna velká párty si Bullock sama zkusila, jaký je pobyt na odvykací kůře. Vzniklo průměrné drama 28 dní o newyorské novinářce, která během svého pobytu v protialkoholní léčebně poznává nejen svoji závislost, ale i dalšího klienta v podání Viggo Mortensena, ještě před tím, než se stal hvězdou Pána prstenů. A pak spatřil světlo světa dnes asi nejznámější film této herečky – chrochtající Miss špeciálny agent vstoupila na scénu, aby nám připomněla, že k úspěchu v soutěži krásy je nejdůležitější přát si světový mír. Průměrná a předvídatelná komedie podle jednoho klišé u diváků kupodivu bodovala a byla největším komerčním úspěchem od dob Nebezpečné rychlosti. Tentokrát se však Sandra podílela i producentsky, takže si přišla na své. Určitě se jí vyplatilo pořídit několik scén v jejím domě v texaském Austinu. Letos se tedy Miss špeciálny agent vrací už podruhé a běžné reakce na každý nový Sandřin film se určitě nezmění. Jedni budou nadšení a oslnění z její krásy, budou v ní nacházet ztělesnění typu ideálních manželek, druzí zůstanou nezasaženi a budou váhavě pochybovat nad jejími hereckými kvalitami. Sandra Bullock ale miluje svoji práci, má to štěstí, že jí má stále dost a propadáky se jí na docela přímočaře fungující kariéře nijak zásadně nepodepisují. Nejspíš vznikne ještě dostatek průměrných romantických komedií a kdo ví, třeba jednou přispěje i k nějakému výjimečnému kousku. Naděje je tu vždycky a Sandra se tolik snaží. 

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2018 Debbie a její parťačky
V pasti
2015 Mimoni
Vítězství je naše
2013 Aningaaq
Drsňačky
Gravitace
2011 Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko
2009 Návrh
Slečna zamilovaná
Zrození šampióna
2007 Předtucha
2006 Dům u jezera
Pochybná sláva
2005 Miláček
Slečna Drsňák 2: Ještě drsnější
2004 Crash
2002 Láska s výstrahou
Podivná tajemství
Vzorec pro vraždu
2000 28 dní
Famous
Slečna Drsňák
Stydlivý polda
1999 Živelná pohroma
1998 Magická posedlost
Making Sandwiches
Princ Egyptský
Přístav naděje
Vítejte v Hollywoodu
1997 Nebezpečná rychlost 2: Zásah
1996 Láska a válka
Uloupená srdce
Čas zabíjet
1995 Síť
Zatímco jsi spal
1994 Mafie a já
Nebezpečná rychlost
1993 Amazonka v plamenech
Demolition Man
Věc zvaná láska
Záhadné zmizení
Zápas s Hemingwayem
1992 Když skončí večírek
Nápoj lásky č. 9
1989 Bionic Showdown: The Six Million Dollar Man and the Bionic Woman (TV film)
Rychle v balíku
Vražda v Central Parku (TV film)
Who Shot Patakango?
1987 Hangmen

TV seriály

2002 George Lopez (TV seriál)
1999 Akce (TV seriál)
1990 Lucky: Příběh jednoho života (TV seriál)
Working Girl (TV seriál)
1988 Starting from Scratch (TV seriál)

Dokumentární

2019 Hugh Grant: A Life on Screen (TV film)
2013 The Prime Ministers: The Pioneers
2008 No Subtitles Necessary: Laszlo & Vilmos
2006 Celebrity Weddings: In Style (TV film)
2004 V záři reflektorů (TV seriál)
2003 Women on Top: Hollywood and Power (TV film)
2002 Inside 'Speed'
2000 Celebrity Profile: Sandra Bullock (TV film)
Conversations with Jon Turteltaub
1998 Waking in Mississippi
1997 The Making of 'Speed 2: Cruise Control' (TV film)
1994 Making of 'Speed', The (TV film)
1987 Biography (TV seriál)

Producentská filmografie

Režijní filmografie

Filmy

1998 Making Sandwiches

Host

TV pořady

2020 77th Golden Globe Awards (TV pořad)
2019 2019 MTV Movie & TV Awards (TV pořad)
2018 Oscar 2018 (TV pořad)
2017 The IMDb Show (TV pořad)
2016 The 42nd Annual People's Choice Awards (TV pořad)
2014 86. Annual Academy Awards (TV pořad)
Oscar's Red Carpet 2014 (TV pořad)
The 20th Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
The 40th Annual People's Choice Awards (TV pořad)
The EE BAFTA Film Awards 2014 (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2014 (TV pořad)
2013 39th Annual People's Choice Awards, The (TV pořad)
Nickelodeon Kids' Choice Awards 2013 (TV pořad)
Teen Choice Awards 2013 (TV pořad)
2012 84. Annual Academy Awards (TV pořad)
Oscar's Red Carpet 2012 (TV pořad)
2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad)
Zblízka (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2011 (TV pořad)
2010 82. Annual Academy Awards (TV pořad)
MTV Movie Awards 2010 (TV pořad)
The Teen Choice Awards 2010 (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2010 (TV pořad)
2009 2009 MTV Movie Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2009 (TV pořad)
2006 2006 MTV Movie Awards (TV pořad)
Comedy Central Roast of William Shatner (TV pořad)
Teen Choice Awards 2006, The (TV pořad)
The 78th Annual Academy Awards (TV pořad)
2005 2005 MTV Movie Awards (TV pořad)
Noční Show Craiga Fergusona (TV pořad)
Teen Choice Awards 2005, The (TV pořad)
2004 Tavis Smiley (TV pořad)
The 76th Annual Academy Awards (TV pořad)
2003 2003 Annual BAFTA/LA Cunard Britannia Awards (TV pořad)
Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
2002 Mornings with Kerri-Anne (TV pořad)
The 74th Annual Academy Awards (TV pořad)
2001 The Teen Choice Awards 2001 (TV pořad)
2000 GPTV (TV pořad)
1999 The Teen Choice Awards 1999 (TV pořad)
1997 The 69th Annual Academy Awards (TV pořad)
1996 The 68th Annual Academy Awards (TV pořad)
The Daily Show (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
taff (TV pořad)
1993 Noční show Conana O'Briena (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)
1991 E! News (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
1971 Film '72 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(7 780)