Amelia - Stratená v Pacifiku

Dobrodružný / Drama / Romantický / Životopisný

USA / Kanada, 2009, 107 min

Životopisný film s úžasnými leteckými záběry, bez výjimky výbornými herci, podmanivou hudbou, která připomíná klasiky Johna Barryho... A bohužel i s prachobyčejným příběhem, v němž je minimum překvapivého. Tak taková je Amelia. Vůbec ne špatná, ale zároveň nijak ohromující. Co se týče režie, výhrady bych měl k neustálému opakování stejných postupů (oba přelety Atlantiku vypadají - až na bouřku - prakticky stejně, za účelem toho, aby film působil co nejživotopisněji, se v něm pořád střídají novinové titulky a paní režisérka si zřejmě moc, moc oblíbila i fintu "z jakoby archivního černobílého záznamu se náhle stane barevný film"), pochválit je ale třeba parádní vsuvku natáčení a fotografování reklam. Takových oživení mělo být v Amelii více.(13.3.2011)

• ivishka

Nejnudnější životopisný film naprosto bez jakýchkoliv emocí, který jsem kdy viděla. Nebylo mi ani trochu líto Amelie, že zmizela nad oceánem a jenom jsem se modlila kdy to konečně skončí. Její dilema mezi dvěma muži mi bylo naprosto cizí, protože bych si vybrala Ewana McGregora, který by se svým šarmem sbalil i násadu od smetáku. Ovšem velká škoda je, že nedostal větší prostor na projevení. Richard Gere byl sice celkem dobrý, ale když žárlil na Ewana mohl se do toho také trochu více vložit.. A vůbec bych na celém filmu přidala více emocí. Nejvíce mě asi rozčilovalo přecházení z černobílých dobových záznamů do součastně natočených taktéž černobílých a následně zkolorizovaných - neoriginální podobně jako novinové titulky protínající dobové záznamy. Oceňuji najaté maskéry (asi z filmu s Claire Danes - Temple Grandin), jelikož normálně pohledná Hilary byla k nerozeznání od jakéhokoliv muže z ulice. Podle mě to byla nuda plná nudy okořeněna nudou a ta závěrečná půlhodina se mnou ani nehnula - zbytečné prodlužování trápení mé vybíravé filmové duše.(1.12.2012)

Bylo to sice místy nudné, ale mě se to jako celek líbilo, možná tomu dopomohlo,že jsem to viděl v HD kvalitě. Swanková mě opět přesvědčila, že patří mezi současné nejlepší herečky a dokáže zahrát cokoliv, byla velmi přesvědčivá.(3.8.2011)

• rt12

Když poprvé promluvila nadabovaná Hilary, myslela jsem, že mně někdo praštil mezi oči. Z plátna mluvila rozkřáplá stařenka. Samotné zpracování filmu bylo ploché bez jakýkoli emocí, spíše vyvolávající negativní pocity vůči hlavní hrdince, než naopak. Swanková hrála tak, že se většinu filmu nepřirozeně zubila. Gere spíše přicmrdával. Ve srovnání s filmem o Earhartové, který byl natočen s Dianou Keaton, prostě slaboučké.(21.3.2013)

• F.man

Když Ellen Page nedávno zniňovala ve snímku Whip It jakousi Earhard, ještě jsem se moc nechytal. Po Amélii už sice vím kdo se za tímhle jménem skrývá, ale to je tak vše co mi snímek dal. Životopisné fakta a milostné problémy jsou totiž fajn, ale pokud postrádají alespoň nějakou menší zápletku, napětí a hlavně jakoukaliv gradací, stávají se pouhou nudou. Hodně mi to připomnělo nedávný Coco Before Channel , kterému jsem vytýkal úplně to samé. A je to škoda, protože Hilary Swank role sedla a i jména jako Ewan McGregor či Richard Gere rozhodně slibovali něco víc. Takže zklamání. Could you please marry my father?(22.1.2010)

• - Amelia Earhart už v roku 1922 ustanovila prvý ženský svetový rekord - s dvojplošníkom vystúpila do výšky 4267 metrov a v roku 1932 sa stáva prvou ženou, ktorá sama preletela Atlantik. (Merwin01)

• - V roce 2010 byly nalezeny na atolu Nikumaroro fragmenty kostí, které zřejmě patřily Amelii Earhartové a jejímu navigátorovi Fredu Noonanovi. Je pravděpodobné, že zde nějakou dobu žili, než zemřeli (zřejmě na dehydrataci). (Petulka88)

• - Amelia Earhart byla první ženou, která překonala rychlost 290 km/hod. (jenik71)