Amelia - Stratená v Pacifiku

Dobrodružný / Drama / Romantický / Životopisný

USA / Kanada, 2009, 107 min

Rozpočet $40miliónovTržby USA $14,279,575Tržby Celosvetovo $19,756,077Tržby za predaj DVD v USA $6,136,864 //počet predaných kusov 356,840║ V rámci výpravy, navodenia dobovej atmosféry, kostýmov, či vizuálu dobrá práca, obsadenie tiež fajn ale využité pre jednoduchší režisérsky prístup tak na pól plynu, snímka nestrhne ako by mala, nemá to patričnú hĺbku. /55%/(24.6.2012)

Příběh nic moc, i když tím nenarážím na její skutečné zážitky, ale některé "obrázky" z oblak byly opravdu nádherné.(23.2.2010)

• teutates

Nech sa na mňa nik nehnevá, ale toto bola najnudnejšia biografia akú som kedy videl... Amelia Earhart možno bola "veľká" žena, ale dané prevedenie... omg, strašná nuda, vôbec ma to nechytilo... veľmi povrchné, nechápem známe tváre, ktoré na tomto spolupracovali... 4/10(29.1.2010)

Amelia je v rámci možností docela slušný film. V porovnáním s očekáváním a taky se slibovanou kvalitou v podobě hereckých představitelů, režisérky a námětu života dramaticky velmi slibné osobnosti Amelie Earhartové (americké národní hrdinky) ale nedopadá až tak dobře. Hilary Swank je v roli skvělá, Richard Gere jako obvykle sympatický, i Ewan McGregor se tváří docela příhodně (někde jsem ale zahlédla něco o šarmu figuríny z obchodního domu...:),co ale všem zmíněným hází klacky pod nohy (a Miře Nair pod režisérskou židličku) je scénář. Prvních dvacet minut filmu jsem měla problém se vůbec nějak citově zainteresovat - šlo to ráz na ráz, ani se nestačíte rozkoukat a Amelia je na druhé straně Atlantiku, podobné historické zkratky pokračují i nadále. Film se měl původně tuším zaměřit jen na některé období Ameliina života, a ne vypadat jako když vypadne z nějakého životopisného snímku "v kostce". A pak je tu ten trochu nešťastně uchopený milostný život hlavní hrdinky. Amelia měla ve skutečnosti velmi ambivalentní vztah k manželství, svatbě dlouho odolávala, zřejmě byla také bisexuální. Ve snímku Miry Nair se ale okolo tohoto tématu jen tak proletí a scény z manželského života vypadají tak trochu jako od Rosamund Pilcher, ani ten Ewan se nestihne stát plnohodnotným bodem zobrazeného manželského trojúhelníku a už je zase z kola ven. Takže, ano, podívejte se na Amelii, Hilary je dobrá herečka a její Amelie je přesvědčivá, film se odehrává ve velmi fotogenické době a krásné okřídlené stroje klouzající v oblacích mají své kouzlo. Jen je škoda toho promarněného příběhu, jaký se jen tak nestává.(19.2.2010)

• Psema

Sterilní životopis, jenž by měl být v budoucnu předváděn jako perfektní ukázka nezvládnuté biografie, která může oslňovat kýčovitými záběry, dobovými záznamy a perfektně zvolenou hlavní představitelkou, ale pokud odbívá příběh a postavy, skončí na stejném místě jako nejslavnější americká letkyně. Tolik sterility a plochosti se vážně jen tak nevidí. Swank se sice na Oscara snaží, ale scénář z ní dělá pouze umanutou a nezodpovědnou (čímž si mimochodem na mnoha místech protiřečí) nánu, která si může podvádět manžela (solidní Gere), přičemž to paroháčovi (zřejmě přes všechnu slepotu lásky) vůbec nevadí. Btw. Ewan McGregor nikdy nebyl slizčí. I za to velký palec dolů.(11.2.2010)