Amelia - Stratená v Pacifiku

Dobrodružný / Drama / Romantický / Životopisný

USA / Kanada, 2009, 107 min

• F.man

Když Ellen Page nedávno zniňovala ve snímku Whip It jakousi Earhard, ještě jsem se moc nechytal. Po Amélii už sice vím kdo se za tímhle jménem skrývá, ale to je tak vše co mi snímek dal. Životopisné fakta a milostné problémy jsou totiž fajn, ale pokud postrádají alespoň nějakou menší zápletku, napětí a hlavně jakoukaliv gradací, stávají se pouhou nudou. Hodně mi to připomnělo nedávný Coco Before Channel , kterému jsem vytýkal úplně to samé. A je to škoda, protože Hilary Swank role sedla a i jména jako Ewan McGregor či Richard Gere rozhodně slibovali něco víc. Takže zklamání. Could you please marry my father?(22.1.2010)

• MartinezZ

7.6.2010 ~ Nudně, nezajímavě a nezáživně zpracovaný příběh nejznámější pilotky historie. Od teď se sterilita měří na minuty, tahle jich má bezmála 120. ~ Tedy natočit něco takhle sterilně, to musí být umění. Má to být drama, je to spíš šaškárna, ve které je nejzajímavějších jen těch pár leteckých záběrů, jinak jde o koncentrovanou nudu. ~ O samotné Amélii se moc nedozvíme, příběh totiž začíná ve chvíli, kdy se Amélie sejde se svým budoucím agentem a manželem a vstoupí tak do světa fotoaparátů, businessu a klamu. O peníze tu jde až v první řadě, samotná Amélie je jen prostředek k jejich vyrýžování. Důležité životní zvraty a posuny v ději se udávají tak "nahňácaně", že se nejde zbavit pocitu, že byl film mnohem delší a na skoro dvě hodiny ho bylo nutné brutálně sestříhat, Dialogy nic extra, zachycení atmosféry okolo nejznámější pilotky či atmosféry tehdejší doby nulové, Hilarry Swank nijak zvlášť nemusím, stejně tak herecky furt stejného Richarda Gerea a český dabing, jehož jsem se stal svědkem, mě vysloveně u Améliiny postavy prudil. ~ Jak chcete natočit dramatický příběh o něčím životě, když do filmu pořádně žádný příběh nedáte? Všichni vědí, jak to skončí, ještě dřív, než to vůbec začne, a to tedy tak, že vlastně nikdo neví, jak to skončilo. A že si na to musela Amélie vydělávat jako cvičená opička? A co? O tom má být celý film? Nebo má náboj filmu zvrátit takřka vynucená romantická vložka ála "nevím, koho vlastně miluji" ? Ach jo. Vydržel jsem to do poloviny filmu, pak už jsem musel místy lehce skákat v ději, protože, ač si nemyslím, že by můj čas byl nějak někomu drahocenný, ztrácet jej můžu u mnoha dalších filmů. Amélie, bravo! Režisérko a scénáristé, au.(22.3.2013)

• teutates

Nech sa na mňa nik nehnevá, ale toto bola najnudnejšia biografia akú som kedy videl... Amelia Earhart možno bola "veľká" žena, ale dané prevedenie... omg, strašná nuda, vôbec ma to nechytilo... veľmi povrchné, nechápem známe tváre, ktoré na tomto spolupracovali... 4/10(29.1.2010)

Amelia je v rámci možností docela slušný film. V porovnáním s očekáváním a taky se slibovanou kvalitou v podobě hereckých představitelů, režisérky a námětu života dramaticky velmi slibné osobnosti Amelie Earhartové (americké národní hrdinky) ale nedopadá až tak dobře. Hilary Swank je v roli skvělá, Richard Gere jako obvykle sympatický, i Ewan McGregor se tváří docela příhodně (někde jsem ale zahlédla něco o šarmu figuríny z obchodního domu...:),co ale všem zmíněným hází klacky pod nohy (a Miře Nair pod režisérskou židličku) je scénář. Prvních dvacet minut filmu jsem měla problém se vůbec nějak citově zainteresovat - šlo to ráz na ráz, ani se nestačíte rozkoukat a Amelia je na druhé straně Atlantiku, podobné historické zkratky pokračují i nadále. Film se měl původně tuším zaměřit jen na některé období Ameliina života, a ne vypadat jako když vypadne z nějakého životopisného snímku "v kostce". A pak je tu ten trochu nešťastně uchopený milostný život hlavní hrdinky. Amelia měla ve skutečnosti velmi ambivalentní vztah k manželství, svatbě dlouho odolávala, zřejmě byla také bisexuální. Ve snímku Miry Nair se ale okolo tohoto tématu jen tak proletí a scény z manželského života vypadají tak trochu jako od Rosamund Pilcher, ani ten Ewan se nestihne stát plnohodnotným bodem zobrazeného manželského trojúhelníku a už je zase z kola ven. Takže, ano, podívejte se na Amelii, Hilary je dobrá herečka a její Amelie je přesvědčivá, film se odehrává ve velmi fotogenické době a krásné okřídlené stroje klouzající v oblacích mají své kouzlo. Jen je škoda toho promarněného příběhu, jaký se jen tak nestává.(19.2.2010)

Až moc krátké. Hilary Swank jako vždy vynikající.(29.3.2010)

• - Amelia Earhart už v roku 1922 ustanovila prvý ženský svetový rekord - s dvojplošníkom vystúpila do výšky 4267 metrov a v roku 1932 sa stáva prvou ženou, ktorá sama preletela Atlantik. (Merwin01)

• - V roce 2010 byly nalezeny na atolu Nikumaroro fragmenty kostí, které zřejmě patřily Amelii Earhartové a jejímu navigátorovi Fredu Noonanovi. Je pravděpodobné, že zde nějakou dobu žili, než zemřeli (zřejmě na dehydrataci). (Petulka88)

• - Amelia Earhart (Hilary Swank) nosí hodinky značky Longines a Hamilton. (dyfur)