Na vlásku

Tangled

Na vlásku

Animovaný / Komedie / Rodinný / Muzikál / Romantický / Fantasy

USA, 2010, 100 min

Pixar naučil Disneyho animovat a kousek té ďiblíkovské ironie, ale duši, hravost či skutečný vypravěčský um předat nedokázal, anebo Disney chtěl zůstat svůj. Zůstal. Bohužel.(24.3.2012)

Bylo nebylo, z nebe dopadl na zem jeden paprsek slunce. A z toho kousku slunce vyrostla kouzelná, zlatá květina.... Hraje na kytaru, plete, šije, vaří, kreslí, uklízí, baletí, hraje šachy, šipky, vyzná se v hrnčířství a břichomluvě, vyrábí svíčky, ale hlavně, hlavně má asi tak kilometr dlouhý vlasy (který jsou její 3tí rukou). A taky ji bude osmnáct, což je ten pravý čas na rebeli (zdrhnout z věže) a malé dobrodružství! (vdát se)... Pohádka plná unylých písniček, ale i veselých postav, kterým (podle syna) vévodí kůňopes Maximus! Pro děti rozhodně zábavnější než pro dospělé. A nemůžu se ubránit dojmu, že ty Disneyovky jsou spíš pro holky! (?) Ale co, hlavně že spolu budou šťastni až do smrti! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem pořadatel Disneyho diskoték. 2.) Zjistím, proč mi máti zakazuje chodit k holiči. 3.) Nevím, proč být nedůvěřivý(á), když mě dcera pošle na 3 dny pryč. PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE * NAPĚTÍ *(2.3.2011)

„Choď a preži svoj sen.“ – „Ďakujem.“ – „Nehovoril som to tebe. Tvoj sen je nanič. Hovoril som to jej.“ Nedostanú ma, nedostanú ma, hovoril som si. Ale dostali. Dočerta a ako. Má to občas (nie často) klišé, záporné postavy (babizňa, párik zloduchov) ma nebavili a kúsok pred finálnou popravou to začalo jemne strácať dych. Ale potom ho to zasa chytilo a pokračovalo to v duchu pôvabnej prvej hodiny. Krásna výprava lesov, priľahlých zámkov a podozrivých putík (obývaných samozrejme samými citlivými dušami v čele s brutálnym mímom), hlášky („Dúfam, že si sa prišiel ospravedlniť.“, „Povedz to mojej panvici.“), vtipné dialógy, originálna ústredná zápletka o väzení pripomína skôr triler (čo beriem ako plus), svižný dej, milé pesničky a zábavná akcia. Pozitívnym vrcholom sú hlavné postavy: veselá blonďavá osemnástka Rapunzel, nadutý zlodej, žaba (resp. chameleón) a, samozrejme toho nesmiem zabudnúť, namakaný kôň. NA VLÁSKU vo mne dokázalo vyvolať pocit, že mám zasa 9 a s vytreštenými očami pozerám klasické Disneyho kreslené rozprávky a nevnímam svet okolo seba. Najparadoxnejšie na tom je, že keď som mal 9, vôbec som kreslené disneyovky nepozeral.(11.2.2011)

Podmanivé predstavenie. Filmový svet animovaných rozprávok už síce dávno nie je o klasických disneyovkách, ale raz za čas sa ešte podarí oprášiť túto starú dobrú šablónu a preraziť s úspechom. Stávka na tradičné hodnoty v kombinácii s najnovšími trendmi sa je v tomto filme dotiahnutá takmer k dokonalosti. Skvelá animácia, úžasný tretí rozmer, ani na minútu som neľutoval drahšiu projekciu ako to býva v mnohých dnešných snímkoch. Romantika ako bič, nespočetný nával humoru a vtipných scén. Spevavé minúty priamo úmerne uberali filmu na príťažlivosti, našťastie bol dej prespievaný len z minimálnej časti. Ale kôň Maximus by mal dostať vlastný film! 85%.(17.6.2011)

• Segrestor

Pokaždé když Flynn Rider A.K.A. Evžen Houžvička otevřel ústa a vysypal z nich nějakou čupr dupr cool hlášku, bylo to strašnější, než když začaly ostatní postavy zpívat. Rapunzel A.K.A Locika po zbytek filmu tak nějak táhla celý příběh, ale to mě za srdce moc nebralo, ale mou sedmiletou neteř rozhodně ano. Velmi mě šokoval koňopes a jeho nepromyšlené včlenění do příběhu. Přišlo mi to, jakoby tvůrci během malování zjistili, že vlastně mají další komickou postavu, kterou budou moci narvat do dalšího dílu a navíc budou moci říct: "Heč, vy máte užvaněného Oslíka, my máme charakterního koňopsa," a kterou si určitě děti zamilují. V záplavě komických animáků je tohle slabší průměr bez skrytých humorů pro dospěláka, o to víc ale takové pro děti. Budiž to tedy ctností tohoto filmu. Mám-li hodnotit ale subjektivně, lepší dvě hvězdy. Za zmínku ovšem stojí dokonalá animace. Zvlášť ty vlasy byly kouzelné, checht. Každopádně, dílo je to přeceňované. Docela ale dobrý podklad pro muzikál na ledě s Kamilem Střihavkou v roli Lociky. Bohužel, dovedu si to úplně představit.(4.12.2011)

• - Obrovská taneční scéna společně se scénou s lucernami zahrnovala tři tisíce lidí v davu. Pro studio Walt Disney to byla největší scéna s animovanými postavami vůbec. (heydee)

• - Zlaté vlasy Lociky by vážily při délce 21 metrů dobrých 47 kilogramů. (heydee)

• - Jméno hlavního hrdiny Flynn je odkazem na Errola Flynna, temperamentního herce, jehož nejslavnější rolí byla hlavní úloha ve snímku Dobrodružství Robina Hooda (1938). (Foox)