andiek05

Co na to říct? Bohužel se lidé nikdy nepoučí a historie se pořád opakuje a opakuje. Úžasný film vyprávějící příběh ženy, která se nikdy nevzdala a nikdy nepřestala věřit, že jednou odkryje tajemství "vesmíru". Svět se dokáže tak rychle změnit a lidé s ním ... Dojemný a velmi poučný film ve všech směrech. Jsem ráda, že jsem své filozofické znalosti mohla obohatit o tuto filozofku - velmi zajímavou osobnost. ()

arbitr

Pro mne malinko zklamání, čekal jsem lepší herecké výkony i scénář. Také prokreslení jednotlivých postav a jejich jednání je pouze povrchní. Nezklamala Rachel a také neotřelé téma z hluboké minulosti. Režie, a také scénáře, které si píše sám, má na rozdíl od jeho krajanů svá specifika, které nemusí každému sedět. Předchozí filmy, které byly ze současnosti se mne líbily přece jen více, na historický epos jeho schopnosti zatím nestačí a tak se v postatě jedná o komorní drama o obdivuhodné ženě a prosazování křesťanské víry. ()

markuc

Film to neni spatny, ale chybi tomu nejaka poradna hlavni myslenka, takto to pusobi docela neucelene a navic se pak projevi naplno delka filmu - celkovy vysledek jeste srazeji nektere vyslovene spatne herecke vykony (mozna ale spis spatne rezirovane) ()

SG_ever

Poutavý příběh, který se sirovou přesností vypraví jednu domnělou pověst nestíhá nudit a dokáže strhnout k fandění "těm dobrým" a odsuzování "těch špatných" . Určitě ne přelomové, avšak velmi poutavé dílko. (80%) ()

Sokkk_y

V první řadě - antický svět miluji. V druhé řadě - Starý Egypt miluji. Ve třetí řadě - Filmy o antickém starém Egyptě miluji. A v poslední řadě - Film Agora miluji. Emotivní snímek nám ukazuje zánik jedné obrovské éry, která trvala tisíce let, a kterou lidstvo dodnes nemůže pořádně pochopit. Éru plnou objevů, nových pohledů na svět a učení. Pak ovšem bohužel přišlo křesťanství, kdy lidstvo upadlo na dlouhá století do bláta, ale to zase patří někam jinam.... K samotnému filmu: Amenábar si nádherně pohrál s oběma stranami celého příběhu, který se skládá z děje a filozofických úvah Hypatie. Obě složky nádherně rozvíjí do různých detailů tak, že s člověkem film jako celek cloumá o sto šest. Například při ničení Alexandrijské knihovny jsem měl takový pociz bezmocnosti, že jsem málem opustil kinosál, a to se mi opravdu nestává prakticky vůbec! Dále zde máme perfektní Rachel Weisz, pro níž je ten Egypt už asi osudový. Ve spojení s Oscarem Isaacem a Maxem Minghellou tak vzniká úžasná "svatá trojice", která (alespoň pro mě) podala hodně slušné výkony. Když k tomu ještě připočtu scenérie a hudbu, tak tu máme prvotřídní historický film, který nutí inteligentího člověka položit si otázky: Kde jsme dnes mohli být, nebýt křesťanství? A co islám? Neprochází momentálně tím, čím procházelo křesťanství před 1700 lety? Já jen doufám, že se lidstvo poučí a nedopustí to, co dopustili římští císaři.... ovšem chtíč po moci je asi větší než víra. ()

Qitek

Po dějové stránce paráda. Vše už je tu řečeno. Nutno dodat, že s tím filmem mám jistý problém. Alejandro Amenábar je výtečný režisér a natočil to bravurně. Co je na filmu naprosto geniální je vývoj téměř všech postav! To mě dostávalo do častých úžasů. Co ale ty kokos je... za problém. Jen mi připadalo, jako by si občas Amenábar odskočil na kafe, nebo oběd, či na hajz a řekl všem, hele teď tak a tak a já se jdu vysrat. Nádherně nasnímané scény totiž střídají scény jakoby z televizní inscenace vystřižené. Jednou jsou davové scény vynikající, v druhých bije do očí zřetelný fakt, že někteří ani neví, co mají dělat a např sekají mečem a koukají kolem a kolem, kdo jim dá instrukce. A tak je to po většinu filmu. V jistých momentech si říkám páni, to je mazec, to je scéna, husí kůže na zádech, skvěle zahrané atd. A pak najednou si říkám, to si dělají prdel? Kdo je vede? Asi tak. Ale zůstanu u kladných vod ()

Mrkvič

Historický pohled na lidstvo, které si teprve formovalo představu o sluneční soustavě a o svých trapných vírách. Matematika a astronomie mi tu ani nepřijdou nijak zajímavé, jako mohl být zajímavý pohled na všechny ty náboženské fanatiky. Je to prostě taková jalové a navíc se dvěma tématy, která se k sobě moc nehodí. ()

skrblik007

Tenhle film by se mohl klidně jmenovat "vědecká odysea". Děj se zdá být na první pohled rozvláčný, ale jsou v něm brilantně zakombinovány všechny souvislosti a myšlenky - o vědě, třech náboženstvích, nestabilní politické situaci na počátku středověku, o lásce a vůbec myšlení lidí v tehdejší době. Neotřelé zpracování, jako by říkalo "k čemu vysoký rozpočet" (ne, že by byl malý, ale ani ne na úrovni Hollywoodu). Další plusy filmu jsou herci (s Rachel Weisz v čele), atmosféra, kostýmy a kamera. ()

hallelluja

Herecké výkony na úrovni hraného dokumentu. Akoby to ani nebol film, len ilustrovaná wiki pod heslom "Hypatia z Alexandrie". Moje filmové "ja" tak ostalo nenapapané, ale to matematicko-historicko-antináboženské mňaučí blahom. Za krásnu výpravu spokojná udeľujem hviezdičku, a za ten kop do prdele prvým kresťanom rovno dve. ()

terunka003

Drsné, tvrdé, zajímavé, náboženské, oddané. Zajímavě pojatý film o počátku rozdílů mezi náboženstvími a víry samotné. Víra v božstvo nebo víra ve vědu? Herecké výkony podařené, scény občas drastické. Poslední scéna ukamenování hlavní hrdinky byla dojemná a láskyplná. Film, který možná není pro každého. Proč se vždycky u takových filmů rozčílím?! ()

Maki89

zaujimavy filmik, utociaci na city, viery a ludi, no poukazujuci na vsetky tieniste stranky... pribeh Hypatie mi bol doteraz neznamy, no myslim,ze bol spracovany pomerne verne(vramci moznosti).. kazdopadne tie 2 hodiny nelutujem... Rachel Weisz sa ulohy zhostila imho na vybornu a film u mna vyzdvihol aj jej vykon... hudobny doprovod taktiez dobry a nejaky takyto film mi uz aj chybal... ved naposledy som videl hadam Kralovstvo Nebeske z "krestanskych velkofilmov"... aj ked... Agora nebol prave megalomansky - jeho velkost spocivala niekde inde... 8/10 ()

lennyd

Snad nikdy nebyla situace v Alexandrii napjatější. Čím dál tím víc obyvatelů města začíná konvertovat ke křesťanství, a nesnášenlivost vůči původnímu - pohanskému - náboženství vzrůstá (i díky později prohlašenému za Svatého Cyrilovi Alexandrijskému). Za této situace, kdy se pohané musí obávat o holý život, je velmi těžké pracovat, i když je Hypatia (Rachel Weisz) jen krůček od závratného objevu (který jde ovšem proti učení křesťanské církve), bude to možná krok nejtěžší... První co je potřeba podotknout, víra není to samé jako náboženství, ačkoli to většina nábožensky založených lidí velmi ráda spojuje. Přitom pod korouhví náboženství (a to nejen křesťanů) zahynulo v historii mnohem více lidí než pod rukama nacistů a komunistů. Bylo to tak odjakživa, a je to i teď - pokud má někdo jiný názor než tolerantní křesťané, je v lepším případě vyhnán do exilu, v horším případě ukamenován (Hypatia) či upálen. Zpátky k filmu - už jsem to někde psal, mám rád filmy, po jejichž skončení můžu nastartovat wikipedii, a něco si o hrdinech filmu přečíst (a dvojnásob mám rád, když to film vypráví alespoň částečně věrně). Jinak Alejando Amenabar netočí moc filmů, ale pokud už se do něčeho vrhne, tak to většinou stojí za to - a stejně tak je to s Agorou. Dokonale stvárněné prostředí podtržené výbornými hereckými výkony - prostě slast pro duši i pro oko ... ()

marvan

Amenábar si stejně jako v předchozích filmech vybral ambiciózní téma. A stejně jako v předchozích případech se nemůžu zbavit dojmu, že si dané téma nevybral ani tak proto, že by se ho osobně dotýkalo, ale právě z důvodu těch ambicí. Bezesporu pozoruhodné historické období i postavy se tu prezentují v černobílém vnímání na úrovni běžného mainstreamu, ovšem zahaleného do rádoby hlubokomyslného oparu. Neříkám, že ten film je špatný, jen mě irituje, jak se snaží vypadat jako něco víc, než doopravdy je. Ale to platí o Amenábarově tvorbě vůbec. ()

uiu

Každý tu film vychvaluje, ale já po jeho shlédnutí cítím zklamání. Nejsem zrovna fanoušek historických dramat, ale tu a tam se najde výjimka a myslela jsem, že Agora bude jednou z nich. Film si podruhé rozhodně nepustím ani se na něj nepodívám s někým jiným. Celý příběh se vlastně točí jen kolem toho, že pohané nesnášejí křesťany a křesťani nesnášejí pohany. Když křesťané vyženou pohany, tak začnou nenávidět Židy a ti jim to oplácí taktéž nenávistí. Na pozadí tohoto historického rozkolu sledujeme příběh mladé filosofky, která je až moc zaujatá studováním vesmíru a oběhem planet. Sice se v historii moc neorientuju, ale trochu pochybuju o tom, že v té době mohla žena vyučovat filosofii a vůbec být tak vysoko na společenském žebříčku, vůbec se opovážit vstoupit do senátu atd. Jiná žena v příběhu nevystupuje, takže je těžké říct, zda-li to tak bylo nebo byl jen záměr tvůrců dát hlavní roli krásné ženě, aby přilákali do kin i muže. Jelikož ale vedle Platona, Aristotela a jiných zvučných jmen nenacházím ženské jméno, tak se obávám, že volba postavy se neopírá o historické údaje a tehdejší přístup společnosti k ženě. Jediné, co se mi líbilo byl přístup, jakým je vykresleno náboženství, tedy jen snůška nesmyslů, díky kterým ve jménu Boha i mírumilovný člověk zabije svého bratra. Že něco takového dovolí Amerika natočit mě podivilo - a především kde jsou ty nenávistné hlasy z pozice Vatikánu, který se tolik brojil proti Šifře Mistra Leonarda a tento film jim nevadí? ()

Pavlínka9

Hodně silný zážitek, který byl zajímavý, jak svým námětem, tak tématikou jediné ženy v prostředí plném mužů, a přesto se oni často podřizovali jí. Film je hodně zajímavý z pohledu astronomie, jelikož se tam řeší zásadní astronomické otázky a vlastně se přichází na ty základní fakta a do toho je tam druhé téma - náboženské, které se staví do popředí. Hodně se mi líbilo zabírání důležitých momentů - při bojích mezi židy a křesťany, při rozhodujícím chvílích, které vždy děj posunuly dál, při chvílích napětí. Podle mého názoru je to velice zajímavé téma, jelikož na tu dobu - žena takového postavení mezi velkým množství mužů, kteří jí byli opravdu hodně dlouhou dobu oddáni a nakonec skončila jako ta nejhorší. Výprava a monumentalita - prostě skvělé :) ()

Nihlathak

Moje antipatie k náboženství křesťanskému byly konečně zhmotněny v kvalitním díle, které má auru, napětí, děj, historické pozadí (to je na tom to smutné) a nasrávací potenciál. To je u filmů pro mě moc důležité. Když mě film dokáže naštvat svým vyzněním, tematikou, když se tam děje příkoří a nespravedlnost, která mě zvedá ze židle, moc si toho dilmu vážím, protože to jsou ty emoce, které je dobře, když v člověku něco vzbudí. Nemělo by existovat zlo, úmyslná dezinterpretace, demagogie. Ale existuje a proto se musíme učit z vlastní historie. Až u tohoto filmu jsem si uvědomil, na jaké výši se v mé přízni pohybuje Rachel Weisz. ()

venison

Absolutně nechápu, jak křesťané můžou být dnes tam, kde jsou, když měli takové násilnické a kruté počátky.. Tento film je spíše dokumentem, který ukazuje tření několika silných náboženství jako je řecký polyteismus, judaismus a křesťanství. Obdiv zaslouží scenérie, kulisy a kostýmy, které byly nádherně propracovány do nejmenších detailů. Příběh byl na můj vkus poněkud plošší, postavy měly větší potenciál, než nakonec ze sebe vydaly.. ()

PetrVabruscak

No a co, že ve filmu pravděpodobně hned několik věcí nesouhlasí se skutečností. Nejslavnější kniha na světě taky nemluví pravdu a tehdejší kronikáři(křesťani) by se museli hambou propadnout, kdyby jejich kroniky byly bez cenzury(?). Autor ve svém filmu hlavně zachytil myšlenku: "Slepě věřící křesťan se zatemnělým mozkem spálil všechno vědění lidstva." Na pozadí tohoto hraného dokumentu se rozjíždí romance o nejznámější ženě té doby - Hypatii. Postavy mají vdechlý život, tak jak to umí jen Amenábar, proto s nimi budete sympatizovat a vytvoříte si během filmu vnitřní nenávist ke křesťanství. Po převrácení příběhu naruby, by Vám měla vyjít postava mučednice Kateřiny Alexandrijské, smyšlená postava žijící 100 let před Hypatií (ťuky ťuk na hlavu). ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale