showxman

Začíná to poměrně nevině nebeskou mechanikou, diskuzemi na akademické půdě a romantickým entrée. Později se však o slovo začnou hlásit náboženské neshody, mocenské a politické sváry, přerůstající až do občanské války. Více než silný emocionální příběh je pro mě Agora okénkem do historie a nevšedním příběhem o pozoruhodné ženě vědy a poznání, o níž se toho dochovalo žalostně málo. 7/10 ()

Paity

Ne, ne a ne. Agora mohla být skutečně něčím vynikajícím. Místo toho se z toho stara jakási historicko-náboženská slátanina, která jen "poučuje" a "moralizuje" o hodnotách doby rozmachu křesťanství. Naopak velice málo využitá možnost poukázat na dobu jako takovou a ne jen křesťanské víry, zejména na vznik a smysl Alexandrijské knihovny. ()

barlow

Učenec vs. náboženství, tak nějak by se to dalo velmi jednoduše shrnout. Skvělá výprava a kamera více než doplňují silné emoce vzbuzující příběh. Především zachycení zrodu nových a revolučních myšlenek učenců je skvělé. Po shlédnutí tohoto musí každý uznat, jak je elipsa úchvatná křivka.... ()

Adramelech

Film není historicky věrný. Zvláště zavraždění Hypatie křesťanskou bojůvkou proběhlo podstatně drastičtěji, než jak se ukazuje ve filmu. Podrobnosti lze najít na webu i s odkazy na dobové prameny. Jinak je ten film ale docela koukatelný. Líbilo se mi, jak Hypatia demonstruje oběh Země kolem Slunce po eliptické dráze. To však tehdy křesťany ještě neštvalo. Vadilo jim, že je Hypatia inteligentní, vzdělaná, emancipovaná, populární - a hlavně že je pohanka. ()

Bety88

Krásný atmosferický film, z kterého ta antika příno čiši(až na ty velmi naturalistické záběry, ty nemuseli být). Mám ráda Rachel Weisz proto jsem se na to hlavně dívala. Akorát mi vadil ten mučednický konec. I když je pravda, že životopisný filmy vždycky dopadnou blbě. Aspoň jsem zas o něco chytřejší. ()

Ještěřák

Přijmi ode mne tento dar. Je to kapesník s krví z mého cyklu. _____ Tenhle film je strašlivě zlý z toho pohledu, že tolik buranů, křupanů a vidláků na jedné smradlavé hromadě aby člověk pohledal s baterkou. A oni ještě vyhrajou! Holota nohatá! _____ Nula doopravdy zapamatovatelných scén, což se ale naštěstí nerovná nulovému napětí. Intelektuální sideline, představující diváctvu Hypatii jako hloubavou astronomku průkopnici, je IMHO mnohem zajímavější, než rozpuk křesťanství. _____ Ač zabíraje poměrně značné množství událostí, osobně bych AGORU ještě o pár minut ošmikal. _____ Vyvstal mi v hlavě problém ne nepodobný APOCALYPTU: je to docela svižný film, ale z určitého úhlu si ho hnusím. Přesto - více filmů z Egypta a přilehlých historicko-geografických oblastí, pls (65%). ()

Angelino

Ďakujem za pripomenutie ako my ľudia vieme byť neskonale a neuveriteľne hlúpi, povrchní a márniví a ako moc dokáže ovplyvňovať charakter, nech už v mene kohokoľvek alebo čohokoľvek... ()

iampatrik

80% Skvělé podání střetu náboženství (křesťanství) a vědy, jak po vizuální,příběhové stránce a dobrými hereckými výkony.. ()

Abiosis

*O LÁSKE K MÚDROSTI* Príbeh filozofie a príbeh náboženstva. Dva protipóly, ktoré sa v tomto filme stretávajú. A k vzájomnému spolunažívaniu oboch tu nedochádza, pretože pokým filozofia ponúka možnú interpretáciu javu, odlišný uhol pohľadu, náboženstvo je zobrazované ako striktné a dogmatické, bez možnosti protiargumentácie bez následkov. Je síce pravda, že i to sväté ponúka možnosť interpretovať, ale ak si toto právo nárokuje jeden silný, jeho uhlu pohľadu, jeho výkladu svätého písma, sa musí prispôsobiť ten slabý (a často slabý z vlastnej vôle). Hypatia je rímskou mysliteľkou a okrem toho, že je pohankou, je hlavne aj ženou, a to v dosť pohnutom období, kedy sa spojenie inteligencie a ženského pohlavia stáva nebezpečným. Kresťanstvo je vo filme zobrazované ako hlavný agresor a mnohých nábožensky založených divákov pravdepodobne takéto vykreslenie pobúri. Pre mňa ako neveriaceho je tento film však len potvrdením, že náboženstvo i okrem neodškriepiteľného pozitívneho vplyvu, vždy bol, je a bude aj zdrojom nezmyselného ľudského utrpenia. Verdikt v 1 vete: O múdrosti a kráse filozofie a astronómie a o odvrátenej strane vplyvu viery na ľudí na začiatku prvého tisícročia. 15.09.2010 ()

Prochy38

Moc pěkné historické drama. O žádný velkofilm se ale nejednalo. Film krásně popisuje dobu, kdy vrcholil střet mezi náboženstvími a do toho pokusy mladé astroložky a filosofky Hypatie přijít na princip vesmíru. Kostýmy, výprava, herecké výkony, všechno na jedničku. Dal bych 5*, ale... i když vím, že by se na to hledět nemělo, v zajímavostech jsem se dočetl, že tvůrci udělali takovou spoustu HISTORICKÝCH chyb, že nemohu. Každopádně příjemný zážitek a moc příjemný pohled na R. Weisz. ()

Landauer

Výjimečný film, který se v mainstreamu (ale i jinde) jen tak nevidí, s velmi silným posláním pro všechny doby, ovšem - neznám dílo, které by lidstvu otevřelo oči. Člověka po zhlédnutí dozajista napadne, kde bychom už mohli být, kdyby nebylo tupých davů, náboženského fanatismu, hlouposti a politiky. Nedá se nic dělat, ať už jsme vytvořili ledacos a objevili kdesi cosi, v jádru nejsme nic víc, než opice. Důkazů zná historie bezpočet a je dobře, že jsou tvůrci, kteří nám ji bez ostychu připomínají. ()

jasiska

"Why, then, should this assembly accept the counsel of someone who admittedly believes in absolutely nothing?" "I believe in philosophy." "Philosophy. Just what we need in times like this." Vysmieval sa hodnostár Hypatii. Prečo by sa mal človek zaoberať vedami, snažiť sa získať nové poznatky a spochybňovať "nespochybiteľné", keď v mene viery môže vraždiť, ničiť a šíriť bludy? Obzvlášť ak je ten človek ženského rodu, nemá čo premýšľať, vyjadrovať svoje názory, alebo nebodaj šíriť svoje vedomosti - mala by len rodiť deti a poslúchať manžela, lebo ten vždy všetko vie najlepšie. (V záujme jednoznačného pochopenia: tieto vety boli hrubo sarkastické!) Agora výborne zobrazuje ľudí, ktorí z najhlúpejšieho predstaviteľného dôvodu, kvôli náboženstvu, spôsobujú všetko utrpenie, deštrukciu a obmedzenosť poznania v histórii. Film bol úžasný, pretože nielenže snímok samotný nemal happy-end, ale o 1600 rokov neskôr sme sa stále happy-endu nedožili, lebo stále žijú takí istí "pravoverní" ľudia a aj napriek našej modernej spoločnosti, vede, vzdelanosti a tolerancii sa ich nevieme zbaviť. ()

slunicko87

Jeden z mála novějších filmů, který má hlavu a patu, u kterého dialogy dávají smysl a který je výborně vystavěný. Navíc vyplenění Alexandrijské knihovny je ta nejpůsobivější, nejsmutnější a nejtragičtější scéna, jakou jsem kdy viděla, kam se na to hrabe uslzený Titanic. ()

Myshkin

Rád tomuto dechberoucímu filmu odpouštím všechny fabulace a historické nepřesnosti (včetně detailů jako je Romulus a Remus pod kapitolskou vlčicí, viditelný Suezský průplav na záběrech Egypta z vesmíru a další věci, o kterých už psali mnozí jiní), protože to, co je na něm uchvacující, je jeho alegorická, symbolická rovina. Redukce filmu na pouhou kritiku náboženství není podle mě vůbec fér a znamená nepochopení jeho poselství. Hypatia je zosobněním čisté, upřímné duše, racionálního a nezávislého ducha, který je konfrontovaný s tmářstvím, duševní omezeností a vypjatou emotivností okolního světa. Takový duch to měl těžké v každé době a i v té většinově nenáboženské je to bohužel někdy stejné. Nesmírně silný a nadčasový příběh, při kterém jsem skutečně trpěl až fyzicky... ()

Itar

Nebýt té naprosto zbytečné linky se zamilovaným otrokem, mohlo jít o čistou pětihvězdičkovou podívanou, která by se navíc lépe držela skutečných událostí. Rachel Weisz je okouzlující jako vždy, vizuální stránka jede na plné obrátky a jako zrcadlo extrémistickému pohledu na náboženství to funguje skutečně dobře. Jen ten Davus, ten Davus... ()

vander19

Do tohto filmu sa mi ani veľmi nechcelo. Predstava hlavnej hrdinky ma nepriťahovala a tak sa Agora dočkala mojej premiéry, až keď som mal vyslovene chuť vidieť niečo historického. Prvé čo ma však potešilo bola produkcia CANAL+. Ich výroba ma vždy bavila, robia také tiché filmy, nenápadné, ale kvalitné. Agora mi pripomenula tú časť Big Bang Theory, kde Sheldon vypráva Penny ako vznikla fyzika. Presne takto som si aj ja predstavoval Agoru. Ako miesto, kde sa stretávajú ľudia a diskutujú. Ako preboha o tomto niekto mohol natočiť film s tak vysokým hodnotením???. Ešte počas výšky si spomínam ako mali baby na izbe plagát z tohto filmu. Aj to bol dôvod, ktorý ma odradzoval, Rachel Weisz mi na ňom prišla strnulá a nudná. Chvála pánu na výsostiach, že vo filme to tak nie je. Je očarujúca. So svojím IQ by v súčasnej dobe patrila medzi ašpirantky na Nobelovku. Premýšľa celý svoj život o pohybe planét, slnečnej sústave a to aj na úkor vlastného resp. súkromného života. Podstatou filmu je vyriešenie problematiky medzi kresťanstvom a zvyšnými pohanskými náboženstvami. Vlastne film odohrávajúci sa 1600 rokov dozadu rieši rovnaké problémy ako súčasný svet. Lenže teraz sú tými teroristami kresťania. Neveriacich vešajú a s ľadovým pokojom vypália Alexandrijskú knižnicu. Je to spor, ktorý dá sa povedať trvá dodnes. Medzi fyzikou a bibliou. Medzi 6 dňami stvorenia a miliardou rokov vývoja a evolúcie nášho vesmíru. Medzi týmito dvomi kameňmi stojí práve Hypatia (Rachel) a jej osobný boj za ochranu vedy, slobody prejavu a ľudského porozumenia medzi sebou. Film sa môže pýšiť skvelými časťami napr. krásnymi vizuálnymi zábermi na Zem z vesmíru, ale aj nudnými dialógmi, pri ktorých mi klipkali oči. Osobne som čakal viac. ()

KatRi

Efektní výprava, celkem neotřelý příběh, ale na druhou stranu ve výsledku naprosto zapomenutelný historický film, jakých tady už bylo...Snad jen na ty křesťany se nemuselo pohlížet jen jako na největší barbary světa - příliš jednostranné. ()

Charon11

Velmi slušně udělaný film, sestříhal bych to na 1,5 hodiny a ušetřil bych si pasáže, kde jsem se trošku nudil. Marně jsem hledal v začátcích křesťanství "Kdo do tebe kamenem, ty do něj chlebem!" asi to přišlo později :) ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale