Domec

Ze zacatku jsem si rikala, ze moje hodnoceni bude dost slaby, ale postupem casu jsem si zacala uvedomovat co timto filmem tvurci vlastne chteji rict. Doba byla kruta, kdyz jste byla zena a jeste k tomu chytra, tak vas nazvali carodejnici. Na tomhle díle je krasne videt, jak primitivni, nasilnicke a roztahovacne krestansvi vlastne vzdycky bylo. Nebo jak se lidi dali krasne manipulovat za pomoci viry. 4**** ()

(Z)denny

Tento snímek se mi velice líbil svojí výpravností a zároveň mě odpuzoval svým námětem. Střet náboženství a rozumu.. Střet manipulace a samostatného myšlení.. Bůh je jediný spravedliví a lidé jsou parchanti bezbožní. ()

Illy

Krásný film. A já se konečně dočkal. Křesťané (a jejich nejrozšířenější náboženství které IMHO může za historicky nejvíce vražd v dějinách lidstva) jsou zde vyobrazeni jako vraždící lůza. A svět může být znovu ve jménu Krista uvrhnut do temnoty.... Uf. Jsem se nějak rozčílil.. K filmu - úžasně vytvořená atmosféra, vynikající režie a hlavně herecké výkony. 85% ()

majo_svk

Agora rozpráva smutno-krásny príbeh o prvej žene filozofke a astronómke z Alexandrie. Hypatia bola neskutočne múdra žena a jej túžba po poznaní a vedomostiach bola úchvatná. Bola však pohanskou filozofkou v časoch, kedy sa začalo v Egypte násilným spôsobom rozmáhať kresťanstvo. Náboženstvo vede neprialo a teda neprialo ani samotnej Hypatii, ktorá bažila po nových poznatkoch a jej názory na svet boli výrazne odlišné od tých náboženských. Za svoje filozofické a náboženské názory bola nakoniec krutým spôsobom umlčaná. Zaujímavé úvahy a názory človeka donútia premýšľať a razom si uvedomí, aký bol staroveký svet múdry už len v pohľade na našu slnečnú sústavu. Veľkolepé, zmysluplné a dojemné divadlo, ktoré sa oplatí vidieť. ()

Chipešek

Zajímavý pohled na to, jak moc se církev vzdálila od myšlenek Ježíše a jeho raných následovníků za pouhé tři století. A úpadek pokračoval samozřejmě i dál... ale to už snad každý člověk vstřebal natolik, aby dokázal odlišovat náboženství od církve a neházel je do jednoho pytle. Několik historických nepřesností a pár hluchých míst. 70% ()

toi-toi

Krásny ale občas nudný a rozháraný film, ktorý nevie aký príbeh chce rozprávať - príbeh vedkyne riešiacej záhadu, neopätovanej lásky, vzostupu kresťanstva či súboja o moc..? Škoda, keďže rozjazd bol viac ako len výborný, avšak zaujímavosť filmu (nie obsahu) klesala, čím klesala i moja pozornosť a nakoniec i hodnotenie. ()

RomanHyde

Agora... kdyby byla natočena v čistě hollywoodské produkci, patrně by převažoval patos a klišé nad obsahem, hlavní roli by hrála krutost a zabíjení, či přeslazená romantika.. prostě by vznikl další historický "popcorňák" viz. Trója atd... Naštěstí hlavní slovo měl Španěl Alejandro Amenábár a většinu filmového ansáblu tvořili také Španělé. Vznikla tak velkolepá, struhující a poučná podívaná o odvážné ženě Hypatii, která byla ochotna pro lidské vědění riskovat vše a dokonce i položit život. Na pozadí tohoto příběhu se nám dostane vysvětlení jak to vlastně bylo s onou slavnou Alexandrií a její knihovnou, a také jak přemýšleli tehdejší vzdělanci o Vesmíru, kdy jich většina považovala Zemi za jeho středobod. Agora je vynikající. Amenabár uchopil látku z té správné strany a do přivětivé stopáže vměstnal vše zásadní tak, abychom nebyli zahlceni informacemi a také abychom se nenudili.. Velmi zajímavé jsou také "prostřihy" a pohledy skrze Boží oko!! Agoru nelze nedoporučit!! ()

Blue.Shark

Historické drama, které pojednává o náboženství, to je Agora. Po jeho shlédnutí mám zvláštní pocit. Připadá mi totiž, že kdyby neexistovalo náboženství, mohli jsme už dávno létat ve vesmírných lodích. Pokud jsou události, které byly ve filmu nastíněny pravdivé, je to nesporný důkaz o tom, že fanatická víra v jakéhosi mlčícího pašu nad námi je pouze k tomu, aby lidé mohli páchat cokoliv a odůvodnit to boží vůlí. To a také fakt, že víra, která není pouze abstraktní, rapidně zpomaluje rozvoj myšlení. Věřím, že kdyby ze dne na den celá planeta začala věřit v boha, tak do roka znovu skáčeme po stromech. To by asi stačilo...potřeboval jsem to ze sebe dostat. Film byl jinak opravdu poutavě natočený. Přestože jsem nevěděl, do čeho jdu, byl jsem upoután po celých 127 minut a napjatě jsem sledoval, co ti plesniví, tupí fanatici bez špetky vlastního rozumu zase udělají. Velmi se mi také líbila postupná změna názorů hlavních postav. A to město, ta architektura, to byla prostě nádhera. Ať už se mi to líbí, nebo ne, musím Agoru označit za emocionálně mimořádně silný film. Jo a abych nezapomněl: Agora je další z řady filmů, které ve mně podněcují brutální nenávist vůči jakémukoliv pitomému náboženství. A ať do mně blesk uhodí, jestli kecám! ()

Eterninox

Úchvatný, velkolepý, ale zároveň duchaplný film s výbornými hereckými výkony a odvážnou tezí, kterou předává chytře ale bez servítek. Víc si snad už nelze přát. Občas je sice až příliš okatě zaujatý, a některé scény mají o něco více pathosu, než řadový divák ocení, nicméně to nic nemění na tom, že anticky historické filmy by rozhodně měly vypadat méně jako Troja a více jako Agora. 85% ()

kluk z Na

Zpracování Agory se blíží božským výšinám a já marně vzpomínám, který historický film z posledních desetiletí byl výživnější. Našel jsem zde opravdu všechno od lásky až po brutalitu tehdejších časů, celé je to vložené do velice realistických ideí, fylozofických úvah, zrad a malicherných konů, za které by se nemusela stydět ani vláda ČR. Nepotřebuju znát přesná historická fakta a datumy, stačí mi vidět, jak je tento film pro diváka bohatý, k tomu abych poznal jeho kvality. ()

Vesecký

Ze začátku jsem se obával, že půjde o nějaký církevně-dogmatický film, jaké se točí v Itálii. Až jak plynul děj, ukázalo se, že jde o zobrazení protikladu slepé víry, která nezná pochyby, s vědou, která s pochybnostmi musí počítat. Samozřejmě je tu ukázáno, k jakým nesmyslným a tragickým koncům vedou nepřátelství mezi lidmi různého myšlení, kdy jedni vraždí druhé, aniž rozumově neumějí své činy vysvětlit. A zároveň je tu ukázáno (a v závěrečném slově krásně řečeno), jak tragické bylo pro rozvoj lidského myšlení přijetí monoteistického náboženství. Fanatik Cyril byl přece nakonec prohlášen jedním z Církevních otců! Postava Hypatie ztvárněná R. Weiszovou byla dominantní a nádherná tím, jak dokázala vše podřídit touze po odhalení tajemství pohybu nebeských těles. Jinak ten pel mel herců různých národností nebyl nijak výrazný. Ale hodnota filmu tkví v jeho myšlence - a tu dokázal Amenábar (proč to je vůbec španělský film?) ztvárnit mistrně. ()

VictorMartel

Přesvědčivost raného evangelia spočívá především v jeho emancipační agendě, a kdo chce tomuto stádiu expanse přiznávat víc než atraktivitu čistě politickou, je prostě naivní anebo ignorant; všechny o nejnižší kastu se opírající revoluce vypadají stejně. Zajímavé je i to, že jak je stále méně těch, jimž se lze s ohledem na původní program pomstít, posedlost si vynalézá další a po pohanech následují Židé. Bez těchto hrůzných počátků by křesťany historie zaznamenala asi jako farizeje, saduceje, esejce, gnostiky nebo nějakou jinou sektu, zkrátka bychom se o nich dovídali spíše při humanitních studiích než v běžném denním kontaktu s jejich stavbami, politickými stranami atd. Aby dnes mohli pohodlně čistě „věřit“, museli dřív vraždit, protože bez toho by se později ani nedověděli, v co že mají věřit (žádná moc, žádný zájem o něčem diskutovat, žádné koncily; podobně jako jiné nauky by dnes křesťanství nebylo téměř reflektované, vůbec by se k nám v takové míře nedostalo, kdyby se brutálním obracením barbarů a přes tisíc let trvajícím masakrováním všeho cizího neprosazovalo na úkor dnes uznávaných svobod). Ale při hlubším zamyšlení a poctivě uvažováno, křesťanství neubralo ze své děsivosti a arogantní iracionality. Zvláště rád mám jeden Dawkinsův podiv nad tím, že zatímco čtyřletého trockistu nebo marxistu bychom považovali za něco zcela nepřirozeného, ba nepředstavitelného, takže nás ani nenapadá o tom vůbec přemýšlet, takto včasná indoktrinace křesťanstvím mnohé z nás ještě vůbec nezaráží. Chaosem postupující christianizace popletená hlava zoufale prohodí: „Já nevím, v co věřím.“ Proti tomu Hypatiina námitka „já o své víře pochybovat musím“ vyjadřuje samo jediné vyznání filosofie, původně znamenající souhrn všech vědeckých zájmů usilujících o pochopení podstaty světa a našeho místa v něm (logika, fysika, metafysika, noetika, ethika), vždy ale vrcholící v skepsi. ()

Copcorn

Tento historický výpravný film s náboženskou tématikou a poměrně silnými charaktery jen potvrzuje to, že historie se opakuje. Samozřejmě, že by se pár much našlo (Historické nepřesnosti a někdy až příliš nudné chvilky) ,ale velký plus je, že snímek pracuje se silnou symbolikou a nese s sebou v dnešní době dost akuální téma a myšlenku. ()

ddf76

Povedene historicke drama ze 4 st. n.l.. Rachel Weisz velmi dobra. Jinak pro vsechny Hypatia neobjevila, ze Zeme obiha po elipse na to prisel az Kepler, je to jen fabulace scenaristy a rezisera. Necekejte od filmu, ze jsou presne zachycene historicke udalosti. ()

KOZEL84

Pro ty kteří po přečtení obsahu nepochopili jak tohle skončí,můj komentář obsahuje SPOILER (a to nemluvim o tom,že jde o historický film-intelektuáLOVE-vy se mi jen zdáte!).Speciálně pro defa korunka,Eodeon a Maher.Těšil sem se na film ze starověkého Egypta,ale tady se pořád řeší jenom nástup křestanství.Pomalu sem si ani nevšiml že se to odehrává v Egyptě.Mohlo to být kdekoli.Rachel Weisz byla ucházející i když její tragický konec mi byl úplně šumák (to je ten spoiler!),protože emoce se tu nekonají-to sem chtěl říct tím spoilerem.Hodně mě to zklamalo.Snižuju na dvě.Tohle prostě není absolutně ničím originální ani vyjímečné.Předvídatelné od prvních minut.Poslouchat to že křestani sou pokrytecké svině už nudí i mě.A ještě něco:tohle sou komentáře!!!! Ne recenze!!! ()

warrenur

Vynikajuco natocene a pre mna az deprimujuco jasne, ako to s Hypatiou nakoniec dopadne. Musela byt uzasnou zenou, avsak svojim narodenim mentalne predbehla svojich sucasnikov o storocia. Rachel som vnimal uz v jej filmovych zaciatkoch velmi pozitivne a taktiez tu je vyborna. Ako v mnohych podobnych filmoch aj tu mi bola vyslovene odporna tupa masa, lahko zmanipulovatelna a nemysliaca. Clovek vidi, ze ludstvo sa za tisicrocia zmenilo len malo. Sice toho vie neskonale viac, ale dianie v sucasnom svete, nas mnohokrat nechava s krutiacimi hlavami. Myslim, ze film zasiahne kazdeho. A ked nie to, tak ho aspon prinuti k zamysleniu sa nad .... ()

ashtangi

Skvělé, ale často nudné. Možná je to způsobeno hlavně tím, že jsem od toho čekal opravdu moc! Amenábar a Rachel Weisz...prostě jsem čekal něco ohromujícího a to se mi nedostalo. Celou dobu to bylo zajímavé, ale nic víc. Konec mě však dostal. Hudba nádherná! Soundtrack se opravdu povedl. ()

xargos

Příběh, který mne doslova přenesl do doby končícího "pohanství" a brutálního nástupu křesťanství. Příběh ženy, myslící bytosti a přesto - nebo spíš právě proto - odtržené od hvězd a zašlapané do prachu.. Příběh, který ukazuje, jak každá civilizace může požírat své vlastní děti a tmářství a slepou víru povyšovat nad vědu i svobodu. Tiše jsem Hypatii fandil a věděl, jak vše (musí) dopadnout. Varování - každá generace má své hlasatele "jedině pravých pravd" a každá je nepoučitelná. Bohužel. Souhlas s galadriel - metaforické přirovnávání křesťanství k dnešnímu islámu. Jakákoliv idea může končit v krvi, pokud se jí chopí fanatičtí vyznavači. Agora má ode mne plný počet hvězd. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale