subic

Proč jsem to chtěl vidět? No jasně přeci kvůli Rachel. Malou roli tu má i big black man George Harris. Tohle je příběh z egyptské Alexandrive na konci 4. století n.l., kdy byl Egypt už čtyři století pod nadvládou skomírajícího římského impéria. Máme tu 3 znepřátelené skupiny, Židy, rané křesťany a pohany, jak jsou nazýváni ti, kteří stále věří ve staré egyptské bohy. A mezi nimi je krásná a vzdělaná filozofka Hypatia, která brání všechny staré spisy uložené v Alexandrejské knihovně. To se ale nelíbí křesťanům, kteří ji nakonec ukamenují, potom její tělo spálí na hranici. Historicky zajímavé, ale jako film plný triků chrámů a absence napětí za 55% ()

nula87

Spokojenost - výpravný, inteligentní příběh plný emocí. Aménabar je zárukou kvalitní evropské filmařiny. A kdyby to někdo náhodou nevěděl, dost se tady dozví o základech toho náboženství, které je postaveno na lásce, odpuštění a toleranci... 80% ()

fordhont

Důležitý historický film, u kterého je třeba mít otevřené oči. Jak jedna církev zastavila vývoj lidstva v oblasti vědomostí na více než 1,5 tisíce let. Mám obavu, že lidstvo ve své blbosti si vždycky najde nejakou dogmatickou pomatenost a pokud neexistuje nepřítel, tak si ho vytvoří. Film byl pro mě ovšem zdlouhavý (za což spíš může ta zobrazená lidská hloupost). ()

honzia

Parádní film, který zachycuje přerod jednoho vzdělaného světa k druhému. Ukazující jak snadné bylo, je a bude ovládání davů skrz cokoli, co nabízí nějakou zdárnou alternativu lepšího mnohdy jednoduššího. Jak se vše dá vysvětlit tím nejhorším způsobem a jak davům často chybí racionalita. Jak těžké je být názorově odlišný. Do zhlédnutí Agory jsem o tom příběhu nevěděl nic, po zhlédnutí jsem si zapátral aspoň na internetu. Jako vždy je to umělecky zkresleno, ale bravurně pojato a převedeno na filmové plátno. Nemám výtek. ()

Demonn

Celý film se točil okolo toho, jak je náboženství zvrhlé a zbytečné a to je na dobrý příběh zoufale málo. Život hlavní hrdinky se zase točil okolo toho, co je všem dnes dobře známé a člověk skoro žasne, kolik tenkrát dalo práce to všechno rozklíčovat :D. Ale bylo poučné to vidět...člověk si zase připomene, že věřící jsou jen vymyté mozky. 60% ()

jack_scott

Historické drama, které zdaleka neuchvacuje jen zasazením a výpravou. Daleko lepší je příběh samotný, který vypráví o lidské malosti stejně jako genialitě na pozadí dramatických dějinných událostí. Jistě, které jiné místo v pátém století by lépe zobrazilo staré pořádky tváří v tvář okolní (a budoucí) zkáze než právě Alexandrie. Místo pro film tedy ideální. Konflikt omezenosti lůzy versus genialita jedince je podán úplně skvěle, takže ani nevadí že lůzou a nepřítelem je vlastně rané křestanství (lůza je problémem koneckonců vždy a stále) a hrdinkou (mně vrcholně nesympatická) Rachel Weisz, stylizovaná do role moudrého racionálního člověka. je to podáno tak dobře, že filmu nemám co vytknout. To ani nepamatuji u neasijského novějšího filmu.... ***** a 100%. ()

Weirdman

Nekonečný cyklus, žiadny break a prúd krvi neprestáva. Ľudia boli, sú, (budú?) stále rovnakí obmedzenci - veď načo dráždiť elipsu, keď stupídny kruh je tak vyhovujúci... (●) ()

Stromek

Jeden z druhů filmu, kdy má sto chutí si sehnat Martyho stroj času, vyzbrojit se v komandovským stylu a prostě to tam vyřešit maximálním masakrem :-) ... a neříkejte, že jste neměli někdy takový pocit :) ()

sirrgulo

Agora mě jen utvrdila, že je možná lepší nebýt nijak nábožensky založený. Několikrát v životě se mi do mysli vloudila myšlenka, že by bylo fajn nenarodit se do rodiny a společnosti plné atejistů. Vždy jsem si řkal, že přeci něčemu musím věřit. Nemyslím, že ve své podstatě je víra špatná věc, to si netroufám tvrdit. Lhal bych. Ale jak snímek (i celé dějiny) moc dobře ukazuje, dá se opravdu jednoduše zvrhnout k fanatismu a výklad písma svatého může jeden obratný řečník snadno překroutit, jak se mu nejlépe hodí. Chytrý člověk, který by zasloužil uznání, je tak vytlačen na kraj společnosti nebo dokonce sprostě zavražděň ve jménu božím. Pochybuji, že tak to během své oběti a přikování na kříž Ježíš vážně chtěl. Takže nakonec klobouk dolů, že si pan režisér troufl a podal nám opravdu povedený obraz fanatického zneužívání víry. Navíc jeho křesťané už jen svým vzhledem opravdu hodně připomínají muslimy. Už jen za to zaslouží plné hodnocení, ke kterému navíc mílovými kroky dopomáhá opět skvělá Rachel Weisz. ()

GoldenGecko

Řešení dvou problémů je poslání celého filmu - na jedné straně se Hypatia snaží objevit jak svět kolem nás vlastně funguje a zároveň se vyhrocuje náboženský konflikt - křesťanství se snaží ovládnout Alexandrii. A oba tyhle problémy vysí nad celým filmem a až na konci se můžete dočkat jejich rozuzlení. A to je taky problém pro diváka - film vás ze začátku ohromí svou výpravou a atmosférou, ale pomalým těžkopádným tempem spěje k pořádné zápletce, té se de facto dočkáte až na konci. Ale po "rozmotání" vám dojde, co všechno film vlastně skrýval - nejenže pojednával o náboženství a jedné filozofce, je to i příběh o věrnosti, lásce, zradě.... Až ke konci vám dojde, jak velký příběh to vlastně je. A mě speciálně dostal Oscar Isaac, filmový Orestes, a zaujal mě i jako King John, takže se asi začnu zajímat o jeho další filmy :-) ()

dzules

dávám čtyři a přiznávám že ta čtvrtá je za námět. Film se zabívá dost ožehavým tématem, které mě oslovilo, což mu dává jisté výhody. Rachel je výborná herečka, o tom není pochyb. Také kulisy jsou krásné. Linie příběhu je poměrně předvídatelná a tvůrcům se nepařilo příliš povznést příběh nad onu nadpozemskou úrověň, záběry z vesmíru příliš nefungují a neuspěla ani snaha ukázat malichernost lidského bytí v porovnání s vesmírem. Nic méně námět a celková myšlenka filmu zapůsobila. Jetě více emocí by znás tvůrci vyždímali, kdyby zvolili jinou hudbu. ()

Emilii

Žena, pokud je chytrá je velmi, velmi nebezpečná. Je úplně jedno jestli je to ve 4.století n.l. nebo dneska, je to fakt jedno, chlap to neztráví - nikdy!!!! Hustý!!!! ()

maty-maty

Film o domněnkách, dohadech a fanatismu ve jménu boha. Nejhorší činy se dějí ve jménu toho kdo "nás" prý stvořil. Odvolávají se na boha a v jeho jménu konají hrůzné činy. Do dnes nikdo nedokázal existenci boha a už vůbec nikdo jestli to je muž, žena, běloch, černoch. Lidé věří jen tomu čemu chtějí věřit a chovají se jako ovce bez mozku. Jsem znechucen co lidi sami sobě dělají a to není jen ve 4stol. n. l., ale do dnes lidi zabíjejí, mučí smilní ve jméně těch "svatých". Vlastně za všechno můžou jen domnělí bohové. ()

benny159

V prvom rade musím povedať, že moje hodnotenie nezodpovedá tomu, ako sa tu niektorí vyjadrili, že kresťanstvo a všeobecne náboženstvá sú k ničomu. Nebudem tu nič obhajovať. Ja sám som kresťan a som na to hrdý. Samozrejme v začiatkoch kresťanstva a v tej dobe bola morálka niekde inde. Boli to kruté časy a veľa kresťanov boli len zmanipulované ovečky v dave, ktorý riadilo zopár ľudí. Takto to bolo ale nikto nemá právo odsudzovať za toto súčasných kresťanov. Film mal inak krásnu výpravu aj príbeh. A Rachel Weisz to zahrala na jednotku. ()

aggatka

Milujem historické filmy ale čo bolo toto?po technickej stránke to bol dokonalý film ale čo ten zbytok?Je to celé strašne rozťahaná nuda. Hypatia a jej rozmyšlanie nad elypsou mi doslova vadila a len rozmyšľala a rozmýšľala do toho nejaký ten boj prebehol a zas sme boli len pri tom premýšľani nad elypsou :-) ach...a tak som sa tešila. ()

p.i.t.b.u.l

Jak jsem již několikrát předtím psal, historické filmy mám velice rád a proto jsem se i na tento těšil. Trochu jsme byl však zklamán co se týče bitev, o to více to bylo nahrazeno poutavým příběhem, který mně nenudil. Jak to tedy jen shrnout? Opět tady máme film s náboženským problémem. Na jedné straně pohani, na té druhé křesťani. Jak je to již v historii zvykem, opět za veškeré problémy může náboženství. Pohani a křesťani se neshodnou a začne mezi nimi válka. Křesťani se snaží dobýt město Alexandrii a zničit vše co jim přijde do cesty. V tomto městě žije i známá astroložka a filozofka Hypatia, která se za každou cenu snaží zachránit vše z knihovny, kde se nalézají veškerá moudra jejich předků. V době nepokojů se stále snaží učit své studenty vědu, aby nevnímali nepokoje, které jsou na každém rohu města. Bohužel křesťani jsou stále více silnější a město ovládnou. Jak to dopadne si budete muset zjistit sami. Co se mně na tomto filmu líbilo byla chytlavost děje. Krásně zpracovaný, bez zbytečných kliček, s dobrým příběhem, který Vás prostě nutí přemýšlet. Kdo však čekal nějaké větší bitvy jako já, toho příliš nepotěším. Je tam sice pár scén, ale ty nestojí ani za zmínku. Rachel Weisz mám rád, filmy s ní mně většinou baví a tady jsem s ní neměl sebemenší problém. Pro mně trochu překvapení ( příjemné) a já tento film doporučuji. ()

warpcore

Tak málo nám cirkev ako inštitúcia dala a tak veľa nám vzala. Odsudzovať kresťanstvo ako filozofiu je nezmysel, tvrdo však odsudzujem ľudí, ktorý si náboženstvo vysvetľujú podľa situácie a neváhajú ho použiť na zákernú hru s človekom, ktorého vyznaním je humanizmus a porozumenie. Len človek a jeho podlosť je tou známou krvavou stigmou kresťanstva, časuodolným tetovaním so znakom smrti. Agora je nádherný film, ktorý je však plný krutosti. Navzdory tomu som očarený spôsobom, akým som to pri prvom počutí názvu "Agora" vôbec nečakal. Vďaka Alejandro ! ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale