Brutálně syrová freska o cestách, jakými neapolská camorra ovládá všední život lidí. Jsme ve světě, kde jediným zákonem je násilí, jedinou hodnotou moc a jedinou řečí štěkot zbraní. Jde o nadvládu nad trhem s narkotiky, s nebezpečným odpadem a dokonce i s oblékáním. Film vznikl na základě knihy Roberta Saviana, která se v roce 2006 stala rázem bestsellerem. Na nedávném festivalu v Cannes získala Gomorra Velkou cenu. (MFF Karlovy Vary)

Krasus

Mám smíšené pocity.Gomora není určitě špatný film,ale zkrátka jsem ho nepochopil jak bych měl.Chvíli mi to připadalo jako nějaké cikánské kšeftíky,poté jako nějaká poetická idea násilí.Vůbec jsem nepochopil ty dlouhé scény,které o sobě vůbec nic nevypovídaly a už vůbec jsem nechápal ty střihy.Zdálo se mi to příliš amatérské,příliš senzacichtivé ale dost okázalé.Dost mi to připomínalo Sametové vrahy,které jsou ale tak nějak upřímější.Potěšily mě odkazy na Tony Montanu,ale zase,omílat pořád dokola tu samou frázi vážně není cool.Je zřejmé,že se to chtělo co nejvíc vzdálit předloze a musím říct,že se to filmu povedlo i když nevím jestli je to dobře či špatně.Nicméně italská kinematagrafie je pro mě zatím španělská vesnice. ()

navorski

Skvělé. Až dokumentárně objektivní mozaika o mafii. Kmotra bych po shlédnutí tohoto přirovnal asi k Babičce Boženy Němcové. Ode dneška si budu pamatovat jméno Matteo Garrone. ()

ZkuKol

Velmi zajímavá sonda do světa neapolské mafie Camory. V italských hercích se takřka nevyznám, což je vzhledem až k dokumentárnímu pojetí filmu velké plus. Tvůrci se nazastavili před ničím, ale zároveň jim šlo o to, zobrazit věci tak jak jsou, jak se odehrávají a tudíž nehrozí, že by vás znechutila nějaká naturalistická stylizace. Bohužel filmu schází silný příběh, ne že by nudil, ale těch pár dějových linek je až příliš jednoduchých a některé zcela postrádají vyústění (pěnězonoš) a téměř všechny náboj či šťávu (snad až na uvědomělého Roberta). Ve výsledku tak vznikl film velmi zajímavý, ale poznání méně zábavný... 75% ()

Arkanoid

Veľa postáv, málo intenzity. Mozaikovitý dej rozbíja tempo do viacerých postáv a tým oslabuje myšlienku. Týmto seriálová Gomorra našťastie netrpí, navyše ukazuje neapolské Secondigliano s lepšou kamerou. ()

DavidS.

Nikdy by mě nenapadlo, že film podle bestselleru Roberta Saviana, za nějž mu mafie vyhrožuje smrtí, může být tak zoufale nudný, neosobní a s přepálenou stopáží (mnoho dlouhých, zbytečných a statických záběrů)... Snímek má sice svou informační a dokumentační hodnotu o tradičním problému italského jihu, ale dát vyšší hodnocení jen kvůli tématu, by bylo neobjektivní a alibistické. ()

klukluka

Klepu se tady z toho zimou, něco podobnýho se mnou žádnej film nikdy neudělal. Děsný, jak si pod sebou jako lidstvo dokážeme podřezávat větev. ()

cab

Jeden z nejnovejsich pokusu pokryt pusobnost neapolske mafie nebo-li CAMORRA. Cely italsky tym si vzal velke sousto a kdo film videl, da mi za pravdu, ze kdyby se reziser soustredil na urcitou skupinku, udelal by lepe. Pricemz odbihat od jednoho nedoreceneho tematu k druhemu zbytecne film kouskuje a clovek je zmateny od zacatku do konce. 50% ()

showxman

Bez děje, bez hudby a přesto dokáže zaujmout. Hodně lidí tady vyzdvihuje režiséra za to, že dal snímku "syrový" nebo "mrazivý" rám, ale málo kdo si uvědomuje, že to prostředí Neapole a zejména ona nechvalně proslulá Scampia je opravdu taková. Šedá nevábná realita s nejistou budoucností, ve které muže za každým rohem čekat kulka kvůli pár euro. Ke škodě snímku je jeho neúměrná stopáž a dějová nejednotnost, kdyby příběhy byly navzájem propojené jako např ve filmech A. G. Iñárritu, snímek by to posunulo někam úplně jinam. "Až zabiješ dvě děti, jak asi budeme v okolí vypadat, až to lidi zjistí?!" ()

kolemjdouc

Tahle Gomora je spíš dokument.Aspoň kniha je tak napsaná.A tento film je autentičtější než seriál Gomora.Ten je spíš o komerci.Vydělat na něm.V obou případech je to ale tragedie země a průser všech vlád tam.Tady to po 89 byla taky řádná divočina.Mrtvoly kam se podíváš! ()

MulaNula

Zajímavé, ale dlouhé. Nevšední, ale nudné. Nijak oslnivý "dokument" bez příběhu či nějaké vyšší myšlenky. Akorát zdokumentované praktiky mafie, které zas tak tajné dnes již nejsou. Nijak oslnivé ()

ThomasCrown

Tento film beriem ako výsek zo života Camorry a ľudí na ňu napojených, a preto sú niektoré scény trochu zdĺhavé a film by si zaslúžil skrátiť stopáž alebo aspoň prestrihať, aby bol údernejší. To však nič nemení na fakte, že každá scéna, kde bola použitá zbraň bola skvelá, najmä hneď tá úvodná. Filmu vôbec nechýba nádych krutej reality, ten je možné vidieť či už v scénach z textilných tovární, alebo pri likvidácii odpadu, no najlepšia scéne pre mňa zostane tá, keď sa zmenil môj pohľad na vodičov kamiónov. ()

Abiosis

*MAF STORY* Film ma udržiaval v pozornosti prvú polhodinu; akosi som nevedel, čo ma čaká a všetci tí herci-neherci, prirodzene pôsobiace dialógy, reálne exteriéry a mierne roztrasená kamera, podčiarkujúca autenticitu rozprávaných príbehov, ma udržiavali v napätí. Od filmu majúceho charakter takmer drsného dokumentu by som čakal silné a výrazné momenty, avšak nič ma nedokázalo uchvátiť, pohoršiť, znepokojiť a jediný dôvod, prečo som film dopozeral, bola zvedavosť, ako sa to všetko skončí. Avšak on len jednoducho plynul tak, ako plynie váš život, len v značne drsnejších kontúrach. Príbehy, z ktorých pozostával, sa napokon skončili - jeden lepšie, druhý horšie - a ja som si mierne ponadával nad svojim rozhodnutím dať filmu šancu a dopozerať ho. Verdikt v 1 vete: Radšej si dať taliansku pizzu. 04.11.12 ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Camorra verbuje stále viac mladých ľudí, ktorí fascinovaní zločineckým podsvetím a ľahko zarobenými peniazmi."     Dokumentárne ladená dráma zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá na minipríbehoch niekoľkých postáv zobrazuje praktiky neapolskej camorry. Robí to nepochybne dobre, ale mne sú praktiky nejakých dementných mafiánov úplne ukradnuté, čo, priznávam, je čiastočne aj moja chyba. Ten ich svet mi je strašne cudzí, vôbec ho nechápem (alebo nechcem pochopiť), tie ich tupé ksichty ma vyslovene odpudzujú, doslova sa mi z nich obracia žalúdok. A akoby toho nebolo dosť, pri sledovaní výjavov zo života mafiánov som navyše nútený počúvať aj príšerne plytký taliansky popík. Vďaka aspoň za postavu Toniho Servilla (podnikateľ Franco), ktorý vnáša do tých primitívnych pomerov feudálnej spoločnosti aspoň trochu inteligencie (aj keď to je samozrejme poriadny hajzel). Napokon ma niektoré postavy a časti ich príbehov aj celkom zaujali, hlavne spomínaný podnikateľ Franco, krajčír Pasquale a účtovník Ciro. Body, ktoré odo mňa film získava, sú predovšetkým za to chvályhodné svedectvo a iba v malej miere za použité filmové prostriedky. Videný 120-minútovy režisérsky zostrih z roku 2020. ()

Mikino00

Polodokumetární styl mi nesedl, příběhy by lépe vyzněly samostatně a ne takhle rozkouskované. Navíc na tak brutálně dlouhou stopáž nemá film dějově moc co nabídnout. Je to sice syrová a poukazuje to na palčivé problémy s mafií, ale jen těžko film osloví, má v sobě jistou odtažitost. ()

EllienPM

Velká bída. Tohle nekonečně dlouhé náhodné spojení několika linek, natočené dokumentárním stylem bez špetky sex-appealu, se dá dokoukat jen s největším nasazením. Se stejnojmenným dokonalým seriálem nesrovnatelné. Pro člověka, který ví, nepřekvapivé. Snad jen zaujme pár lokací, autentických míst, reálií a zejména závěrečné zhodnocení. Kdo sleduje v originále, může mít osypky z častých hlasových indispozic některých zúčastněných. Chápu, že je to dokumentární nepřibarvení reality, ale je to moc dlouhé a nudné a koneckonců ty linky s oděvnictvím jsou zažité stokrát. ()

mira007

Syrová atmosférická italská gangsterka, jejíž název odkazuje na slavnou knihu Roberta Saviana, který jako rodák z Neapole popsal fungování italské zločinecké skupiny cammora a od té doby má policejní ochranu. Knihu jsem četl a moc s filmem nemá co společného snad kromě atmosféry společnosti jejíž chod určuje organizovaný zločin.. Filmu ubližuje to, že nemá děj, ale hlavně příchod fantastického stejnojmenného seriálu vedle kterého je tento film amatérská nezábavná věc. ()

gumolit

(1001) Tešil som sa na tento film už len z počúvania a to že je medzi 1001 movies ma k nemu priviedlo.  No nie je to  veľmi dobré, dostali sa skôr sklamanie. Chaotické prelínanie príbehov mi prišlo ako veľmi zlý ťah a hlavne z mafiánskych talianskych filmoch je najslabší. Ťažko to sledovať,. Ak sa len snažia dostať slovo o mafii, dokument by v tomto prípade fungoval oveľa lepšie. Z 5 rôznych dejových línií bol zaujímavý len jeden príbeh. ()

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009