Brutálně syrová freska o cestách, jakými neapolská camorra ovládá všední život lidí. Jsme ve světě, kde jediným zákonem je násilí, jedinou hodnotou moc a jedinou řečí štěkot zbraní. Jde o nadvládu nad trhem s narkotiky, s nebezpečným odpadem a dokonce i s oblékáním. Film vznikl na základě knihy Roberta Saviana, která se v roce 2006 stala rázem bestsellerem. Na nedávném festivalu v Cannes získala Gomorra Velkou cenu. (MFF Karlovy Vary)

Hjuud

Nevím, zda to přišlo jenom mně, ale film mi přišel značně složitý a těžko srozumitelný. Přesto však byly některé scény působivé. Proto hodnotím lehkým nadprůměrem. ()

bohhous22

Realno je z toho cítit celkem fine.Lepší dvě. Suburra je o sto kroků vpředu . Jestli toto téma Italové zamýšlí dál do budoucna (od Gommory přes Božského az po Suburru ),tak další celovecerak o mobrealite Italských velkomest by nás mohl posadit na prdel. ()

LuckyK

Zajímavé možná jen jako dokumentární film, ale z filmového hlediska jako spektákl o ničem, bez děje a příběhu. ()

Orhalmi

Syrový film, ale od tak oceněného filmu jsem čekal více. První půlka byla vysloveně nudná, popisná část, jak se žije na spodině italské společnosti. Druhá půlka pak už s docela slušným spádem, místy absurdní, ale asi to tak bohužel je. CHobotnice je prostě silnější, jiná než před lety. ()

jusek

Rozhodně se nejedná o film pro milovníky amerických mafiánských ság. Mnozí si stěžují na absenci klasického příběhu, ale Gomorra odpovídá na otázku, co je dnes mafie vůbec sama o sobě. Zcela bez idealizace postav podává obraz o denní rutině jejích příslušníků, kteří "pracují" v různých odvětvích zločinu. Nejenže ovládají drogový byznys, ale rozšiřují svoji působnost do moderních forem trestné činnosti jako ilegálnímu obchodu s nebezpečným odpadem nebo ilegální výrobě textilu (obchod s módou v Itálii dosahuje astronomických obratů). Pro mnoho diváků je jistě zděšením zjištění, že poměry panující v neapolské Scampii připomínají prostředí gangů z latinskoamerických velkoměst. Během svého pobytu v jinak nádherné Neapoli jsem zaplaťpánbů do této čtvti nezabloudil. ()

v3s

Mohlo by to být dobré, ale je to vleklé, utahané a bez znalosti pozadí i vcelku zmatené (kdože je s kým proti komu). Rozjíždí se tam pár zajímavých příběhů, které buď průběžně vyšumí nebo prostě zmizí. Nejpřínosnější je asi závěrečné shrnutí. ()

yatan

Gomorra ma vsetko co cakam od tohto zanru umeleckeho filmu..ma jasno, ma strucne, ma k veci, ale hlavne - ma neskutocny STYL. ()

bobin

Film je natočený dokumentárním způsobem a zobrazuje několik dnů italské reality . Zápletky jsou hlavně z mafiánského prostředí násilí a pěnez . Vadí zde spousta postav , prakticky chybějící děj a dlouhá minutáž. ()

gotham

Možná autentický film o mafii, ale pro filmové plátno to není zrovna to pravé. Přijde mi to nepřehledné, neorganizované, nemastné neslané. Také herecké výkony jsou dost bídné, jediné plus je zachycení atmosféry, takové té šedi, bídy a utrpení tamního prostředí. Narodit se a žít v tomto prostředí, nic záviděníhodného. 30% ()

Fosgo

Kaleidoskopický pohled na neapolskou mafii. Gomora je všudypřítomná, vše si hlídá, kontroluje, nikdo si není jist před její mocí. Pupkatí strejcové, jen tak mezi partičkou karet, rozhodují o bytí či nebytí. Zabití je norma, zdánlivě jednoduchý způsob řešení konfliktů . „ Je válka“ často ve filmu zní, válka s policií, s dalším klanem…. Sociální závislost chudinského sídliště na mafii není ani skrývaná, jakož i touha nezletilců pro ni pracovat, protože jiná práce vlastně ani není. „Jen čekám na rozkaz“ zní z úst jednoho bezejmenného „hrdiny“. Vypjatá je scéna náboru mladíků, vystavených zkušební střelbě do vlastních těl, běžnou a častou scénou zase roznos drog i výplat..... vše dohromady vyvolává pocit bezútěšnosti. Jde o život, opravdu. Velké množství postav a žádný jednotící příběh, taktéž přílišná délka a občas rozostřená kamera, jsou asi hlavní nedostatky filmu. Vlastní, takřka dokumentární výpověď je však natolik silná, že divákem otřese.. Vzestup popularity celovečerních dokumentů ovlivňuje hraný film tu více, tu méně, vliv je však znát. Několik hraných filmů popisuje současnou realitu se silným dokumentačním a sociálním citem, Gomora je jedním z nich. ()

tubera

Knihu Roberta Saviana jsem četl a byla hodně konkrétní a podrobná. Nikdo není zveličovaný, nikdo není nijak vyjímečný a všichni ve filmu postupně umírají anebo skončí špatně nějakým jiným způsobem. V mnoha chvílích mi až tuhla krev v žilách... Výborná režie, kamera a reallističnost. 9/10 ()

david666

To, že je film naturalistický nemusí hned znamenat, že je dobrý a že Vás vtáhne do děje. Zde mi některé dějové linky trošku unikaly a celkově byl film přeplácaný. Jediné co vím je, že do Neapole teda na dovolenou nikdy nepojedu:-) ()

oggvorbiis

1* za dvě podstatné informace, které jsem se dozvěděl při sledování Gomorry: 1) italské drogové gangy jsou spletité jak ostravské štoly do kterých "dyž sa nekdo zamóce tak už sa z nich nevymóce", 2) zjištění jak ohyzdný je italský jazyk v podání dvou (možná jsem špatně počítal a bylo jich tam víc) sípajících Italů (a nejen těch), při které se mi ne a ne podařit usnout. ()

Clapped

Herci vlastně ani nemusejí hrát, atmosféra, pilíř filmu je tvořena prostředím, slangem a celkovou odstažitostí. Jinak skvělé převedení knihy, ale chápu, že to asi bude bavit málokoho.. ()

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009