Zapomenuté transporty do Lotyšska

Česko, 2007, 85 min

Lukáš Přibyl

Lukáš Přibyl

Jakub Šimůnek

Z filmařského hlediska není série dokumentů o zapomenutých transportech židovského obyvatelstva do východní Evropy až tak zajímavá, protože Lukáš Přibyl je především historik a ve svém prvním dokumentárním projektu jen kombinuje ten nejbanálnější výrobní postup - střídání mluvících hlav a starých fotek či obrazových záznamů - ale v tom síla dokumentu netkví. Ta se projevuje ve faktu, že Přibyl zachraňuje lidskou paměť tam, kde zachycuje poslední žijící svědky dávných masakrů a zprostředkovává jejich výpověď širší divácké obci. Kdyby s tím přišel o 10 let později, jednoduše už žijící svědkové neexistovali. Historikové sice dějiny těchto vyhlazovacích lágrů a ghett znají, ale širší veřejnosti narozdíl od osvětimské tragédie zůstává tahle část historie šoi neznámá. Přibyl ukazuje osudy židovských vyhnanců v prostředí, které samo o sobě bylo prosáklé antisemitismem a lokálním nacionalismem. Hodně silný dokument. Celkový dojem: 80 %.(27.10.2010)

Velmi dobrý dokument s dodnes žijícími účastníky "naci zvěrstev" v táborech smrti z Pobaltí... Češky silně vzdorující každodenní smrti daleko od domova na krutém severu.. Krásný příklad jednoty a síly několika málo lidí a chuti žít a vzdorovat ohavnému konglomerátu zla.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(25.10.2010)

"Ona zpívala Ave Maria a my všichni jsme tam stáli a plakali a ti nemecčtí esesáci taky stáli a plakali..." I táto veta je jednou z mnoha neuveriteľných vecí, ktoré v tomto dokumente zaznejú a ktorých sú dejiny plné. L. Přibyl svojou sériou dokumentov urobil histórii veľkú službu, pretože mnohí z tých, čo prežili, už nežijú. Stihol natočiť veľmi zaujímavé rozhovory a príbehy, ktoré šikovne doplnil vzácnymi dobovými zábermi a jemne to celé podmazal non stop pulzujúcou hudbou. Výsledok je silne podmanivým dokumentom. Popri tom pekle, ktoré prežili došlo občas i na krajšie momenty, keď im esesáci dovolili hrať futbal, alebo pustili hudbu cez gramofón. Chýbal jedine podrobnejší osud ss-ákov, ktorí koncentráky viedly. Inak nemám čo vytknúť. 100%.(10.1.2015)

Je úžasné, jak tito lidé, kteří prožili všechny tyhle hrůzy, působí úžasně vyrovnaně a vzpomínají spíš na ty příjemnější zážitky. Výborné svědectví o době, která už bude brzy patřit do vzdálené minulosti, hrozba, že se minulost bude opakovat tu ale bude pořád.(25.10.2010)

Další tři díly Zapomenutých transportů, po zhlédnutí toho prvního, prozatím přesouvám z psacího stolu hluboko do šuplíku a je velmi pravděpodobné, že už je odtud nevytáhnu.(29.12.2010)

Kdepak udělal distributor chybu? Mám stejný zážitek jako 4daPeace - 10 minut před koncem - škrábnuté DVD a konec. Podotýkám, že šlo o jiný den, neboť jsem šel na transporty když už tady komentář kolegy byl. Ale k dokumentu - materiál zvolený zajímavě, o těchto lokacích jako je Lotyšsko, Bělorusko(...) se dnes moc neví a proto záměr dobrý. Samotný dokument je, ve vší úctě k tématu, je však to samé viděné tisíckrát. Film má informativní hodnotu nepopiratelnou, stojí na pevném základě otřesné historie, ale zpracování, viděno v stovkách jiných dokumentů mě nějak extra nezaujalo.(6.5.2008)

Už jen za tu sílu svědectví.(26.5.2010)

Silné výpovědi přeživších, kterým dodnes při vzpomínce srdce rezonují hrůzou, jímají člověka až na kost. Kolik zakoušeného utrpení může jeden lidský život vlastně pojmout? Ptám se - pro holou přítomnost naplněnou jen vzácností, prostotou, bytím samotným. Je důležité, že takovéto dokumenty vznikají a sebrané životy zrůdností nacismu se tak nerozplynou do ztracena, nespolknuty časem přežívají v nás.(3.11.2010)

Klasicky zpracovaný dokument kombinující mluvené hlavy s výmluvnými a překvapivě s tématy souvisejícími fotografiemi. Hlavní je zde výpověď bývalých vězňů, ze které člověku až mrazí, i když žádné emotivní výpady zde naštěstí nejsou, to by už byla těžká kláda. Některé příběhy jsou tak absurdní a nečekaně pointované, že by byly při převdení do hraného filmu obviněny z přílišné konstrukce. Život někdy skutečně převyšuje i ty nejodvážnější fikce!(11.10.2010)

Ten samý problém na projekci, kde jsem film viděl já... poškrábané DVD na konci.(4.8.2008)

Verdikt: Diváků v sále multikina = 5Ks. Cena lístku = 50Kč. Přerušení projekce cca 10min před koncem z důvodu pokaženého DVD = k nezaplacení. Vrátili nám peníze a šli jsme na Iron Mana. Nemůžu napsat, že je to pěkný film, ono vyvražďování lidí v lotyšských ghettech pěkné opravdu není. Ale diváka tyto výpovědi přeživších chytnou a nepustí. Přesto si tahle kvadrilogie najde víc diváku až v TV na ČT2.(4.5.2008)

Vyborny dokument. Tema je sice podobne hromade dokumentu, takovy, ktery se temer 90 minut venuje jen deni v Lotyssku o transportu Zidu, je v nasich koncinach snad unikatni. Ac logicky neni k dispozici moc natoceneho dokumentu, autor si vyhral s umistenim fotografii do vypovedi ocitych svedku. Dokument pusobi ucelene, ma vypovidajici hodnotu a pokud clovek neni expert na druhou svetovou valku, najde tam i nove informace, vcetne tech autentickych z " prvni ruky ". Jsem ve velkem ocekavani z ostatnich dilu a doufam, ze nebudou mit sestupnou kvalitu. Hodnotny dokument, ktery by mel kazdy videt!(11.10.2010)

Jak mám hodnotit Holocaust?(22.10.2012)

Tyhle pořady by se měly pouštět nejméně 1x za rok, ať lidé vidí, co způsobuje touha po moci!(18.10.2010)

Hrozně hustý. Nejstrašnější mě přišlo Estonsko. Lukáš Přibyl udělal pro boj proti fašismu víc, než prázdné žvanění politiků za celých 65 let. Možná ho za to jednou někdo oběsí, ničemu bych se nedivil.(14.2.2011)

Síla výpovědi je nesmrtelná a stále aktuální. A je jedno, že na toto téma vzniklo stovky a stovky dokumentů.(26.10.2010)

Lotyšsko je z hlediska transportů lidí do nacistických koncentračních táborů pro většinu z nás veliká neznámá, alespoň si to myslím. Tohle rozhodně stojí za shlédnutí.(10.7.2013)

Další výborný díl do mozaiky Zapomenutých transportů. Některé výpovědi mě kromě napjatého poslouchání dokázaly dokonce překvapit.(11.11.2013)

Hodnotím celou 4-dílnou sérii: I když to byly pouze mluvící hlavy doplněné autentickými záběry, tak to bylo nesmírně dobře sestříhané a člověk se ani chvilku nenudil. Musím obdivovat ty lidi, co dokázali, aby přežili a myslím, že je i 65 let po válce důležité točit takové snímky. Vždyť ani v Anglii v době války nevěděli, co se na východě děje, a když vojákům, kteří jezdili do Murmanska tankovat naftu rusové říkali, že Hitler pálí židy v plynových komorách, nechtěli tomu věřit. Velmi působivý dokument, doplněný skvělou hudbou Petra Ostrouchova.(13.11.2010)

Velmi dobře poskládané příběhy lidí s obrazovými záznamy.(6.11.2010)

<< předchozí 1 2