Mlčení Lorny

• Belgie Le Silence de Lorna (více)

Mladá Albánka Lorna (Arta Dobroshiová) získala belgické občanství díky fingované svatbě s feťákem Claudym (Jérémie Rénier). Se svým přítelem Sokolem (Alban Ukaj), který většinu času jezdí po Evropě s tirákem, si chce v belgickém městě Liège zavést malé bistro. Místní zloděj a podvodník Fabio (Fabrizio Rongione), který svatbu zorganizoval, se potřebuje Claudyho rychle zbavit, aby se Lorna mohla znovu provdat za ruského mafiána. Ten je ochoten za rychlé získání belgického občanství dobře zaplatit. Feťák Claudy byl vybrán právě proto, že je u něj možná (a tedy i relativně nenápadná a pro policii méně podezřelá) náhlá smrt z předávkování. Čárou přes rozpočet je však Claudyho rozhodnutí s drogami přestat. Díky Lorně, která se rozhodne Claudymu pomoci, se Claudy skutečně své závislosti zbaví. Dochází k citovému sblížení manželů. Lorna se snaží přesvědčit Fabia, že Claudyho smrt není nutná, protože dojde k rychlému rozvodu. Kvůli tomu Lorna nutí Claudyho, aby ji fyzicky ublížil, čímž by bylo rozvodové řízení urychleno a Claudy by nemusel zemřít. Vše vypadá dobře až do chvíle, kdy Claudy odhalí skutečný stav věcí. Začne vyhrožovat opětovným braním drog, dochází k pohlavnímu styku s Lornou. Následující ráno jsou oba spokojeni, důvěřují si. Claudy spokojeně odjíždí na kole a Lorna vesele běží vedle něho. Jenže Claudy umírá a Lorna se dostává do nečekané situace. Zatímco Fabio dále pracuje na přípravě svatby s ruským mafiánem, Lorna začne být přesvědčena, že s Claudym otěhotněla. Nejdříve jde na potrat, poté se ale rozhodne těhotenství nepřerušovat a dítě si ponechává. V této situaci se Lorna vzdává snu o bistru a začíná jít proti všem, rozhodnuta vést nový život. (oficiální text distributora)

sanikope

Ťažko sa takýto snímok vôbec komentuje. Som presvedčený že za 2-3 mesiace si ho nebudem vôbec schopný vybaviť. Určite však stojí za pozornosť už len kvôli spracovaniu v ktorom sa mne ako divákovi naozaj ťažko rozhodovalo na koho stranu sa pridať. Či sa tam vôbec mihne niekto koho by som mohol obdivovať? Celý film sleduje Lornu, ktorá sa snaží splniť si sen a otvoriť si vlastný bar. Dej plynie relatívne v rovnakom tempe takmer 2/3 až kým Lorna s pocitu viny neposadne diabolsky duch pseudotehotnosti. ()

ecis

Dardennovych filmy mam velmi rad. Su tak jednoduche, tiche, silno depresivne, pod kozu sa vryvajuce, bez zbytocnych hereckych hviezd a s prirodzenou kamerou. Taky je aj pribeh Lorny. Nie je natolko depresivna ako Rosetta (podla mna najlepsi kusok od belgickych bratov), ale zase utiahnutejsia ako napriklad La Promesse. Trosku zvlastne trpky a nedotiahnuty koniec mi len ubral na zazitku a emociach, ktore som nasal v prvej polovici snimku...ale asi bol taky zamer reziserov. ()

FoxMulder

Film je dostatečně syrový, přesně tak, jak to bratři rádi. Celkově tam ale pro mě bylo příliš málo citů. Film mě nechal relativně chladným a nebyl tam jediný moment, který by se mnou nějak pohnul. Člověk má sice pořád na mysli, že ten bezvýchodný kolotoč, který je nám předkládán, se pravděpodobně na západě děje denně ale prostě to na mě působilo odosobněně a nezaujatě. Navíc si nejsem jistý, jestli jsem úplně strávil konec. 3,5* ()

bono22vox

Neutěšeny realistický snímek, o kterém si nemůžete na konci říct, že tohle se naštěstí stává jen ve filmech. Film, který je tak skutečný až z něho mrazí... ()

mira.l

Tak já nevím. Takové nijaké, divné. Dalo by se to dějově zvládnout asi tak za hodinu až hodinu deset. Bylo dost dlouhé, roztahané, nudné a přitom bych řekl, že tam některé klíčové scény, které mohly být dost silné, prostě chybí. A ten konec?? Tak tam asi Lorně šiblo dočista. Aby to skončilo vlastně nijak. ()

Lestat

Balada o snech a o tom, co ještě stojí za to jim obětovat, o lítosti, lásce, pokání (v tomto pořadí) a hlavně o tom, že mlčení může být stejně špatné, ne-li horší, než samotné konání…Spi sladce Lorno! ()

rottik-cb

Přesvědčivá ukázka u nás nepříliš známého belgického filmu. Téměř dokumentární snímek bratrů Dardennových sází na reálné kulisy, dlouhé záběry, čistý obraz a typově velmi vhodně vybrané herce v hlavních rolích- líbil se mi především výkon Jérémieho Réniera v roli Claudyho, ale i Lorna ztvárněná Artou Dobroshiovou byla dobrá, hlavně v poslední půl hodině… Film si pohrává s problematikou imigrantů, se sociálními tématy i se způsoby, jak lidé reagují ve vypjatých situacích (nahota jako zbraň). Obvykle podobné filmy hodnotím vysoko, ale zde jsem se rozhodovala mezi 3 a 4*. Za „jinost“ dávám 4, ale emocionálně se mě to výrazněji nedotklo, což je určitě škoda… ()

MarkHoppus

Když je film ve kterém hraje hlavní roli žena, tak bych si představoval, že bude sympatická a alespoň trochu hezká, což se o Lorně rozhodně říct nedá. Jednak je nesympatická a není to zrovna můj typ. Nakonec by se to dalo přejít, ale její výkon není zrovna povedený. Děj je poměrně dobře vymyšlený, ale občas mě přišel malinko nepřehledný, možná že by mě film oslovil, kdyby měli režiséři šťastnější herecký výběr, ale takhle to je jen zajímavý film s nenapněným potenciálem. ()

geo311

Na film jsem se těšil, ale byl jsem poněkud zklamán. Desetivteřinové záběry nesoucí jednoduchou zprávu mě trochu nudily a nenapravilo to ani překvapivé odkrývání charakterů postav. Film měl jistě dvě tři myšlenky, které měly cestou z kina doznívat divákovi v hlavě, ale že by mi z toho šel mráz po zádech, to ne. ()

PetrN.

Syrové drama odehrávající se na okraji západní společnosti - mezi hlavní devízy snímku patří skvělý výkon představitelky titulní role... ()

Boulderman

Nebylo to špatné, film bez příkras a bez zbytečné dramatičnosti ukazuje drsný svět ilegálů a toho, jak to funguje. Problém filmu byl ve dvou věcech. Za prvé mi chyběl spád. Nezúčastněně jsem sledoval příběh hrdinů, ktarý jakoby mimochodem šel dál i bez jejich zájmu. Herci byli jak zkoprnělí... Za druhé mi chyběla hudba. Viděl jsem už několik filmů bez hudby, ale tady mi to vyloženě chybělo a štvalo mě to... Slabé 3 hvězdičky ()

nula87

Lepší kousek od bratrů Darnenne, narozdíl od předchozích. místy ukrutně nudných a neživých filmů, je Lorna živým, uvěřitelným sociálním dramatem. 75% ()

SAINTS

Protagonisti tohto filmu musia čelit ničivym dôsledkom svojich činov.Hlavna hrdinka Lorna musi prejst podobnou zmenou vo vztahu k svetu ako aj k sebe samej.Bezutešne pôsobiaci film,oohravajuci sa v pochmurnom jesennom obdobi patry medzi nenapadne ale velmi silne filmy. ()

Hemlock

No já teda mlčet nebudu... Nevím, jak ostatní, ale já jsem přesvědčen o tom, že sociální drama by mělo v divákovi vyvolat patřičné emoce, ale u mě se bohužel nedostavilo v průběhu a ani bezprostředně po shlédnutí absolutně nic. Celé se to dost vleče, dialogy zbytečné a vyjadřovat se k chování té samomluvné kravky raději ani nebudu, protože bych musel být zase sprosté bezpáteřní hovádko - 20%. ()

david666

Pravda, sice drsnější námět, avšak podaný celkem nudně se sestupnou dějovou tendencí. Konec v lese už jsem vůbec nepochopil. ()

FandaF

Zajímavé. Dost realistické. Hodně nepochopitelných a nelogických kroků hlavní hrdinky..., jak už to občas v životě bývá ;-) Ten konec je úlet. Dalo se to uzavřít lépe - ať už kladně nebo záporně. ()

Baldrick

Ale notak, notak... Západoevropští existečně zajištění (rádoby) intelektuálové se kochají nad mravním přerodem východoevropských existečně nezajištěných (= na dně) outsiderů na jejich křížové cestě životem v současném světě. Exploatace spasitelského komplexu vůči vlastnímu svědomí, pseudotvorba "andělských" stvoření v tak trochu trendy "duchovním" civilním pojetí bratrů režisérů (v jejich případě by ale podezření z kalkulace nebylo asi na místě, někteří tvůrci k tomu tíhnou holt jaksi samovolně). Vhodné zejména k podojení citlivějších cinefilů / cinefilek a části filmové kritiky. Po Dítěti druhý trapas, ale určitý potenciál tam je... (že by dřívější tvorba..?) ()

PTuranyi

Seriózna psychologická dráma o obchodovaní z ľudmi/občiastvom. Zo šťastnej novej belgickej občianky obeťou prenasledovanou mafiou. Príbeh o krehkej hranici medzi vlastným šťastím a cudzím nešťastím. Mätúci je zvrat vo filme keď je Claus zabitý predávkovaním o čom sa dozvieme len sprostredkovane keď Lorna balí jeho veci hoci v predchádzajúcom zábere sa s ním ešte lúčila. ()

Emmyvision

Co maj pořád všichni s těma Dardennovejma? Už jsem teda viděla i lepší filmy. Nezapomenutelná scéna: vlastně žádná. Celý film mi splývá dohromady. ()

Festival francouzského filmu

Festival francouzského filmu