Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

Tryman

Po trošku slabším Colour of Magic další výjimečná adaptace knihy Terryho Pratchetta. Byl jsem naprosto unešen, ten film byl opravdu velice povedený. Anebo se mi líbil víc než ty předchozí, protože jsem nečetl knihu? ()

Luisis

Nechápu proč je Jon Jones jen TV režisér.Proč mu nedá šanci nějaké Hollywoodské studio a nevydělají jeho skvostnou prací nějaky ty mega navíc.Film je úžasný.Krásná výprava a kamera.Radost pohledět a Claire Foy jako nedostupná panička je HOT - 80% ()

Skleni

Videl som to už dávnejšie no stále mi tento film behá po rozume. Jeho jedinečnosť čo sa týka knižného spracovania je parádna, a rovnako aj samotný film. Tento krát sa sústredili najmä na podstatné veci a to niesu vtipy či honosné kulisy. Jedná sa o dialógy o morálnych zásadách v živote a rovnako aj rozhovori o láske, nenávisti, etike. Paráda!! ()

MJ

Já jsem do Terryho Pratchetta a jeho tvorby blázen a Zeměplochu miluju, takže jsem moc rád, že někdo vynakládá tu snahu a točí na motivy placatého světa filmy. A točí je velmi dobře. S tímhle rozpočtem, je to naprosto skvělá podívaná. A popravdě mi to takhle nepřefouknuté i vyhovuje. Je to menší byznys a o to větší kvalita. Takže fandím Zeměploše, ať je jí co nejvíc nejen v papírové, ale i ve filmové podobě. ()

katmandzoo

skvelé kostýmy, netradičné fantasy bytosti a komické mená všetkých aktérov filmu, zaujímavý nápad a scenár, skvelé zapadnutie Richarda Coyla do roly hlavného hrdinu, vtipné a trefné poznámky..niečo netradičné, niečo z iného súdka, chválim ideu a prevedenie a celkovo veľmi zaujímavo spracovaný film pre všetky vekové kategórie..ja som sa bavil a bolo to také príjemné oddychové pozeranie.. ()

albionlady

Krásny film s dokonalou atmosférou a očarujúcim vtipom. Rozhodne si chcem prečítať knižku! (A chcela by som čiapku postmastra). ()

pepa3rd

Výpravná televizní zábava, která hravě strčí do kapsy leckterý film. Provedení je na televizi vysoce nadprůměrné a některé nedokonalosti jsou spíš chtěným ztvárněním absurdního světa Terryho Pratchetta, než laciným trikem, takže tady bych mínus rozhodně nedával. Celý svět je tu tridičně postaven na hlavu, i když zdaleka né tak, jako třeba v Otci prasátek a i magie je tu, na rozdíl od Barvy kouzel, velmi poskrovnu. Nicméně, atmosféra je oboum filmům velmi podobná. Příjemní herci i zajímavý příběh způsobí, že tři hodiny utečou jako voda. Kdyby druhý díl udržel tempo prvního, šel bych s hodnocením ještě výše. Takto vynikajících 70 % ()

P. J. D.

Není to špatné, avšak k dokonalosti Pratchettových románů a různorodých příběhů se to bohužel nevyrovná. Propašovat také tolik různých dvojsmyslů, narážek a vsuvek, jaké daný spisovatel užíval ve svých knihách, to by zvládl jen málokdo. Každopádně hlavní příběh víceméně odpovídá knižní předloze, je vtipný a nekazí jí reputaci. Viděl jsem v minulosti dost pokažených knižních předloh, ale tady se naštěstí pohroma nekoná. Také dovolit si poskvrnit odkaz, na něž můžou být Brity zatraceně pyšní, by přeci jen bylo na pováženou. Každopádně zpátky k filmu. Postavy jsou zajímavé, vtipné a originální. Scénář je super a režie, jakbysmet. Hudba tématicky ladí a kamera se chová přirozeně a nerušeně. Ovšem je toto zásluhou tvůrců, či předlohy? Těžko říci. Nicméně mohu směle s jistotou říci, že komu se líbí Pratchettovský humor (a svým způsobem i britcom) nebude zklamán. 4/5. ()

Shrekito

1.část ***** 2.část **** Celkově vzato to je druhá nejlepší Pratchettovská adaptace hned po nedostižném animovaném Těžkém melodičnu. Ústřední čtveřice postav je vyloženě perfektně vybraná a zahraná, Vlahoš je prostě Vlahoš (k tomu nic jiného říct nemohu, protože tvůrci se mi s výběrem herce trefili přesně do noty), Adoráta je prostě perfektní (jak klasické černé, tak na konci druhého dílu pro ni nezvyklích červených šatech. Vrau), Pozlátko je dokonalý (kdo by to do představitele Poirota řekl, že dokáže tak dobře zahrát záporáka. Nic méně si svojí roli užil, vznikl díky němu dokonalý záporák) a nakonec patricij(proč je krucipísek blonďatý, to nemohli pana Dance nabarvit na černo? To je, ale k němu jediná výtka, protože jeho patricij je ve všech ostatních ohledech dokonalý). Narozdíl od Otce prasátek se Zaslaná pošta nedrží tak přímo předlohy, což na jednu stranu pomáhá dynamice příběhu, na druhou některým věcem to zase škodí, hlavně mi vadilo to SPOILER(i když možná ne:-D) že se přímo Adorátě doznal, totéž platí o konci kde s Vlahoše udělali až moc velkého polepšence(i když uvidíme jestli někdy natočí Nadělat prachy, třeba to s ním ještě nebude tak horké). + Že by Adoráta přestala kouřit? Knižní rozhodně jen tak ne. Ty to věci neberte přímo jako výtky, protože jak se říká film a kniha jsou jiná média a ne všechno co funguje v kinze musí zákonitě fungovat ve filmu. V součtu hodnocení mých částí to dává dohromady přesně mezi čtyřmi a pěti, ale nakonec se přikláním ke čtyřem za to jak tvůrci zmršili dvě z mých oblíbených postav, konkrétně Anguu a Výsměška ()

Tamten

Velmi dobře zfilmový jeden příběh ze Zeměplochy. Možná film nehýří super nejmodernějšími triky a vizuálními efekty (přeci jen se jedná o televizní film), ale atmosféra Zěměplochy je zde vystižena perfektně. ()

Lorge

Ačkolivv změna režiséra jde poznat, není to až tak výrazné. Třetí Zeměplošský film, který má v sobě Pratchettovského kouzla "nejméně" a konec poněkud nevygradovaný, přesto si zaslouží poctivé 4* ()

RajAthen

Pratchett je nezfilmovatelný. To je zkrátka fakt. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat. Přesto i pokus se cení a za sebe musím říci, že všechny tři televizní opusy nejsou špatné. Ano, nedostanete tam tu ironii a komickou vážnost postav, ale pro čtenáře je pro příjemné memento a ti ostatní mají holt smůlu. Navíc zvláště v Zaslané poště nelze než souhlasit se všemi dějovými úpravami pro potřeby filmu. Taktéž všichni protagonisté do svých rolí sedí. Zvláště Angua se povedla, proto nechť se pro příště usměje štěstí na Hlídku! ()

dauni1

Okouzlující a překvapivé. Jak jinak mluvit o vynikajícím filmu, který má na svědomí úžasný spisovatel fantasy Terry Pratchett a J.Jones se skvěle chopil příležitosti tenhle film režírovat a povedlo se mu to na jedničku. David Suchet naprosto skvěle zahrál postavu Vlahoše a přesně takhle jsem si ho představoval když jsem četl knižní předlohu, působivé efekty a skvělá kamera. Další přínosný kousek do světa fantasy kinematografie. ()

newer_more

Prostě skvělé zpracování skvělého příběhu! Hogfather byl povedený, Barva kouzel mne trochu zklamala, ale tohle bylo DOKONALÉ! Sice jsou tam drobnosti (třeba to, že lord Vetinari by měl být černovlasý), ale na druhou stranu herečka, představující Adorátu........Prostě kdo neviděl dělá chybu! ;) ()

E lan

Výborné, originální, příjemné, evropské a já nevím co ještě:-) Herci v hlavních rolích, výborný dabing, kulisy a hlavně scénář jsou chloubou téhle bohužel televizní produkce, to je snad jediná vada na kráse. Přesto vřele doporučuji... ()

Oonika

Jsem nadšená!! Je fakt škoda, že Pratchett ve filmové podobě ještě nedostal možnost dostat se na velké plátno. Moc by mu to tam totiž slušelo! ;-) Ještě jsem chtěla pochválit skvělé herecké obsazení, které mi nevzalo žádné iluze z přečtené knihy. Děkuji :) ()

Shakaar

Možná schválně jsem si ponechal hodnocení k Going Postal až na konec. Třetí zfilmované dílo Prachetta jsem viděl jako první z této serie a zaroveň se mi nejvíce líbí. Obsahuje prvky fantasy, humoru a pohádky. Navíc narozdíl od předchozích filmů se dá na něj podívat prakticky kdykoliv narozdíl od Hogfathera, který je jasně umístěn do období vánoc a Color of Magic, který, no který mi připadal nejslabší a nemám potřebu se na něj zas tak často dívat. Znovu nebudu hodnotit jak moc se vzdaluje či nevzdaluje od předlohy, protože jsem ji nečet. Co se týče filmové tvorby se jedná o pěknou podívanou. A budoucnost televizního Prachtta? Ne moc dobrá, Samotný autor několik nabídek odmítl a to jak z americké produkce (bohudík) i překvapivě britské SkyOne...no škoda, snad to není poslední film, který dokazuje že i televize může být někdy lepší než kino. ()

swiss

Na televizní projekt moc pěkně uděláno. Herci si natáčení určitě užili. Hackeři mě dostali. Já se bavil dobře... ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)