Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

kagemush

Můj druhý červenobílý film (hned po Fargu). -- Poctivě dodrženy všechny atributy i klišé (nic ve zlým) upírských příběhů,k tomu dětská romance,šikana,severská poetika mrazivých nocí a kdože je tu vlastně lumpík? Posmutnělý démon,zabíjející jen proto,že nemá na vybranou,-nebo ti (my) co na vybranou mají? ()

easaque

po dlouhé době na mě severský film působil chladně a bohužel i emočně, i když zdejší hodnocení tomu nenasvědčovalo. Bylo zajímavé sledovat přesun upírské tématiky doprostřed sídliště a ozvláštnit ji i mladými protagonistami - na můj vkus ale až moc mladými a proto mi příběh přišel poněkud utažený za vlasy a nevěrohodný. U mě tedy spíš propadl a víc než slabší dvě zakrvácené hvězdy dát nemůžu. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Fíla

Od pasáže s Rubikovou kostkou na dětském hřišti, to začíná nabírat na obrátkách. Severské filmy jsou prostě jiné. Mají jiný smysl pro humor i toleranci a tak je lze chápat jinak. Tohle ovšem není komedie, ani v z kousku srdce. Oskar, typický příklad chlapce, kterého skupinka kluků šikanuje, i fyzicky. Eli, Ta víceméně 12-letá slečna krvežíznivá, v dobrém slova smyslu. Eli začne Oskarovi pomáhat. Oskar její sympatie opětuje. Rozvíjející se vztah. Stačí Vám sžít se s Oskarem a nudit se nebudete. Čas od času je dobré změnit typově kinematografickou kulturu, než jen filmy více publikované. Typické severské tempo a nikdo jim do toho nemůže mluvit, když nám to vyhovuje. Jak je vidno, dá se udělat "normální" snímek, do kterého tématicky zapadá upírka. Vyhovuje mně prostředí bez nějakého honu a střelby a míchání čehokoliv dohromady. Je krásné vidět, jak spolu Ti dva ladí typologicky a doplňují se charakterově. Krvavý polibek. Možná lepší a pravdivější název, než tento. Tři minuty pod vodou? To jsi snad ztratil hlavu člověče! ()

honajz2

Jsou to slabé 3*. A ta třetí hvězda tam je snad jenom kvůli tomu, že ten idiot na konci zhebnul (to není spoiler, postav je tam dost, vlastně ani není jisté... dobrý, končím, to už by spoiler byl). Tak zaprvé, je to moc dlouhé. Zkrátit to na 80 minut a šlo by to. Problém tohodle filmu je v tom, že je zajímavý zhruba tak v té prostřední části. Začátek je moc dlouhý. finále je moc dlouhé (i když scéna v bazénu je fajn, to ne že ne), prostředek je zajímavý. A nějak takhle jsem to měl já. Hlavně jsem se bál toho, že dostanu další nablblou upírskou romanci ala Stmívání a podívat jsem se na to chtěl hlavně proto, že to má v žánrech mysteriózní. No, teď nechápu proč. Co tam proboha bylo mysteriózního? Že to Eli celou dobu tají? Díky tomu to má atmosféru chladnou jako počasí, co tam je. Ona to teda hlavně je drama, celkem depresivní, jak jsme u skandinávců zvyklý. Pak mě taky štvalo, že to má spoustu nelogičností. Eli napadne ženu někde v podchodu (včera jsem viděl Zvrácený, tak jsem si připomněl), přičemž hodně lidí vidí, kdo tu ženu napadl a řeší se to - ne, ani náhodou. Ten film má i klady - něco do sebe to mělo, kamera je dobrá, herci taky. Jak je to ale celé takové rozvleklé, nezaujme to a tím vše padá. Slaboučké 3* ()

Lyncha

Kdo půjde na horor, bude zklamaný. Pár překvapení, trocha té krve, to ano, záběry jsou ale spíš nechutné než děsivé. A pak taky směšné, ale záměrně - závěr v bazénu se opravdu povedl! Na mě film působil hlavně romanticky. ()

Morloth

Severské filmy na mne povětšinou dýchnou podivnou atmosférou a často mi dělá problém naladit se na jejich notu. I tento žánrový mišmaš je toho důkazem. Najdeme zde stopové prvky rodinného či školního dramatu, stejně jako komedie, nevyhneme se několika zajímavým hororovým scénám a když k tomu přidáme ještě krapítek lásky, je z toho film... No, jaký safra? Já po pravdě nevím, rychlostí odvyprávěného příběhu se dostáváme někam do klubové roviny, jenže ono to není klubové, ono je to spíše roztomilé, dětsky naivní, jenže se v tom vraždí a děti by od toho asi utekly s brekem, ovšem ani mainstreamové publikum si neužije, když se všechno tak vleče. Navíc se sem tam dbá na formu, sem tam na detail a je třeba se sem tam soustředit - žádná vyplachovačka. Takže pro koho ten film safra je? Pro všechny a pro nikoho? A proč ne... Když se dokážete prokousat vším naznačeným, sesumírovat vše řečené, vyjde vám z toho docela pěkná černá komedie a pokud si s interpretací malinko pohrajete, tak může být i rozmile nemorální. A to dětské pozlátko pak s úsměvem - lehce pokřiveným - hodíte do koše. ()

M.i.k.e

lehce zvláštní,přesto kouzelný,skoro až pohádkový příběh jež je jak pohledem do dětské duše,tak nádherným příběhem o přátelství a lásce,kterému bravíčkovský Twilight nesahá ani po kotníky.Bez diskuzí brzce kultovní záležitost... ()

kombajn

Pěkná kamera, ale i na severský film nechutně studené a pomalé, takže je to celé o náznacích, otevřené brutalitě vedle pedofilních záběrů na děti. Mno, jednoznačně největší zklamání roku 2009 v kategorii - Slušný hodnocení na ČSFD :) ()

Lischai

Nevěřil bych, že film se synopsí "třídní outsider se zamiluje do dívky a zjistí, že je upír" může dostat více než 2*. Tato skandinávská psychotická jízda to ale dokázala. Ať vejde ten pravý je perfektní horor pro děti kolem dvanácti let, na který by se děti kolem dvanácti let rozhodně neměly dívat. ()

Martin741

Sympaticky svedska upirina, ktora sice miestami dost ignoruje zaklady vampire filmov, ale furt je to zase lepsie ako Tvajlajt s homodlakmi. 76 % ()

Jimmi

Velmi som sa tesil na tento film,ale v prvej polovici som uz zacal pochybovat ze tento film bude podla mojho gusta.A mal som pravdu,film bobec nebol podla mojho gusta!!!. Ale na moje pocudovanie ma postupne film dost vtiahol a na konci som bol rad ze som sa tomuto snimku nevyhol. ()

shyster

Bohužel mě teď ty upírské romance tak nějak míjejí, ale za to, že mi to udrželo pozornost, tomu dávám 70% ()

Petoss1

Už sa Vám niekedy stalo, že niečo sa Vám nepáči či nebodaj hnusí a neskôr si to zamilujete? Tak presne takéto pocity vyvolal vo mne tento film. Nečakal som to, priznávam a tobôž ešte nie od švédskeho filmu. Silný a zároveň krásny snímok natočený so zmyslom pre detail, z ktorého vyžarujú emócie ako pokoj, bezradnosť, láska a mnohé ďalšie. Vytvoriť príbeh, z dnes už tak opozeranej témy ako je medzidruhová láska je niečo výnimočné. Výkony mladých hercov, no nemám slov. Melancholická atmosféra sa mi dostala pod kožu. Očarujúca, krvavá balada. 90% ()

Nautila

Atmoška je perfektně studená a nehnutá, pozornost člověka si to udrží, i když je to místy táhlé. Ale příjde mi strašně líto toho tak málo vymačkaného motivu - přátelství šikanovaného chlapce s andělsky bělostnou tvářičkou a starého upíra ukrytého v těle malé holky. Je tam tolik motivů, které by si zasloužili dotáhnout, např. dívčin otec, takhle jsou jen naznačené na čtvrtině cesty a díky tomu brzy upadnou v zapomnění. A velký problém je nemožnost si nějak postavy oblíbit, nebo se s němi sžít, nevím proč, ale prostě to nejde. Tohle je bezesporu zajímavé, ale co se podivné vztahové upířiny týká, tak je lepší o rok mladší film Thirst. ()

Abes

Vynikající kamera, chladná atmosféra. Švédům se až na jedinou scénu film povedl. Přitom stačilo obraz kočičáků úplně vynechat a pustit akorát to syčení. Tenhle mírný nedošlap ovšem znamenitě vyrovnává scéna v bazénu, s tím vodou utlumeným vřískotem. Z toho jsem si radostí cvrnknul. Celkově za tři plus jedna za těch posledních pět minut. (Po Třech sezonách v pekle jedna pekelná oddechovka. Včil zpět do okupované země České... Protektor) ()

MA.KI

Ačkoliv filmy s upíří tematikou v žádném případě nevyhledávám a i k tomuto severskému snímku jsem přistupoval s určitými předsudky, nabídl mi zcela jedinečnou podívanou. ~ Poetický, v pomalém tempu plynoucí snímek, natočený dle bestselleru a zároveň románové prvotiny švédského spisovatele Johna Ajvida Lindqvista, těží především z mimořádné atmosféry, fungující romance mezi oběma protagonisty a výtečné kamery. ~ Explicitních záběrů je snad i vícero než v nepovedeném americkém remaku, zde však scény působí tak, jak mají (na rozdíl od zmiňovaného chudokrevného bratříčka ze zámoří, v němž mě některé scény přišly až trapné). ~ Inteligentní film o upírech, který se vám vryje pod kůži. ()

Nach

Švédsko se předvedlo s nádherným upířím, hororovým dramatem, kde přátelství je silnější, než touha po krvi. Skutečně scénáristovi, hercům i všem ostatním tvůrcům tleskám a uděluji nádherných 70%. Přece jen několik nesrovnalostí kazících dojem jsem tam našel. Ale díky bohu nic zásadního. ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)