Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

Mefistofelle

Pod pojmem upríský horor si lze představit leccos od klasického Nosferatu až k Bladeovi. Ale tento švédský kousek je něčím naprosto jiným, nepodobá se totiž žádnému jinému upírskému filmu. Označení horor taky není úplně správné, poněvadž tento žánr je utlačen do pozadí a přenechává místo dramatu. Místo strašidelné atmosféry se dočkáte šedivého, smutného a bezútěšného prostředí zimního města. V tomto prostředí se potkávají dvě osamělé děti, které v sobě najdou zalíbení. Outsider Oskar a upírka Eli společně překonávají obtíže, které jim svět nachystal. Příběh je vyprávěn citlivě, potýká se nejen s tématikou šikany, ale i s hledáním identity, smiřováním se s osudem a poznáváním strašidelného a přitom velice přitahujícího neznáma. ()

cubajz

netradiční upírský snímek, pohybující se na hranici naivní dětské romance a poctivého krváku - toto spojení brutality a nevinnosti je navíc celé zasazeno do depresivní severské atmosféry a jako by to nestačilo, větší část se odehrává v ponurých panelácích, kde je slyšet každý sousedův krok a které na vás sami dýchnou jakousi stísněností. Během filmu jsem se několikrát zamyslel zda dám čtyři nebo pět hvězdiček (např. po bombastické scéně s útokem koček), ale finále mě tak rozsekalo, že není nad čím váhat - upíří kousky v podání dvanáctileté holčiny vypadají opravdu libově. ()

TomikZlesa

Hm, nálepka horor se cpe fakt už všude. První velkej mínus za hlavní chlapeckou roli, představitel byl na sněhu sotva vidět :( "Nějak divně voníš" no myslim že vůně byl spíš smrad. Ačkoliv film byl spíš velká nuda, přesto se na to kouká docela příjemně, jen škoda že hlavní postavy nebyly starší, ale to by se asi začlo krapet stmívat a takhle to bylo moc pedo., tak vlastně ani nevim co (by) bylo lepší. ()

Crawler-D

Nejhorší je, když se stupidita maskuje jako skandinávské umění. Sbírka upírských klišé (naštěstí aspoň na náboženskou tématiku nedojde) v dosti neuspořádaném příběhu bez příběhu, ve kterém dojde na spoustu wtf momentů, tudíž nezbývá, než se celou dobu pochechtávat. Aspoň v závěru se podaří natočit pár scén tak, aby fungovaly. ()

Kwaichi

Dokážete si predstaviť, že vaša priateľa je vampír? Ako by ste sa zachovali? Hlavná dejové línia síce moc noviniek neprinesie, ale prostredie do ktorého je vsadené je pre daný žáner netradické. Malý, nespratný školáci riešia svoje rozbroje, keď do ich života zasiahne príchod čudáčky v ich rokoch. Jeden s nich sa s ňou spriatelí, vôbec mu nevadí, že mu vnucuje také skazené myšlienky. Svedčí to len o degradácii dnešnej mládeže vďaka nezainteresovanosti ich rodičov a ich výchovu. Ich vzťah je dojemný, ale ani to nezatieni krvavé jatky, ktoré sú nám v tomto filme predstrené. ()

dubinak

Na to, že stopáž trvala skoro dvě hodiny, já to zhltla s přehledem. Velmi atmosférický, herecky přesvědčivý švédský film. U tohoto snímku jsem se utvrdila, že se mi Švédové čim dál víc zamlouvají a jejich kinematografie se začíná pohybovat v horních částech mých žebříčků. Dětské role srdcervoucí, v konečné scéně definitivní drámo. Ať vejde ten pravý by si klidně zasloužil víc procent, než je zde udáno. Vřele doporučuji. ()

C0r0ner

Na jednu stranu je to hrozně milé, hezké a vtipné a na druhou stranu je to celkem horor a slušný masakr. Ano, samozřejmě, že tohle dokážou natočit leda tak seveřané, za což jsem jim moc vděčný. Tak poklidná a zároveň tíživá atmosféra se totiž vidí jenom velmi zřídka. A jasně, že to museli vzít Američané a posrat to. 100% ()

Wormboy

Existencialna upirska drama zo Svedska 80-tych rokov...nech to znie akokolvek sialene, tento film je brilantnou, temnou a hlbokou rozpravkou plnou citov a emocii, dofarbenych vynikajucim hudobnym doprovodom. Let the Righ One In mi najviac pripominal Del Torov Pan´s Labirinth, aj ked ide o uplne odlisne filmy, tak tematicky ako aj spracovanim. 4,5/5* Na rovnakom hodnoteni zostavam aj po precitani Lindqvistovej knihy a opatovnom pozreti filmu. ()

kusper

Severští filmaři stále potvrzují vládu nad současným Evropským filmem. Originalita tohoto snímku je jen podtržena skvělou režii a spoustou dobrých nápadů. (První "napadení" v podchodu bylo vizuálně skvělé) ()

pakobylka

I upír potřebuje přátelství a něhu … Nevím, nakolik je zvrácené pociťovat sympatie k masovému vrahovi, třebaže se jedná o stvoření donucené přežívat v těle a v mysli dvanáctiletého dítěte a odsouzené k věčnému hladu po lidské krvi - protože jak je notoricky známé, upír se jinou potravou prostě živit nemůže - ale nehodlám to řešit. S osamělým, zakřiknutým chlapcem, ve kterém šikana vyvolá až mírně psychopatické projevy chování, tvoří dokonalou dvojici. Na závěr si neodpustím drobnou zlomyslnou poznámku: Takhle nějak by ve skutečnosti mohla vypadat upíří láska a oddanost, milý Roberte Pattinsone alias Edwarde z melodramatické romance "Twilight Saga“ ... :-) ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- A nechci přemýšlet o tom, jestli tady hrála nějakou roli i vypočítavost, protože upír přece potřeboval někoho, kdo by mu pomáhal, kdo by se o něho postaral ... ()

Martrix

Zpočátku jsem měl tendence přidat se k vcelku nadšeným reakcím většiny. Jenže když necháte film trochu "vyčichnout" a zamyslíte se nad ním, tak zas taková pecka to není. Téma lehce outsiderovitého dítěte, které se z nouze spřátelí s mimozemšťanem, duchem, kosatkou...prostě s někým dalším "divným", tady bylo už mockrát. A většinou to vše vyústí do toho, že díky pomoci někoho ještě divnějšího, najde milý outsider své místo na světě. V tomto ohledu se Let the Right One In od ostatních filmů neodlišuje. Nicméně je to dobře natočeno a zahráno a je tam něco navíc. To navíc je velmi civilní pojetí příběhu chlapce a upírky, ale hlavně pak prostředí, ve kterém se film odehrává. Švédské socialistické sídliště uprostřed zimy a jeho typičtí severští obyvatelé, dodávají filmu úplně jiný rozměr. Zapomeňte na Bladea, tady jsme na úplně jiném písečku a hrajeme úplně jinou hru. Let the Right One In je příběh o klukovi a holce-neholce. Jestliže v Norsku pobíhají trolljegeren, ve Švédsku nezůstávají pozadu a můžete třeba ve vlaku, potkat blonďatého klučíka s jeho upírskou kamarádkou. Film z Finska, Švédska, Norska nemůže být průměrný. Může být samozřejmě špatný, ale je těžké nebýt okouzlen atmosférou, lidmi, prostředím a nepřidat jednu hvězdičku tak nějak navíc :o) ()

pufina

V hlavní roli jsou děti, kterým nemám co vytknout. Malá Eli (Lina Leandersson) byla naprosto dokonalá. Nádherná hudba. Konečně vidím příběh o upírovi, kde není nic příliš přehnaného nebo trapného a v podání dítěte to bylo vážně ohromné! Hodně poutavé drama. Skvělý závěr! ()

Juto

Chladne vyvážené a úplne presvedčivé vyšetrenie odcudzenia a lásky. Najlepšie rozprávky majú vždy v sebe toľko temnoty. Preto tak hlboko rezonujú. 8/10 ()

Plangi

Hodně velká ujetost, studená a temná jak švédská zima. Největší problém byl, že jsem si nějak nenašel vztah k hlavnímu hrdinovi, uťáplém neslaném nemastném Oskarovi. Herci i postavě chybí charisma, stejně tak schází i citový náboj mezi ním a jeho upírskou kamarádkou - ochranitelkou Eli. Ta je naopak ve své krvelačné nevinnosti ďábelsky uhrančivá. No, dějově je to přecejenom už lepší, zvlášť šťavnatý je úplný závěr...v tu chvíli by se ve mně krve nedořezal. 65% ()

Davosh

Pěkná, ale zbytečnýma a nudnýma scénama natahovaná emo pohádka. Zkrátit tak o půl hodiny a bylo to minimálně o hvězdu výš. ()

campix

Když jsem se dozvěděl z mnoha komentářů charakteristiku Ať vejde ten pravý jako upírskou romantiku, tak sem začínal lehce dostávat husí kůži a začínal se mi vracet tik do oka. Po neblahých zkušenostech se sérií Twilight se to ovšem dá pochopit. Teď několik minut po shlédnutí mohu konstatovat, že alespoň ta husí kůže zůstala, ale ne díky tomu, že by byl film tak hrozný, ale především díky mrazivé severské atmosféře a dojmu osamělosti, který film navozuje. Bohužel tik se vytratil a to díky několik vcelku nudným pasážím a ne až tak záživného a událostmi méně nabitého děje. Na to pozitivní hodnocení se u mě Ať vejde ten pravý dostal především díky několika nezapomenutelným scénám. Například "vzplanutí na nemocničním lůžku" (od kterého by se měli tvůrci Twilight hodně inspirovat) a také závěrečné finále je nezapomenutelné. Ovšem čekal jsem lehce víc, ale průšvih to rozhodně není. Jsem zvědavý jak se američtí tvůrci chopili remaku, který následoval pouze dva roky po originálu. ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)