Do ospalého zapadákova přijíždí nový strážce pořádku, což se sice zamlouvá starousedlíkům, ale ne muži, který zde doposud platil za hlavní autoritu. Premisa jak vystřižená z klasického westernu; jen tentokrát není dějištěm historická usedlost v Americe, nýbrž současná dánská vesnice v Jutsku obklopená močály. Sem je za trest převelen kodaňský policista Robert, jehož příchod je vítán podivně uspokojeným výrazem místních obyvatel. Konstábl, jehož chování „podle příručky“ je záhy konfrontováno s lokálními zvyklostmi, začíná tušit, že za fasádou zdánlivě obyčejného maloměstského života se skrývají zneklidňující tajemství. Groteskně laděné drama se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu, natočené podle románu Erlinga Jepsena (autora předlohy úspěšného Umění plakat), vyniká originální stylizací a poutavým vykreslením temné atmosféry obestírající podivně vyšinutou komunitu. (Česká televize)

Aky

Chladné a drsné severské drama o zvláštním, od okolního světa izolovaném světě se svými vlastními na první pohled nepochopitelnými, ale vposledku logickými pravidly. Příběh postrádá jedinou kladnou postavu, což ovšem postrádá i skutečný život - všude, jen zde v této uzavřené enklávě je to více patrné. ()

misterz

Ťažká severská psychóza so slušnou atmosférou. Dej je síce ťažko pochopiteľný, ale práve to je na ňom zaujímavé. Na to, aby si človek film vychutnal musí riadne zapnúť závity. Priznám sa, že som mu pôvodne chcel dať tri hviezdy, ale ako som začal premýšľať nad súvislosťami a nad tou komunitou svojráznych "čudných" postavičiek malého mestečka obklopeného bažinami došlo mi, že to vôbec nebolo zlé, ale že ide o dokonale prepracované, majstrovské psycho. Spôsob, akým obyvatelia mestečka vmanipulovali cudzinca tam kde ho chceli mať bol úžasný. To dôjde divákovi až na samom konci, ktorý je vážne dokonalý. Len ja by som pridal ešte viac na atmosfére, bola dobrá, ale nie až tak, aby sa u mňa dostavil ten príjemný mrazivý pocit. 80/100 ()

Vančura

V televizních upoutávkách to na mě působilo výrazně lepším dojmem, než jaký jsem z toho nakonec měl. Je to určitě lepší než běžná komerční produkce, ale osobně jsem od toho čekal mnohem víc. Nudilo mě to a pořád jsem čekal, kdy konečně přijde moment, který mě přesvědčí, že mělo cenu si tuhle "ryzí severskou depku" pustit. Za pár dnů si nejspíš ani nevzpomenu, že jsem tohle kdy viděl. ()

Snorlax

Nesmírně pomalý rozjezd mě málem ukolébal k spánku, ale nedala jsem se a statečně proti němu zabojovala. Vyplatilo se. Z filmu se vyklubala parádní atmosférovka s naprosto bizarním dějem. Dumám nad tím, jestli zapomenout na nezáživnou první třetinu a upnout se jen ke zbytku filmu, ale vůči ostatním snímkům by to bylo nečestné a nesportovní. Takže za 4, ale jen za to, že mi chvíli trvalo, než jsem pronikla do močálu atmosféry. ()

Legas

Báječný mix westernu, hororu a něčeho temnějšího od Coenů, třeba Zbytečné krutosti. Film má neuvěřitelně hutnou atmosféru, černý humor a spoustu nezapomenutelných okamžiků. UŽ JSI NÁŠ, ROBERTE! ()

Webb

Noir nádech se zajímavou atmosférou byl sice cítit až k té bažině, ale tou vykonstruovanou překombinovatelností s pointou to trochu utopili. ()

Anderton

Padajú tu mená ako Lynch, Von Trier a Coenovci, ja by som ale Ukrutne šťastných videl ako taký moderný western, kde je pôvodný pôdorys klasických westernov trochu pozmenený, ale podstatné je prostredie a postavičky. Ospalé mestečko, osamelý antihrdina, krčma ako v štýle starých saloonov, žena, ktorá potrebuje pomoc. A samozrejme dlhé, všehovoriace pohľady medzi postavami a kovbojský klobúk. Z tohoto uhlu pohľadu vám ani nebude vadiť nepravdepodobnosť deja a dementné chovanie hlavnej postavy pri zásadnom zvrate filmu. Dánska krajina je rovnako žánrovo príťažlivá, ako tá španielska v špagetti westernoch a je kľúčovou postavou filmu. Prečo nevznikajú aj u nás a našich západných susedov takéto zaujímavé žánrové kúsky, kde je navyše nad čím premýšlať? Kto je tu vlastne skutočným vrahom? ()

Dzeyna

A kde je to mysteriózní drama?? Já jsem shlédla spíše film o holínkách, bažině a dementních lidech. Určitou úroveň to má o tom se nedá polemizovat, ale není to nic extra. Čekala jsem mnohem více. Nic příliš překvapivého nebo originálního. Ani herci mě tolik nenadchli, takže jasný průměr. ()

swamp

Evropa prostě točit umí - Dánsko není výjimkou. Henrik Ruben Genz nám naservíroval drama smrdící bažinou a kravami, které se rozjíždí zcela nevinně, ale již brzy na vás chtě-nechtě dýchne zvláštní uzavřená atmosféra kolem obyvatel města, kde si "za trest" musí odsloužit pár měsíců policista Robert (charismatický Jakob Cedergren). Místy mi to připomínalo Lynchovo Twin Peaks, kde každý má co říct, ale mluvit se mu nechce. Nebudu nic prozrazovat, ale věřte, že ta surovost ve vás něco zanechá.. ()

nascendi

Ďalší zo zaujímavých dánskych filmov, u ktorého ma vôbec netrápi jeho ťažká žánrová klasifikácia a ani sa príliš nesnažím spomenúť si, ktorý z predchádzajúcich filmov mi Ukrutne šťastní pripomínajú. Mimovoľne ma napadla istá podobnosť s Hanekeho Bielou stuhou alebo dokonca s dávno videným Tancovala jedno leto. Film sa môže pochváliť výborne udržiavanou atmosférou, typovo dobre vybraní herci mu dávajú punc uveriteľnosti a celkovo je to film, ktorého zhliadnutie divák nemusí ľutovať. ()

PetrPan

Už jste se někdy smáli na pohřbu ? Já zatím to štěstí neměl nebo spíš pozůstalí měli štěstí, že já to štěstí zatím neměl. Ukrutně šťastni mi ale tenhle zážitek trochu zprostředkoval, ono usmívat se při vraždě, která není parodována, já nevím, ale prostě to nešlo jinak..SPOILER: představa toho, že se miluji s ženou, konečně, a omylem ji zabiju , mě přece jen trochu rozjařila a ono nezůstalo jen u toho.. KONEC SPOILERU. Nemohu nevzpomenout jiný z dánských úchylných filmů a to Umění plakat, kde humornou formou režisér řešil naprosto odpornou záležitost zneužívání dětí , tady se nám zase dostane absurdně vážné polohy, která může normálního diváka i uzemnit , mně podobné potom skvěle pobavit. ()

Slarque

Velice pestrá žánrová směsice (psychologická detektivka, existenciální drama, černá komedie, film noir, western, kriminální thriller, fantasy a bůhví co ještě všechno) chvílemi připomíná filmy bratrů Coenových a jindy spíš Davida Lynche. Skvěle napsané postavy, výborní herci a režisér, který tomu dokázal dát určitý řád a atmosféru, to jsou hlavní přednosti filmu. ()

Bachy

Souhlasím - vzpomněl jsem si na to samé, co všichni. Western, Blood Simple. Perfetní film. Taková rychlá úderka, ovšem s dlouho doznívající atmosférou. Příběh o třech pánech, kteří chtějí za každou cenu hrát karty. Silný v detailech, v nápadech a tam, kde se jiní ponoří do klišé a vše se zvrtne, tak tam je Frygtelig lykkelig (perfektní název) nejsilnější. Jako například u holičky, u holčičiky, u bažiny. Je to nádhera! Kouknout! Seveřené pořád vládnou. ()

Happens

Pokud mám srovnávat se špičkami skandinávské kinematografie, tak jsme tu v béčkové lize. Nicméně koukatelný snímek odehrávající se v (ne)typickém Dánském zapadákově, kde se nešťastnou shodou náhod jeden románek přemění v noční můru, pavučinu lží a vraždy. ()

eLeR

Nepríjemná atmosféra bola hmatateľná celý čas, už len čakať čo z toho vypadne. Labilný Robert do toho Skarrildu nemal vôbec chodiť. Čo už. Karty sú rozdané ... a všetci sú strašne šťastní. Príbeh dosť dobrý, spracovanie tiež a páčila sa mi aj hudba. ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - OFFICIAL SELECTION - COMPETITION - Soutěžní sekce - 10. 11. 2008 - kino Vesmír - Náchod - 90%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.39/580 ()

Chrustyn

Ze začátku se film tváří jako mnohokrát viděné příběhy o muži, (v tomto případě policista) který se shodou nepříjemných okolností a s temným tajemstvím na krku dostává do zapadlého městečka, plného zvláštních karikatur, které jsou místními obyvateli. Vše působí obvyklým dojmem ale v polovině se sociální drama nečekaně mění na thriller a celý film dostává nejen zajímavý spád ale i zcela novou atmosféru. Možná trochu pomalejší ale opravdu zajímavý film, kterému nechybí uvěřitelné postavy (které se ani nedají nazvat herci) a působivá atmosféra, kdy nevíte co očekávat. ()

Crocuta

Trochu cynický, trochu psychologický, každopádně však svérázný pohled za kulisy jednoho jutského maloměsta, který kromě dobrého scénáře, výborných hereckých výkonů a všudypřítomných gumáků obsahuje i názornou ukázku toho jak to vypadá, když někdo chlastá jako Dán. ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech