Muž na laně

• Velká Británie Man on Wire

7. srpna 1974 byl spáchán „umělecký zločin století“. Pachatelem byl francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek, který by pro uskutečnění svého snu neváhal i zemřít – Philippe Petit. „Byla by to krásná smrt. Vždyť bych zemřel při provozování své vášně,“ říká dnes francouzský dobrodruh, který ilegálně přešel po ocelovém laně mezi newyorskými „dvojčaty“, v té době nejvyššími budovami světa. Samotná příprava akce zabrala Petitovi a jeho skupině spolupracovníků osm měsíců. Ve strhující rekonstrukci poskládal režisér James Marsh vzpomínky všech zúčastněných, z nichž je zřejmé, že i když byla akce promyšlena do nejmenších detailů, stačilo málo a na titulních stránkách světových deníků by fotka Petita procházejícího se téměř půl kilometru nad zemí mezi „dvojčaty“ chyběla. Skvěle dramaturgicky vystavěný snímek s napínavou dramatizací této unikátní akce využívá množství autentických záběrů a fotografií, které si Petit a jeho spolupracovníci pořizovali, a ve vhodných chvílích nechává naplno vyznít působivou hudbu Michaela Nymana. (MFF Karlovy Vary)

Jastřabík

WTC byl odcizujícím monumentem, který si nad sebou člověk postavil: "Té jeho královské štědrosti, s níž obmýšlel věci, aby ochudil sebe a cítil se bídným!" (f.n.), aby jej pak dvakrát překonal: nejdříve uměním ("man on wire"); definitivně náboženstvím ("falling man"). Dvě formy emancipace člověka a pokud jde za mě, budu vždy volit a hájit první možnost. Takže tento dokument je pro mě něco jako evangelium, dobrá zvěst, humanismu. ()

madam.art

Zajímavě provedený snímek, který obohacují dobové záběry. Jednotliví aktéři popisují své motivy i průběh příprav, přiznávají slabosti a je patrné, že mezi nimi je dodnes mnoho nesourodosti. Phillippe a Annie jsou v reálném životě mistři vyprávění s někdy až teatrálními sklony. Ani tenhle dokument, ani Zemeckisův film mi nedokáže vysvětlit, proč někteří lidé touží riskovat život stovky metrů nad zemí. Nedokážu to pochopit, ale svým způsobem mám pro tenhle typ sebevrahů respekt. ()

caMen

Působivý dokument, který uchvátí především kombinací dramatizovaných dotáček, původních záběrů a hlavně skutečností, že se se to všechno opravdu stalo! Philippe Petit je lehce mimo chápání normálního člověka :-) ()

blondboss

Tak toto bol ozaj dokument, ktorý vám v maximálnej miere vrazí do hrudi adrenalín. Krásne autentické dobové zábery premiešané so zaujímavým rozprávaním ešte zaujímavejšieho príbehu a navyše so skvostnými zábermi stavby dvojičiek, ako aj ich samotného majestátu. Dá sa povedať, že toto je skutočná pocta tejto stavbe a nie je to len o mužovi, ktorý sa prechádzal po lane. Právom si tento dokument zaslúžil toľko ocenení. Jednu hviezdičku uberám kvôli tomu, že tam neboli reálne natočené zábery jeho chôdze na lane, iba fotografie, aj keď viem, že iba tie sa zachovali, čo je naozaj škoda. 80 % ()

kedluben

jde to, ono to prostě všechno jde. i tak bláznivá věc jako chodit na špagátu mezi dvěma barákame. je to fotogenický, je to inspirující, je to... ()

Nika1

Měl svůj sen a splnil si ho a je to úžasné. Dlouho jsem neviděla, tak fascinující dokument, který by mě tolik zaujal, že jsem u něho seděla s otevřenou pusou. Výborná hudba, která dokreslovala výpovědi "spolupachatelů" a jejich vžití do oné situace před mnoha lety, tak že každého člověka musí zaujmout:) ()

FiFoo

Úžasný (hraný) dokument a plnění snů, kde Nymanova hudba z Kuchaře, zloděje a těch ostatních a bláznivé kousky ještě bláznivějšího frantíka způsobí, že budete mít opravdu opravdové závratě. A bude vám celkem vurst, jestli to celý opravdu bylo zrovna tak, jak to Messieur Petit a spol. vypráví; prostě: bylo, nebylo.... ()

meatball

Jeden z nejlepších dokumentů co jsem kdy viděl, tedy pokud to vůbec ještě patří do žánru. Ano, skvělá režie a tempo ale hlavně Philippe Petit, zřejmě rozdávající svou energii na potkání, kope celý dokument na úplně jinou planetu. ()

qwertasip...

Poutavý hraný dokument, který umí diváka vtáhnout do děje. Může za to vypravěčské umění charismatického Philippe Petita, retrospektivní vsuvky, dobové záběry a především, a to zdůrazňuji, geniální hudba Michaela Nymana, která celému filmu dodává zvláštní atmosféru. Mimochodem, věděli jste o tom, že za útokem na dvojčata stojí právě Petit? Chtěl si být natolik jistý, že jeho bláznivý kousek nikdo nenapodobí, a tak překecal Jirku Bushů a další tisícovky lidí, aby si to sami shodili, a doufal, že se o tom nikdo nedozví. V tom filmu to sice neřeknou, ale říkali to v televizi i v nějakym dokumentu, tak to přece musí bejt pravda, ne?! ()

tucnakova

Proč? Proč jste to udělal?! Typická, americky zbrklá, otázka ... (prej: "kdyby malinko foukal vítr" ... "šlohnul mu hned hodinky") ... Je rozhodně potřeba žít na hraně! Budu si to pamatovat a vy si to pusťte. ()

Gregor_Samsa

Lidi mají různé sny a Philippe se rád procházel (a asi i ještě prochází) po špagátku. Čím výše, tím lépe, čím větší výzva, tím větší vzrušení a prožitek. Krásnej dokument, Michael Nyman k tomu sedí moc, časy to byly dobrodružné, lidé blázni, blázni do života, jak by řekl Kerouac, projít se tam devětkrát tam a zpět, 45 min na drátu, budovy co už nejsou a nebudou, blázni, blázni, snílci, nadšenci, profíci, štěstí přeje odvážným a připraveným. [80%; 2019-08-12 Home sweet home] ()

tahir

Vyborna rezia, strih aj hudba, ale bohuzial film ma trosku nudil. To sa ale neda povedat o finalnej polhodinke kde podrobne opisovali pripravu uz priamo na mieste. To som sledoval jednym hltom, bohuzial ten obkec pred tym ma dost nudil. ()

Hadascz

Vášeň je cítit, střihy z minulosti jsou fajn ale je to takové no řekněme nezáživné ;) Přeju mu že si splnil sen, roky plánování než tak učinil, ale mě to nezaujalo ;) ()

dbt

Možná až příliš vědoucí co jak natočit a ukázat, aby to působilo strhujícím dojmem a po celou dobu bavilo, ale to asi není úplně fér výtka. 90%. ()

Jurcekk

Mne to neprišlo lepšie ako zemeckisov film. Vadila mi chronológia. Dojemné bolo vidieť ako veľmi fotograf milova Petita. ()

Flashheart

Jeden z těch lepších. Samozřejmě výtky by se našly, nejvíc mi chyběla jakákoliv poznámka o financování týhle docela dost nákladný akce - jak francouzské. ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky