Muž na laně

• Velká Británie Man on Wire

7. srpna 1974 byl spáchán „umělecký zločin století“. Pachatelem byl francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek, který by pro uskutečnění svého snu neváhal i zemřít – Philippe Petit. „Byla by to krásná smrt. Vždyť bych zemřel při provozování své vášně,“ říká dnes francouzský dobrodruh, který ilegálně přešel po ocelovém laně mezi newyorskými „dvojčaty“, v té době nejvyššími budovami světa. Samotná příprava akce zabrala Petitovi a jeho skupině spolupracovníků osm měsíců. Ve strhující rekonstrukci poskládal režisér James Marsh vzpomínky všech zúčastněných, z nichž je zřejmé, že i když byla akce promyšlena do nejmenších detailů, stačilo málo a na titulních stránkách světových deníků by fotka Petita procházejícího se téměř půl kilometru nad zemí mezi „dvojčaty“ chyběla. Skvěle dramaturgicky vystavěný snímek s napínavou dramatizací této unikátní akce využívá množství autentických záběrů a fotografií, které si Petit a jeho spolupracovníci pořizovali, a ve vhodných chvílích nechává naplno vyznít působivou hudbu Michaela Nymana. (MFF Karlovy Vary)

Camac

Nadprůměrný dokument o jistě vyjímečné události, který dobře ilustruje i rozdíl mezi současností a dobou před 25 lety. Pochybuji, že by dnes po 11. září 2001 někdo něco takového dokázal. Příznačné je také, že zatímco dnes existují profesionální nebo amatérské záběry z každé události a katastrofy, z tehdejší akce nevznikly žádné filmové záběry, jen několik fotografií a článků v novinách. Je zvláštní, že Petit a spol. se vůbec nezabývali myšlenkou všechno natočit a zaznamenat, ale šlo jim jen o autentický zážitek, prchavou chvíli triumfu. Ve filmu mi chybí informace o tom, co se s těmi lidmi dělo dál, jaký na ně prožitá událost měla vliv. ()

TomasKotlant

Docela zajímavý dokument, který dokáže ke konci hezky vygradovat, ale nechronologický střih i přesto, že dokázal film poněkud ozvláštnit mi přišel divný a způsoboval u mně místy podezření, zda nejde o nějakou fikci, neboť jsem o tomto cirkusovém kousku nic nevěděl. Každopádně to mohlo být kratší a Annie nemusela tak šíleně přehrávat. *** Ve zkratce: A tak jsme vyjeli až do 104. patra... ()

Endlessly

Úplný šialenec. Ale toľké nadšenie pri rozprávaní, takého protagonistu by si priali určite viacerí dokumentaristi:) ()

Matthew01

Až neskutečný je tento snímek a člověku, který šel za svým životním snem, tak dlouho, dokud jej nedosáhl. Pro mě až neuvěřitelné, že dokázal cca 7 let, od začátku stavby WTC snít o jedné věci a velkou část svého života věnovat snění a přípravám. Na dokument je 94min poměrně dlouhá stopáž nicméně Marsh to pojal netradičně a díky lehce vtíravé hudbě a perfektnímu střihu dokázal zaujmout i na tak dlouhou dobu. U jiného stejně dlouhého dokumentu, už bychom netrpělivě koukali na hodinky, kdy že bude konec. 85% ()

roxy_ellen

Poutavě natočený dokument, o vášni jednoho člověka, který se nebál uskutečnit svůj sen. Už jen proto je to hrdina. Jediné co bych změnila je asi zdlouhavost filmu. Samozřejmě musím poukázal i na jako vždy úžasnou hudbu Michaela Nymana. Sečteno podtrženo-4 hvěždičky. ()

huko

Zpracování dokumentu zcela normální. Nicméně obsah byl bechderoucí. Chtěl bych se narodit a prožít život Philippe Petita... pokud máte alespoň trochu romantickou povahu, takovýto pocit ve vás film zanechá. ()

Brunky

Tento dokument som si pozrel hned po filme The Walk, zaujimalo ma kolko veci z filmu je pravdivich a bol som skutocne prekvapeny, hlavny hrdina Filip je strasny typek a myslim ze ho v klude mohli obsadit do filmu Walk namiesto Josepha :D ked rozpraval myslel som ze rozprava basen :D ale pre tych ktorych este nevideli The Walk a chcu vidiet tak odporucam nepozerat, vsetko z filmu je v tomto dokumente. Pozriet az po filme! ()

Dimo

Nádherný dokument o v pravdě šíleném, ale vydařeném nápadu skutečného zapáleného blázna, obklopen nápadu oddanými přáteli, který si pro svůj provazochodecký kousek vybral čerstvě dostavěné, nádherné budovy. Dokument se hltá očima, sleduje se sám, je plný kvalitních dobových záběrů a fotografií a též podkreslený velmi příjemnou hudbou. ()

ozeki

Formát mě vůbec nezaujal, ale když se zamyslíte nad samotnou akcí, které se dokument po celý čas stopáže věnuje, hlava vám to prostě nepobere ani omylem. Já o tom přemýšlím i teď, týden po shlédnutí. Natáhnout si mezi dvojčatama (tehdy ještě v plný kondici) špagát a pak na něm blbnout... to nějak překračuje moje chápání. Jak někdo může být takový blázen? Při prvním záběru ze střechy z výšky 417m se mi udělalo trochu šoufl, ale pan Petit se mohl přetrhnout a věnoval kus života, aby si v této výšce mohl bez jištění s kusem klacku v ruce zatancovat valčík mezi obláčky. Ve finále pak se stoickým klidem ještě dodá: "Přátele mi říkali, že jsem tam byl asi 45 minut". Nebylo to trochu málo, Philippe??? ()

Torgal

Pred týždňom som videl Zemeckisov Walk a po zhliadnutí tohto oskarového kúsku som celkom šokovaný, do akej miery bol jeho hraný film verný skutočným udalostiam. Až tak, že spätne trochu ľutujem, že som do tohto filmu išiel, lebo o Petitovej "le coup" som sa tu dozvedel minimum nového, a to ešte k tomu v neporovnateľne horšom audiovizuálnom balení. Inak ale slušný dokument o zaujímavom (hoci asi nie normálnom) človeku a jeho posadnutosti. 7/10 ()

alanP

Nepřekonatelný čin. Skutečné dílo ve veřejném prostoru, ne nějaké Knížákovo kokrhání nebo Kovandovo líbání přes sklo. ()

AbelXavier

Jine nez plne hodnoceni si dokument o necem tak extraordinernim nezasluzi, presto je skoda ze nedoslo na vyjadreni k padu vezi a co to v akterech zanechalo. Jo a jak amici dostali pryc to lano? ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky