Muž na laně

• Velká Británie Man on Wire

7. srpna 1974 byl spáchán „umělecký zločin století“. Pachatelem byl francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek, který by pro uskutečnění svého snu neváhal i zemřít – Philippe Petit. „Byla by to krásná smrt. Vždyť bych zemřel při provozování své vášně,“ říká dnes francouzský dobrodruh, který ilegálně přešel po ocelovém laně mezi newyorskými „dvojčaty“, v té době nejvyššími budovami světa. Samotná příprava akce zabrala Petitovi a jeho skupině spolupracovníků osm měsíců. Ve strhující rekonstrukci poskládal režisér James Marsh vzpomínky všech zúčastněných, z nichž je zřejmé, že i když byla akce promyšlena do nejmenších detailů, stačilo málo a na titulních stránkách světových deníků by fotka Petita procházejícího se téměř půl kilometru nad zemí mezi „dvojčaty“ chyběla. Skvěle dramaturgicky vystavěný snímek s napínavou dramatizací této unikátní akce využívá množství autentických záběrů a fotografií, které si Petit a jeho spolupracovníci pořizovali, a ve vhodných chvílích nechává naplno vyznít působivou hudbu Michaela Nymana. (MFF Karlovy Vary)

hero_bk

Velmi zajímavý dokument o jednom snu a jeho realizaci, skvěle zpracované prolínání původních a rekonstrukčních záběrů, flashbacky (teda vlastně flashbacky flashbacku :D ) - tedy nechronologický styl vyprávění, pro dokument docela netypický je také pozitivem... Jen mě Petit zklamal v závěru, jak zahnul svojí mladé a na všechny, kdo mu pomáhali, se vykašlal. Za to má u mě velikej palec dolů... ()

Marator

Dokument, který mne dokonale vtáhnul do děje. Byl jsem chvílemi napnutý, jak to lano mezi dvojčaty, Měl jsem pocit, že se na přípravě akce podílím i já sám. Div jsem se neschovával pod deku, jak Philipp před hlídači na střeše již "mrtvých" sourozenců. ()

hull

Pýcha marnivá:). Obdivovat? Ctít? Fandit? Nápad a námět 5*, ale přece jen současný divák potřebuje, alespoň v první polovině trochu "akčnější" střih. Dokument je to zajímavý, možná i Oscara si odnese, ale zůstanu celkově na 85 %. ()

jafuska

docela zajímavý dokument o muži, který přes zákony šel po lanu u dvojčat v USA, docela ho obdivuji, že i řes zákaz to takhle s partou kamarádou dotáhl až do konce, i když se určitě musel bát, co když bych spadl, ale jeho odvaha byla dost dobrá. Takže doporučuji ()

FrankieCZ

Film, který ve mně dokázal vzbudit touhu, ne snad po tom stát se provazochodcem, ale určitě po tom najít aktivitu, do které bych byl takový blázen jako Petit do chůze po laně. Film zajímavý spíš tím o čem pojednává než formou, kterou tak činí. ()

frufru98 odpad!

Někdy přemýšlím, že bych se v noci vloupal do sámošky a vymetl regály s čokoládovými tyčinkami, ale že bych o tom natočil i celý film, to mě ještě nikdy nenapadlo. ()

Dzegr

"Obvykle, když máte sen, je předmět snu hmatatelný. Existuje. Možná je donkichotský, ale existuje, doráží na vás. Ale předmět mého snění ještě tehdy neexistoval." ()

miki68cz

Absolutně úžasné bláznovství, splněný sen báječného snílka, toto je nejen "jiný" dokument, ale i opravdu zajímavý pohled na lidskou povahu a její zákoutí. Škoda, že jsem nemohl tehdy být u toho. Vřele doporučuji ()

Weissik

Ne nadarmo mají v poslední době úspěch dokumenty, které nejsou jen strohými zdroji informací, ale dokáží se na zpracovávanou látku podívat i s nadhledem. Man on wire je zajímavý, vtipný a poutavý příběh o naplnění jednoho snu. ()

x_ander

Vynikající dokument o splnění životního snu. To nadšení "zločince", když vypráví svůj příběh, i po 30 letech je neuvěřitelné. Jsem rád, že film nesklouzl k tématice 11.září, která se vybízí. Nehodilo by se to tady. Neškodilo by 20-minutové prosekání, přece jen některé části byly zbytečně natahované. Ale takto napjatý jsem u dokumentu nikdy nebyl. Za 4*. ()

MORION

skutocne dobre urobene, krasne zabery a vyborna hudba. odpovedajuca gradacia (niekto tu spominal nudu? to asi videl iny film) a uprimne spovede zucastnenych.. aj ked prave hlavny predstavitel mi prisiel ako trochu (trochu dost:) magor, inak by to asi nedokazal. dokument nesie okrem toho aj iste posolstvo.. rozhodne odporucam ()

Plague.

Hodnotit dokument to není pro mne, takže asi jen řeknu, že dokumentuje zajímavého člavěka, který dokázal překonávat hranice a chtěl žít život na plno, což se mu dařilo. ()

papuchalk

Tohle byl neskutečný zížitek! Tolik emocí! A zároveň mě to šokovalo a dostalo se mi to nadlouho do hlavy. Když si člověk uvědomí těžkost té doby okolo roku 70-74, o to větší má Filipova estráda na laně efekt. Musel jsem si to pouštět znovu a znovu. Výborný dokument se skvělou hudbou, s fotografiemi nad kterými člověk žasne s otevřenou pusou, s napínavými a dojemnými komentáři přímých účastníků, charizmatický a energií nabitý chlapík, ten Filip... neuvěřitelně napínavé vyprávění, sentimentální vzpomínka na konec přátelství. A na závěr morální ponaučení. Musím se na to podívat zas! ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky