Pohádky z tisíce a jedné noci (TV seriál)

Pohádka

Československo, 1971, 7x22 min

3* hodnotím jako celek z celé série jsem viděl asi jen dva díly. A to první a poslední..Tady po celkovém sjednocení je komentář k poslední pohádce série. "Ebenový kůň". Jak krásná a milá pohádka s vyprávěním Štěpánky Haničincové o létajícím koni a lásce, která i velké vzdálenosti překoná. Opravdu milé překvapení-jedná se o černobílou kratičkou tv-pohádku kterou jsem ještě nikdy neviděl-vhodnější doba na její odvysílání než v čase prázdninových volných dnů snad ani nemůže bejt, to jdou kolikrát vůbec filmy-inscenace-tv-filmy které člověk mnohdy ještě neviděl. Postavy jako Ahmed, Šahrazád, Fatima, létající Ebenový dřevěný kůň ze zvláštního dřeva, Vezír, sultán Sulejman aj. Ti všichni byli velmi dobří, ostatně jako herci kteří je ztvárnili, a docela fajn byly i interiéry.(12.7.2008)

Pohádky z tisíce a jedné noci představovaly televizní klasiku už v době mého dětství a dnes se na ně dá dívat jako na svým způsobem archivní klenot Československé televize. Takhle vypadaly počátky hrané televizní pohádkové tvorby u nás. Popravdě řečeno, dnešním dětem už by tenhle seriál asi mnoho neřekl, na to je příliš statický a málo výpravný, s naivními triky (ebenový kůň může dnes už opravdu vyvolat pouze úsměv) a založený do značné míry na deklamování textu. Důležitou roli hraje vypravěč, který má opravdu velký prostor na úkor hrané části. Celkový dojem: 60 %.(6.4.2010)

• NinadeL

Hodně archaické pohádky z dob, kdy stačilo opravdu málo. Ovšem Štěpánka Haničincová a její projev, to je něco tak neskutečně nepříjemného, že to snad ani není možné. Naštěstí například v Ebenovém koni dorovnávají její hypnotizující přednes Maciuchová s Přeučilem, kteří už mají skutečně co říci.(5.7.2011)

Hodnotím Pohádku o dceři kupcově a synu krále iráckého. Ta pohádka ... je krásná a vtipu má za tři, vždyť k pravé kráse vtip a rozum patří. Šahrazád nemohla mít krásnější představitelku, než Hanu Maciuchovou, jako by se pro tu roli narodila. Stejně tak krásnou Džauharu nemohl hrát nikdo hezčí a sympatičtější, než Jana Preissová. Jen se teď musím rozhodnout, která z nich má příjemnější hlas. Pánové, učte se, vyznání: "Když jsem tě spatřil, světlo dne, už nikdy nebudu chtít odejít. Dovolíš, abych se stal tvým stínem a sledoval tvé kroky?" se dá použít i v našem osvíceném století a ještě získáte punc poéty a romantika (to je jedno, že jste ve skutečnosti cynické příšerky, my tomu věřit chceme). Nebudu raději pitvat, jak se Selim procedil skrz mříže své věže, aby sebou praštil o koňský hřbet, musela bych dojít ke strašným věcem. Dojatě posmrkávám do papírového kapesníčku a roztírám sentimentální slzy. Takovouhle atmosféru dnešní pohádky nemají. Pokud bych měla hodnotit pohádku Abů-i Hasan čtverák, musela bych jít čistě pro příběh o hvězdu níž, ale ... ono je to takové milé, že i nic moc příběh a vcelku prachmizerný vtip Hasana čtveráka působí příjemně.(2.2.2014)

• Diamant

Ebenový kůň: 1 hviezdička.(5.11.2008)

Velice zajímavé, poutavé a záživné dílo!(5.4.2010)

Velice příjemně zpracované a působivé. Řekl bych, že je to dětská záležitost i pro dospělé. Některé vyvrcholení jsou použité v současném světě.(21.8.2008)

V pradávných,velmi dávných dobách,kdy ještě věřil lid i zvířata že hvězdy visí na železných skobách a zem je jako koláč placatá,žil jeden král a ten mněl krutý zvyk.Když oženil se................Šahrazád králi dlouho vyprávěla,tisíc a jednu noc jí naslouchal.Slavičí píseň ze zahrady zněla a jasmín voňel,svěží vánek vál..... celý text by byl na dlouho ale takto začínaly všechny díly těchto pohádek a třebaže byly černobílé měly své kouzlo.A Štěpánku Haničincovou byla radost poslouchat.(7.6.2009)

Šahrazád dlouho králi vyprávěla, tisíc a jednu noc jí naslouchal, slavičí píseň ze zahrady zněla a jasmín voněl, svěží vánek vál za slovem slovo bzučelo jak včela a musí jim nasloucht jen král. Nádherné černobílé dvacetiminutovky s vyprávěním Štěpánky Haničincové a Hany Maciuchové jako Šahrazád.(19.3.2014)