Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

Streeper

Tak jsem to konečně viděla a výsledek mě moc potěšil. Neočekávala jsem od toho mnoho, spíš jsem si myslela, že mě to bude nudit a on to byl pravý opak. Bylo to zajímavé a vlastně i název je přesný, byla to pro hlavní hrdinku Jenny taková škola života. Bylo to poutavé, romantické s nádechem dramatu. ()

Crawler-D

Minimálně v něčem je Škola života dobrá, a to že je humornější a výživnější než zkratkovitá, stručná a nebarvitá předloha jedné kapitoly stejnojmenné knihy. Film jako takový je slušně natočený, Nick Hornby scénář doplnil o spoustu nevšednějších a zábavnějších momentů, dobře se na něj kouká a celou dobu si vlastně říkám, že nominace na Oscara mu sluší, ale pozitivní dojem z počátku pomalu vyšumí s tím, jak schematickou ránu hlavní postavě škola života uštědří. ()

Džef!

Pěkné a efektní. Někdy opravdu stresující, ale až moc pučné. V podstatě nám to tvrdí: Děti učte se nebo naletíte ňákýmu frajerovi, který není úplně to co ste čekali a život se vám zhroutí... Ale přesto mi to přišlo supr. ()

nithiel

Skvělá sonda do anglické střední třídy na počátku šedesátých let, hlavně otec v podání Alfreda Moliny je naprosto úžasná figurka, spoutaná snad všemi maloměšťáckými komplexy, co existují. Hlavní linka o úniku z reality, ve kterém je život dalewko reálnější než dřív, je dokonalý hlavně díky s každým záběrem úžasnější Carey Mulligan, zlvlášť když jí tvář prozáří úsměv s nádhernými ďolíčky :-). ()

1frida2

Tentokrát to režisérce nevyšlo. Naprosto banální příběh s průměrnými hereckými ambicemi. Patos, který opravdu nemám ráda. O to víc jsem zklamaná, Lone Scherfig má rozhodně na víc. Takový americký popin. ()

Wormboy

Takychto pribehov sme uz mali prerozpravanych niekolko, vzdy s roznym vysledkom. An Education je malym a velmi citlivym filmom s vynijakucimi hercami (najma cim dalej lepsi a vyraznejsi Peter Sarsgaard, ale aj mlada C.Mulligan) a perfektne budovanou atmosferou. Zivot nam udeluje rozne lekcia a An Education rozprava pribeh jednej z nich. 3,5/5* ()

campix

Carey Mulligan je chytrá mladá dívka, která vzorně plní všechny své povinnosti a již má dopředu nalinkovaný svůj život s tím, že půjde na vyhlášenou univerzitu. Všechno se ale mění, když pozná trošku staršího může, který ji umožní žít život v luxusu a pomalu ji odrazuje od její životní cesty. Ne všechno se nakonec ale vyvrbí, tak jak se zdá a za jeho počínáním nalezneme hned několik háčků. Bohužel Škola života je průhledná od začátku do konce a i když je to vcelku příjemná dobovka se zajímavým hereckým obsazením, tak naivní a neinvenční konec zabije jakékoliv naděje. ()

Juto

Film je vynikajúco herecky obsadení.Má prvotriedny scenár s prísnou réžiou Lone Scherfiga. Je to inteligentný, dojímavý film. 8/10 ()

Plangi

Zpočátku dobře rozehraný příběh o holce, jež díky seznámení se starším mužem příliš brzy přičichla k dospělému světu, novým možnostem a nechala se tím vším unést. Čím víc se ale blížil závěr, tím více mi bylo jasné, že to nebude jenom zasazení filmu do let šedesátých, nýbrž i poselství, se kterým přichází. Konec jakoby ignoroval střídmé tempo předešlých minut a narychlo sází změny v postoji hlavní hrdinky ke svému životu, až mi nezbylo, než jen pokrčit rameny a zahuhlat „Hmm“. A docela mě rozmrzelo, že to co nám tvůrci chtěli sdělit, bylo v konečném důsledku plytčejší, než se od solidního dramatu dnešní filmové produkce žádá. Nemá cenu být konkrétnější, zbytečně bych spoiloval. Rád bych zmínil dost slušný výkon mladé Carey Mulligan, které jsem tu šestnáctku zbaštil i ve chvílích, kdy si i samotná postava hrála na „starší“. 65%...P.S. Ale minispoiler si neodpustím: Název snímku je víc polopatický, než by se mohlo zdát. ()

Riley

Absolutně nic překvapivého se v tomhle filmu nestalo, nic nového to nikomu nedalo. A ten závěř, o tom, že 17 holka přišla na Oxford a sežrala veškerou moudrost světa, protože se na pár chvil zvedla od učení, zamilovala a napálila? No nevím. Hereckej výkon Carey super. Ale na Peterovi sarsgaardovi bylo od začátku bohužel jasné, co se z něj vyklube. A bože ten konec byl tak blbej! ()

papaJA21

Především skvělý Peter Sarsgaard, bez kterého by film byl poloviční. Děj samotný není nijak objevný, dá se říct klasický příběh o dospívání, vzdoru proti autoritám, prvních láskách atd. Tady pěkně zabalený do atmosféry 50. let. ()

LenkaAK

Škola života aneb vzděláním se žena osvobodila. Carey Mulligan skvěle ztvárnila naivní holčičku i její přerod do dospělé ženy, která ví, co od života chce a dokáže si za tím jít. Cesta není vždy jednoduchá, život sám. Carey se se všemi proměnami poprala a film má náboj, navíc kolorováno francouzskou hudbou a Paříží. ()

zorro

An Education je dobrý britský romantický film, kterému nechybí tempo ale spíše hlubší propracovanost příběhu. Carey Mulligan - roztomilá, Peter Sarsgaard - vtipný a výmluvný, Dominic Cooper - zvláštní, Rosamund Pike - hloupoučká a Alfred Molina - tatíkovitý. ()

Pája=)

Dobrý film se špatným koncem, úžasnou Carey s úžasnými postavami rodičů a s neuvěřitelně slizkým Peterem Sarsgaardem. Chyběla nějaké to kouzlo, nějaká jiskra, nějaká romantika mezi hlavními představiteli. Nechápu proč režisér věnoval čas dvěma naprosto zbytečným a zdlouhavým scénám, kde se Carey připravuje na to, že ztratí panenství a tu scénu, kde se tak stane vynechá. Od začátku tenhle film balancoval mezi opravdu povedenými scénami a pak hodně podivnými okamžiky filmu. Ale konec to teda zabil úplně .. ()

bartias

Strhující romantický příběh s perfektní Carey Mulligan v hlavní roli je zábavný i napínavý – a přitom je „jenom“ o tom, jak starší chlápek ovlivnil mladou holku. ()

Safenat

Poměrně zajímavý portrét školačky, která žije ve světě, kde moderní doba ještě nedorazila. Jako vysvobození z této šedi se jeví známost s mnohem starším (a bohatým) mužem, který je plně člověkem "světa" a který ji ukáže celou barvitost, kterou může okolí nabídnout. Dílko sice sem tam ztrácí spád, ale jinak jde o vydařený počin. ()

TomStall

Film s uvěřitelnými charaktery, uvěřitelným příběhem a uvěřitelným koncem. Zato trochu bez chuti a bez zápachu. Času stráveného se Školou života nelituji, přesto osobně od filmu očekávám trochu něco jiného. Bezesporu ale kvalitní snímek, který kdyby vznikl v ČR, pár Lvů by si jistojistě zasloužil. ()