Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

tutkaha

Dvě třetiny příjemného retra z citlivé a vyvíjející se dívčí perspektivy. Carey Mulligan mne rozhodně oslnila, ať už vizáží Katie Holmes či Audrey Hepburn. Jsem zvědavá, zda o ní ještě uslyšíme. Vše se pokazilo na stanici Essa. Od té chvíle takřka všechen potenciál filmu mizí vniveč. Ne že bych čekala jiný konec, to ne, dalo se to přirozeně předvídat a na tom ještě není nic špatného. Bohužel ale to, co mi bylo v závěru doslova naservírováno na podnosu, bylo neslané nemastné, nudné. Buď to mělo být nějak useknuto nebo podáno trochu okořeněnější formou. Škoda. * pro Carey, * za výtvarný počin a kameru (mj. scény odražené na skle automobilu) a * za ony první dvě třetiny filmu komplexně. ()

Jurcekk

Pekný príbeh o tom, ako niekto oj... mladú čurdu(skvelá C.M.) a jej rodičov. (sme si hovorili: toto by Lorelai nedovolila, toto by Rory neurobila...) Potom príde do bytu svojej učiteľky s prosbou o pomoc. A namiesto aby sa to začalo je za 5 min. koniec. Nič proti happyendom ale tento je fakt pridrbaný. To, že sa to dá pozerať je zásluha Lone Scherfig. ()

montel

Šestnáctiletá Jenny (Carey Mulligan) touží dostat se na Oxford. Pod vedením svých rodičů a zejména svého přísného otce, se snaží dosáhnout co nejlepších studijních výsledků. Ovšem jednoho deštivého dne ji do života vstoupí David (Peter Sarsgaard) a nabídne ji život o kterém se ji doposud nesnilo. Jenny se v tuto chvíli změní život. David ale není ten, za koho se vydává...Romantické drama přesně ve stylu, jaký točí převážně angličani. Holka potká kluka, zamilujou se, holka se vzdá všeho o co se snažila a nakonec to nedopadne. Takových příběhů už tu bylo. Přesto je to celé milé, koukatelné ale bohužel ničím vyjímečné. 60% ()

skunkos

Jééé, hezký retro. Peter dokazuje vyjimečný talent a Carey, to je kapitola sama pro sebe. Sem tam tomu sice chybí dynamika, ale to až tak drasticky nevadí. ()

Matt2626

Sympaticky zahrané, myšlienka hodná rozvinutia. Vtiahnutie do deja bolo pozvolné a intuitívna postupnosť sa dala predpokladať. Koniec však nezodpovedá kritériám na film hodný vysokého hodnotenia a vzhliadnutia viackrát. ()

LemurKata

Perfektní film, který u diváka vyvolá mnoho morálních otázek, na které jsem si alespoň já nedokázala vždy jednoznačně odpovědět. Výborně zahrané a krásně vystylované, doba, kterou film líčil z plátna přímo sršela. Jen ten konec! Jestli mi něco dokáže zkazit kvalitní a hodnotný film nebo knihu, pak je to konec tohoto ražení. I přes něj dávám 4 hvězdy, protože nad filmem ještě po několika dnech od shlédnutí intnzivně přemýšlím. A už mám lepších konců hned několik:) Holt co si člověk sám neudělá...:) ()

vlk++

Docela zajímavý film o životních hodnotách, zvláště v období, kdy je člověk hledá. Lepší 3*. Carey Mulligan příjemně překvapila a za ten úsměv bych možná i hvězdičku přidal :). ()

daemonicek

Az do posledni ctvrthodinky si film udrzuje decentni tempo a neni jasne jak to vsechno s nekolika hlavnimi aktery vlastne dopadne. Takze vetsi cast filmu je za 4. Poslednich par minut pusobi jako urychlovac hlavni pointy, ktera je prekvapive velice prostinka. Vlastne zadna neprijde.. ()

bimbama

Mě film příliš nezaujal. Je to jeden z těch filmů, kdy jsem se několikrát přistihla, jak přemýšlím nad něčím úplně jiným a zrak mi namísto zahleděného pohledu na obrazovku potuluje po pokoji. Pro mě je to nevýrazný film. ()

chlievik

Nič moc. Možno mi lezie na nervy ten typický angický suchý spôsob komunikácie, keďže som tam prežil nejaký ten rok, tie ich večné ironické poznámky, ten trápny mužský "gentelmanský" úsmev, možno nesympatický herec, a nudná tvár hlavnej herečky, možno všetky tie anglické ksichty, neviem. Ale nesedí mi na tom veľa vecí, všetko sa posúva strašne rýchlo od scény k scéne, a pritom sa všetko odohráva v troch izbách a dvoch kuchyniach, a romantická Paríž? ..prečo práve romantika v Paríži? Hlavne angličania, jednii chladní a suchí, považujú za správne neznášať Paríž ako konkurenta Londýna, druhí, trošičku menej konzervatívni sa zase pokúšajú non-konformne obnoviť úctu k poondiatemu Parížu, celé je to bizarné, lebo je to nepodstatné, a plus je to absolútne neúprimné. Príbeh lásky úplne bez lásky, gýč, nezmysel, chlapík bez kúsku emócie v tvári, scénka "mali by sme mať aspoň trošku romantiky" (v tielku a pukových nohaviciach)... a potom... "ukážeš mi aspoň prsia?... a potom nič, a ďalšia izba a 20 sekundová scéna po nákupe knižiek v stánku Paríža, Kriste, čo to musela byť za kniha...a potom ..."čo je na tých niekoľkých sekundách rozkoše?" a potom.. sme naspäť do minúty v Londýne.. . Mno neviem, asi si pani režisérka si chcela pripomenúť jej panenské časy pubertálnych začiatkov, a spravila sa na tom, a aj si splnila svoj adolescentný sen zrežírovať niečo tak gýčové a úplne bez pointy. Je tam občas celkom milá scénka, niekedy, a celkom fajn hudba a prostredie, možno to film zachránilo na dva kontumačné body. Chceli ukázať že láska je niečo žiarivého v nudnom svete, ale počas zobrazovania "lásky" som sa nudil možno ešte viacej.... slabotka kamaríde... :) Toľko stačí okomentovať, viac si to nezaslúži. ()

Thalin

Zhruba tak od půlky se mi, do té doby, vcelku povedený kousek začal před očima měnit v něco, co mě skoro až otravovalo a přála jsem si, ať už je konec. Který se mi teda vůbec nelíbil a postavy se zprotivily. Takový obyčejný průměr. ()

pee-jay

Úvodní titulkovou sekvenci jsem viděl čtyřikrát, je skvělá. Carey Mulligan chvílema taky, ale už jí znovu vidět nemusím. Hysterickej Molina = nejlepší záporák roku. Film v podstatě nemá žádnou chybu, ale je to nuda. "Did I make myself clear?" ()

kika1650

Je to veľmi príjemný trochu oldschoolový film, ktorý si človeka jednoducho získa, skrátka má svoj šarm a atmosféru. Je to v tomto smere niečo ako Juno, lenže sa odohráva v 60tych rokoch, takže je to tak aj ladené a štylizované. Carey Mulligan z večera do rána získala status ,, rodiacej sa hviezdy", spomína sa nominácia na Oscara a dokoca sa jej meno skloňuje v súvislosti s Audrey Hepburnovou - ku ktorej ju mnohí filmoví kritici prirovnávajú : ,,Critics and moviegoers keep saying, "Not since Audrey Hepburn in ROMAN HOLIDAY ..." Podľa môjho skromného úsudku je to však, ako inak, trochu nafúknuté. Áno, je to veľmi chutný film a ozaj čímsi vyniká ( hlavne v kontexte súčasnej tvorby - pôsobí že sa chce zviesť na vlne zabudnutej čienobielej klasiky, a my to retro príjimame - ale nie ako niečo objavné). Carey je skôr ako herecky vyzretejšia Katie Holmesová, v jej prejave svetáckosti je aj čosi zo skeptickej Ellen Page... Uvidíme. ()