Září a říjen roku 1977 vešly do dějin Západního Německa jako „německý podzim“. Tento termín označoval dobu společenského a politického napětí vyvolaného teroristickými aktivitami radikálně levicové Frakce rudé armády (RAF). Činnost jádra organizace, takzvané první generace RAF, popisoval oceňovaný ambiciózní film Baader Meinhof Komplex (2008). Německý snímek Mogadišu se věnuje události, kterou „německý podzim“ vrcholil. 13. října bylo během cesty ze španělského letoviska Palma de Mallorca do Německa uneseno letadlo s kódovým označením Landshut společnosti Lufthansa s osmdesáti sedmi lidmi na palubě. Akci, která skončila o tři dny později zásahem německé speciální jednotky na letišti v somálském Mogadišu, provedli členové Lidové fronty za osvobození Palestiny, kteří požadovali propuštění vězněných čelných představitelů Frakce Rudé armády. Velkolepě pojatá dramatizace se stejnou mírou zaměřuje na situaci uvnitř uneseného letadla i snahy politiků a specialistů zachránit rukojmí. Ačkoli snímek vznikl coby televizní produkce společnosti teamWorks, díky mistrovské režii a preciznímu scénáři si nezadá ani s hollywoodskými tituly. Výrazně tomu napomáhá dravý reportážní styl, jaký najdeme v soudobých amerických áčkových thrillerech typu Bourneovo ultimatum, potažmo v tematicky podobném Letu číslo 93 (2006) Paula Greengrasse. Ačkoli se film může pochlubit precizní výpravou, maskami, speciálními efekty i nezbytnou materiální podporou letecké společnosti Lufthansa, vyprávění se neopájí retro reáliemi, nýbrž se zaměřuje na drama postav a snahu řešit vypjatou situaci. Výsledkem je evropsky civilní thriller v hollywoodsky dramatickém stylu. Navzdory tradičním schématům se Mogadišu nesnaží únosce démonizovat a naopak i je ukazuje jako lidi lapené v patové situaci. V tomto ohledu si z výborného hereckého ansámblu v čele s německými hvězdami Thomasem Kretschmannem a Nadjou Uhlovou zaslouží vyzdvihnout francouzský představitele vůdce teroristů Said Taghmaoui. (oficiální text distributora)

NinonL

Slušný film podle skutečné události. Moc mě překvapilo, když jsem zjistila, kdy byl natočený, protože jsem tipovala nejvýš 80. léta. Tak věrná byla atmosféra i styl filmu. ()

agentmiky

Upoutávka na film mě docela navnadila,a tak jsem tento film zhlédl.Filmy s podobnou tématikou mám rád,ale Mogadišu mě v celkovém součtu moc nepřekvapilo.Určitě se zde vyskytne pár vypjatých momentů,autentické prostředí 70.let je také zajímavé,ale příběh mi nepřišel až tak dobře natočený.Možná to je také tím CZ dabingem,který tomu filmu neprospíval.Francouzský film o teroristech Přepadení se mi líbil daleko více.Když už došlo k té závěrečné přestřelce,tak trvala asi jen 20 sekund.Hodnocení:65% ()

jondzavid

Tv film o teroristickom únose lietadla Lufthansy vznikajúci v zhruba rovnakom období ako Baader Meinhof Komplex a produkovaný nemeckou verejnoprávnou televíziou ARD. Efektívne využíva priam až greengrassovský dokumentaristický štýl, ale najsilnejšie je, že sa viac koncentruje na udalosti v lietadle a tým emočne dominuje nad chladným Baaderom. Pre mňa ten kompromis medzi doku-štýlom a proprietami televízneho zjednodušenia faktografie fungoval excelentne. Z očakávania solídnej tv únoscovskej veľkoprodukcie, ktorú zhliadlo v premiére vyše 7 miliónov divákov v Nemecku, som nakoniec dostal drámu, ktorá kľudne znesie porovnanie s kinoprodukciami a nezaslúži si podcenenie (63% - 14.10.2011). ()

Žralok

Vynikající film. Konečně jsem se dočkal a viděl jsem 1. akci GSG-9 :) Moc se mi líbilo že teroristi nebyli vyobrazený jako totální ďáblové a bestie. Naopak jako lidi chycený ve víru událostí. A dokonce pochybující o správnosti svých činů. I to že vládní představitelé nebyli ukázaný jako superhrdinové co se snaží. Ale jako lidi který jsou zahnaný do kouta a musí volit co je správný pro dobro obětí nebo pro dobro celýho národa. Klobouk dolů před obětavostí kapitána tohoto letu. ()

laik_60

príjemný a pravdivý pohlaď na udalosť ktorá po Mníchovskej akcii Palestínčanov druhý krát tak otriasla Nemeckom. V 70 rokoch to boli rôzne teroristické akcie , cvičené s prižmúrením oka krajín východného bloku (aj preto v správach u nás boli zmienky o činoch červených brigád, či líbyjsko palestínskych aktivitách len strohé) Vo filme bolo názorne vidieť ako všetci o všetkých vedeli dokonca aj o agentoch KGB medzi Palestíncami, a aké bolo postavenie nemeckého kancelára a Nemecka vôbec k možnostiam oslobodenia svojich ľudí od únoscov. Divák si vo filme môže tak vychutnať atmosféru aká panovala v lietadle medzi unesenými i únoscami, a nakoniec dá sa z filmu vycítiť aj aká panovala atmosféra vo svete a vo vládnej garnitúre štátov kam lietadlo lufthansy pristavalo . s dobrým pocitom z filmu dávam 4 b. ()

C0r0ner

Richter se nepochybně učil u Greengrasse, protože můj dojem je identický jako třeba v Krvavé neděli nebo Kapitánu Phillipsovi. K tomu je to kurva napínavé a zajímavé, kdy divákovi většinu času neklesá tep na normální frekvenci a na Němce překvapivě profesionálně zpracované. Moc příjemné překvapení. 90% ()

pakobylka

Brilantně vyvážený, převelice atmosférický, autenticky vyhlížející, nadmíru emocionální - a přesto uměřeně civilní příběh ... podle skutečných událostí ... z oněch dávno zapomenutých a svým způsobem idylických časů, kdy teroristé bojovali za své ideály a představy o svobodě - a letadla unášeli primárně proto, aby VYJEDNÁVALI, tudíž cestující měli (navzdory neutěšené situaci) určitou NADĚJI. Dnes jsme se posunuli kamsi na vyšší level - zmínění teroristé se zatvrdili, tudíž už nic nepožadují a bomby v letadlech odpalují rovnou a bez odkladů, neboť jejich jediným cílem je pozabíjet co největší množství nepřátel. Přičemž za nepřátele považují veškeré obyvatelstvo bezbožných nepřátelských států. Trochu si za to můžeme sami, neboť prostřednictvím ohně a meče vnucujeme naše "západní" hodnoty kdekomu .. a pak se nestačíme naivně podivovat, co jsme to vlastně stvořili ... jakého zradikalizovaného džina jsme nezodpovědně vypustili z láhve. Neboť svět je komplikovaný: Globalizace je neúprosná, leč světonázory rozličné, rozprostření moci a kapitálu nerovnoměrné, útisk, násilí a nespravedlnost běžné, zbrojařská lobby vlivná a zájmy malých státečků, regionálních mocností i světových velmocí protichůdné ... každý žije (a popřípadě i bojuje) tak, jak umí - a jak mu to okolnosti dané místem a časem jeho pomíjivé existence dovolí ... 4,5* ()

sir-dave

Díky tomu, že to je podle skutečné události nemohl režisér popustit trochu fantazii z uzdy. Působí to více hraným dokumentovým stylem než filmem. Dobré exteriéry, výprava, kostýmy umožní film vidět jako by byl natočený skutečně v té době a působí jako přesná realizace události. Není tam příliš zvratů, nikdo není vysloveně záporák, žádné zázračné dialogy, zajímavý je hlavně začátek a konec. Pro lidi, co se zajímají o tuhle dobu, tuhle událost fajn. P.S. Titulky na skoro nulové úrovni ten zážitek moc nevylepšili.. bla bla.. ()

danliofer

Velmi realisticky zpracované. Dobově vše vypadalo tak skutečně, i ti obtloustlí němečtí politici jezdící v hranatých mercedesech té doby... :-) ()

Mylouch

Drama bez scénáristicky (tomu se při své délce nevyhnul ani Spielbergův Mnichov) a herecky hluchých míst dokáže udržet napětí. ()

farmnf

Velmi naturální film německé kinematografie, kterému vůbec nelze nic vytknout. Natočeno skvěle a po shlédnutí budete ochotni zastřelit každou hnědou držku s knírkem velebící Alaha. I Turci mě na letištích otravují dvojí kontrolou a dost mě tím serou. Po tomto filmu už k nim budu tolerantnější. Filmu lze vytknout pouze idealizaci německých politiků. ()

JohnSmith

Moc pěkný německý thriller, který si nehraje na žádné super akce, ale realisticky popisuje události, které se skutečně staly. Podobně jako Baader Meinhof komplex. Opravdu moc pěkné a nahánějící husí kůži. ()

KarKulA

Úžasně vystižená atmosféra 70l., velmi realisticky a vkusně natočené bez známek takového toho "amerického" patosu který u filmů tohoto ražení ze zaoceánské produkce známe (a který mě osobně odpuzuje na filmy této kategorie koukat). Herecké výkony výborné a hodně uvěřitelé - u mě samozřejmě hodně bodoval můj oblíbený Thomas Kretschmann jako kapitán letadla. Téměř 5*. ()

blackJag

Nedávno jsem s Lufthansou letěl a tak jsem si rád netradičně zavzpomínal na příjemný a náramně obstaraný let... Jde vidět, že neradno je podceňovat německé (televizní) filmaře, i když těch objektivních důvodů proč tak činit vídáme na našich obrazovkách dennodenně dost a dost. 85% ()

bruceman7

Na TV film jsem velice překvapen velmi kvalitními záběry při manévrech letounu a přistávání do písku. Sice bych (ne)chtěl vidět sám sebe v podobné situaci, ale myslím že bych být pasažérem nečekal jak ovce na porážku (když ne jindy tak v závěru, když už šlo skutečně do tuhýho). Ale těžko říct. 6/10 ()

mira007

Hodně sterilní až dokumentární rekonstrukce zásahu německého komanda GSG9 v Somálském Mogadišu. Přesto jak je to německy strohé tak já jako fanda těchto historických momentů jsem byl spokojený. Žádný testosteron. ()