Přežít svůj život

• Česko Přežít svůj život (teorie a praxe) (neoficiální název) (více)

Psychoanalytická komedie o snech a snění jednoho muže pozdních středních let. Autorský film Jana Švankmajera vypráví o jednom mužském osudu v surrealistických obrazech a s použitím výtvarné stylizace, v níž jsou propojeny hrané části s animovanými fotografiemi herců, podobně jako v papírkovém filmu, jak ve vtipné předmluvě říká sám autor... Evžen žije dvojí život: jeden reálný a druhý ve svých snech. V reálném životě má manželku, ve snovém mladou milenku. Tuší, že sny, které ho provázejí, mají hlubší význam, a tak se obrátí na psychoanalytičku, aby mu sny vyložila. Evžen ztratil v dětství rodiče, v jeho snech vedle milenky vystupuje i babizna, která ho neustále varuje, že nesmí své milence ublížit. Psychoanalytička je z jeho zmatených snů zoufalá a skutečná manželka ho podezírá z nevěry. Tajně jednou prohlédne Evženův rituál, vstoupí do jeho snového světa a odhalí manželovu bigamii. Teprve přes nalezenou fotografii shledá Evžen pravdu o osudu svých rodičů a pochopí smysl svých snů. (Česká televize)

Alenaprokopova.blogspot.com (Alena Prokopová)

"Výsledkem je citově neangažující, stylově monotónní koláž, jejíž surreálnost působí nečekaně akademicky - připadalo mi, jako bych v galerii objevila nějaký starší švankmajerovský objekt a zastyděla se při myšlence, že nechápu, proč je vystavený v samostatném sále..." více

Filmserver.cz (Vratislav Šálek)

"Žijící klasik československé kinematografie se vrací a zůstává stejný jako dřív. Nikomu se nepodbízí a dokazuje, že stále má současnému divákovi co nabídnout. Ten mu ale musí dát šanci." více

Indiefilm.cz (Martin Horyna)

"Odlehčená poloha posledního Švankmajerova filmu spolu s užitím papírkové animace způsobují, že většina osobitých příznaků režisérovy tvorby citelně chybí, a tak je i divácká zkušenost v porovnání s jinými režisérovými snímky znatelně chudší a fádnější." více

MovieScreen.cz (Adam Fiala)

"Z pojetí humoru ovšem vyplývá, že Švankmajer si moc dobře uvědomuje, že si zvolil lehčí variantu látky, a tak si s ní aspoň pohrává a dodává jí šmrnc sebeshazujícími fórky. Jim vévodí dvojice portrétů Freda a Junga, které se hašteří a trumfují." více

Nekultura.cz (Jindřich Landa)

"Je jasné, že Přežít svůj život není masovým filmem, naopak je divácky nevděčný. S nějakou výraznou návštěvností počítat asi nemůže. A to je škoda, protože Švankmajer je určitě jedním z nejzajímavějších českých režisérů této doby. Jeho nový film je toho jasným důkazem, i když mě osobně lehce zklamal…" více

Topzine.cz (Tereza Janíková)

"Je film osobní terapií režiséra? Vyšel z jeho fascinace surrealismem? Je vyjádřením hluboké myšlenky s hravým obalem či hravým zpracováním hluboké myšlenky? Je skutečně psychoanalytickou komedií? Tak jako tak, Švankmajer si se svým novým dílem (ostatně jako vždycky) vyhrál." více

25fps.cz (Jiří Vladimír Matýsek)

"Švankamajer jde na jistotu. Přesně cílí na své diváky, diváky, kteří znají jeho předchozí tvorbu a orientují se v jeho osobité poetice a zároveň mají alespoň lehké povědomí o psychoanalýze." více