Sára a její rodina se hrdě hlásí ke Svědkům Jehovovým. V místní komunitě chodí od domu k domu a káží o Soudném dni a o věčném spasení Jehovou vyvolených. Když se však Sára zamiluje do Teise, je postavena před nejtěžší volbu svého života. Teis nepatří ke Svědkům, jejich láska však díky tajným schůzkám nadále vzkvétá. Sára se zmítá mezi svým svědomím, vírou i vášní a je nucena rozhodnout se mezi svou láskou a rodinou, což jsou dva naprosto rozdílné světy. (oficiální text distributora)

JímThermiX

Velmi dobrý film o souboji víry a lásky. O víře Svědků Jehových se ví, že je nekomprosní a chyba se jen zřídka kdy odpouští. Samozřejmě je názor na tuto náboženskou organizaci z časti ovlivněn předsudky, špatným výkladem a obecným nezájmem většinové společnosti se tímto učením hlouběji zabývat. To však na věci nic nemění, že víra (a to není případ jenom SJ) je v těchto "sektách", neříkám, že ve všech případech, leckdy slepá a postrádající možnost svobodného úsudku. Zda je tato cesta správná nebo nikoliv, film Oddělené světy, neřeší. Příběh je modelovým příkladem odklonu od víry, která je konfrontována s tzv. mainstreamovou morálkou. Dánský snímek je ale především o síle k bolestívému rozhodnutí, které navždy přetrhá rodinná pouta. ()

xpaja

Dobrá cesta k seznámení s vymýváním mozků cestou Svědků Jehovových. Film celkem realisticky ukazuje, že základem této sekty je uzavřená komunita, která jejím členům vyplňuje veškeré bytí a když jsou odvrženi, ztrácí celý svůj dosavadní život a vše v něm. Vnitřní přerod Sáry byl možná trochu rychlý, ale ve dvouhodinovém filmu to prostě jinak nešlo. Řemeslně nejde o nic převratného, ale tady jde především o ústřední myšlenku a přiblížení fungování sekty co největšímu počtu díváků. A to film plní dokonale. Dávám --- == 78 % == --- . ()

HrudkaJ

Výborný film. Ani příliš protijehovistický ani nijak sektářsky upjatý. Přesně takový, jaký by měl být. Velmi dobře ukazuje rozdílné pohledy na danou problematiku i s velký citem pro ty, kdo "opravdu" věří. Neuráží ani nezesměšnuje a čeká-li divák nějakou revoluční konfrontaci, je dobře, že se jí nakonec nedočká. Z nikoho nedělá ani superhrdiny ani superpadouchy, celou dobu jde víceméně po hraně, jíž lze unést. A je velmi dobře vystavěný se správně uchopenými dějovými zvraty (zejména tam, kde je člověk nečeká). Přesně ukazuje, co je na Svědcích Jehovových problematické i přitažlivé zároven, včetně toho obrovského pokrytectví, jenže okolní "normální" svět není o nic lepší, což pokládám za nejsilnější stránku celého filmu. ()

solisoli

Jehovisti. Zaujímavá výpoveď o tomto cirkevnom spoločenstve s rozporuplnými zásadami, ktoré sú pre iných ľudí neznámou, na báze nepochopiteľných zásad. Tento skutočný príbeh tak trochu nakukol do útrob ich učenia a štýlu života prostredníctvom jednej otcom sfanatizovanej rodiny, kde dcéra Sára, ktorá sa zoznámi a zamiluje do chlapca, ktorý sa nevie začleniť do tohto spoločenstva. Paradox je, že Sára sama nevie čo chce a na dvoch stoličkách sa sedieť nedá. ()

ill

Vcelku ponurý vhled do světa u nás mírně tabuizovaného, leč o to víc děsivého. Snímek předkládá pestrou paletu otázek a podnětů k přemýšlení. Za všechny uvedu jeden zajímavý paradox. Ačkoli je fungování a existence těchto komunit podmíněno ortodoxním přístupem k dodržování vnitřních pravidel, je právě toto přístupem do určité míry sebedestruktivním. Riziko sebedestrukce komunity roste exponenciálně, přímoúměrně, tvrdosti stanovených pravidel a mantinelů. O co více přísnější pravidla - o to větší nároky na jedince - o to větší pravděpodobnost jeho selhání(odmítnutí předkládaného dogmatu). V komunitě poté zůstávají opravdu jen ti nejskalnější(nejhloupější?) a ta se tím radikalizuje. Stává se nebezpečnější a děsivější. ()

hlob

"Kto nejde s nami, ide proti nam!" Kedze film je natoceny podla pravdivych udalosti, verim ze inspiracia je sice skutocna no do akej miery musime ponechata na svedomi tvorcov filmu. Tendecne, ale pekne natoceny pribeh o uniku z rodiny, hladani lasky, hodnotach a nabozenstve v nas. Pacila sa mi predovsetkym rola Sary, ktora bola zahrata velmi presvedcivo a doslova jej sekla. ()

kolly13

Kdo je schopen pomoci člověku prohlédnout, že jedná nesprávně, zatímco on koná ve své pevné víře? Nenásilně pojatý příběh (založený na pravdivé události) o hledání pravdy a svého místa ve společnosti a to v řeči, která má blíže k anglosaské tradici, přesto není skoro nic rozumět, leč tajemný podtón oživuje. Skvělá druhá půle. ()

RomanT

V podstatě televizní náhled do života Jehovistů, nic překvapujícího, žádný zásadní konflikt. Nejsilnější věta filmu vystihující jejich myšlení se paradoxně netýkala hlavní hrdinky: "Proč zachránit svůj život zde a teď, když ztratíte věčný život?" ()

dhaaqu

Hezky natočená ukázka toho, kam až nás může dovést slepá víra, pokud se z ní jednou probudíme. Hlavní hrdinka tak sice získá svobodu, o které dříve ani nevěděla, ale ztratí své nejbližší, kteří jsou nadále součástí sekty. Její rodina jí zavrhne, jelikož ve víře neplatí selský rozum a racionální argumenty. Z nového nadhledu pochopí, že lidé které považovala za zrádce, byli ve skutečnosti sami zrazeni svým nejbližším okolím i jí samotnou. Z jejich pohledu konečně pochopí motivaci jejich činů a nesmyslnost dogmatizmu, ve kterém se nesmí pokládat otázky, ale pouze přijímat odpovědi... ()

Vendem

Diskuse o tomto snímku se často vyhýbá zamyšlení nad jedním klíčovým, v tématech současné kinematografie málo používaným a spíše opomíjeným motivem, a tím je rozklad rodinného života. Je to téměř didaktická ukázka života subjektu v pozdně moderní společnosti, jemuž jsou na jedné straně náboženskou společností v průběhu primární dětské socializace v rodině vštěpovány sociální a morální normy a hodnoty, na druhé straně svádí boj s biologickým imperativem dospívání, citovou nestálostí a praxí moderní racionality (svou roli tu sehrává i vliv vymožeností moderní společnosti jako vzdělávací systém nebo komunikace přes internet). Sdělení je alarmující v zobrazení rozervaných niter lidí, kteří se pod tíhou sociálního vykořenění ocitají nad existenciální propastí, jež se rozevírá mezi normami svázaným životem v pospolitosti a puzením k volnosti. Sdělení je ještě varovnější v zobrazení toho, jak náboženské spolky nabízejí tu nejhorší možnou alternativu vůči materialismu, tj. obrat k dogmatickému vyznávání pravověrných hodnot zbavených možnosti, aby je subjekt mohl kriticky reflektovat. V prezentaci subkultury lidí, kteří se umí bezdůvodně usmívat nebo plesat z jakési vnuknuté představy, že žijí čistý a smysluplný život, se rýsuje taková poplašná postmateriální domněnka, že zlo na sebe nebere jen podobu chamtivosti a egoismu. Zcela hrůzostrašně například působí donucování „radou starších“ říkat pravdu o vlastním soukromí a intimnostech, protože Jehova všechno vidí, a to i ty nejokrajovější detaily vašeho pohlavního styku. Bože, děkujeme ti, žes nám vzal svobodu myšlení a dal nám místo ní profesionální vymývače mozků. Materialismus fuj! ()

2sistem

Názory svědků Jehovových, nám normálním lidem nejdou na rozum. Neuvěřitelný ale tak to prostě je. Myslím, že mi tam nic nechybělo, žádné zbytečné odbočovaní od daného tématu ani jeho rozvíjení do šířky. Takže přímočarý silný příběh, sympatická herečka, rozumné rozhodnutí na konci. ()

Xmarc

Netuším, jestli je to skutečně reálný obraz ze života svědků J., každopádně jde o moc zajímavé zpracovaní s originálním námětem. ()

aribari

Tak trochu rozpaky. Film ukazuje dost zjednodušeně a polopaticky, jak se člen Svědků Jehovových (a nemusí to být jen Svědkové) dostává z vlivu sekty, jak přichází o vazby na komunitu a rodinu. Ale nezabývá se otázkou, co ve skutečnosti Svědky vede k tomu, že jsou schopni odmítnout transfuzi a vojenskou službu (u nás i za minulého režimu, což pro ně znamenalo vězení). Memorování odpovědí na otázky na to přeci nestačí. ()

Nick321

Moc pěkně zpracované téma o náboženské skupině Svědkové Jehovovi, jenž je právem všemi nazývána sektou. Tento film by mělo rozhodně vidět co nejvíce lidí předtím než se k takové skupině přidají, protože někdy může být příliš pozdě. O to hůř pro hlavní "hrdinku" Sáru, která se do takové famílie rovnou narodila. A těžkopádně zjišťuje, jak jsou ti její "bratři a sestry" úskoční intrikující dvojmetraři, na které zkrátka neplatí žádné argumenty a na nikoho neberou ohledy. Ani na vlastní rodinu. "Všichni se navzájem známe. Jsme jako rodina, mezi náma je silný pouto..." - "... dokud nezačneš číst nesprávný knihy". ()

SaS

Co je víra a jak moc se dá zneužít ? Dost a v rukou fanatiků do extrémů. Můžete věřit v něco vyššího, co napsal a káže člověk, lidská bytost, která papouškuje psané dogma bez ohledu na dobu, situaci a reálný svět ? Neuznávám jakékoli sektářství, protože smrdí manipulací a zastrašováním, bere člověku jeho autonomii. Zažila jsem pár návštěv Jehovistů a tu omladinu a děti co tahali s sebou jako cvičené opičky, skutečně lituji, snad v dospělosti dostali rozum. Nikomu neberu víru, ale neměla by se vnucovat a utlačovat osobnost a svobodu člověka, to jistě Bůh nechtěl ;). ()

Katty Avok

Film, který nejednoho diváka musí utvrdit v tom, že ten největší dar od nejvyššího (ať jej nazýváme kýmkoliv nebo čímkoliv) je lidská svobodná vůle. ()