Jmenuji se Khan

• Indie My Name Is Khan (více)

Muslim a muž trpící Aspergerovým syndromem se zamiluje do indické emigrantky. Usadí se společně v San Franciscu a založí rodinu. Jenže po tragických událostech 11. září se rodina stává terčem anti-muslimského násilí. Rizvan Khan, muslim z Indie, se přestěhoval za bratrem do San Francisca a žije spolu s ním a jeho manželkou. Rizvan trpí Aspergerovým syndromem. Ve městě potkává Mandiru a zamiluje se do ní. Přes protesty rodiny se s ní ožení a společně si založí malý rodinný byznys. Žijí šťastně a spokojeně, ovšem pouze do té doby, než přijde 11. září a s ním teroristický útok na newyorská dvojčata – muslimové se z rázu stanou veřejnou hrozbou. Mandira je zděšená a svého manžela opouští. Rizvan je zmatený a nechápe, proč ho láska jeho života opustila. Ve snaze získat svou manželku zpět, se vydává na dojemnou a inspirující cestu napříč Amerikou. Toto je triumfální příběh o netradičním hrdinovi, jež se snaží překonat nesnadné překážky ve jménu lásky. (HBO Europe)

lestatos

Ach jaj , nechcem tu polemizovať s ideovým odkazom filmu , že nie každý moslim je terorista pretože problém tohto filmu je niekde inde. Je to mix vykradnutého Rain Mana a Forest Gumpa , nechutne zalepený Bollywoodskym pozlátkom . Predvídateľnosť príbehu, hnusná indická filmova hudba a každú minútu jedno klišé ktoré ma dvíhalo z gauča. Citová vydieračka ? Na to sa spoľahnite, ibaže tu je ešte všetko násobene tonami gýču. Scéna stretnutia s prezidentom je uveritelná asi ako jednorožec na prechádzke po uliciach Atlantídy. Nejaká káva tam je, ale cez vrstvy šľahačky ju takmer nie je vidieť.20% P.S. Osobne si myslím , že téma prístupu k americkým muslimom v USA po 11 seprembri ešte poriandne sfilmovaná nebola a zaslúži si film ale isto nie v tomto duchu. ()

Laslo

SPOILER: Rizvan Khan, moslim z Indie, sa presťahoval za bratom do San Francisca a žije spolu s ním a jeho manželkou. V meste sa zoznámi s Mandirou a zamiluje sa do nej. Aj napriek protestom rodiny sa s ňou ožení a spoločne si založia malý rodinný biznis. Žijú šťastne a spokojne, no však iba do chvíle, kým nečakaný teroristický útok na newyorské dvojičky 11. septembra 2001 nespraví razom zo všetkých moslimov verejnú hrozbu. Mandira to nezvládne a rozhodne sa svojho manžela opustiť. Rizvan je zdrvený, nerozumie, prečo ho láska jeho života náhle opustila. V snahe získať ju späť sa vydá na dojemnú a inšpirujúcu cestu naprieč Amerikou, ktorej cieľom je okrem iného aj stretnutie s americkým prezidentom. ()

NoemiN

Nechcem porovnávať Foresta s týmto filmom, ale Forest bol pre mňa celkom dobrý film. No tento je úžasný, a klobúk dole pred majstrovstvom Sh.Khána, ale aj za krásnu ideu filmu, ktorý odvtedy doporučujem pozrieť si každému, lebo je to film, na ktorý tak skoro nezabudnete. ()

X-256 odpad!

Nekonečně dlouhá soap opera pojednávající o zlých krvelačných křesťanech utlačujících a vraždících mírumilovné houbičí muslimy, to celé zabalené v neuvěřitelně americkém patosu. Díky, ale tohle bylo fakt moc. ()

smajki

Když řeknu, že během filmu jsem spotřeboval mnoho kapesníčků, může to vyznít tak, že jsem sledoval naprosto jiný "žánr". Uvedu to tedy na pravou míru, kapesníčky sloužily pouze ke stírání slz po sice mnohdy až příliš citově vyděračných, přesto silných scénách. Když jsem viděl v popisku filmu jeho délku a žánrové zaměření, přiznám se, že se mi do něj moc nechtělo. Jsem rád, že jsem se přiměl ho pustit. Příběh Rizvana a Mandiry mě zasáhnul a s jejich charaktery jsem se téměř okamžitě lidsky ztotožnil. Nejsem si dodnes jistý jestli je film propagací amerického potlačovaní muslimství a terorismu po 11. září nebo naopak přímá propagace islámu, ale to asi pro příběh není až tak podstatné. Ale je zde skvěle zachyceno, jak se vlastně z minuty na minutu z milého muslima, kterého má jeho okolí rádo, stane veřejný nepřítel číslo jedna jen pro jeho barvu pleti a vyznání přesto, že se s útoky na WTC nijak neztotožňuje a neuznává je (to je ale samozřejmě zaslepenému stádu jedno). Po té, co ho jeho milovaná Mandira opouští, se Rizvan vydává na neuvěřitelnou pouť ze San Franciska až tváří v tvář americkému prezidentovi, aby mu sdělil, že se jmenuje Khan a není terorista. Na své cestě potkává snad všechny možné druhy lidí a charakterů a ochutnává mnohdy až příliš drsnou realitu života. Pro mě vskutku krásný příběh. A to jsem ani nezmínil, že výkon Shahrukha Khana je naprosto famózní. Možná mě někteří ukamenují, ale pro mě byl lepší než Dustin Hoffman v Rainmanovi. Howgh. ()

to08.net

Lidé s Aspergerovým syndromem říkají pravdu a vše myslí a činí doslova právě tak jako hlavní postava Khan. Zpočátku jsem se neubránila srovnání s Rain manem, než jsem si dovolila se nechat unést kouzlem příběhu. Může nás varovat před unáhlenými soudy stejně jako před pohlcením jakýmkoli extrémismem. Lidé buď konají dobro nebo zlo a tím manifestují své nejniternější hodnoty. Na to se můžeme spolehnout, pokud hledáme jistotu a orientační body na své cestě. ()

doMchek

Keby mi do toho tak neprerážala tá strojená trikovosť emočnej dojivosti, jehovistickej gýčovosti a toho výkriku falošného (alebo naivného) amerického patriotizmu, mohlo to dať viac. ()

Thamilka

Velmi pěkný, silný a dojemný film. Je hodně dlouhý, což jsem si skoro ani neuvědomila... pořád jsem si říkala, co se tam asi tak může ještě dít... :-) Film určitě vhodný pro zamyšlení. Dala jsem hvězdičky, jednu jsem nedala za ten konec, který byl až moc přitažený za vlasy,,, ()

Silvi_

Filmový doják, který má dopad na duši i peněženku - nutno dokoupit minimálně jednu krabici papírových kapesníčků. ()

Brigitte

Úžasný film nabitý emocemi a neskutečnými zážitky lehce svou stavbou připomínající Forresta Gumpa. Příběh, kde se neustále střídají tragické události a úsměvné situace. Příběh, při kterém jsem měla chvíli v očích slzy a za chvíli na tváři úsměv, a tak pořád dokola. Tak neskutečně milý film, i navzdory tragédiím, který člověku otevírá oči. Khana jsem si hned oblíbila, je prostě kouzelný, a situace, do kterých se během své cesty za svým cílem dostane, nebo je zapříčiní, jsou opravdu vtipné (i když leckdy ne pro Khana). Dojemný příběh odhodlaného člověka, jehož vytrvalost je sice podpořena Aspergerovým syndromem, ale o to větší kouzlo to má. Moc mě bavila Khanova čistota duše a přirozená pravdomluvnost. Skvělý herecký výkon S. Khana, prostě dokonalý a věrohodný. ()

tehol

Přibližně po dvou hodinách jsem si říkal, že si neumím představit, že bych tomu filmu nedal 5 hvězd. Do té doby to totiž fungovalo naprosto skvěle, vlastně jsem to považoval za jeden z njelepších filmů, co jsem kdy viděl. Je tam totiž vše: humor, drama, hudba, skvělé herecké výkony (na úrovni rainmana), a hlavně emoce. Věty jako: "My naem is Khan, no Kan. Khan from the epiglotise.", "Mandira, can we have sex?" nebo scény, kdy Khan odmítá obejmutí... To nepotřebuje komentáře. Proto mě teda dost zklamala závěrečná pasáž, cca od chvíle, kdy šel zachranovat tu vesnici v Georgii, tam se ten patos, který byl v předešlém průběhu dávkován naprosto optimálně, úplně zvrhl. Škoda. Ale nakonec si stejně řeknete " My name is ..... and I´m not a terorist" a budete vědět, že ten film byl skvělý. ()

splaty

Chvílemi trošku takový indický Forrest Gump a jak tak koukám, tak se to nezdálo jen mě. I to, že Khana nadaboval stejný dabér jako Forresta, tomu asi dopomohlo. Ono slyšet hlavního hrdinu několikrát ve filmu říct "..moje máma mi..." tomu jen napomůže. ()

piru2

Tento film rozhodne stojí za pozretie, hoci je to miestami "smutná podívaná". Hlavný predstaviteľ hrá veľmi presvedčivo, človek by mu ozaj uveril, že má Aspergera. ()

evita_

Khan sa mi vryl do srdca, úplne. Tak krásne spracovaná téma terorizmu a s tým súvisiacich predsudkov, vrátane prístupu k ľuďom ktorí sú "iní" po tej mentálnej stránke. K ľuďom ktorí majú svoj svet, ktorý je myslím oveľa bohatší ako život niektorých z vás. Wau - to je slovo ktoré film úplne presne vystihuje. Mňa to dostalo, absolútne. Neraz som sa počas filmu aj ja zamyslela nad tým, že predsudky sú v každom z nás, aj vo mne, a pritom mnohokrát nie sú vôbec na mieste. Na druhej strane chápem aj tú druhú stranu, po 11. septembri majú, resp. mali predsudky asi všetci. Indická kinematografia ma veľmi milo prekvapila. Dva a pol hodinový film som "zhltla" a myslím, že som ho nevidela naposledy. ()

Falanx

41%. Nějak se to pohybuje mezi dešťovým mužíčkem  a chlápkem jménem Forrest Gump. Ovšem, že se kinotyjátr výše uvedený uboze zmítá o dvě třídy níže... Stojí to vcelku za As (pochopitelně tím myslím starověce římskou měděnou minci). ()