Madisonské mosty

• USA The Bridges of Madison County (více)
TV spot

Na farmě Johnsonových se setkávají sourozenci Carolyn a Michael, aby ve společnosti právníka vyřídili pozůstalost po matce Francesce. Nelibě je překvapí matčino přání, aby byl její popel rozprášen z Rosemanova mostu. Potom však mezi jejími věcmi objeví závěť jakéhosi Roberta Kincaida, v níž se uvádí stejné přání, a současně se z matčina dopisu dozvídají o jejím krátkém milostném vztahu s Robertem. Šokovaní sourozenci se začtou do matčiných deníků. Stalo se to v roce 1965, když Francesca zůstala na farmě sama, protože Carolyn, Michael i jejich otec Richard odjeli na výroční trh do Illinois. Druhý den zastaví u domu fotograf časopisu National Geographic Robert Kincaid, aby se vyptal, kudy k památným zastřešeným mostům. Francesca mu nedokáže cestu popsat, a tak se nabídne, že mu ji ukáže. Cestou si povídají, a potom Francesca pozve fotografa na čaj. Stráví spolu příjemný večer, Richard baví ženu cestovatelskými historkami a z hovoru vyrozumí, že přes všechno hezké, co vypráví, není Francesca úplně šťastná. Přestože večer skončí malým nedorozuměním, napíše Francesca ještě v noci vzkaz, kterým Roberta zve k dalšímu setkání, a připevní ho na most, který bude ráno fotografovat. Robert souhlasí, a tak spolu prožijí kouzelné chvíle. Oba se bojí rozloučení, a když Robert navrhne, aby odjeli spolu, čeká Francesku těžké rozhodnutí. (TV Nova)

NinonL

Krásný romantický film o ztracených příležitostech a nalezených nadějích. Clint Eastwood i Meryl Streep jsou neodolatelní, jejich rozpaky, nevyslovená přání i skrytá vášeň stojí za shlédnutí. ()

MissJ

Víc než tři hvězdy dát nemůžu. Je to film vizuálně krásný, s perfektními hereckými výkony, ale na druhou stranu neúměrně zdlouhavý až na hranici snesitelnosti. Samotný je mi to líto, ale ne, neužila jsem si to. ()

jondzavid

Tak čo napísať k svojej obľúbenej romantike (videl som ju 4 alebo 5x??). Nakrútiť dobrú romantiku nie je ľahké. Clint Eastwood to v tomto prípade zvládol dokonale. V pomalom tempe buduje silnú love story štyroch dní, ktoré dokonale poznamenajú život Roberta Kincaida a Francescy Johnsonovej - štyri dni počas, ktorých prežijú to čo, niekto nepozná počas celého života. Clint k tématike pristupuje citlivo a neskĺza do kýču (jediné slabšie miesta som postrehol v príliš klišé vykreslení postáv dcéry a syna v dospelom vydaní - ale zase na malomestské typy sa to dá akceptovať - celkovo ma táto bočná linka trochu zdržiava, ale hneď ako sa vráti príbeh ku Clintovi a Meryl, tak nemám čo vyčítať). Vynikajúce je hudobné podfarbenie (kýčová linka tu síce je - ale dokonale funkčná a tlmená, plus jazzovo romantické podfarbenie je rovnako vynikajúce). Clint Eastwood vo filme predvádza naňho netypicky romantickú úlohu s dokonalým šarmom (roztomilo to pomenovali v Tv spielfilme clint ako flirty harry) a Meryl Streep je tu absolútne božská (nominácia na Oscara mala byť jednoznačne premenená) - jej postava obyčajne neobyčajnej ženy je nosným pilierom celého filmu, Meryl zvláda dokonale všetky pocity, gestá a jej Francesca je postava, v ktorej budem Meryl vždy vidieť najviac. Najsilnejšou stránkou filmu je jeho úprimnosť, zdanlivá jednoduchosť a z čoraz pribúdajúcim časom blížiaci sa neodvratný záver (scénu so semafórom považujem za emocionálne najsilnejšiu romantickú scénu, akú som v svojich 2500 filmoch doteraz videl). Neexistuje veľa filmov, ktoré u mňa dokážu rozprúdiť slzné kanáliky, ale tento to dokáže vždy a prežívať 4 najkrajšie romantické dni vo filmovej histórii budem určite ešte nespočetne krát. ()

buldock

Nádherné romantické drama , o dvou lidech a jejich lásce na první pohled. Milostný poměr plný vášně , který umocňuje jak velmi dobrá režie , skvělá atmosféra a hlavně vynikající herecké výkony obou hlavních protagonistů , mám pro ten film prostě slabost. ()

Orlau32

Přiznám se, že jsem se na film šla podívat jenom kvůli tomu, že tam hrál Clint EASTWOOD a Meryl STREEP. Jelikož jsem román nečetla, tak jsem netušila, co mohu očekávat. No - očekávala jsem nějaký "cajdák" z červené knihovny. Ale film mě velmi mile překvapil svou psychologickou hloubkou a výkony obou herců. Až když jsem si nakonec zjistila režiséra, tak už jsem se přestala divit. Je jim Clint EASTWOOD. Ikdyž je to romantický film, nebudete se u něj nudit. Nakonec ještě jednu poznámku : naprosto respektuji názory uživatelů ať jsou zničující sebevíc, ale dát tomuto filmu "odpad" je přece jen silné kafé. Naštěstí je to pouze v jediném případě z 962 hodnocení. ()

Freemind

Clinta respektuju jako ikonu herectví, jako rejža mě dosud pokaždé zklamal - o to víc mě překvapila tahle drobnost, která mi unikala snad 20 let (vím, že jsem o ní poprvé četl v nějakém prastarém bravíčku). Eastwood nějakým zázrakem natočil nelacině dojemný a nepřeslazený příběh jedné kostrbaté lásky, která byla od začátku odsouzena k neúspěchu. Meryl to, světe div se, nemusela táhnout sama - "Mosty" mají vynikající scénář se spoustou silných postav a mnohovrstevnatých dialogů. Dostali mě, parchanti. ()

Alementina

I po tretim shlednuti je to porad pro me stejne silny zazitek a pokazde ukapne slza pri scene, kdy Meryl je v aute s manzelem a Clint v aute za ni, pevne svira kliku od dveri a rozhoduje se a Clint v aute za ni. Ty skromne rozhovory bez prikras, se spoustou nejistoty... muze to vypadat neatraktivne, ale pro me tak skutecne... Aneb laska bez silnych slov a velkych gest, ale o to opravdovejsi. ()

blackrain

Život nám rád chystá různá překvapení. Zvlášť, když už si sami myslíme, že už nás nemůže nic překvapit. Pak příjde s něčím neočekávaným, s něčím, co nás hluboce zasáhne na tom nejcitlivějším místě. Pak stojíme nad osudovým rozhodnutím. Přemýšlíme, jestli máme zachovat chladnou hlavu nebo se řídit srdcem. Napadl mě jeden citát, který všechno vystihne bez dalšího zdlouhavého rozepisování: "Nejkrásnější na světě nejsou věci, kterými se obklopujeme, ale okamžiky a prožitky." ()

Tony.cs

Hrozně jsem chtěl, aby se mi to líbilo. Clinta já moc rád. Ale ta povětšinou tichá, až komorní atmosféra, ta mně prostě nesedla a... nudil jsem se. ()

Maq

Hořkých romancí je spousta, ale tahle je skvěle napsaná a zrežírovaná. Co jsem na tomto filmu ale vždy obdivoval nejvíc, to jsou herecké výkony. Snad jediný film, kde Easwood nevystupuje v roli „macho hero“. Je sice tak trochu dobrodruh a světák, ale zdvořilý, pozorný, a snad jen tady ukazuje překvapivě okouzlující úsměv. Ještě lepší je Meryl Streep. Dokonale, do každého detailu ztvárnila venkovskou hospodyni, napovrch docela spokojenou, leč přece jen poněkud vyprahlou v kulturní pustině, s nenaplněnými sny. Celý příběh vlastně stojí na dialozích těch dvou a je lahůdkou sledovat jejich sbližování od počátečních neurčitých sympatií a rozpaků až po strhující cit. --- Vyhovuje mi i místo a zejména doba, v níž se příběh odehrává. V polovině šedesátých let, zejména na americkém venkově, se manželství ještě bralo vážně a nebylo tak snadné je zničit kvůli citovému vzplanutí. Dilema, které žena řeší, tak získává na naléhavosti, která by dnes už působila poněkud přehnaně. --- Tenhle film není originální, ostatně Eastwood sotva někdy byl, je jen velmi, velmi dobře udělaný. ()

René.girl

"We are the choices that we have made." Opustili byste rodinu, abyste mohli být se svou životní láskou? Dechberoucí zážitek s hereckou bohyní Meryl Streep v hlavní roli. 95% ()

rt12

Musím se přiznat, že jsem poprvé film nedokoukala, tempo se mi zdálo nudné a zdlouhavé. Ovšem po druhé se mi moc líbil. Tady se projevilo, jak naše momentální nálada ovlivňuje příjem viděného. ()

Damiel

83 % - Působivé drama, které na člověka zapůsobí svou jednoduchostí, až civilností. A hlavně nádhernou hudbou. ()

Vampireman

Madisonské mosty jsou přeci jen americkým romantickým (velko)filmem a jako takový by zřejmě neuspěl model nemorálního Roberta - čím dál víc patetičtější finále tuto možnost dosti rozptyluje a rámcuje do kolonky "zbytečné". Ale je to jediné, co bych vytknul. Z žánrového hlediska jsou Madisonské mosty citlivě romantické a atmosfericky fungující nejen díky Meryl Streepové. Eastwood je prostě skvělej režisér a jeho styl mi sedí - vše je pečlivé a neuspěchané, scény proto trvají hodně dlouho a důraz je kladem především na dialogy. Proto se mnohým zdá film nudný a zdlouhavý, ale to je nepřipravenost filmového diváka. Děj stupňuje jak má a dovede postulovat i řadu jiných otázek. Jedna za všechny - film krásně ukazuje jak se civilizací vzdali lidé jisté svobody (kterou Robert zakusuje běžně, do kontrastu se dává úsek kdy vypráví o Africe) kvůli např. bezpečí a jaké neduhy to s sebou nese - všichni v městečku vědí o něčích poměrech a kompletně dotyčné odsoudí. Žeru to za 90%. ()

major.warren

Jeden z nejlepších romantických filmů všech dob. I když romantiku moc nemusím, jak už jsem říkal ve svých předchozích komentářích. U dvou filmů dělám velkou výjimku. Vzpomínky na Afriku a Madisonské mosty. Clint opět nezklamal. Když to řeknu jinak, tak on mě osobně nikdy nezklamal:-). Jeden z jeho nejlepších filmů. Rozhodně bych se ho nebál dát do jeho TOP 10. Film podle knihy Roberta Jamese Wallera se mi moc líbil. Velice působivý a dojemný scénář napsal Richard LaGravenese a o kameru se postaral bývalý Clintův dvorní kameraman Jack N. Green. Oba odvedli vynikající práci. Skvělou hudbu spolu s Clintem Eastwoodem složil jeho bývalý dvorní skladatel Lennie Niehaus. Meryl Streep byla vynikající a Clint coby herec a režisér také. Líbilo se mi, že film byl vyprávěn z dopisu ze současnosti do minulosti. To mám moc rád, ale jestli jste četli některé moje minulé komentáře tak to jistě víte. Film se mi moc líbil a má u mě nejlepší hodnocení. Nejlepší scéna byla podle mě jak se Clint přijel Meryl zeptat na cestu a padlo několik skvělých hlášek. Jedna nominace na Oscara za hlavní herečku. ()

Skip

Krásný a citlivý příběh o touze po naplnění, o snech, které se nemohou vyplnit, o lásce, touze, porozumění a o souznění duší. Kdo dokáže správně vnímat srdcem, ten vše pochopí. ()

Aleee89

Madisonské mosty jsem nemohla vynechat právě kvůli Meryl Streep, která snad ani jinak než skvěle neumí hrát. Clint Eastwood není můj typ, takže bych jeho šarmu asi těžko podlehla, ale příběh jako takový je to ale silný a čiší z něho vášeň. Ze začátku, než se děj trochu rozjede a rozhýbe, to nebylo tak dobré, pak, když před sebou měli první noc, to bylo hodně silné a potom film zase trochu sklouznul do nudných pasáží. Ale konec to vynahradil, ten byl opět nabitý emocemi, byl i dojemný. Celkově se mi film líbil, ač bych vynechala prolínání se současností, které mírně rušilo. ()

Chrysopras

Ač je film brilantní ukázkou herectví zejména Meryl Streep, měl jsem dost velkej problém s jeho obsahem. Proto jen průměr. Clinta mám rád, ale tohle byla z jeho strany docela obyčejná kreace. ()

jezurka42

Nechci tě potřebovat, protože tě nemůžu mít... Nejdojemnější film, který jsem kdy viděla.Musím zopakovat jednu větu, kterou před pár lety vyslovila Cynthia Lucia. Ta scéna v autě kdy se Francesca rozhoduje, jestli má otevřít dveře a vyběhnout za Robertem nebo jestli má zůstat, byla tou nejpůsobivější scénou nejen v celém filmu, ale i za celou Merylinu kariéru...Probrečela jsem téměř celý film, ale těch pár minut, kdy jsem se pozastavovala nad otázkou, jestli má cenu začít zcela nový život či ne, jsem nehybně seděla v křesle, po tvářích se mi koulely slzy a já jsem se se smutkem v očích dívala, jak se ta nešťastná žena Francesca Johnson pouští kliky od auta a lituje svého rozhodnutí. Rozhodnutí správného, ale pro ni neuvěřitelně bolestivého. A nejen pro ni... ()