Barbar

V dobách, kdy křesťanská víra téměř nedosahovala k hranicím Skandinávie, byl po dlouhých letech žaláře osvobozen němý muž, divoký barbar. Neznal svůj původ, ani cíl. Říkali mu One-eye. Ocitl se na lodi uprostřed neprostupných mlh severního Atlantiku, která směřovala na západ, vstříc břehům neprobádané Ameriky, snad i bájné Valhally. Po vzoru starých pohanských bohů objevuje One-eye svou pravou podstatu. (oficiální text distributora)

Freemind

Šílenství, běs, orgie, řež a extáze. Na tento film jsem se netěšil, čekal jsem nudné béčko a rychlokvašku. Prvních třicet minut jsem byl střídavě uchvácen kamerou a rozrušen mírou násilí, pak je to ale čím dál, tím lepší. Valhalla Rising je filmové řemeslo brutálně okleštěné, vykuchané, sedřené až na kost - a vcelku chápu, proč to tolik lidí nedokáže rozdýchat. O čem to je? Je to legenda o jednookém, němém válečníkovi, který se pomalu proseká a probije z jednoho světa do druhého - víc nepotřebujete vědět. Pokud to chcete risknout, pak jedině v kině nebo v soukromí - s pořádným zvukem a na velké obrazovce. Dechberoucí severské krajiny, dřevní, hypnotická hudba, naprosté minimum slov a tucty halucinogenních vizí. Je to l'art pour l'art', ale bez snobské, povýšené intelektuálštiny - primitivní a intuitivní, lepkavé a husté jako krev. ()

SarumanKo

Hlboké a premýšľavé filmy mám rád, ale haluzné artové tripy mi nerobia dobre, takže z Valhalla Rising mám silno zmiešané pocity. Film potrebuje špecifickú náladu, to je isté, pretože sa mi ho podarilo dopozerať až na tretíkrát, keď som sa správne naladil. Jednak ponúka atmosféru nevídaných rozmerov, nie celkom určitý symbolizmus a kompozične neskutočne podmanivú mystickosť, zároveň sa ale Refn nezaoberal ničím tak podstatným ako je príbeh. Cítia sa byť nad vecou, rovnako ako postava jedným slovom magického Mada Mikkelsena, ale ak aj ponúka nejaké posolstvo, mne uniklo. (45%) ()

Tony.cs

Dost nemluvný, ale o to více výmluvný snímek, který výborně pracuje s atmosférou a špinavostí drsného prostředí. Vynikající kamera, dobře podtrhující hudba a citlivá řežie, jakožto jistá brutálnost a poetičnost snímku, se nás snaží vlastně ukolébat a vžít se do prostředí. Ty vole a u mě se jim to povedlo na jedničku ()

movieband

"My,ale nejsme jenom z masa a krve. Není pouze pomsta. To všechno časem pomine. Pomysli jen na svoji duši, tam spočívá pravá bolest." Tento komentář může obsahovat spoilery, takže pokud jste film neviděli nekažte si to a nečtěte.Valhalla Rising se u mě řadí mezi ty filmy, které budu do konce života považovat za jedny z nejzajímavějších, nejkontroverznějších a nejpodivnějších filmů jaké jsem kdy viděl. Díky tomu, že jsem měl dneska takovou divnou náladu, jsem se rozhodl, že mu dám druhou šanci a podívám se na něj znovu. Tempo filmu se občas táhlo, ale nebylo to zas tak strašné. Dialogy nebyly nijak složité a kupodivu ani nijak časté. Drtivá většina filmu je hrobové ticho, dialogy mezi postavami a smrtelné výkřiky při soubojích. Děj se mě po skončení projekce vcelku dotknul. Pro některé je film nudou a roztahaným blábolem. Já sem to zprvu viděl taky tak, ale po kratším rozležení v hlavě jsem dospěl k názoru, že I. II. a poslední VI. část příběhu jsou pro mě tou nejsilnější stránkou filmu. Postava Jednookého je nesmírně zajímavá. Krutá, drsná, ale zároveň má city, které bych u něj nečekal. Podle mě se dal film zaobalit i jinak, než tak jak to udělal Refn, teda pokud byla hlavní myšlenka sebeobětování Jednookého za chlapce a budování jejich vztahu po čas filmu, protože ten děj co tam byl nedával nějaký valný smysl. Třeba scéna, která se odehrávala na vícero místech na jednou, kdy jeden křižák zabil toho druhého, druhý se utopil, třetí se umýval v řece a Jednooký stavěl ty kameny na sebe. To byla nejdivnější scéna z celého filmu, která mi vcelku kazí celkový dojem, protože jsem nepochopil proč to bylo tak divně zplácané. Možná se už zbláznili, protože přece jenom ta V. část má název Peklo, takže to by teoreticky dávalo smysl. Film rozhodně není pro slabší žaludky, protože přece jenom rozmlácená hlava a z ní vyčnívající mozek, to už je přece jen přespříliš nebo takové vytržení vnitřností z těla. To bylo i na mě moc. Refn má ve svých filmech strašně podmanivou hudbu a stejně jako Drive, tak i tenhle snímek se mi slušně zažral pod kůži i díky hudbě. V závěru bych chtěl dodat, že film má dva děje. Jeden je ten, který člověk vidí, kdy Jednooký jenom chodí a zabije na co přijde tím nejbrutálnějším způsobem + teda příběh těch (místy až fanatických) Křižáků, kteří věřili v Nový Jeruzalém. Tenhle děj je odrazující a neskutečně nudný. Pak je tu druhá stránka příběhu a to je příběh malého kluka, který vidí všechnu tu brutalitu a vnímá charakter Jednookého (myslím, že jinak než ostatní, protože viděl tu nespravedlnost a krutost, která na něm byla uskutečněna.) a dorozumívá se s ním. Líbilo se mi, že Jednooký, i když to byl neskutečný surovec, nezabíjel jenom tak. Kdyby totiž ano, tak by ten kluk nepřežil ani minutu. A navíc on ho během filmu začal chránit před ostatními válečníky. V úplném závěru chci jen říct, že ve filmu nehledám nic přelomového ani nijak filmově významného. Jen poukazuju na to, že film na mě zapůsobil tím vztahem mezi drsným Jednookým a tím malým chlapcem.To bylo něco úžasného co se mi na filmu opravdu hodně líbilo. Film má pár mínusů to určitě jo, navíc na něj mosí být nálada, protože se na něj nejde dívat jen tak, ale jak už sem psal. Film je hodně působivý. () (méně) (více)

italka63

Tak ta čtvrtá hvězda, ta je za mlčenlivého, jednookého barbara Mikkelsena, na kterého si chtíc nechtíc, prostě začínám zvykat a i smekat. Co to bylo? Hnusné, syrové drama o časech dávno zašlých, kdy severští pohani začali poznávat křesťanství (jedí maso svého Boha a pijí jeho krev), nebo jen sonda do zbloudilých duší na lodi, kteří pro svoji spásu hledají Jeruzalém, který se však po bloudění v kruté mlze nekonal? Ten jednooký bojovník, kterého doprovází osiřelý kluk, jež dokáže tlumočit jeho myšlenky ostatním, ten zplozenec pekla, který má své rudé vize....rudé jako prolitá krev. Ta neskutečná drsná příroda, mlhavá, lesnatá, s horami, kde řeka se vlévá do moře, které je po bloudění uvrhlo do jejího koryta. Fenomenální hudba, ze které jde husí kůže, když splývá s zvuky přírody. A jedna tragédie ve jménu víry. ()

Thomassi

Zvláštní snímek o hledání sama sebe. Jednooký a němý muž je otrok, ketrý ale uteče a výdává se hledat domov. Pluje po moři a potom přistane na zemi obývané indiány. Bohužel jsem byl hodně zklamán, a začátek nebyl špatný. Ale asi protože se tam minimálně mluvilo jsem se místami hoodně nudil. Jinde měl film zase hustou atmosféru a jednou jsem se lekl dokonce víc než u nějakého hororu. Nuda ale převažuje, protože to rochnění v bahně a stálé koukání do nebes nebylo nic pro mě. Sem tam mi to připomnělo Tenkou červenou linii (záběry na krajinu a pomalá hudba). Dám lepší 2*, bohužel na vyšší hodnocení to u mě nemá. Jedna je za Madse Mikkelsena a ta jedna a půl za neokoukané prostředí a krásné obrázky z krajiny. Mohlo se to využít lépe, ale tvůrci to asi tak chtěli. Holt není to pro každého. ()

m@rz odpad!

WTF? Největší WTF film, jaký jsem kdy viděl. Hledět na film, ve kterém na sebe hledí lidi hodinu a půl. V celém filmu se proneslo přibližně 25 vět (podle titulků). ()

JohnMiller

Dánska kinematografia, tak to je moje. Nejako komplexne ani chronologicky, tvorcov s tejto malej krajiny nesledujem, ale vždy keď natrafím na nejaký film, tak ten mi zvyčajne vyrazí dych. Keď som si uvedomil kto je tvorcom tohoto kúsku a meno herca, nečakal som opäť nič iné iba ďalšiu audiovizuálnu lahôdku... Režisér Nicolas Winding Refn si ma už v minulosti získal, dneska už kultovým, DRIVE (2011) a ONLY GOD FORGIVES (2013). Keby že ich mám zaškatuľkovať, tak poviem, že sú to filmy s "iného" sveta. Valhalla rising ide v ich šľapajách. Hlavnú postavu si tu zahral herec Mads Mikkelsen, ktorého širšiemu publiku už asi nemusím predstavovať. Natočil veľa skvelých filmov. Ale komerčne a celosvetovo známy sa stal vďaka dráme HON (2012). Osadenstvo perfektné, a o čo film ? Tak, ten veru stojí za pozornosť. Dej nás zavedie do Škandinávie, pár rokov možno storočie, po kristianizácií krajiny. Vikingovia na svojich bohov pomaly zabúdajú. Mads Mikkelsen tu hrá nemého otroka, ktorého používajú ako zápasníka medzi klanmi, po 5 rokoch sa mu podarí ujsť a zo sebou na ceste zoberie aj malého chlapca. Ako takto putujú nádhernými studenými dolinami, natrafia na bandu kresťanských vikingov, ktorý sa rozhodli, že dôjdu do vysnívanej a bohatej zemi Jerusalem (chlapíci mali asi kreslené informácie) A tak sa vydajú po mori s člnom... A tu nastáva zlomový bod. Dostanú sa do hmly a stratia orientáciu.. Vysilený, hladný a smädný putujú loďou strááášne dlho..Až sa objavia v nejakej neznámej krajine. Zo začiatku si budú myslieť, že našli Jerusalem ale po chvíľke, keď ich šípy začnú prestrelovať, si uvedomia, že sa dostali do pekla... Teda objavili Severnú Ameriku a Indiánov... Geniálny nápad všakže? Jediné čo mi tu nesedelo, boli na silu pridané surrealistické prvky. Chápem, že tento tvorca sa v nich vyžíva ale tuto mi to vôbec nechýbalo. Aj ten filter cez ktorý bol obraz prekonvertovaný bol na môj vkus až príliš kontrastný... Vyzeralo to tak troška lacnejšie ale inak som úplne spokojný. ()

AffectedFace

Podle ČSFD hovno kritiků, jsem se prý vydal na průzkum filmového hovna, a přitom jsem z toho dostal to nejlepší co jsem mohl. Monstrózně atmosferický snímek. Příběh či pravou podstatu filmu nebudu zmiňovat, je to celkem těžké na pochopení, ale určitě se do budoucna na snímek podívám. Hlavně na to homosexuální hovado, které prcalo bezmocného hovníka nelítostně přímo do prdele. Náš hlavní "hrdina", nepromluvil za celý film ani jedno slovo, a tak mu to hezky Vikingsky překládal malý homosexuálně otrocky uhnilý smrad, který asi nemá jméno, a přesto se zajímá o jméno pana Jednookého. Na to, že je to až tak moc zdlouhavé, dokáže diváka udržet s nervama na uzdě, přestože by vám z toho mohla prasknout cévka... Tak bacha! Na rozdíl od bezvýznamného opusu Fear X, je Valhalla Rising skvěle rozsáhlý film, který prostě musíte vidět... Dokážu se smířit i s věcí, že debilní čeští distributoři musí vymyslet nějaký super skvělý název pro film, takže nám donesli jméno Barbar, který s filmem prakticky nemá nic společného, ale ok, dá se pochopit. Ah, jak mě občas mrzí, že jsem z českého národa polo-plného dementních kurev a mentálně nedozrálých idiotů... 100% ()

Skip

Jakási krvavě meditativní podívaná bez valného smyslu. Některé záběry přírody byly pěkné, ale to je asi tak vše. Prostě dílo vizuálně vcelku působivé, ale téměř, možná zcela, prosté nějakého obsahu. ()

Dont

Kladně hodnotím rozhodně námět, úžasně depresivní,chladnou a syrovou atmosféru středověku, herecký výkon Madse Mikkelsena, který měl charizma, i když neřekl ani slovo, neobyčejnou kameru i zvuk, i to, že ač se film neuvěřitelně táhnul, neměl jsem vůbec nutkání ho vypnout. Jenže ten způsob zpracování, který má svůj nezpochybnitelný podíl i na některých výše uvedených kladech, způsobil, že jednak si film asi už znova nepustím a za druhé jsem v těch nekonečných audiovizuálních orgiích v druhé půlce asi někde vytratil smysl tohoto počinu. Takže celkově vzato, i když za některé pasáže by si film tři hvězdy určitě zasloužil, výsledný dojem a „zážitek“ z filmu na takové hodnocení nestačil. ()

dee-key

Eh... no dobře. Jsou filmy, u kterých se bojím mrknout, aby mi náhodou neunikl jeden moment, vteřinka záběru, která by mohla být klíčová pro celé dění a stejně nakonec nepochopím, proč postavy udělaly to, co udělaly a jaký to celé mělo význam. Kvantum statických záběrů na krajiny, herce, depresivní prostředí patrně dvě hodiny před skandinávským polárním podvečerem, hudba při které vám budou krvácet uši a pár obstojných rubaček a vykolení jednoho či dvou bimbasů. Mads jako Odin odjel do Ameriky, aby si vyšel s Vikingskými křižáky na sebevražedný špacír. Proti tomuhle druhu filmu nic nemám, bavilo mě to... teda... trochu. Je ale vznešenou pravdou, že nic podobnýho jsem zatím neviděl. ()

rastlinka

Plné veľmi efektných obrazov a neskutočnej surovosti, ticha a psychologických záberov. Zo začiatku som si hovorila, že je to geniálne a oceňovala som snahu o niečo iné, no po čase toho "ničoho" som sa začala nudiť, chýba tomu jednoducho šmrnc. ()

Petfruf

Možný SPOLER! Pokud člověk má v povědomí alespoň základní informace o severské mytologii, tak mu Valhalla Rising nabídne neskutečně syrový metaforický příběh, příběh jednoho ze severských bohů, kterého se snaží nahradit jeden Bůh... Nejednou se mi svou čistotou a melancholií vybavil Malickův New World. Krásné obrazy jdoucí ruku v ruce s principy zlatého řezu, podkresluje skvělá ambientní hudba (když se ke slovu dostaly kytary, tak jsem si vybavila například Mansellovu Fontánu nebo Murphyho Sunshine). Sledovat Madse, Jednookého, je zážitek při kterém člověk ani nedutá a jen vstřebává emoce, které z něj vyzařují. Každopádně, Valhalla Rising rozhodně není filmem pro většinové publikum, které si zvyklo na patos, klišé a akční scény jako od Baye. Nenám nic proti mainstreamu, ale občas neuškodí se podívat na film, který dokáže vyprávět příběh o jednoduchých věcech složitější cestou, než se očekává. Na film, který vás donutí přemýšlet týdny nad svým vyzněním. Díky za to, že se ještě dnes někdo odváží točit takové filmy a proto také dorovnávám na plný počet hvězd. PS: Brutality ve filmu není tolik, kolik se tu píše, myslím, že ve lecjakém americkém filmu je jí mnohem, mnohem víc. Facku by měl dostat distributor za neskutečně pitomý, vyloženě až debilní, český název "Barbar". Jediné, co asi viděli byl obal DVD, že? Malé mínus filmu, které se však dá celkem v pohodě tolerovat, je to, že se ve filmu mluví anglicky. Pokud by se mluvilo dánsky, švédsky nebo klidně norsky, tak by to jen umocnilo dokonalý a mystický zážitek ze sledování.... ()

gumli

Ťažkotonážne šialenstvo.Málo dialógov,Jednooký nepovie ani slovo.Okolitá krajina totálne bezútešná,až do polovice filmu.Temné,pomalé,depresívne,šialené,kruté,záhadné.Skutočne veľmi temný príbeh,takmer nečitateľný.Konflikty sú nečakané,dosť strašné a nie prirodzené.A vlastne sám ani neviem,či prišli do Valhally alebo čo to vlastne bolo.Pripadalo mi to ako Amerika pred Columbusom.Dobrý film,ale ráz stačilo. ()

Cl3ricK

Začátek krásně naturalistický, pak nádherné záběry přírody. Bohužel vyplněné zbytečnou vatou a dlouhými záběry. Filmu by prospěla kratší stopáž. Nadruhou stranu hudba tvoří tu pravou temnou atmosféru. Takže tak 6,5/10. ()

StrYke

Neuvěřitelně tichý film bez téměř žádné hudby, který na průměru drží jedině vynikající výkon vždy skvělého Madse Mikkelsena, který ztvárnil svou roli chladnokrevného barbara s naprostým přehledem. Bohužel pouze to nestačí a ačkoli i zbytek herců podává pěkný výkon, nezaplácá to až příliš prostý příběh a spoustu zbytečností. Co však nejvíce dělá dánského Valhalla Rising průměrným, je také průměrná zábavnost, při které jsem zavíral oči již pár minut po polovině filmu. To ale neznamená, že se film táhne, naopak těch 100 minut uběhlo docela rychle. Těch pár akčních scén, které bohužel snímek řadí pouze do subžánru akce, jsou docela kvalitně udělány, i když poměrně na rychlo. Já osobně bych toto dílo zařadil spíše do žánru drama, neboť samotná hlavní postava má několik rozměrů, a to hlavně těch záporných (z jeho hlediska). Co se tvůrcům stoprocentně povedlo je hustá a chladná atmosféra, která díky časté němosti filmu také dokonale funguje v pestře zeleném prostředí. Co tu totálně chybí je nějaká ženská, která ale alespoň běh jisté originality nepřerušila již dávno ohranou zápletkou "vstupu dívky do života barbara", který se do ní zamiluje a ona do něj. To bych minumálně dvě hvězdičky ještě srazil. Jak jsem již výše psal, Mads Mikkelsen je výborný herec a pro mně je to dnešní znak dánské filmografie, o čemž jsem se mohl již třeba přesvědčit v novém Clash of the Titans. A ani tentokrát nezklamal a popohnal film o nějakou tu úroveň výš. Ačkoli to stejně nestačilo... ()

TheDon

Předem se omlouvám za možné vulgarity. Mně se to kurva líbilo. Člověka samy napadají slova jako transcendetní. Přemýšlím o tom, jeslti Nikola šuhaj Refn nepracoval před tímhle rájsingem u National Geographic. Protože tenhle výlet po Islandu je jak vystřiženej za Nat Geo Wildhalla. Bavilo mě to. Bavili mě ty dlouhý záběry bez jedinýho slova. Bavila mě akce kterou Mad Mads předvedl. A hlavně mě bavilo to, že tam těch slov nebylo skoro potřeba. Někdy je hezký koukat a jen vnímat scénu a situace bez zbytečnej keců. Nechat pracovat mozek a přemýšlet. Tohle se Refnovi povedlo. 80% ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn